جهان بار دیگر در حال دو قطبی شدن است
متاسفانه ما نه استراتژی برای جنگ و نه برای صلح داریم. چون در فقدان این دو مهم به سر می بریم همین جا است که منفعل برخورد می کنیم و حرکت های ما انفعالی است 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۴    ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ کد خبر: 127017 منبع: پرینت

صلح، آنچه که مردم افغانستان بیش از سی سال است به دنبالش هستند، اما تا هنوز به آن دست نیافته اند. برخی پاکستان را عامل بازدارنده صلح می دانند در حالیکه در طول پانزده سال حکومت افغانستان دست به دامن این کشور برای صلح شده است. اما این دست درازی به دامن پاکستان هم هیچ نتیجه ای را به دنبال نداشته است. این بار رییس ستاد ارتش پاکستان بر همکاری در ورند صلح افغانستان تاکید کرده و آن را به نفع منطقه خوانده است. با این گفته و با برنامه های جدیدی که این روزها از سوی سه کشور چین و روسیه و پاکستان جریان دارد چه چیزی در انتظار صلح افغانستان است؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، توریالی غیاثی آگاه مسایل سیاسی گفت: این رشته صلح افغانستان سر دراز دارد و هرازگاهی پاکستانی ها دم از صلح می زنند و گاه ارتباط شان را با نیروهای طالبان و گروه های دهشت افکن در داخل افغانستان کتمان و پنهان می کنند و گاهی هم به جرات می گویند که ما حاضر هستیم که در این راستا باشما کمک کنیم که این خود بیانگر اعتراف به نفوذ آنها بر کسانی است که در افغانستان امروز،مجری سیاست های خارجی منطقه ای پاکستان هستند، می باشد.

وی، در خصوص ادعای جدید پاکستان مبنی بر کمک به صلح گفت: این به ما بر می گردد که دولت افغانستان چقدر می تواند از این رویکردها و از این طرحی که کشورهای منطقه از جمله پاکستان یادیگر کشورها در قبال افغانستان مطرح می کنند، استفاده کند و برای آن خود ما استراتژی و طرح داشته باشیم و منسجم کار کنیم. متاسفانه ما نه استراتژی برای جنگ و نه برای صلح داریم. چون در فقدان این دو تا استراتژی و این دو تا دیدگاه بسیار مهم به سر می بریم همین جا است که ما منفعل برخورد می کنیم و حرکت های ما انفعالی است. ما گاهی پر از احساسات هستیم گاهی هم پر از طغیان و برخورد آنچنانی که اعتدال را نه در روش های صلح آمیز داریم نه در سیاست های جنگی با مخالفین داریم.

غیاثی، مشکل صلح در افغانستان را نداشتن استراتژی دانسته و بیان داشت: در دراز مدت ما نیاز به یک استراتژی و یک تعریف درست از وضعیت خودمان داریم. داشتن یک نظام قدرتمند نخستین گامی است که در مناسبات بین المللی نیاز به آن داریم. نظامی که بتواند از تمام حقوق و وجایب مردم با خبر باشد و یک نظامی که بتواند افکار عمومی را پشت سر خود داشته باشد و نمایندگی ازتمام آحاد مردم افغانستان کند و مردم هم خود را پشت نظام ببینند و منازعات ملی و درونی و کشمکش های سیاسی، رقابت ها اینها همگی در یک نقطه ای که آن را منافع ملی می گویند خاتمه یافته باشد و یک صف واحد مخصوص ایجاد شده باشد. اینگونه کشورها است که می توانند در عرصه مناسبات بین المللی تاثیر گذار باشند یا از منافع ملی خود دفاع کنند و حضور فعال داشته باشند بنابراین ما با نداشتن چنین چیزی همیشه دامنه ای برای حوادث می باشیم. هر جا که حوادث ما را بکشاند ما هم به همان طرف می رویم.

وی افزود: از آنجایی که ما استراتژی روابط نداریم. روابط ما با کشورهایی که جنگ در افغانستان را روشن نگاه می دارند هم همینطور ست و نمی توانیم یک میزان را تنظیم کنیم. اگر با یک طرف گرم شدیم با طرف دیگر سرد می شویم.
این آگاه سیاسی، در خصوص علت کنار هم آمدن چین و روسیه در خصوص مسایل پاکستان گفت: چرا که هنوز نتوانسته است با آن داعش کنار آید. چرا که رهبری این گروه در جای دیگری است و پاکستان هنوز نتوانسته شبه داعش ایجاد کند و آن شبه داعش جای داعش اصلی را بگیرد. اگر پاکستانی ها می توانستند شبه داعشی را که ایجاد می کنند جای داعش اصلی را که منافع کلانی را در منطقه و برای قدرت های بزرگ، دنبال می کنند می گرفت یقینا این نگرانی را مانند چین و روسیه در منطقه نمی داشت. بنابراین نقطه مشترکی که این سه کشور در میان خودشان دارند نگرانی از طالبان و حضور و فعالیت های دهشت افکنانه طالبان در منطقه نیست. بلکه از حضور یک پدیده تازه ای است که پاکستان نتوانست بر آن خودش راعیار کند است. هر سه گشور از این موضوع نگران هستند به این خاطر به خودشان حق داده اند و این هم حق شان است که چون یک پدیده فرامنطقه ای است و یک پدیده ای است که باید ریشه های آن معلوم شود و این سه کشور را کنار هم آورده است.

وی، در خصوص تقابل قدرت ها و آغاز جنگ سرد بیان داشت: در حال حاضر در منطقه نشانه های جنگ سرد دیگری دیده می شود. بیرون ساختن سی و پنج دیپلمات روسیه را از خاک آمریکا مشاهده می کنیم. این خودش نشانه هایی از جنگ سرد است و دوباره بین دو قدرت بین المللی و جهانی که به اصطلاح باز دوباره به طرف دو قطبی شدن جهان می رویم که حالا ببینیم که سیاست خارجی ترامپ چگونه پیش می رود. یا در همین مسیر حرکت می کند و یا اینکه دوباره این روابط نرمال می شود و این سیاست ها در افغانستان نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   فامیل دزد و مافیا کرزی بابای طالبان و قاتل سربازن اردوی ملی و مردم بی گناه.
عبد الاحد كرزى [پدر حامد كرزى] براى مدت يك سال [١٩٨٤ تا ١٩٨٥] از سوى صبغت الله مجددى (رهبر سازمان چاپلوسان بدون سرحد ) به عنوان مسول جبهه ملى نجات افغانستان در شهر كويته تعيين گرديد.
دفتر كويته پس از دفتر پشاور مهمترين دفتر اين حزب .... به شمار مى رفت. عبد الاحد كرزى كه يكى از وظايف او رساندن سلاح و مهمات به مجاهدين جبهه نجات در داخل افغانستان به ويژه جبهه قندهار بود، پس از حدود يكسال از اين سمت به دليل عدم مديريت درست ارسال سلاح و مهمات به ....داخل افغانستان بركنار شد.
”قبل از اخراج عبدالاحد از دفتر كويته اتهام مهمى در مورد وى وجود داشت، افرادى كه اين خانواده [كرزى] را مى شناختند، همچنان پاره از خويشاندان آنها معتقد بودند كه عبد الاحد در واقع اسلحه و مهمات بدست آورده را به فروش رسانده و ازين بابت حدود بيشتر از دو صد هزار دالر بدست آورده بود، مقدارى از آن پول را به پسرانش [قيوم، محمود و احمد ولى] به آمريكا فرستاد.
طبيعتا اين ادعا را برادران كرزى رد مى كنند؛ ولى ناگفته نماند كه پيش از سال ١٩٨٥ برادران كرزى به عنوان پيشخدمت، گارسون وَيَا هم مدير رستورانت در امريكا كار مى كردند؛ اما بعد يك سال آنها صاحب رستورانت شدند.“
منبع: كتاب جوشوا پارتلو، ”پادشاهى خود شان: خانواده كرزى و فاجعهء افغانستان،“ نيوآرك، ٢٠١٦، برگ ١٣٤-١٣٥.

>>>   خیانت های حامد کرزی
1. پیش از به قدرت رسیدن، از همکاران نزدیک گروه طالبان بود.
2. در زمان فرمان روایی اش، شماری از چهره های خطرناک گروه طالبان را از زندان رها کرد، که برخی شان اکنون جنگ را در شمال پیش می‌برند.
3. چند بار درخواست دوستم را برای سرکوب طالبان رد کرد. این مساله باعث شد که طالبان هزاران شهروند بی گناه را آزادانه بکشند.
4. فساد اداری را در افغانستان در بالاترین سطح آن نهادینه ساخت و مشروعیت بخشید.
5. گروه طالبان را - که در چهارده سال از هیچ جنایتی دریغ نکرد - برادر خواند.
6. در برابر کشته شدن شماری از فرماندهان جنگی و ضد طالب کاملن سکوت اختیار کرد.
7. قاچاقچیان مواد مخدر را کاملن آزاد گذاشت که به کشت، تولید، قاچاق و توزیع مواد مخدر در داخل و خارج کشور ادامه بدهند
8. هزاران جریب زمین دولتی در دوران کرزی غضب شد.
9. از پول و قدرت امریکا به قدرت رسید، اما در آخر روز روابط افغانستان را با این کشور سخت تیره ساخت.
10. در چهارده سال حکومتش، هیچ موقف روشنی در برابر پاکستان نگرفت و مردم را در سردرگمی کامل قرار داد.
11. کابل بانک در زمان کرزی و با همکاری بستگان کرزی به زمین نشست و بنیاد فروپاشی اقتصادی کشور فراهم شد.
12. در کمیسیون های انتخاباتی چهره های ضعیف و فاسد را گماشت تا انتخابات به چالش بکشد و بر سر قدرت باقی بماند.
13. کرزی، مسوول درجه یک وضعیت خراب اقتصادی، سیاسی و امنیتی کنونی افغانستان است.
نویسنده: قیام نوریِ خبرنگار

>>>   كاملا درست

>>>   الهي خدا خانه اين کرزي را خراب كند ك عامل تك تك خون افغان همين بي وجدان اس اگر واقعا در 13 سال درست مدريت ميكرد امروز روز ما افغان ها چنين نميبود الهي ميگم كه پيسه هاي كه از امريكا گرفتي زارت شوه نامرد . خدا زدگي خو شاخ و دم نداره همين ك چشم و گوش هايت در قبال درد مردم خودد كور و كر شد بفهم كه خدا نفرينت كرده.

>>>   از عنوان خو معلوم شد که جهاد نتیجه نداد ورسیه شوروی هنوز زنده است !

>>>   ظرفیتهای جمعیتی، اقتصادی، ذخایر معدنی و طبیعی و جایگاه راهبردی کشورهای گستره ایران کهن، پتانسیلهایی را در اختیار این کشورها قرار داده که بهره برداری بهینه از آنها می تواند نوید بخش توسعه و شکوفایی اقتصادی همه این کشورها باشد. تجربه موفق اتحادیه اروپا نشان می دهد که بهره گیری از این ظرفیتها در چهار چوب یک اتحادیه واقعی می تواند، تضمین کننده توسعه پر شتاب و متوازن کلیه کشورهای حوزه تمدنی ایران کهن باشد.

حتی در قیاس با اتحادیه اروپا ویژگی های مشترک و شاخصه های یکپارچکی میان کشورهای حوزه تمدنی ایران کهن بسیار بیشتر بوده و موقعیت منحصر به فرد استراتژیک این پهنه جغرافیایی در مقیاس جهانی ( مجاورت و دسترسی به بزرگترین مراکز جمعیتی و اقتصادی و سیاسی دنیاز از چهار سو شامل روسیه، چین، هند، کل افریقا و اروپا) و جمعیت بالای اتحادیه در برگیرنده کشورهای وارث تمدن ایرانی (نزدیک به 400 میلیون نفر)، در مجموع امتیازات بسیاری را در اختیار این کشور های قرار داده است.

بنابر این جای خالی یک برنامه منسجم و راهبرد کلان در راستای پیشرفت همه کشورهای منطقه در چهارچوب یک اتحادیه اقتصادی، فرهنگی و امنیتی بشدت احساس می شود.
این برنامه از نظر ما تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی است.

مجتبی رستمی پور

>>>   ✅وقتی هدف نه روشن و مقصود ناکجاست

✅شعر زیبای نجیب باور در نکوهش فقدان اندیشه، بی برنامگی و نبود راهبرد روشن برای بهبود اوضاع نابسامان کشورهای هم تبار منطقه و گرفتاری در بازی سیاست قدرتهای جهانی:

جز داغ از دریچه عالم چه‌دیده‌ایم؟
همواره درد از پی دردی کشیده‌ایم

از رشته‌های مبهم و پیچیدهء زمان
چون عنکبوت پیر، به تاری تنیده‌ایم

با نام‌های کاج و سپیدار و هندوکش
در زیر پای‌‌های مترسک خمیده‌ایم

ما رمه‌های فاقد اندیشه و سوال
در کشت‌زار گرگ سیاست چریده‌ایم

از بس‌که بندگانی هر بنده کرده‌ایم
در ذهن‌مان خدای دیگر آفریده‌ایم

راهی نرفته‌ایم، به‌جز در مدار خویش
از هر طرف دوباره به‌خود هی ‌رسیده‌ایم

مصداق ماست قصهء "اشک کباب‌"ها
خودخواسته به چهرهء آتش چکیده‌ایم

باور نمی‌کنیم به شق‌القمر دگر
از بس دروغ‌های مکرر شنیده‌ایم

وقتی هدف نه روشن و مقصود ناکجاست
ای موج‌ها برای شکستن تپیده‌ایم!

>>>   امید وارم ملت ها روزی شاهد سرنگونی ابرقدرت ها باشند. اوضاع سیاسی جهان گواه ان است که بشریت در دوقطبی بودن جهان نفس راحتتری میکشیدند تا یکتازی امریکا.

>>>   انجنیر سرک سازی را چی به سیاست ودیپلوماسی.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است