همه کارهای انتخابات را ارگ و آمریکا انجام می دهند
اعضای تازه کمیسیون انتخابات احساس می کنند که هیچ کاره اند و همه کار را ارگ و آمریکا و انگلیس انجام می دهند و آنها فقط کار خواسته شده از آنها را انجام می دهند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۲    ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ کد خبر: 128970 منبع: پرینت

به دنبال مشوره های اعضای کمیسیون انتخابات، سه طرح برای تعیین حوزه های انتخاباتی پارلمانی در نظر گرفته شده است. در این سه طرح آمده است که تقسیم حوزه های انتخاباتی به حوزه های تک کرسی و تقسیم به حوزه های کوچتر و طرح سوم استفاده از سرحدات ولایت به عنوان حوزه های انتخاباتی است. اما با این همه طرح و برنامه های توضیح داده شده، آیا انتخابات شفاف برگزار خواهد شد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، نظری پریانی ، روزنامه نگار، در برنامه «بازنگاه» گفت: مشکل اساسی انتخابات افغانستان، نحوه مدل انتخاباتی و برگزاری انتخابات نبود، مشکل انتخابات افغانستان، مشکل سیاسی است و طرحی که در گذشته وجود داشته، که هر ولایت در آن در واقع ساحه رای دهی پنداشته می شود با توجه به شرایطی که ما داریم، طرحی بسیار مقبول و پسندیده است. اما طرحی را که اخیراً اینها روی دست گرفته اند، مخصوصا بحث تک کرسی کردن واحد های انتخاباتی، خودش معضل آفرین است وپشت سر آن یک سلسله اهداف کلان سیاسی، وجود دارد.

وی، با بیان اینکه نگاه تقلب پسندانه به انتخابات باعث ایجاد این طرح شده است، افزود: تک کرسی برای این است که دوباره روشی را راه بیندازند تا همان افرادی را که خود می خواهند بالا بیاورند و از حضور آنانی که می خواهند به نماینده های دلخواهشان رای دهند ممانعت کنند. ساختار تک کرسی، اگر در جای دیگر هم که تجربه شده باشد، مدل بسیار موفقیت آمیز آن را تاکنون کسی سراغ ندارد. چه برسد در افغانستان که نه حوزه ها کاملا مشخص است و نه افراد رای دهنده. ما زمانی می توانیم طرح تک کرسی موفق داشته باشیم که انتخابات مان را از جایگاه احزاب برگزار کنیم. یعنی نقش احزاب در تعیین رییس جمهور، نماینده های مردم، اعضای شورای ولایتی و ولسوالی ها تعیین کننده باشند. ما بجای اینکه ساختار را تک کرسی کنیم، می توانیم مدل های مختلف موفق دیگر را ارایه کنیم و به جای این مدل ها، کافی است دو تا کار صورت بگیرد، همان مدل اولی تطبیق شود مشروط به اینکه رییس جمهور صداقت داشته باشد و نام خود را با برگزاری یک انتخابات شفاف نیک کند. همچنین کمیسیون را از افراد تقلب کار کمیسیون پاک کند و به افراد خاین اجازه مداخله ندهد. این اراده اگر بوجود بیاد همین طرح و حتی طرح های نازل تر از آن می تواند برای فضای افغانستان مفیدتر واقع شود.

این روزنامه نگار، در خصوص اراده رییس جمهور برای انتخابات شفاف گفت: اما اگر این اراده به وجود نیاید و هدف این باشد که افراد را دور بزند تا فرد مورد نظر خودش بالا بیاید و اهداف پلید در ذهن حکومت خلق شود و برای این اهداف سیاه برنامه ریزی کنند، مسلما بن بست را خلق می کنند. مشکلات انتخابات افغانستان بسیار واضح و هویدا است.

پریانی، در خصوص مزدور بودن و عدم استقلال مسوولان کمسیون انتخابات بیان داشت: با این رویه ای که اعضای جدید کمیسیون انتخابات در پیش گرفته است و کار می کنند ما چیزی به نام کمیسیون مستقل نداریم. کسانی در این کمیسیون آمده اند که متاسفانه انتخابات برای آنها جنبه پروژه بودن را دارد. اینها فکر می کنند که ما طرح خود را پیشکش به ارگ می کنیم و این ارگ است که تصمیم می گیرد. هر نهادی که به نام مستقل در افغانستان از آن یاد می شود دروغی بیش نیست. ارگ هم بجای مامور در دارالانشای کمیسیون انتخابات می خواهد کار کند و هم بجای رییس کمیسیون انتخابات و شکایات. وقتی که آنها طرح خود را می آورند و برای ارگ می دهند در واقع آنها مامورانی هستند که فقط برای ارگ کار می کنند و نه برای مردم.

وی افزود: ارگ همه صلاحیت های اجرایی دولت را در کنترل دارد و این کارها را انجام می دهد. متاسفانه ارگ اراده ای برای برگزاری یک انتخابات شفاف ندارد و همین کافی است و کسانیکه به کمیسیون انتخاباتی هم راه یافته اند اینها هم متاسفانه نگاهی پروژه ای به مساله انتخابات دارند و احساس می کنند که هیچ کاره نیستند و همه کار را ارگ و آمریکا و انگلیس انجام می دهند و آنها فقط کار خواسته شده از آنها را انجام می دهند و در این میان سعی در بدست آوردن امتیازی هم می کنند. تازمانیکه اینگونه افراد در راس قدرت افغانستان باشند اوضاع افغانستان همینگونه پیش خواهد رفت. نه انتخاباتی درست، نه امنیتی درست و نه اقتصادی خوب خواهیم داشت.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   اګر همه کارها را امریکا و انګلیس انجام میدهد باز هم به نفع شما است چون امریکا پدر معنوی ربانی و فهیم است انها امریکا را پدر ګفته به کشور دعوت کرد و خون هزاران بیګناه را ریختاند. شما باید خوش باشید که پدر معنوی تان کار های تانرا انجام میدهد.

>>>   هدف ارگ انتخابات غیر شفاف و پر از تقلب بکرسی شاندن اهداف ارگ توسط کمیسون انتخابات اگر به همنطور پروسه انتخابات پیش برده شود انتخابات پیشروی انتخاب اعضای پارالمانی و شورا های ولایتی و ولسوالی ها کاملا غیر شفاف پر از تقلب و فرمایش خواهد بود اکثریت مردم چنین انتخابات غیر شفاف پراز تقلب فرمایشی را قبول ندارند و انرا بشمول خودم چنین انتخابات رابایکات (تحریم) خواهند کرد خود کوزه و خود کوزه خر و خود گل کوزه هیچ ارزشی و مبنای حقوقی و قانونی را ندارد و مسخره کننده بی اعتبار نزد ملت بوده و مسخره کننده هم .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است