خط قرمز شهید شفیق منافع ملی بود
توجه داشتن به حاکمیت قانون یکی دیگر از درس های شهید بود. شفیق در فکر و عمل یک انسان معتدل بود و همواره بر اعتدال تاکید می ورزید و افراط و تفریط را همیشه موجب بحران می دانست 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۵    ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ کد خبر: 127053 منبع: پرینت

سیمینار بین المللی بزرگداشت از نودمین سالروز تولد محمد موسی شفیق نخست وزیر و وزیر خارجه سابق کشور در کابل در حال برگزاری است. این سیمینار که به همت وزارتخارجه کشور دایر گردیده است، خانواده موسی شفیق نیز از خارج به کشور دعوت شده و در این مراسم شرکت دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، امروز سه شنبه 21جدی 1395 اشرف غنی رییس جمهور در این مراسم ایراد سخن کرده و گفت: شهید شفیق علاوه بر بخش های مختلفی که در آن خدمتگزار مردم بود، در مقام استادی دانشگاه نیز به مردم و وطن خود خدمت کرد. برخی اعضای خانواده من در دانشکده او دانشجو بوده اند و درمورد طرز رفتار و سلوک نیک او سخن های زیادی شنیده ام. او زمانی که از شاگرد امتحان می گرفت، ابتدا به او چای می داد تا با ذهنی آرام به سوالات جواب دهد. او استادی مهربان و نرم خوی بود و با محصلان با احترام و مهربانی خاص برخورد می کرد. فرهنگی که مرحوم شفیق از آن حمایت می کرد فرهنگی است که امروز دانشگاه های ما باید از آن را ترویج کنند.

وی افزود: شفیق شخصیتی چند بعدی داشت هر بخشی از کارهای وی قابل دقت است. او به عنوان سیاست مدار نیز مقام والایی در تاریخ معاصر افغانستان دارد. مرحوم شفیق فقط برای چند ماه صدراعظم افغانستان بود و در این مدت کم فرصت تحقق آرزوهای بزرگ خود برای شکوفایی افغانستان رانیافت. فصل ناتمام تاریخ ما که از زمان امیر امان الله خان به میراث مانده بود باز بدبختانه ناتمام ماند اما با وجود آن توانست برخی از کارهای مهم را انجام دهد. یکی از کارهای مهم وی معاهده میان افغانستان و ایران درمورد دریای هلمند بود که در زمان صدارت او منعقد گردید و در همان زمان به تصویب شورای ملی رسید و از طرف پادشاه توشیح شد. در مورد این معاهده بر وی انتقادهای زیادی شد و فشارهای زیادی صورت گرفت که این معاهده منعقد نشود ولی شفیق به این نظر بود که افغانستان و همسایه های آن باید منافع مشترک شان را درک کنند و به همدیگر نه به عنوان رقیب بلکه به عنوان دوست و همفکر رفتار نمایند. در ماده پنجم این معاهده آمده است که ایران هیچگونه ادعایی بر آب هلمند بیشتراز مقداری که طبق این معاهده تثبیت شده است ندارد.

رییس جمهور، ادامه زحمات شفیق را مردم عصر امروز دانست و گفت: حالا کار ما تطبیق این معاهده است معاهده ای که سرتاسر به نفع مردم افغانستان و دولت افغانستان و به نفع صلح و ثبات است. مطالعه زندگی و کارنامه های مرحوم شفیق برای ما پیام های مهمی دارد. یکی اینکه وی به برکت انسجام فکری خود کارهای بزرگ و مفید انجام داده است. شخصنیتی چند بعدی داشت و به ابعاد مختلف زندگی کنونی آشنایی داشت. اما از همه مهم تر وی شخصیتی ملی و اسلامی داشت و همه درس های دیگرش در این شخصیت،به مفکوره ای بزرگ تبدیل شد. شاگرد واقعی و پیامبر عملی سید جمال الین افغانی بود و موجب افتخار نه تنها افغانستان بلکه علی الاثر و دنیای اسلام بود.

اشرف غنی گفت: توجه داشتن به حاکمیت قانون یکی دیگر از درس های شهید بود. شفیق در فکر و عمل یک انسان معتدل بود و همواره بر اعتدال تاکید می ورزید و افراط و تفریط را همیشه موجب بحران می دانست.

وی ادامه داد: شهید طرفدار روابط نیک با همسایه ها بود و به این امر اعتقاد داشت که همسایه ها باید منافع مشروع هم را احترام کنند و برنکات مشترک همکاری ها تاکید می کرد اما این همکاری همیشه بر اساس حاکمیت ملی و منافع ملی باشد. و ذره ای از منافع ملی عدول نمی کرد و خط قرمز وی منافع ملی بود.

رییس جمهور گفت: شهید شفیق برای ما اتمام فصل ناتمامی است که از امان الله خان شروع شد و این دوامش داد و امروز اراده ای محکم و واضح داریم که افغانستان دوباره فصل ناتمام نداشته باشد و به رفاه و ثبات دوام دار برسد که هم موجب رفاه مردم خودمان باشد و هم موجب ثبات منطقه باشد.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   موسی شفیق با وجودی که اخوانی بود و از مدرسه دارلعلوم عربی کابل فارغ شده بود و در مدرسه الاظهر مصر تحصیل کرده بود و در رشته علوم اسلامی دکتورا داشت، اما او از جمله اخوانی های مدرن و دریشی پوش و شیک پوش بود . بعد از گرفتاری اش در زمان انقلاب، در الماری لباس هایش اضافه از صد جوره دریشی آخرین مودل روز دریافت کردند، عینأ مثل داکتر عبدالله.
اینها از جمله اخوانی های مترقی بودند که طرفدار تمدن بودند.
اما بخش دیگر این اخوانی ها گلبدین و سیف الدین و عبدالرحمن و غیره از جمله بنیاد گراها بودند.
جمعیت اسلامی تا اندازه یی راه متوسط را در پیش گرفته بود، نه آنقدر بنیاد گرا و نه هم آنقدر تمدن گرا بودند.

>>>   غني فقير وناتوان ميخواهد با اين تجليل از وزنه تجليل شخصيت هاي تاجيك كه تاريخ عزت و ازادي افغانستان را در برابر متجاوزين سرخ وسياه رقم زدند بكاهد كه به غلط گام برداشته است.
شخصيت هاي تاجيك چون مسعود قهرمان، برهان الدين رباني و ده ها سردار رشيد ديگر كساني بودند كه با دسايس پشتونهاي مزدرو و اجيران فروخته شده اي آس اي و سي اي اي بشهادت رسيدند. پشتونها حيوان خودمرده خودرا قرباني مي حسابند در حاليكه قرباني شجاعت، غيرت ومردانگي ميطلبد كه قوم پشتون عاري ازان ميباشد.
شما قوم اصلا به مدينيت اشنايي نداريد وياهم دانسته با ان دشمني داريد،ازاد زيستن وازاد بودن جزء مدنيت مدرن وحتي كلاسيك است اما اين قوم بي فرهنگ تا هنوز در برابر ان مي جنگند.شفيق همانند اسلاف، حال واينده گانش مزدور بود ونميتوان به ان شخصيت ازاد وخدمت گذار خطاب كرد.
رحماني

>>>   محمد موسى شفيق يكى از بزرك ترين شخصين هاى ملى وعلمى سرزمين ما بود كه بدست كمونيستان بى فرهنك ، بى دين ، بى دانش وادمكش خلق وبرجم در زندان بى رحمانه مثل هزار ها انجنيران ، داكتر ان ، معلمان و استادان بوهنتون به شهادت رسيد . روحش شاد .

>>>   ولسمشر صایب میپامی! ده اینجه پکر میشه به خاطر خشنودی دیگران ایطور توجیه مبپرماببن که مثلا صدر اعظم صایب شهید حق ماره از کسی گرپته، درحقیقت دولتین آن زمان که هردو شاهی و تام الاختیار بودن اراده و نیت لازم را برای تعیین حق آبه دو کشور داشتند، و به صدر اعظمان خود حکم دادند این موضوع را در چهارچوب یک موافقت نامه آورده و امضا کنند تا در آینده جنجالی بین دو کشور باقی نمانه از نظر حقیر هم موسی شفیق و هم امیر عباس هویدا شایسته هستند که خدا بیامرزی ببرند. دولتین آن زمان در حقیقت کار نیکی انجام دادند و زمینه اختلاف بر سر آب را در آینده به کلی از بین بردند نا گپته نباید گذاشت که تنها کشوری که ما با آن در مورد تعیین حق آبه موافقتنامه داریم ایران است. پاکستان ورور، ترکمنستان ورور و چندین ورور دیگه قرن ها همان حق آبه خود ماره هم می برند، کسی حاضر نیست حتی یک کلمه هم به زبان بیاورد. درست است که با این گپای شما بعضی دوستا خوشحال میشن ولی امکان پیسه دادنشان خیلی کم است، زیرا فعلا آنها آنقدر مشکلات دارند، که امکانش موجود نیست بتوانند به افغانستان رسیدگی نمایند. پکر تان باشه که یک دفه ملا روحانی نگویه چا بهار یوق. ما فعلا با پاکستان در اوج تنش قرار داریم عم محترم شما هر چه همسایه در شمال داشتیم همگی شه قاچاق بر گفت، شما هم یک موافقتنامه امضا شده ره که طرف مقابل هم منکرش نیست تازه میکنین وطرف مقابل را تحریک آنهم به امید کمک دست نیافتنی از آنسوی به قول خود شما خلیج العربی، بیایید احساسات را کنار گذاشته کاری نکنید که یک دفعه همسایه ها سرحدات خوده بسته کنند و این مردم بیچاره از گشنگی بمیرند، شما تنها مسئولیت دولت را به دوش ندارید مسئولیت کل ملت به دوش شماست.

>>>   اشرف غنی : فرهنگ بزرگ دري (فارسی دری) متعلق به پشتون هاي افغانستان است
جناب پس چرا روی بانک نوتها(پولهای) کشور یک واژه هم از همین زبان ننوشتید؟ آیا کسی هم هست با همین گپهای مفت هنوز هم فریب بخوارد. مگر اینکه به خاطرپست و مقام خود را به خواب بزند. 60% مردم افغانستان فارسی دری زبان مادری شان است. دیگر هموطنان ما هم این زبان را میدانند. اما بخاطر سهولت مردم یک کلمه هم روی بانک نوتهای کشور نوشته نشده.

>>>   آقای فیروزی 95 % مردم افغانستان فارسی میدانند و با این زبان حرف میزنند!

>>>   یک آدم دیوانه بی عقل آمده ریس جمهور شده افغانستان را به خاک وخون کشانده

>>>   دری اوغانی !
جناب ولسمشر محمد اشرف غنی فرموده اند که زبان دری مربوط تمام مردم اوغانستان و به ویژه پشتو زبان های اوغانستان است .
شوربختانه جناب ولسمشر راست می گویند زیرا زبان دری اوغانی با زبان پارسی دری اصلا برابری نمی کند . به گونه نمونه یک برادر که در اوغانستان زنده گی می کند به برادر خود نامه یی می فرستند به این متن :
سلام و علیکم و رحمته الله و برکات .
برادر عزیزم ، ما الحمدالله به فضل و مرحمت الله متعال صحت داریم و صحت مندی شما را از رب العزت تمنا دارم .
در ارتباط دعوای غلام دستگیر که در حربی پوهنتون بین او و زرینگل اچکزی اتفاق افتاده بود دیروز رفته بودم به لوی سارنوالی و با حقوق پوه غلام رسول دیدار کردم . ایشان مرا بعد تعارف خلاصه به ستره محکمه پیش قضاوت پوه گلمرجان روان کردند . در راه رفتن به ستره محکمه از نوی درملتون که در نادرپشتون وات قرار داشت یک بسته نوالجین خریدم ، بسیار سرم درد میکرد و تمام حواسم گد و ود بود .
یک رفیق ترا که در روغتیا وزارت یکجا همرایش کار میکردی دیدم ، حالی ده ولسی جرگه مامور است و یک برادر دیگرش در مشرانو جرگه در بخش د پیژنداحوالات کار می کند .
خلاصه که وقتی به ستره محکمه رسیدم یک دلگی مشر که قوماندان دروازه دخولی بود فکر می کنم رتبه اش حتی لمری بریدمن هم نبود به خاطر احضارات آمدن ولسمشر داخل شدن به ستره محکمه نماند . روز خلاص شد و من هم طرف وزیر وزیرکبرخان مینه با حال خراب و تراب ده ملی بس سوار شدم و خانه رفتم . خلاصه خیر دیروز .
واخردعوانا ان الحمد الله رب العالمین
Mansoor Badry

>>>   نامه را به پارسی هم نوشتم تا پارسی ستیزان بدانند که به بسیار ساده گی میشود پارسی نوشت تا معجونی از پارسی ، تازی و پشتو !

>>>   اختراع نو وکاغذ پیچ
فرهنگ بزرگ دری ما متعلق به همه افغانهاست مخصوصا به پشتو زبان های عزیز!
از درفشانی های اخیر اشرف غنی متفکر دوم جهان .
علت اینکه چرا پارسی را دری میسازندودری رامتعلق به غیر پارسی زبانان
عدم توجه نخبه گان ومتخصصین زبان پارسی است که دایه های دلسوز وکاسه های داغ تر از اش بر دیگران شده وخود را فدای وحدت ملی تنظیمی وحزبی ساخته اندبی تفاوتی بزرگان وپژوهشگران زبان پارسی باعث شده که هرکه خود را فراموش کرده برای این زبان شرین هرزه گویی وبیهوده گویی نمایند
امید داریم از همی دستور نویسان ودستور ران هاوشکمگویان متخصص قصه خوانی پشاور خواهش داریم که برادر مادر خواهر بخود برسید ما را چیزی نمیشود گرگ مان نمی خورد برای زبان خود ..... نماید بگذارید که پارسی کفر بماند

>>>   پاسداری از زبان مادری خود (پارسی)را از خود شروع کنیم.
اگر ما هرکدام کم از کم روزانه ده واژه پارسی سچه را از یاد کنیم و در گپ های روزانه خود بکار بریم، خدمت کلان به زبان خود می کنیم.

>>>   در پاسخ به سخنانِ اشرف غني كه گفته است فرهنگِ فارسي متعلق به پشتون ها است
فرهنگ فارسي/دري تعلقيت آن به پشتو
قروت كروت
گپ گف
فهميدي پاميدي
نفهميدم ولاكه پاميديم
كافر كاپر
سقو/ي سكاو/ي
انتحاري پدايي

>>>   اى ادمكشان و انسان خوران!
جز رنج ، غم و ماتم ، دستاورد تان چيست؟

>>>   جناب رحماني لُب ولواب مسعله را نوشتيد.
واقعاء كه چنين است.
ولى غنى چرا اين وقت بطرف شفيق هوشش شده اين گامىيست بى وقت
او از خود كدام عراده ندارد. اين پلانهاى است كه برايش باداران چتل استان ميدهد. در اصل اين يك مانوريست عليه همسايه غربى مان.
همه ميدانند كه حالا نبرد به خاطر اب است اين گپى است خوب كه ما با همه دوست باشيم و هر كى از حق خود روزى خود را بخورد.
ولى اميد وار استم كه اين پلان اب با همه حل شود با همسايه هاى ديگر هم.
ح ع

>>>   اشرف غنی پدر داعش افغانستان.

>>>   حضور اقاي مغز متفكر وساير اشتراك كننده محفل يادبود شهيد موشي شفيق ياد اور ميشويم اينكه در شرايط وضعيت بحراني حاكم وطن ما همجود محافل جه درد ملت را دواميكند كه با مصارف بي كزوم وقت خودرا ضايع ميكنيد درتحليف مراسم انتقال وتويل قدرت جه بيان ومتهد شديد حفاظت جان مال شرف وعزت تماميت ارضي كشور همه بايمال است اكر عقل سالم داريد به اولويت ها وتعهدات تان عمل نماييد اردمي كه شما را اشتباه حمايت كردند جنين انتظاري ازتان دارند اكر توان داريد عمل اكر نداريد بيان حقيقت نموده خودرا بيشتر نه شرمانيد وملت را بايمال وذليل نكنيد صالح كابلي

>>>   هر روز یک اوغان مرده را از قبر میکشند و قهرمان سازی میکنند ولی باز هم هیچ فرد این طائفه آن احترام لازم ملت را نداشته۰ مثل نجیب خاد، داوود .... خاندان خودش، امان الله فراری، و حال موسی شپیک پیدا شد۰
کابورا، آسمائی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است