طالبان به تعادل نظامی، با خارجی ها و امنیتی ها
 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۰۷    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ کد خبر: 127138 منبع: پرینت

حکومتی به نام وحدت ملی که خودش گرفتار افتراق است بعید است که در موضوع مهمی همچون امنیت، بتوانند تصمیم مهمی بگیرند.
به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، صالح محمد ریگستانی عضو سابق مجلس نمایندگان در برنامه "حاشیه خبر" درخصوص اعزام نیروی خارجی به هلمند و فراه گفت: وقتی 160 هزار نیروهای ناتو و آمریکا با تمام تجهیزات و امکانات نتوانستند طالبان را شکست دهند، بعید به نظر می رسد که 300 تن نیرو در هلمند و 200 تن در فراه سبب شکست طالبان شود.

ریگستانی می گوید: در نبود رهبری و مدیریت جنگ توانا و فقدان برنامه ریزی خوب برای عملیات ها در بهار پیش رو، وضعیت امنیتی بهتر از الان نخواهد بود. در قوای نظامی کشور 160 هزار نیروی اردو، 140 هزار نیروی پولیس و در کل، نیروهای امنیتی و خارجی به نیم میلیون نیرو می رسد که در برابر حدود 70 هزار طالب از نظر عددی قابل مقایسه نیست اما می بینیم که طالبان موفق شدند، یک تعادل نظامی با نیروهای خارجی و امنیتی بوجود بیاورند که نشان می دهد باید در مدیریت جنگ تغییر اساسی بیاید و جنگ با برنامه پیش برود.

عضو سابق مجلس نمایندگان می گوید: حکومت سرگرم کشمکش داخلی است و داکتر عبدلله و داکتر غنی برسر تعیین یک ولسوال هفته ها با هم چانه زنی می کنند و به نتیجه نمی رسند. حکومتی به نام وحدت ملی که خودش گرفتار افتراق است بعید است که در موضوع مهمی همچون امنیت، بتوانند تصمیم مهمی بگیرند.

وی ادامه داد: وقتی یک اپوزیسیون مسلح خونریز در کشور داریم، آن را رها می کنیم و با وجود اینکه 90 درصد قدرت را در قبضه خود گرفته ایم، بر سر یک توافق نامه که سهم هر کس واضح مشخص شده است، جدل می کنیم. طبیعی است که کشورهای کمک کننده مایوس شوند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سخن کاملا اشتباه است شما هرگز با تمام نیروهای خود و خارجی نیم میلیون نفر نمی شوید بله همینطور است طالبان شکست ناپذیر هستند و ما بیگانگان را با ذلت از خاک افغانستان بیرون خواهیم کرد.
حبیب الله یوسف زی

>>>   برادر محترم کار تامین امنیت شهر ها و ولایات و قرا و قصبات کشور مربوط میشود بوزارت دفاع و داخله و ریاست امنیت ملی اگر در راس این سه ارگان امنیتی اشخاص فعال مجرب و بیدار وهوشیار از خود گذر وطندوست قرار داشته باشد اصلا اختلافات و چانه زنی های اشرف غنی و عبدالله در کار این سه ارگان امنیتی تاثیری ندارد اما وقتیکه وزیر دفاع کهنسال خواب برده وزیر داخله بیکاره و ریس امنیت ملی یک انجینر ساختمان انهم که ضعف و ناتوانی ان در سرپرستی وزارت دفاع سبب شد که رای اعتماد را از وکلا در پست وزارت دفاع بخود کسب کند چوگنه انرا ریس جمهور بحیث ریس امنیت ملی تعین و معرفی کرد و با کمک ارگ رای اعتماد وکلا را بوی گرفت واز روزیکه همین سه عالی جنابان در راس ارگانهای امنیتی مقرر گردیده اند طالبان ترورست اله دست پاکستان به حملات دقیق پلان شدهای اس ای در روز روشن وشس تاریک دست پیدا کرده اند اما کسی ازین سه عال جنابان کسی پرسان نکرده که چرا و چگونه چنین چیزی توسط ترورستان صورت گرفته انهم در نقاط اساس و کلیدی دیگر این سه تن در کار دفاع از کشور ومردم بدرد بخور نیستند باید هرچه عاجلتر سبکدوش و مورد تحقیق قرار گیرند و اینبار نباید بدون سبکدوشی انها از وظیفه به خاموشیازان گذشت .

>>>   عملکرد بعضی پشتون ها درین ۱۳ سال آخر در قالب کرزی و اوغان ذلتی ها از یک سو، و طالبان خودفروخته از سوی دیگر، از این بیشتر قابل تحمل نیستند۰ غیر پشتونها باید راه خودشانرا از این کتله قومگرا، افراطی، و متقلب برای همیشه جدا کنند۰ همین حالا بهترین موقع آن است۰ صرف چند خودفروخته و گمراه چون دوستم، ضیاه، و خلیلی بخاطر قدرت و پول که به ایشان وعده داده شده از این حالت شکایتی ندارد، ولی بقیه تمام کتله های غیر پشتون دیگر تحمل این وحشت و خیانت قومگرایان و متقلبین عقبگرا و فاشیست را ندارند۰ ما تجزیه میخواهیم۰ پشتون بخواهد تا نخواهد، امریکا بخواهد یا نخواهد۰

>>>   یوسفزی بیگانگان طالبان هستن نه سربازان ومردم ما


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است