روسیه پیروز میدان رقابت با آمریکا خواهد بود
روسیه حالا دیگر نمی گذارد که آمریکا یک ابرقدرت باشد و نمی خواهد در قضایای منطقه بخصوص افغانستان که با کشورهای آسیای میانه هم سرحد دارد دخالت کند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۸    ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ کد خبر: 126997 منبع: پرینت

روسیه مانع بیرون شدن نام گلبدین حکمتیار، از فهرست تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد شد. روزنامه وال استریت جورنال از قول سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشته است که این کشور پیشنهاد بیرون شدن نام حکمتیار را به حال تعلیق درآورده است و بررسی های آن را نیازمند زمان بیشتر گفته است. اکنون که روسیه خواستار توضیحات درباره چگونگی بیرون شدن نام حکمتیار از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است روند برداشتن تحریم ها بر حکمتیار شش ماه به تعویق می افتد. اما هدفی که روسیه را واداشته تا است تا روند رفع این تحریم ها را به حالت تعویق درآورد چیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: شورای امنیت پانزده عضو دارد که پنج تای آن اعضای دایمی هستند که حق وتو دارند. این فقط روسیه نیست که به خارج شدن حکمتیار از لیست سیاه اعتراض دارد بلکه یک کشور دیگر هم وجود دارد که به این قضیه اعتراض دارد. فرانسه نیز به این موضوع اعتراض کرده است. این کشور ادعا دارد که در جریان یک انفجار در آنجا تعداد زیادی از هموطنان آنها کشته شده اند که با برنامه و عملیات حزب اسلامی بوده است و روسیه هم می گوید در جریان چند سالی که ما در افغانستان حضور داشتیم هفده هزار نفر ما کشته شده و تعداد زیادی نیز زخمی شده اند.

وی افزود: در آن وقت حزب اسلامی حکمتیار حزبی قوی و نیرومندی بوده است و در این کشتارها نقشی اساسی داشته است. اما حالا ما به شورای امنیت بر می گردیم. هنوز این مساله بیرون شدن نام حکمتیار از لیست سیاه در برنامه شورای امنیت مطرح نشده و تا هنوز شامل برنامه نگردیده است. همچنین کشورهایی که مخالف هستند مخصوصا پنج کشوری که عضو دایمی شورای امنیت هستند و حق وتو دارند، حق دارند که تا شش ماه این موضوع را به تعویق بیندازند. البته این پرانسیو های بین المللی است. کشورها می توانند بعد از شش ماه ابراز نظر کنند حتی اگر بخواهند می توانند بگویند که ما هنوز ارزیابی نکرده ایم باز هم وقت بگیرند و شش ماه را به یکسال تبدیل کنند. پس به باور من نام حکمتیار حداقل تا شش ماه دیگر از لیست سیاه بیرون نخواهد شد.

سعیدی، با بیان اینکه بیرون کردن نام حکمتیار از لیست سیاه به صلاح افغانستان نیست، می گوید: افغانستان می تواند تقاضا داشته باشد اما حتما نباید این کار انجام شود. در توافقنامه با حزب اسلامی هم دولت افغانستان ضمانت نکرده است که حتما نامش از لیست سیاه بیرون می آید، فقط گفته است که ما تلاش می کنیم که این کار انجام شود. دولت افغانستان هم عضو شورای امنیت نیست که به طور تضمینی این کار را انجام دهد. حکومت و حکمتیار قراردادی امینتی امضا کرده است و صلح هم خوب است اما حکمتیار تا امروز از مردم افغانستان معذرت خواهی نکرده است، سلاح هایی را که در دست دارد هنوز تسلیم نکرده است و همچنین از روزی که حکمتیار توافقنامه را امضا کرده است به افغانستان صلحی نیامده است.

استاد دانشگاه، معتقد است، این بار روسیه با قدرت بیشتری وارد میدان شده است و گفت: روسیه می داند که افغانستان برای آمریکا زخم خونینی است آمریکا در افغانستان گیر مانده است یعنی به دام افتاده است روسیه حالا دیگر نمی گذارد که آمریکا یک ابرقدرت باشد می خواهد و در قضایای منطقه بخصوص افغانستان که با کشورهای آسیای میانه هم سرحد دارد دخالت کند. روسیه این را تحمل ندارد که آمریکا نه پایگاه نظامی داشته باشد، افغانستان هم به دست آمریکا باشد، سوریه هم به دست وی باشد، عراق هم به دست وی باشد بعد از این می داند که آمریکا میدان سیاست را باخته است.

وی افزود: روسیه تمام تلاش خود را علیه داعش و آمریکا به کار بسته است و تاکنون سه جلسه در این مورد و در حمایت طالبان علیه داعش برگزار کرده است. یکی از این جلسات در چین، دیگری در پاکستان و آخری در مسکو بوده است.

سعیدی در اخیر گفت: در واقع افغانستان حالا میدان رقابت های قدرت های بزرگ شده است و حکومت داران افغانستان مانند عبدالله و اشرف غنی عددهای کوچکی هستند که هیچ نقشی در آن نمی توانند ایفا کنند. با این وجود در حال حاضر این روسیه است که قدرتمند جلوه می کند و دست بلندی دارد و در سال آینده هم خواهیم شنید که روسیه است که در افغانستان حرف اول را می زند نه آمریکا.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   کی معذرت خواسته که حکمتیاربخواهد چراقضاوت یکطرفه میشود

>>>   سعیدی صاحب نگفت که به کدام کشور قصد مهاجرت دارد؟
آیا بعد از مهاجرت نیز راجع به اوضاع سیاسی و نظامی و اقتصادی و کلتوری افغانستان، مطالبی خواهد نوشت و یا مصاحبه هایی خواهد داشت؟

>>>   دیگران معذرت نمی خواهند زیرا حکومت را غصب کرده اند وغنیمت . حکمتیار در بین این دزدان وچپاول گران نبود باید ازین خاینان ودزدان معذرت بخواهد. درقصه مردم خو کسی نیست.(مردم بیچاره هی هی).

>>>   اين مردك خودش نماينده وجاسوس روس قبلاً هم بوده وحالا هم است .

>>>   سعیدی بخاطر ویتو کردن حکمتیار به مقر ملل متحد رفته است و نمیګذارد که نام وی از لست سیاه خارج شود چون بهترین فرصت برای سعیدی است که از سیستم ګلمرجانی استفاده نماید و بګوید که اګر نام حکمتیار از لست خارج شد من به افغانستان بر نمیګردم.

>>>   سعیدی صاحب !!!
من در اوایل از مضامین شما انتقاد میکردم ولی تحسین کرده ام مضانین شما را که جنبه ملی وبیطرافانه بوده.
ولی این ان مفهوم نیست که هر چیز از دهان شما فواره کند ومردم هم مهر تایید به ان بزنند.
شما هم عضو سازمانهای کمونستی در افغانستان بوده ایدکه عامل این همه بدبختی های امروز است ایا در کدام مجلس ویا کدام مقاله از مردم معذرت خواسته اید؟ایا کمونستانی که دست شان به خون هموطن ما الوده بود وادار ساخته بودید که از مردم معذرت بخواهد؟
حالا سوال اینجاست که ایا حیاتت در خطر بود یا تمام غروفش شما در مطبوعات برای کیس جورکردن خارج بود؟

>>>   اقای سعیدی شخصیت دلسوزبه مردم افغانستان نیست بلکه درصددتحکیم حاکمیت جنایت کاران دلخواه شان است مابه حال همچو استاد دانش گاه افسوس میکنیم که قضاوت یک جانبه رامینماید یک که راجنایت کارودیگرا قهرمان می نامندو

>>>   حکمتیار جانی باید در حضور مردم محاکمه شود معذرت خواهی هم در کار نیست .به چند دلیل :
1-با آمدن حکومت جدید همه بخاطر آبادی وطن به باهم متحد نظر شدند مگر جناب جانی صاحب رفتند آله دست پاکستان شدند در طول نیم دهه دست از ترور وحشت نکشیدند
2- در گذشته اگر هر فرمانده مرتکب اشتباه شد از طرف مردم بخشیده شد، امروز بدون ترس در میان مردم خود وهستند بدون هراس از کسی از ارزش های ملی خود دفاع میکنند . ولی مانند جانی حکمتیار به بیگانها کار نمی کنند
3- یکی از خاصیت های شیطان صفت ایشان اینست که متعهد به پیمام خود نیستند ، هر چند فقط مورد پسند تنها تیم اشرف غنی قوم پرسد است ، ولی باز هم به جنایت های خود آدمه میدهند اسلحه خود را به دولت تسلیم نمی کنند .
و من قتل مؤمنا متعمدا فجزاهه جهنم .

>>>   کاشکی یک جانی میبود به هزارها جانی مشاهده شده است

>>>   و من قتل مؤمنا متعمدا فجزاهه جهنم
ازینرو شاهد جهنمی شدن بسیاری رهبر ها و قوماندان ها خواهیم بود انشاه الله.

>>>   دوستان وبرادران اعضأ حزب وحکومت سابق نه گفته اندکه اشتباهات ونواقص داجراأت شان نبوده ویاصورت نگرفته طبیعی است که درکار کمی وکمبودی ها رونما می شود اما باوجودی کمی ها وکاستی ها قانون وجود داشت هرکس وشخصی که اشباه کرده وخیانت را انجام داده ازهرحزب وتنظیم که باشد باید جواب گوباشد وبه محکمه کشانیده شود اما این همه جرم وجنایات که درطی بیست وچهارسال رخ داده درتاریخ کشوربی نظیراست بخصوص جنایات آقای حمکتیار
گلرحمان "قلعه چه"

>>>   عزیزان! حکمتیار در جنگهای کابل قاتل اضافه از( 70000 )هفتاد هزار شهروندان کابل است. یکی حقوق العبد است ودیگر حقوق الله . حقوق الله را غنی یا امریکا ویا ....راه بخشش برایش جور کرده میتوانند. اما حقوق العبد از امکان بخشش خارج است.
از نظر حقوقی جرم حکمتیار امکان بخشش نمی یابد. درین زمینه اگر حزب اسللا می خود بهیر دز زمینه آگاه است. بجز آرائ مردم دگر هیچ راه هی ندارد. وآنهم رای علین وآشکارا.
خدمتگار مردم جلال زی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است