راه نجات انتخابات، تذکره های الکترونیکی است
با توزیع شدن شناسنامه های الکترونیکی میزان شفافیت و میزان سلامت رای شهروندان افغانستان بالا می رود و فرصت های تقلب یا خلاهایی که در انتخابات 93 وجود داشت روبرو نمی شویم 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۴    ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ کد خبر: 128958 منبع: پرینت

اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی می گوید که سیاسی شدن کلمه افغان در این شناسنامه ها مانع توزیع شناسنامه های الکترونیکی شده است. در این روند تا اکنون نزدیک به هفتاد میلیون دالر هزینه شده است و رییس ثبت شناسنامه های الکترونیکی تاکید می ورزد که این اداره آماده توزیع شناسنامه های الکترونیکی است و هیچ مشکل فنی در برابر این روند وجود ندارد. اداره شناسنامه های الکترونیکی می گوید که در حال حاضر از هر ده شناسنامه کنونی شهروندان کشور هشت شناسنامه یا ناقص هستند و یاهم اطلاعات نادرست در آنها درج شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، آصف آشنا آگاه مسایل سیاسی در برنامه «محور» گفت: واقعیت امر این است که مساله توزیع تذکره های الکترونیک یا مساله تذکره الکترونیک قربانی یک سبوتاژ سیاسی شده است. اگر از اظهارات سفیر اتحادیه اروپا آغاز کنیم، تاکید کردند که با توزیع شدن تذکره های الکترونیک همزمان که حکومت داری خوب رونق می گیرد و روند خدمت رسانی به مردم سریع تر می شود افغانستان هم با توزیع شدن این تذکره الکترونیک یا شناسنامه های الکترونیکی امن تر می شود.

وی، در جواب اینکه چرا چنین هست و چرا اتحادیه اروپا این موضع گیری را می کند، گفت: به لحاظ حقوقی قانون ثبت احوال از هر دو مجلس پارلمان افغانستان پاس شده و با آغاز کار حکومت وحدت ملی یکی از قوانینی که غنی به عنوان رییس حکومت وحدت ملی توشیح کرد، قانون ثبت احوال و نفوس بود. این قانون قانونی نافذ است و باتوجه به مباحث حقوقی باید احکام این قانون به اجرا گذاشته شود. ولی عملا در بحث سیاسی، این قانون به سبوتاژ سیاسی رفته و به گروگان یک داعیه سیاسی گرفته شده است. اگر تذکره الکترونیکی توزیع شود، چند اتفاق بزرگ در حیات سیاسی شهروندان افغانستان اتفاق می افتد. اول ما از آمار و ارقام های تخمینی و آمارهایی که دقیق نیستند و احتمال می دهند که ما تقریبا سی میلیون نفوس هستیم، یک آمار دقیق از شهروندان افغانستان بدست می آوریم که افغانستان دقیقا، چه تعداد نفوس دارد و یک پایگاه داده از نفوس افغانستان به دست می آید و این الکترونیک می شود.

آشنا افزود: با به دست آمدن این آمار، برگزاری انتخابات ها در افغانستان روند انتخابات در افغانستان به عنوان یک روند تعیین کننده و تنها راهکار نجات سیاسی یا تنها راه های حل مساله ملی در مساله انتخابات همین است. با توزیع شدن شناسنامه های الکترونیکی میزان شفافیت و میزان سلامت رای شهروندان افغانستان بالا می رود و فرصت های تقلب یا خلاهایی که در انتخابات نود و سه وجود داشت بطوریکه انتخابات قربانی تقلب شد و کسانی از درون ساختار انتخابات را مهندسی کردند و آرای مردم را به تاراج بردند، از این روند جلوگیری می شود. مساله قوم و جدال های قومی بخشی از واقعیت های تاریخی در معضله قدرت در افغانستان است و مساله منازعه قدرت، بحران نزدیک به پنج دهه اخیر افغانستان را شکل می دهد و این منازعه قدرت میلیون ها انسان افغانستان را قربانی گرفته و حداقل یکبار کابل بدل شده به دلیل منازعه قدرت و جنگ همه علیه همه و جنایت همه علیه همه.

این آگاه سیاسی، توزیع شناسنامه های الکترونیکی را برای سرنوشت افغانستان ضروری می داند و می گوید: برای اینکه ما تاریخ جنایت و تقلب جنگ را ببندیم و به زباله دان تاریخ بیندازیم، و وارد یک مرحله جدید شویم، باید سیاست و سرنوشت بر مبنای روندهای دموکراتیک و برمبنای اراده سیاسی مردم افغانستان تعیین شود و بر مبنای ماده چهارم قانون اساسی افغانستان و حاکمیت و مشروعیت خود را از اراده سیاسی بگیرد، باید تذکره الکترونیک توزیع شود. منازعه قدرت راه حل ندارد مگر اینکه ما به روندهای دموکراتیک متوسل شویم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   در او غا نستان همه چيز بر عكس است
تَو تا ليتر = يك تا ز و انحصار گر ا
انتخا با ت شفا ف و بى نظير در منطقه =
ر سو ا تر ين و بد نام تر ين و نا شفا ف تر ين انتخا بات در جها ن
ر يس جمهور = حاكم قبيله و بر اى يك قو م
نهاد هاىً مستقل = ما مور هاىً قو مى و دو لتى فر ما نبر دار بر ا ى استخد ام كنند ه
سيستم قضا يى مستقل = ما مور هاىً مز بگير و تا مين كنند كنند ه منا فع قو مى حا كم قبيله
Azaadmanish

>>>   در این شرایط دشورار این قدر مصارف بالای تذکره ضرور نیست و هر افغان تذکره دارد و کسانیکه خواهان. تذکره الکترونیکی است باید از هر کشور که است. از ملت ان کشور بګذرد و اګر میخواهد که تبع افغانستان شود باید اسناد خود را حاضر نماید تا بنام افغان درج شود. در افغانستان همه مردم افغان است و از یک ملت است اګر هندو مسلمان هزاره پشتون ازبک هر کسی است افغان است و افغانیت را باید قبول نماید ملت ما افغان است و ملیت به هر کسی خودش ارتباط دارد

>>>   عبرت نگرفتن از تاریخ، باعث میشود تاریخ تکرار شود

>>>   مگر مردم از فقدان نظام دموكرآتيك و انحصار گرايى قومى ر نج نمىً بر ند ؟
مگر مر دم از تبعيض به سطو خ نيا مد ه اند ؟

>>>   این را تمام مردم افغانستان بدانند که عامل ای همه بدبختی ها در افغانستان کرزی بود . که افغانستان را به خون خاک کشانید.

>>>   اقای اشنا شما درست و بجا و معقول ابراز نظر کرده اید اما بشرطیکه ریس جمهور بخواست اکثریتمردم انهم مطابق قانونی که خود جناب ریس جمهور غنی انرا توشیح کرده و از طریق وزارت عدلیه کشور در جریده رسمی نشر و پخش گردیده و طبق اظهارات مسولین اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی هیچ نوع مشکل فنی واداری و مالی هم وجود ندارد تنها چیزیکه مانع توزیع شناسنامه های برقی شده عدم اراده ارگ است که توزیع تذکره های برقی را بگروگان گرفته و گوش خود را کر انداخته است .

>>>   من یک افعانی دراران میباشم پسرم تذکره لازبمش شده از سفارت برایش برکه داده ک تذکره عبابی برایش صادرشود اما تیدیه رفته کابل شعبه به شعبه مرود کسی جوابگو نمیباشد امیوارم مسوءلین توج بانهای ک دسترسی به افعانستان نداردخارج ازکشور برایشان توجوه شود بااحترام انجانب عوض فرزند علامحسن ازولایتی دایکندی خربد خوشک

>>>   اگر توزیع شناسنامه های الکترونیکی از برنامه های خاص حکومت وحدت ملی باشد باید بدون کدام ضیاع وقت اقدام قانونی نماید دیگر برای کسانیکه طالب جنگ و جدال در افغانستان هستند موقع را مساعد نسازد .
محمد عتیق از کابل .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است