امتیازات نامشروع انتخابات، دلیل عدم توزیع شناسنامه ها
کسانیکه از انتخابات ها امتیاز غیر مشروع را به دست می آورند آماده نیستند که اتباع و نفوس کشور را مشخص بسازند. به خوبی می دانند که اگر بحث شناسنامه های برقی به میان آمد، دیگر به آن امتیازات دست پیدا نمی کنند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۱    ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ کد خبر: 128967 منبع: پرینت

با وجود اینکه برنامه شناسنامه های الکترونیکی از سالها قبل آغاز شده است و گزارش ها هم حاکی از این است که تمام امکانات مالی و حمایتی آن فراهم شده است اما چرا بازهم روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی در افغانستان آغاز نمی شود؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، فضل احمد معنوی در برنامه «تجسس» گفت: متاسفانه یک اراده سیاسی در افغانستان برای توزیع شناسنامه های الکترونیکی وجود ندارد با آنکه حمایت های ملی و بین المللی پشت سر این پروژه وجود دارد به این معنا که از سال های 2006 و 2007 که این موضوع مطرح شده است، جامعه جهانی تعهد کرد که هزینه آن را می پردازد و مورد استقبال شهروندان کشور هم قرار گرفته است، اما متاسفانه دولت از انجام این کار طفره می رود و آماده نیست که توزیع تذکره های الکترونیکی را آغاز کند.

وی ، در خصوص مزایایی که توزیع تذکره های الکترونیکی دارد بیان داشت: با آنکه به خوبی می دانیم که بحث تذکره های الکترونیکی نه تنها هویت یک شهروند را می تواند مشخص بسازد بلکه می تواند که جرایم جنایی را پایین بیاورد، حملات تروریستی را کاهش دهد، پلان گذاری ها را آسان تر بسازد و همچنان انتخابات را شفاف بسازد. بازهم دولت در انجام آن اهمال کرده و از انجام آن سرباز زده است.

معنوی، تمام امکانات لازم را برای توزیع شناسنامه های الکترونیکی آماده می بیند، اما معتقد است عدم آمادگی از سوی بزرگان نظام است و می گوید: کسانی که در راس تصمیم گیری نظام قرار دارند آماده نیستند که مشخصاً اتباع کشور را سرشماری کنند. به همین دلیل است که با این موضوع با آنکه قانونش پاس شده، یک نوع بازی صورت گرفته است. با وجودیکه ما دارای یک قانون هستیم، امکانات و هزینه وجود دارد، یک نهاد برای اینکار ساخته شده و وسایل تکنیکی آن ساخته شده و زمینه ها وجود دارد، بازهم حکومت حاضر نیست که توزیع شناسنامه های برقی را آغاز کند. این می تواند یک دلیل موجه داشته باشد و یک دلیل آن هم سیاسی باشد.

رییس پیشین کمیسیون انتخابات، در خصوص دلایل بیان داشت: دلیل موجه این است که ناامنی در افغانستان روبه گسترش است. در یک فضای ناامن ممکن نیست که این پروسه سراسری شود چون در مناطقی که امنیت وجود ندارد ممکن نیست در آنجا این پروژه تطبیق شود. اما بحث سیاسی آن این است که کسانی که از انتخابات ها امتیاز غیر مشروع را به دست می آورند آماده نیستند که اتباع و نفوس کشور را مشخص بسازند. به خوبی می دانند که اگر بحث شناسنامه های برقی به میان آمد و سرشماری درست صورت گرفت و تعداد شهروندان کشور مشخص شدند، واجدین شرایط رای دهی مشخص شدند، کسانی که از فضای ناسالم و از فضای غیر شفاف انتخابات امتیازات را به دست آوردند، دیگر به آن امتیازات دست پیدا نمی کنند، بنابراین به این دلیل حاضر نیستند که این پروژه تطبیق شود.

وی، ادامه داد: اگر این کار انجام شود و هم رای دهندگان و هم شرایط مشخص شود، دیگر امکان تقلب بسیار کم می شود، دیگر اعضای متقلب کمیسیون انتخابات و سوء استفاده گران از این پروسه نمی توانند به نفع خود و به نفع باداران داخلی و خارجی خود تقلب کنند و بدین طریق امتیاز بدست آورند، بنابراین تمام تلاش خود را می کنند که این پروسه به تعویق بیفتد و بدون اجرای چنین کاری انتخابات برگزار شود تا آنها هم به اهداف خود برسند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام.
ملا معنوی گذشته وجنا یات خودرا بیاد آورد.بعد از دیگرا انتقاد کند.حالا هم سر وقت است،اجناس وپول های بغارت برده را به بیت المال تسلیم کند.
ق،پنجشیری.

>>>   هر کس انتقاد کند ولی این دزد شیرفروش حق انتقاد را ندارد و باید همرایی این دزد حساب شود

>>>   در او غا نستان همه چيز بر عكس است
تَو تا ليتر = يك تا ز و انحصار گر ا
انتخا با ت شفا ف و بى نظير در منطقه =
ر سو ا تر ين و بد نام تر ين و نا شفا ف تر ين انتخا بات در جها ن
ر يس جمهور = حاكم قبيله و بر اى يك قو م
نهاد هاىً مستقل = ما مور هاىً قو مى و دو لتى فر ما نبر دار بر ا ى استخد ام كنند ه
سيستم قضا يى مستقل = ما مور هاىً مز بگير و تا مين كنند كنند ه منا فع قو مى حا كم قبيله
Azaadmanish

>>>   عبرت نگرفتن از تاریخ، باعث میشود تاریخ تکرار شود

>>>   درست است امکانات مالی شاید فراهم باشد اما امکانات امنیتی فراهم نیست

>>>   مگر مردم از فقد ان نظا م د مو كر آتيك و انحصار گر ا يى قو مى ر نج نمىً بر ند ؟
مگر مر دم از تبعيض به سطو خ نيا مد ه اند ؟

>>>   این را تمام مردم افغانستان بدانند که عامل ای همه بدبختی ها در افغانستان کرزی بود . که افغانستان را به خون خاک کشانید.

>>>   عدم اراده توزیع شناسنامه های برقی از جانب ریاست جمهوری بخاطر این است که بازهم در انتخابات تقلب به اسانی صورت گیرد و دوم اینکه تعداد نفوس هر قوم را بصورت درست واساسی ان ثابت میکند که چه قومی اکثریت نفوس کشور را تعین کرده است و سوم اینکه از ورود ترورستان طالبان و شبکه حقانی وسایر ترورستان و جاسوسان بیگانه از داخل خاک پاکستان به افغانستان جلوگیری میکند از انجاییکه ارگ ریاست جمهوری نفع نا مشروع خود را با توزیع شناسنامه های برقی از دست میدهد توزیع شناسنامه های برقی را در گروگان خود گرفت و خود را بکری زده هیچ درین مورد حرف وکلامی ندارد چون دلایلی به حرف زدن مبنی بر گروگان گیری تذکره های برقی ندارد قبلا بنام حل مشکلات تخنیکی موضوع حرف وکلام داشتند اما اکنون چیزی برای گفتن شان ندارند خود را بکری و بی خبری زده اند .

>>>   کسانیکه از انتخابات ها امتیاز غیر مشروع را به دست آورده اند آماده نیستند که تن به حقایق بدهند زیرا وجدان ان ها چنان کشته شده که اثار انسانیت و اسلامیت در ان ها دیده نمیشود.مثلا یک ملا که حتی امامت ان هم به ندرت دیده شده از قضا قره بنام ایشان تصادف کرد از زمین برخاستندو از اسمان گز کردن را شروع کردند.کسی موتر های کمسیون انتخابات را غنیمت گرفت وبه گفتار بزرگان پست سگ را در رو کشید تا یک تعداد وکلا را داخل پارلمان کنند وجام زهر نوشید.و در خیانت انتخاباتی چنان سبقت جست که خاینان خارجی را وادار کرد تا انگشت به دندان گرفته به او نگاه کنند.
دیگری از امامت برخاست و دعوی بلند ترین رتبه نظامی کرد وبرای اعمار جنت خیالی خود استین بر زد تویله های اسب اعمار کرد هر جا اسب خوب بود به زور یا به رضا ان را قبضه کرده داخل این تویله کرد.برای گسترش محل سکونت خود همسایه های خود را به زور دور راند تا حرم سرا بزرگتر داشته باشد.
دیگری نیمچه امام بود که هوای محافل شب نشینی و رقصیدن نو بالغ ها اورا مدهوش کرده پاچه بر زد سروت اندوزی کند وتا توانست از پول پشقل فروش سامان الات شفاخانه دادو خان تا فروش عینک های (دید در شب)اردوی ملی تا انحصار قرار داد های تیل وزارت دفاع پول اندوخت.
ملا زاده (قیچ)دیگری هوای منبر بر وی گوارا نبود از صحن مسجد چندان خوشش نمی امد خواست جاسوسی بخواندو ازینرو درامدی داشته باشد پول های بی پرسان در اختیار او قرار گرفت و او هم بیپرسان ازین پول ها بنام مبارزه با ترورزم برداشت وزندگی نسل های بعدی خود را تضمین کرد وضمنن با گماشتن یک تعداد اوباش گروپ های ادم ربایی گروپ های ترور نخبه ها وگروپ های مافیایی را تقویت بخشید.
دگه ملا مادی صاحب خوده بسیار ناراحت نسازید پلان ها در قسمت تذکره الکترونیک هم افشا شده وعلت توضیح نشدن ان هم معلوم است. مشوره من بشما این است که امسال در کوه های ولسوالی تان برف نام خدا زیاد باریده هر روز می توانی یک ادم برفی جور کنی و روز را بیگاه کنی.

>>>   آمادگی های لازم جهت تجزیه کشور باید گرفته شود۰ پشتونها از طالب تکنوکرات خلقی اوغان ملتی تا گلبدینی همه باهم فرق ندارند۰ غیر پشتونها متحد شوید و حساب تانرا از این جنگ و خشونت دائمی پشتونها جدا کنید۰
تجزیه به نفع غیر پشتونها است چون از این جنگ دائمی، بیفرهنگی، اضافه خواهی و وحشت دائمی پشتونها برای همیشه بیغم میشوند۰
کشور ها و ملت های دیگر پیشرفت کرده اند چون پشتون ندارند۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است