با تغییر کمیشنران، ساختارها از هم پاشیده است
دفاتر و نهادهای کمیسیون های انتخاباتی از نقطه نظر لوازم مورد نیاز، اسناد حقوقی و روش های بررسی شکایات کمبودهای اساسی دارد و بسیار دشوار است که کمیشنران جدید بتوانند در مدت دو ماه کارایی داشته باشند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۰    ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ کد خبر: 128956 منبع: پرینت

دفاتر و نهادهای کمیسیون های انتخاباتی از نقطه نظر لوازم مورد نیاز، اسناد حقوقی و روش های بررسی شکایات کمبودهای اساسی دارد و بسیار دشوار است که کمیشنران جدید بتوانند در مدت دو ماه کارایی داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، محمد نعیم ایوب زاده، رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت: ارزیابی ها نشان می دهد که کمیشنران جدید از زمانی که معرفی شده اند به حدی مصروف اند که نمی توانند کاری برای پروسه های انتخاباتی انجام دهند.

ایوب زاده می گوید: وقتی کمیشنران جدید به کمیسیون ها می روند، می بینند که بودجه ختم شده است و پولی وجود ندارد، موترها و کامپیوترها برده شده اند، کارمندان مسلکی استعفا داده اند، اکثر ریاست ها در حد سرپرستی هستند و دفاتر ولایتی وجود ندارد، گزارش ها فایل بندی نشده اند، مکانیزم هماهنگی و ارتباطات اصلا وجود ندارد، ارتباط میان کمیسیون های انتخاباتی و نهادهای دست اندرکار کاملا قطع بوده است و برای پلان هایی که دو سال بخاطرش معاش پرداخت شده است، کاری انجام نشده است.

رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، در خصوص فضای کاری کمیسیون های سابق بیان می کند: یافته های اولیه نشان می دهد که تغییرات زیادی در شکل و ساختار نهاد ایجاد شده است. به عنوان نمونه، بسیاری از اسناد موجود نیست و طرز العمل مربوط به کار هیات اداری که باید وجود داشته باشد اصلا وجود ندارد. چون اینها در یک فضای بسته کار فعالیت می کردند، ارتباطات و پاسخ دهی اصلا وجود نداشته و امکان اینکه اسناد به جایی منتقل شده باشد و یا ناپدید شده باشند، وجود دارد.

وی می افزاید: تاسف بسیار بزرگی است که با کمک خارجی ها، ساختار می سازیم و با تغییر افراد، ساختارها از هم می پاشد و با وجود منابع گزافی که به مصرف رسیده، باید از صفر شروع کنیم.

رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف، درخصوص برنامه های سال آینده افزود: انتخابات باید در سال آینده برگزار شود و جدول زمانی آن توسط کمیسیون ها مشخص شود. اگر انتخابات برگزار نشود و به سال 2019 موکول شود، از نظر سیاسی، امنیتی و اقتصادی ضربه های زیادی می خوریم. کمیسیون ها باید لیست رای دهندگان، ارزیابی امنیتی و حوزه های انتخاباتی را در اولویت کاری خود قرار بدهند و کسانی که کاندید هستند از امروز فعالیت های غیر رسمی خود را شروع کنند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   در او غا نستان همه چيز بر عكس است
تَو تا ليتر = يك تا ز و انحصار گر ا
انتخا با ت شفا ف و بى نظير در منطقه =
ر سو ا تر ين و بد نام تر ين و نا شفا ف تر ين انتخا بات در جها ن
ر يس جمهور = حاكم قبيله و بر اى يك قو م
نهاد هاىً مستقل = ما مور هاىً قو مى و دو لتى فر ما نبر دار بر ا ى استخد ام كنند ه
سيستم قضا يى مستقل = ما مور هاىً مز بگير و تا مين كنند كنند ه منا فع قو مى حا كم قبيله
Azaadmanish


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است