فساد در بخش امنیت مملکت را به تباهی برده است
رییس جمهور در اینجا یک مترسک است و دیگران و از بیرون هستند که به وی خط و مسیر می دهند و می گویند که چه کند و چه نکند! 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۰۵    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ کد خبر: 127137 منبع: پرینت

چندی پیش روسیه در نشست سه جانبه ای که با حضورداشت چین و پاکستان در مسکو برگزار کرده بود در مورد صلح افغانستان و درغیاب افغانستان برگزار شد، انتقاد حکومت افغانستان را برانگیخت. حالا دیده شود که با این وضع صلح افغانستان به کجا خواهد رسیدو علاوه بر این رییس جمهور نیز از صلح و مبارزه با فساد دم می زند اما تا هنوز فساددر بخش های امنیتی بیداد می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، زلمی وردکٍ، آگاه مسایل نظامی در برنامه «راه حل» گفت: فساد از مسایلی است که بخش امنیتی کشور را به طرف تباهی برده است. متاسفانه تا به امروز ما راه اساسی اصلاحات را نتوانستیم پیدا کنیم. درست است که اشرف غنی کوشش می کند که از فساد جلوگیری کند یا کارکردهایی را روی دست بگیرد تا بتوانند رضایت مردم را به دست آورد اما مشاورین و مشوره دهنده هایی که در اطراف رییس جمهور وجود دارد فساد را از این که هست وسیع تر می سازند

وی افزود: در حال حاضر در بخش امنیتی چنان فساد وجود دارد که افرادی هستند که سال ها در بخش نظامی کار کرده اند و تحصیلات داشته اند و برای خدمت به وطن آمده اند حالا در اینجا فقط سی هزار افغانی معاش دارند اما کسانی هستند که نه در این بخش نه تحصیلاتی دارند و نه خدمتی کرده اند اما بر اساس رابطه ها در بالاترین جایگاه قرار دارند و یک لک و بیست هزار معاش می گیرد. این خودش زمینه را برای فساد مهیا می سازد.

وردک گفت: بنابراین اگر ما بخواهیم بخش های امنیتی خود را به همان شکلی که در چوکات نظام امنیتی است عیار بسازیم باید به سیستم صحیح نظامی عیار کنیم. در غیر این صورت اگر این یک بام و دو هوا باشد هرچه اشرف غنی برای کاهش فساد کوشش کند به هیچ جایی نخواهد رسید.

این آگاه نظامی، در خصوص خیانت هایی که در بخش امنیتی وجود دارد گفت: متاسفانه در بخش امنیتی ما علاوه بر فساد خیانت هایی که وجود دارد که همین ها باعث ناامنی های بیشتر می شود. گزارش ها نشان می دهد که افرادی از داخل، سلاح ها، تجیهزات و مرمی های نیروهای امنیتی ما را به دشمن می فروشند و سربازان بیچاره ما در میدان جنگ حتی نان خوردن ندارند و به دلیل کمبود امکانات مجبور به عقب نشینی می شوند.

وردک افزود: اینگونه است که این مملکت تباه است و نه استقلال اقتصادی و سیاسی دارد و نه استقلال اجتماعی دارد. رییس جمهور در اینجا یک مترسک است و دیگران و از بیرون هستند که به وی خط و مسیر می دهند و می گویند که چه کند و چه نکند!حتی تقرری ها و نصب ها هم بر اساس قومیت انجام گرفته نه بر اساس قانون و شایستگی. کسانی در پست های بسیار حساس قرار دارند که از کوچکترین سوادی برخودار نیستند و حتی نمی توانند نام خود را بنویسند. چگونه این مملکت و این رییس جمهور با این اوضاع می تواند با فساد مبارزه کند؟

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   معمی ناحل شده....!
این گروه ازدیپلومات ها کشته شده اماراتی به چه هدفی وارد قندهار شده بودند ؟
معلوم میشود که کشته شدن پنج دیپلومات اماراتی درقندهار آنهم به شکل دسته جمعی دریک وقت معین ونیززخمی شدن سفیر این کشور درافغانستان حکایت ازسلسله رازهای پشت پرده دارد که دربین دولت امارات عربی وارگ کابل به دور از دید مردم جریان دارد. این کاملا غیرعقلانی خواهد بود اگر بپزیریم که گویا یگ گروه از دیپلومات ها وآنهم مشخص ازیک کشور برای قیچی زدن افتتاح کدام نهاد ویاموسسه آمده باشند.فکر میکنم جواب این معمی راباید حاکمان وقصرنشینان درون ارگ کابل بدهند. ولی متیقین هستم برای حاکمان قصربی حاصل (سپیدار ) چنین جریانات واوضاع جاری کشور اصلا برای شان ارزشی نداشته وندارد.

>>>   اشرف غنی رییس پنجاه فیصدۀ دولت افغانستان فکر می کند که می تواند جفنگیاتش را با جِرت و فِرت بر مردم بقبولاند. در حالی که پذیرفتنی بودن یک سخن در منطقی که پشتیبان و زمینۀ آن سخن باشد، نهفته است نه در پنداندن رگهای گردن گوینده و برکشیدن صداهای انکر و کریه آنچنانی. سخن پوچ را نمی شود با قلقله بر مردم قبولاند. دهل با پرصدایی خالی بودن خود را نیز جهر می زند.
به این جناب کسی بگوید که تمکین پیشه کند. آدمهای امروزی حتی بر کودکان شان با صدای بلند و (هتکه و پتکه) صحبت نمی کنند. تو در برابر یک ملت قرار داری که خودت می گویی پنجهزار سال تاریخ دارد. با ملتی که پنجهزار سال تاریخ داشته باشد چه که با ملتهای دو سه روزه هم کسی نباید با چنین لحن بازاری و پاچه برزدگی صحبت کند!
جناب رییس حکومت با چنین روشهای هیستریک، تنها و تنها خود را رسوا و بی ارزش می سازد. هیچ روایت و قرائت من درآوردگی که تاپۀ فاشیزم افغان ملتی دارد، نمی تواند محلی از اعراب پذیرش برای ما یابد. خود را به زحمت نسازید. رگهای گلوی تان را زخمی نکنید و پرده های دل تان را نیندازید...
حرفهای اخیر غنی در مورد فارسی دری از همین جفنگهاست که آمیخته با جرت و فرت گفته شد. سخن اشرف غنی در مورد تعلق زبان به صورت خاص به قوم خودش، نهایت سخیفانه بود. برداشت او از فرهنگ و زبان و ادبیات چنان مبهم و مغشوش بود که هرگز نمی شد آن را زادۀ مغز یک آدم مکتب رفته و چیز فهم انگاشت.
شایسته و بایسته ترین حرف این می بود که غنی می گفت: ادبیات پارسی دری به پارسی زبانان و به خصوص به مردم کشور ما اعم از همه اقوامی که با این زبان صحبت می کنند متعلق است. نه این که زبان یک قوم و یک ملت را به قوم خودش ببخشد. حرف اشرف غنی از اوجنای جنون تمامیت خواهی سرچشمه می گیرد که حتا زبان مردم دیگری را که در آن افتخار و ارزشی باشد، به نفع قوم خود غصب و مصادره می کنند. پناه به رب جلیل از اینهمه جهل مرکب!
خاص ساختن یک زبان به یک قوم، دقیقاً نشانۀ ذهنیت قومپرستانۀ غنی در خطوط کثیف و بدبوی تمامیتخواهی است. مردم نان می خورند، جناب رییس حکومت! مردم می دانند چه می گویید و چرا می گویید.
رییس جمهور شدن معنی آن را ندارد که حقایق و واقعیتها را به زعم و خواست خود می توانید تعبیر کنید و یا معنی ببخشید. حقیقت و واقعیتها نه از کدام ریاست جمهوری فرمان می برند و نه هم از جرت و فرت کسی می ترسند.
ادبیات فارسی، از فرهنگ فارسی زبانان برخاسته است. اگر کسی از این ادبیات بهره برده است و به کمال و فیضی رسیده است، مدیون این زبان است، نه این که آن را در توبرۀ خود بیندازد و مال خود بشمارد! سر عقل بیایید!
Saboor Raheel

>>>   دوست عزیز،
حرفهای تان به کل به جاست. تنها یک نکته که زبان ما فارسی است. دری زبان ادبیات و دفتر و دیوان است. دری زبان رسمی است. یعنی فارسی دری زبان دیوان و زبان ادبیات است. اما در کل زبان ما فارسی است. تلاش فاشیزم اینست تا با دری خواندن و منحصر کردن زبان ما به یک گونۀ خاص ما را از زبان مان و هویت زبانی مان محروم کنند. پشتون زبانش پشتوست. ما فارس استیم و زبان مان فارسی است. به این ترتیب ما با تاریخ هزاران سالۀ کشور خویش پیوند می داشته باشیم. با دری خواندن زبان تلاش دارند آن را مانند زبان اردو یک زبان ساختگی جلوه بدهند که زبان هیچ قومی نیست.
پشتون، زبانش پشتو. ازبک زبانش ازبکی. بلوج زبانش بلوچی. حالا زبان تاجیک و فارسیوان چیست؟ آینها وقتی با خود اند با زبان خودشان صحبت می کنند. اما وقتی با اقوام دیگر روبرو می شوند به زبان فارسی دری صحبت می کنند. سوال اینست که وقتی تاجیکها با خود اند با کدام زبان صحبت می کنند؟ روشن است که باید به زبان خودشان صحبت کنند- یعنی به زبان فارسی. فارسی زبان تاجیکان است. چرا به پشتونهای کشور تعلق داشته باشد؟
غنی خود را به حماقت زده است. او فرق بین زبان و ادبیات زبان و مفهوم بزرگتری به نام فرهنگ را نمی داند. شماری از پشتونها و منسوبین اقوام دیگر، در ادبیات فارسی آثاری آفریده اند. اما فرهنگ و زبان فارسی متعلق به گویندگان اصلی آن است نه به قوم پشتون یا کدام قوم دیگر.
اینها تلاش دارند تاجیکان را از هرگونه هویت و افتخار فرهنگی خلع کنند
Saboor Raheel


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است