افغانستان سوریه دوم در تقابل آمریکا و روسیه
تشدید رقابت ها بین آمریکا و روسیه در افغانستان درنهایت اینجا را به مرز سوریه شدن می کشاند اما منطق تعامل برای حفظ منافع هر دو طرف در منطقه وجود دارد 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۹    ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ کد خبر: 126964 منبع: پرینت

روسیه پایگاه های نظامی آمریکا را در افغانستان نمی تواند تحمل کند. برخی ها می گویند قرار است تا بیست سال دیگر افغانستان از هم بپاشد ولی روسیه اجازه نمی دهد. چرا که منافع روسیه حکم نمی کند. از طرفی دیگر روسیه می داند که هدف حضور نظامیان آمریکا در افغانستان چیست؟ اما روسیه نمی گذارد که نظامیان آمریکا به اهداف خود برسند.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، نظری پریانی روزنامه نگار در برنامه «نگرش» گفت: تقابل روسیه و آمریکا روی مناطق مختلف در جهان از جمله در افغانستان داستانی واضح و با پیشینه ای بسیار پر از تقابل و تعامل است. دو سال پیش روسیه سرگرم اتفاقاتی بود که درشرق اروپا در حوزه اوکراین افتاده بود و پس از آن هم اتفاقاتی که در خاورمیانه افتاد روسیه را بیشتر به خود معطوف کرد. در عین حال درمورد افغانستان تا دو سال پیش دیدگاه روس ها چنین به نظر می رسید که نسبت به هر قدرتی روس ها در منطقه برای بودن نیروهای آمریکایی به نحوی چراغ سبز نشان می دادند و این را می پسندیدند همچنان برخی از قدرت های دیگری که از حضور آمریکا در افغانستان رنج می بردند نبود آمریکا را به معنای خلا قدرت در این سرزمین و بعد از آن تحولات نامعلومی که ممکن اینجا شکل می گرفت می دانستند و این موضوع قدرت ها را با مشکلات مواجه می کرد. بنابراین آنها بودن آمریکا را در افغانستان نسبت به نبودنشان ترجیح می دادند. چرا که رقیب های آمریکا بیشتر در این منطقه هستند. آنها با نزدیک بودن آمریکا به خودشان احساس بهتری داشتند در این زمین می توانستند با هم تعامل کنند. حالا هم بحث تعامل به تقابل تبدیل شده است.

وی افزود: باور دارم که رویارویی روسیه و آمریکا در افغانستان سرانجام باز هم با یک نوع تعامل حل خواهد شد. جدا از اینکه تشدید رقابت ها بین آمریکا و روسیه در افغانستان درنهایت اینجا را به مرز سوریه شدن می کشاند اما منطق تعامل برای حفظ منافع هر دو طرف در منطقه وجود دارد. اما این سیاست برد برد به چگونگی تعامل در خاورمیانه برمی گردد که به وضعیتی جدید در آنجا روبرو هستیم. اظهارات اخیر مقام های روسیه به واکنش های عملکرد اخیر آمریکایی ها در اشتراک با ناتو در مرز اروپایی روسیه با هزاران تانک، که امروز این خبر به نشر رسید و پاسخ و واکنش روسی ها هم با توجه به این موضوع قابل سنجش و ارزیابی است. یعنی حرکت و واکنشی در یک طرف جهان می تواند در این طرف جهان که سرزمین ما است واکنش ها و پاسخ هایی را به وجود آورد. منطق به وجود آوردن یک تعامل میان این دو قدرت برای اینکه تجربه سوریه را نداشته باشند قابل تامل است.

پریانی، اظهار داشت که روسیه و آمریکا می دانند که رقبای هم پایی هستند و گفت: روس ها پس از یک سکوت چندین ساله که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد هم اکنون در عصر پوتین سرپا ایستاده و با رقبای خود دست و پنجه نرم می کنند اما فعلا اوج این رویارویی را ما در سوریه شاهد بودیم و امتحان توانمندی های نظامی و تسلیحاتی هر دو طرف را در آن زمین مشاهده کردیم که اینها می توانند از لحاظ امکاناتی که در دسترس دارند حریف همدیگر در هر کجای دنیا باشند.

این روزنامه نگار، در خصوص دو قطبی شدن یا نشدن جهان اظهار کرد: علی رغم اینکه ما در ساختار بین الملل تغییراتی را شاهد هستیم و شاهد ظهور قدرت های تازه تری در منطقه و جهان می باشیم و تقریبا محورهای قدرت هایی که بتوانند جهان را از قطبی شدن دور نگاه دارند کم کم جلوه می کنند و معلوم می شود اما هنوز هم در موضع گیری های کلان منطق دو قطبی شدن اگر در حد اولیه پابرجا نیست کاملا هم از بین نرفته است.

وی افزود: رو در رو شدن روسیه و آمریکا در این منطقه و برخی بازیگران تازه را هم می بینیم. پاکستانی ها به عنوان کنشگران اصلی با توجه به عمق استراتژیک که دارند، به جای اینکه انعطافی در استراتژی پاکستان دیده شده باشد بیشتر تاکید بر تطبیق و استراتژی شان دارند. این بازیگر که ابزارهای خیلی تنومند نسبت به رقیب خود یعنی هند برای پیشبرد اهدافش درمنطقه دارد یعنی تروریزم و افراطی گری به عنوان ابزار تطبیق سیاست هایش در افغانستان قدرت مندتر عمل کرده و هم اکنون در کنار قدرت های بزرگ فعالت می کند.

پریانی، در خصوص ارتباط روسیه با پاکستان گفت: با توجه به ابزاری که پاکستان در عمل برای دست یافتن به اهداف خود برای تطبیق سیاست خارجی اش دارد این کشور هنوز هم یک کشور پر توان در بازی است. بنابراین این بار روس ها علی رغم هوشیاری که دارند، تاجایی آنها از لابی گری هایی که طی این همه مدت به نفع سیاست پاکستان در ذهن سیاست مداران روسی می شد متاثر شدند و آنها اگر به نحوی هشیاری نکنند در دام سیاستی که هم غرب و هم پاکستان برایشان چیده اند می افتند.

وی، در خصوص اهداف پاکستان در منطقه بیان داشت: پاکستان سرزمینی با نفوذ عظیم و بزرگ در منطقه اما سرزمینی فقیر است که چشم به شمال افغانستان و آسیای مرکزی دوخته است تا به فرصت هایی دست یابد که بتواند از منابع این دو منطقه استفاده کند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   جناب پریآنی تا زمانیکه قوم .... از سایر اقوام جدا نشود و افغانستان تجزیه نگردد روز خوشی را نخواهند دید از دست این.... های خاک فروش زمانیکه این قوم .... دختر جوان وخورد سن وزن های خویش را مانند گاو گوسفند در بازار ها بدون شر مندگی به فروش می رسانند در خاک فروشی و فروش سایر اقوام ساکن در کشور که هیج شرمی ندارند با احترام حقگوکابل

>>>   رویارویی روسیه و آمریکا در افغانستان سرانجام باز هم با یک نوع تعامل حل خواهد شد. جدا از اینکه تشدید رقابت ها بین آمریکا و روسیه در افغانستان درنهایت اینجا را به مرز سوریه شدن می کشاند اما منطق تعامل برای حفظ منافع هر دو طرف در منطقه وجود دارد. اما این سیاست برد برد به چگونگی تعامل در خاورمیانه برمی گردد که به وضعیتی جدید در آنجا روبرو هستیم. اظهارات اخیر مقام های روسیه به واکنش های عملکرد اخیر آمریکایی ها در اشتراک با ناتو در مرز اروپایی روسیه با هزاران تانک، که امروز این خبر به نشر رسید و پاسخ و واکنش روسی ها هم با توجه به این موضوع قابل سنجش و ارزیابی است. یعنی حرکت و واکنشی در یک طرف جهان می تواند در این طرف جهان که سرزمین ما است واکنش ها و پاسخ هایی را به وجود آورد. منطق به وجود آوردن یک تعامل میان این دو قدرت برای اینکه تجربه سوریه را نداشته باشند قابل تامل است.
ع


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است