آیا استاد شفق نسخه ای برای درمان دارد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۶    ۱۳۹۴/۷/۱۹ کد خبر: 103916 منبع: پرینت

استاد عزیزالله شفق، یکی از بنیانگذارن سازمان نصر و حزب وحدت و یار و رفیق نزدیک شهید مزاری بعد از غیابت بیش از یک دهه از دنیای سیاست دوباره به افغانستان باز گشته است.

درباره اینکه چرا استاد شفق بعد از تشکیل حکومت رییس جمهور کرزی عرصه سیاست را ترک کرد حرف و حدیث های زیاد وجود دارد. بعد از شهادت استاد عبدالعلی مزاری رقابت بر سر تصاحب پست دبیر کلی جزب حزب وحدت اسلامی میان افراد نزدیک به ایشان"نصری های سابق" آغاز می گردد. این در حالی بود که اکثر نیروهای تشکیل دهنده حزب وحدت عملا از این حزب جدا شده و راه خود را در پیش گرفته بودند.

برای جانشینی شهید مزاری در آن ایام بهترین گزینه استاد شفق بود که به لحاظ کار کردهای فرهنگی، داشتن روابط نیکو با سایر نیروهای موجود و داشتن زبان گویا و آتشین که وی را به استاد سخن مشهور کرده بود.

استاد محمد کریم خلیلی که در زمان حیات شهید مزاری به عنوان سخنگوی حزب وحدت اسلامی ایفای وظیفه می کرد باتوجه به روابط گسترده ای که از برکت پست سخنگو و نمایندگی تام الاختیار حزب وحدت بدست آورده بود توانست بر سایر رقبای خود فایق گردد و به سمت دبیر کل حزب وحدت در شرایط حساس و بحرانی که اکثریت اعضای شورای مرکزی یا حضور نداشنتد و یا از وضعیت موجود ناراضی بودند انتخاب گردید.

پس از برگزیده شدن یا انتصاب استاد خلیلی به سمت دبیر کل حزب وحدت اسلامی رقابت ها و تنش ها میان اعضای بلند پایه حزب وحدت تشدید گردید. استاد خلیلی برای تثبیت جایگاه و مشروعیت خویش به حمایت چهره های سر شناس چون عزیزالله شفق، حاجی محمد محقق و اسطوره جنگ غرب کابل قوماندان شفیع ترکمنی و سایرین به شدت نیاز داشت، طوری که این دغدغه ها استادخلیلی را بر آن داشت به هروسیله ای تمسک جویند تا حمایت این افراد را بدست آورد. استاد خلیلی موفق شد حاجی محمد محقق را در شمال، استاد شفق را به عنوان پیام رسان اهداف و آرمان شهید مزاری در خارج از کشور مصروف نگهدارد و قوماندان شفیع ترکمنی را در دفتر کار خویش در بامیان به گلوله ببندد تا دیگر صدای مخالفت با ایشان حد اقل برای دوره کوتاهی شنیده نشود.

بعد از تحولات سیاسی و حمله آمریکا به افغانستان گروه طالبان از اریکه قدرت به زیر کشیده شد و یکبار دیگر زمینه برای رهبران جهادی از جمله استاد خلیلی برای حضور در قدرت مساعد می گردد. این بار شرایط و اوضاع متفاوت تر از گذشته بود و حاجی محمد محقق و استاد عزیزالله شفق با توجه به اتوریته و کاریزمای شخصی و مردمی شان حاضر نبودند تا بار دیگر استاد خلیلی گوی سبقت را از آنان بربایند و مجددا آنها را کنار بزنند. ظاهرا زد و بند های استاد خلیلی با پاکستانی ها، انگلیس ها و ایرانی ها برای بار دوم کارگر افتاد و توانست به عنوان مرد شماره یک هزاره ها برای دو دوره طولانی بر کرسی معاونیت دوم ریاست جمهوری تکیه زند و راه را بر ای رشد رقبای سیاسی خویش برای مدت طولانی ببندد. در این ایام استاد خلیلی کوشید تا محمد تقی خلیلی و محمد عالم خلیلی دو تن از فرزندان خویش را برای جانشینی پدر آماده کند اما با توجه به عدم رشد کافی این دو نفر و سلب محبوبیت استاد خلیلی در جامعه هزاره این کار غیر ممکن گردیده و تقریبا از اذهان زدوده شده است.

استاد حاجی محمد محقق، که بعد از تشکیل حکومت موقت و انتقالی توانسته بود تا حدودی جایگاه خویش را با توجه به مقاومت ها در برابر طالبان در بین مردم بگستراند دیگر زیر بار استاد خلیلی نرفت و خود جریان جداگانه ای را تحت عنوان حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان ایجاد کرد. استاد محقق در طول بیش از دو دهه سیاست ورزی، سیاست یکسان، قابل اعتماد و سیستماتیک را در پیش نگرفته بود. حرکات منفعلانه استاد محقق و نداشتن سیاست یکسان رفته رفته نیروهای داخلی و خارجیان ذی دخل در قضایای افغانستان را نا امید کرده است.

استاد محقق نیز همانند استاد خلیلی می کوشد تا محمد علی و یا محمد باقر دو تن از فرزندان ارشد خود را به چهره های بدیل برای خود تبدیل کند اما ظاهرا این ایده بازار مصرف ندارد.

اکنون که استاد خلیلی به دلیل کهولت سن و ممانعت قانون اساسی توان سیاست ورزی ندارد و استاد محقق به دلیل سیاست های ناپایدار برای سایر نیروهای سیاسی داخلی و طرف های ذی دخل خارجی قابل اعتماد نیست گزینه ای معتدل تر، آکادمیک تر و قابل قبول تری به نام عزیزالله شفق در حال ظهور است. با توجه به سفر دوره استاد شفق به غرب و دید و بازدید های مردمی و سیاسی وی در طول سه ماه گذشته و افشاگری های عزیزالله رویش یکی از بنیانگذاران اتاق فکر و شمشیر زن بزرگ استاد خلیلی در دوران رقابت های انتخاباتی، در مجموعه مقالات مسلسل در روز نامه جامعه باز می توان به این نتیجه رسید که هم دوستان بین المللی جامعه هزاره و هم نیروهای تکنوکرات و تحصیلکرده جامعه هزاره خواهان تغییر در سطح رهبری هزاره ها است.

رویش در مقاله های خویش دانش را فاقد صلاحیت و جسارت لازم برای رهبری جامعه هزاره عنوان کرده است و استاد خلیلی را به دلیل کهولت سنی خاتمه یافته شده تلقی کرده است و همچنان استاد محقق را فاقد یک سیاست منظم و با پلان عنوان کرده است.

آقای رویش و سایر همفکرانش در داخل زمینه را برای ورود عزیزالله شفق در عرصه سیاست آماده کرده است و می کوشد تا بلکه حول محوریت ایشان جامعه هزاره سامان یابد.
زمینه برای استاد شفق بیش از هر زمان دیگر مهیا است تا همه نیروهای را در کنار خویش جمع کنند و تعقیب کننده طریقه استاد خلیلی و استاد محقق نباشد. استاد شفق باید سیاست حذف این دو بزرگوار را کنار بگذارد و همه نیروهای کوچک و بزرگ پراکنده را در کنار هم جمع کند.

تنها از این طریق است که می تواند در معادلات بعدی سخنی برای گفتن و تیری برای رها کردن داشته باشد.

عزیزخان عظیمی


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ... پسران آقاى محقق هنوز به سنى نرسيده اند كه بتوان روى آنها در موضوع جانشينى محقق حساب كرد. در مورد دو پسر آقاى خليلى هم بايد گفت كه پسر بزرگش تقى خليلى فعلا سفير برحال افغانستان در آذربايجان ميباشد و قبلا هم بحيث وزير مختار در نمايندگى كشور در سازمان ملل متحد مقيم نيويورك ايفاى وظيفه كرده است و پيش از آن هم در واشنگتن هم كار كرده و هم تحصيل. در مورد پسر كوچك خليلى كه عالم نام دارد فعلا مسوليت تلويزيون نگاه را بر عهده دارد و اين تلويزيون مشتركا توسط او و خسورش حاجى نبى اداره ميشود.
عزيزالله

>>>   هیچکدامشان...نیستند

>>>   ایا این حزب میراثی است وشایستگی درنظرگرفته نمیشود وازجناب ایشان احترامانه خواهشمندم که ازسطح کوچک خارج شود وافغانستان شمول فکر کند درغیران به مثابه یک ملک قریه خواهد بود

>>>   اقایان ... با استفاده از نام مردم هزاره خود را صاحب مال ومنال بسیار زیاد که سالیان متمادی اگر اولاده انها بخسپد وبخورند کفایت میکند اکنون حق سهم گیری نوبت استاد عزیز الله شفق رسیده ...اما نفع شان بمردم ذره ی نرسیده تا زمانیکه ما متکی به پیر ومرشدو رهبر قوم باشیم همین بدبختی دامنگیر ما خواهد بود و دیده شده که یکی بنام رهبر قوم که خود را چاق وسرخ وسفید نمود باز شخصی دیگری از همین قماش بلند شده با انتعقاد از عملکرد رهبر پیشین ووعده های دروغین مردم را می فریبد تا انهم خود را چاق وسرخ وسفید از خون مردم نماید .

>>>   حتمآ یک نسخه حل مشکلات همرای خود ... آورده است.
علی رمضانی

>>>   پسر بزرگ استاد خليلى انسان با انگيزه و با اراده هست.
علمدار

>>>   شفق همچو لیاقت ندارد

>>>   هزاره های جهان متحد شوید!
علی

>>>   چرا افراد و اعضای سازمان نصر همه اش استاد هستند؟

>>>   اول اینکه اقای شفق یک شخص نا شناخته وغایب بوده واکنون بدون کدام مقدمه وانگیزه در شهر کابل سبز کرده ودر وصف اش مداحان به مداحی زیاد نموده اند تا جایگاه دربین قومش برایش باز کنند دیگر اینکه در زمان اشغال طالبان چرا مردم خود را تنها گذاشته بود ومخفیانه در خارج کشور زیست کرده وهمچنان چرا از خون شهادت بابه مزاری رهبر حقیقی ملت هزاره در مقاومت مردمی جهت سرکوبی طالبان سهم نگرفته بود که اکنون بعد از مدت بیست سال در خفا حالا چهره خود را نمایان کرده ودر نظر دارد که رهبریت قوم محترم هزاره را از محقق به قپتد ودر جایگاه یک رهبر خود را قرار دهد چون کریم خلیلی با کسب سرمایه سرشار وعدم همکاری مردم به ان به موره سوخته سیاست تبدیل گردیده استخبارات های بیگانه ان موره خود را سوخته واز کار افتاده دید با کارهمیگی شان مهره دیگراش را پیش میکند تا چند صباحی از ان در مورد هدافش استفاده را ببرند .

>>>   معومات خیلی ها ارزنده، امیدوارم جناب استاد شفق در منسجم ساختن ملیت زحمتکش هزاره دست بکار شده و موفقیت های مزیدی در این راستا نصیب شود، و در ضمن بر مردم زحمتکش هزاره است که برای نجات از پراگنده گی بر محور این شخصیت برازنده حلقه زده، ستون شکست ناپذیر خو را استحکام بخشند.
میهن زرغون

>>>   قرار نیست که رهبری هزاره ها فقط .... چندان سابقه ای خوبی هم ندارند، وراثتی باشد. عزیزالله همان خلیلی است و همان محقق است این مثلث سر و ته یک کرباس اند. لطفا به گزینه های دیگری فکر کنید. از اینها گذشته است، از نظر سنی و فکری چیزی ندارند.
حمیدالله

>>>   گفته هزاره های جهان متحد شوید به غیر ازافغانستان درهیچ جای دنیاه هزاره وجودندارد .
"فاروق" کاظمی

>>>   این رهبرها تماما قوم فروش اند که هرپنج سال بعد قوم خود را بالای یکی میفروشند ودرعوض ان پول هنگفت وچوکی های بزرگ دولتی بدست میاورند وهیچ کارنمیکنند ومیخورند ومیپوشند ودرزنده گی قوم شان هیچ تغیرمثبت دیده نشده و درآینده نیز دیده نخواهد شد اینها همیشه ازاحساسات پاک جوانان به نفع شان استفاده کرده اند کوشش کنید بیدارباشید وفریب نخورید درصدد اشخاصی باشید که واقعا به درد تان بخورد

>>>   استاد شفق مرد ایثار و فداکاری راهرو استاد شهید و بهترین گزینه ای برای رهبری ملت غیور ما بعد استاد خلیلی و استاد محقق میباشد او دارای شکیبائی بالا و نبوغ سیاسی و فکری عالی میباشد جوانان و خبرگان ملت ما او را دوست دارد شخصی شناخته شده و سابقه دار این وطن است هر که او را نشناست تاریخ وطن را نمیداند.

>>>   جناب حميدالله خان رهبران افغانستان همه ي شان چه هزاه وغير هزاره دست نشانده وبه خاطر نان شب شان كار مي كنند نه به خاطر ملت.

>>>   او باید یک حـزب جدیـــد با نام وهدف جدید وهمخوان با شرایط مـــوجــــود تاسیس کند تا هرکس اورا قبــــول دارد بدورش جمع شود وهم نام های گذشته که خاطــــرات جنگ های تنظیمی را در اذهــــــان زنده نگهمیدارد فراموش گردد واعضای جدید با معیار های دانش استعداد مردمی بودن توانائی رهبری مقبولیت در اجتماع را دارا باشند را تعین کند ومانند سایر احزاب سیاسی جهانی برای خود برنامه عمل اساسنامه وسیاست واضح وروشن در باره مسایل مهم داخلی وخارجی را داشته باشد
(( ر ))

>>>   خــــودم یک خـــاطــره از استاد خلیلی دارم آن اینکه زمانیکه طالبان شروع به پیشروی سوی کابل وسایرولایات کردند تقریبا شکست ناذیر پنداشته میشدند وقتی کابل را اشغال کردند وبعد قصد بامیان کردند وآن وقت خلیلی در بامیان بود طالبان در حمله شان به اتستقامت بامیان شکست خوردند ونتوانستند تا مدتی با چند بار حمله پیشروی کنند وقتی مردم آنزمان این اخبار را از رادیو بی بی سی شنیدند یقین کردند که میتوان طالبان را شکست داد ودر سایر جبهات هم مورال وروحیه مدافعین اوج گرفت
ر

>>>   او مردم بچى گبه نموفاميد، شفق بهسودى بلده ماه محرم اماده نه بلده سياست و رهبرى، شفق ده جوانى خو رهبرى نتنيست آلى كه پير و پرقوت شده چتو بيتنه..
حاجى عوض

>>>   دوستان خوبم یگانه آرزوی من و بسیاری از شما این است که ملت مظلوم و ستم دیده هزاره با هم متحد و یکدل باشند. این حقیر تمام تلاش خود را که بسیار اندک می باشد در جهت این هدف بزرگ به کار میگیرد و از شما هم می خواهد که اختلافات جزیی را کنار بگزارید و برای اعتلای ملتی که چهارده معصوم علیهم السلام پشت و پناه آن هستند تلاش کنید....به امید روزی که همه ی هزاره ها را در سایه ی یک بیرق واحد {بیرق امام زمان عج}ببینیم.....
علی حسینی

>>>   اولا ما قبول نداریم که اینا برای مردم هزاره رهبر باشه گرچه اینها خودرا رهبر میدانند و ازین طریق به نان ونوای رسیدند و اما برای مردم هیچ کاری انجام ندادند. رهبری یعنی چه؟ رهبری مساله ساده ای نیست بسیار مساله بزرگی میباشد. یک رهبر حد اقل باید این سه تا ویژگی را داشته باشد تا به اش گفت رهبر:
1.باید از سایر مردم عقل وتدبیرش بشتر باشد. 2. اعلم وداناتر ازهمه باشد یعنی سوادش از همه بیشتر باشه. 3. با تقوی و پرهیزگارتر ازهمه باشد.
خوب حالا باید دید این ویژگی را اینها دارند ؟ تا شایسته رهبری باشد یاندارند ؟ درین صورت باید بدنبال همچی آدمی گشت که این ویژگی را دارا باشد.وشایستگی رهبری را داشته باشد.
ثانیا بقول بردار عزیز قرارنیست که رهبری مال این چند نفر باشه وقرار هم نیست که وراثتی باشه که هرکه خودش مرد بچه اش باید جانشین شوه! ما مثل ازین چند نفر خروار ده خروار آدم داریم قحطی آدم که نیست! چرا فقط اینا؟!

>>>   سلام،
متاسفانه در جامه افغانستان رهبری و سیاست رهبری مستقل و کار آمد ومردم دوست که بتواند نقش اساسی ایفا کند وجود ندارد واگر داشته باشد باز هم از هر نگاه. ....مخالف ها یکی یکی خواه سازنده و غیر سازنده ظهور می نماید سوال اینجا آیا مبلغین که در این راستا کار می نماید و برای من رهبر تعین می کند ،ایمانی و وجدانی بگویید که فردا این رهبر معظم هم مثل همیشه مانند سایرین مورد نفرین قرار خواهد گرفت ( بطور یقین ) . این رهبران کسانی نیستند که شما برای شان تبلیغ میکنید مردم چه بخواهد و یا نخواهد از جاهی تحمیل می شود حالا مردم بیچاره تاوان رهبر جدید را هم با دادن خون بپردازد تا جیبش پر شود. دست آورد های اینها چه بوده است فقط به فکر خود، فامیل و اگر جا داشت منطقه خود .چون این ها به فکر مردم نیستند به ارباب های خود و نسخه های که همراه خود میآورند هستند. چرا مزاری شهید از دنیا رفت کسی برای مزاری شهید به خاطر که رهبر شود تبلیغ نکرده بود از متن مردم برخاست و در قلب ها جا گرفت و خار چشم به ظاهردوست داخلی و خارجی و دشمن داخلی وخارجی قرار گرفت. بیاید از گذشته بیاموزیم مسایل منطقه ، حزب. ....را کنار گذاشته و به یک رهبری سالم تبلیغ نمایم تا مردم حد اقل زندگی خود را به معنایی واقعی حس کند.
غفور

>>>   ا... من از برادران هزاره خواهش میکنم که اگر آرزوی وحدت و اتفاق داشته باشند از چهره های جوان هر منطقه هزاره نشین شورای رهبری تشکیل دهن تا با صداقت و بدون تبعیض منطقوی کار کنند به آلام قوم هزاره مرهم گذارند . این رهبر های بدرد شما دارو نمیشوند اگر معاوین ریس جمهور بود چه کرد واگر معاوین ریس جمهور و ریس اجرائیه است چه کرده .به اصطلاع « نه کل ماند ونه کدو خاک به سر هر دو »من گرجه هزاره نیستم دلم به مردم مظلوم هزاره که با نیت پاک اینها رای داده اند میسوزد اینها در فکر جیب و فامیل خود استند ای قوم هزاره بیدار شوید..
خاموش از پاریس

>>>   شفق نه لياقت داره ونه سواد نه غيرت اگر لياقت ميداشت در استراليا بري خود يك كار پيدا ميكرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است