نظام ریاستی، رییس جمهور را مستبد ساخته است
حکومت ریاستی مطلق به درد این سرزمین ما نمی خورد، ما باید نظام را تغییر دهیم، سیستمی را پیدا کنیم که بتواند برای امنیت و پیشبرد جامعه ما موثر باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۸    ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ کد خبر: 129073 منبع: پرینت

بیشتر از و دو سال از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد اما بسیاری از وعده هایی که سران این حکومت داده بودند تا کنون عملی نشده اند. چه چیزهایی سران حکومت را از پرداختن به برنامه هایشان بازداشته اند؟ و یا برنامه ریزی دقیق تا چه اندازه در سرو سامان دادن کارهایشان نقش دارد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عین الدین بیک آگاه امور سیاسی، در برنامه «همگام» گفت: حکومت وحدت ملی پس از دوسال نتواسته است آنچه را که وعده کرده است برای شهروندان خود فراهم نماید. دو طرف که توافقنامه سیاسی، را امضا کرده بودند و به آن متعهد شده بودند که کارهایی را باید عملی می کردند، اما به مواد توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی که اصلی بسیار مهم بود پرداخته نشد آنچه برای شهروندان هم وعده کرده بودند که برای آنها آرامش و سعادت می آورند این کار هم صورت نگرفت.

وی، با انتقاد از نظام ریاستی افغانستان، این نظام را باعث به وجود آمدن مشکلاتش دانست و گفت: از زمان تاسیس نظام جدید افغانستان، کرزی دو دوره انتخابات برنده شد و حاکمیت وی پابرجا بود. تا آنجا شاید مشکل چندانی وجود نداشت اما متاسفانه سیستم ناکارآمد ریاستی نظام افغانستان این مساله را به قسمی ساخته بود که نتواند پاسخگوی جامعه افغانستان باشد و این نظام آماده نبود که حکومت را به فرد دیگری واگذار کند. انتخاباتی هم که صورت گرفت، انتخاباتی بود که کاری بر روی آن صورت نگرفته بود، سرشار از خلا و تقلب بود و کرزی هم می خواست حکومت را به فرد دیگری که متعلق به گروه خودش بود واگذار می کرد. بنابراین یک نوع سازمان دهی بسیار سیستماتیک در ارگ ریاست جمهوری در انتخابات انجام شد که به نفع اشرف غنی باید صورت می گرفت. این وضع خواست جامعه را به چنین هرج و مرجی کشاند و مشکلات بعدی را پدید آورد. نظام ریاستی افغانستان باعث شد که رییس جمهور همه کاره باشد و چنین وضعی را به وجود آورد.

بیک، در خصوص مقصر عملی نشدن وعده ها در حکومت وحدت ملی بیان داشت: حالا بعد از همه جنجال ها حکومت وحدت ملی شکل گرفت که رهبران این حکومت در آن وعده هایی چون تعدیل قانون اساسی، ایجاد نظام پارلمانی، اصلاح انتخاباتی و برگزاری انتخابات از مهم ترین آنها بود داده بودند اما رهبران حتی همین کارها را هم انجام ندادند و جامعه را به قهقرا بردند. اگر هم به دنبال مقصر این موضوع بگردیم باید بگوییم که یک طرف ارگ ریاست جمهوری مقصر است و در طرف دیگر قصر سپیدار.

وی، با بیان اینکه خیانت به این تعهدات و انجام ندادن آنها در واقع خیانت به مردم است که سران حکومت وحدت ملی در حق مردم کرده اند. افزود: کسانی هم که مسوولیت داشتند و در مقابل این عملی نشدن تعهدات و اجرایی نشدن آنها خاموش نشسته اند نیز به مردم خیانت کرده اند.

این آگاه سیاسی در اخیر گفت: باید بدانیم که حکومت ریاستی مطلق به درد این سرزمین ما نمی خورد، ما باید نظام را تغییر دهیم، سیستمی را پیدا کنیم که بتواند برای امنیت و پیشبرد جامعه ما موثر باشد. این نظام طوری است که رییس جمهور را مستبد و دیکتاتور می سازد چرا که صلاحیت ها رابه طور کامل به دست رییس جمهور داده است. با تغییر نظام ما می توانیم قدرت را تقسیم کنیم و به شکل عادلانه در میان افراد با صلاحیت توزیع نماییم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>> اشرف غنی شاهانه بر افغانستان حکومت میکند سران افغانستانم شاهانه از پدر به ارث می برند جایگاه و نصب او را ربانی پسرش بر تخت نشست گیلانی پسر و.... ای افغانستان محو شود راحت شویم از این فساد اندر فساد>>>   درشرایط کنونی ریاستی خوب نظام است

>>>   مردم افغانستان از نظام ریاستی چه خیر دیدند که نظام پارلمانی را میخواهید. هردو. یک است ،این افغانستان است هرکس به زور حکومت میکند از ظاهر گرفته تا داود که خود. را بالای مردم تعمیل کرد واز کمونستان شرار تاآمدن حکومت مجاهدین که در راس آن استاد برهان الدین ربانی ،با چوکی ریاست سرگردان بود واز کرزی گرفته تا غنی وعبدالله که فقط خواهان قدرت هستند ودرد این ملت را هیچکاهی مداوا نمیکند.
بهتر این خواهد. بود در قسمت وجدان های تان کمی تغیر آرید وانسان با وجدان شوید نه مانند منافقین به ظاهر یک چیز ودر باطن چیزی دیگر ،تا زمانیکه ما وشما خود. را تغیر ندهیم هیچ چیز دیگر ما را تغیر داده نمیتواند .
عبدالله ریحان

>>>   مشکل درنظام نیست .ما در طی چهاردهه تمام نظام ها را امتحان کردیم .نظام های امتحان شده کشورما هنوزدراکثرکشور ها پابرجا است.بدبختانه ما نتوانستم یک رهبرملی ویک حزب بسازیم .لذا نمیتوانیم یک دولت ملی داشته باشیم .

>>>   قواره اشرف غنی به مستبد نمیماند!!! دیکتاتوری و استبداد هم "پوز و چنه"!!!
میخواهد.

>>>   خدمت ملاک نیست انچه است ملاک پشتون والی است دنیا بکجا رسیده حاکامان پشتون بکجا میرود .

>>>   در زیر اداره فاشیزم همه جنایات و بی ادبی ها وجود دارد و متأسفانه این قبیله شوم اصلاح بشو نیستند.

>>>   دروغ هاى كه از ان نفرت دارم: ما همه برادر و برابريم، اقوام در افغانستان با هم برادر اند ، مسلمانان همه با هم برادر اند. اگر راست مى گويد اين همه نفرت، تفرقه و خون ريزى چيست؟!

>>>   پرسش اینجاست که از زمان افغانستان شدن و افغان بودن، تاحال برادران افغان (پشتونهای کوه سلیمانی) چه سودی برده و چه افتخاری آفریده اند ؛
بجز وطنفروشی، جاسوسی، چاپلوسی، دروغ، خیانت، جنایت، وحشت، انتحار، انفجار، قتل، تقلب، درنتیجه ننگینترین و شرمگین ترین کشور مولد مواد مخدر و مردم گدا و محتاج را به جهان عرضه کردن دستاورد دیگری نبوده و نیست ؟

>>>   این که پدرام میگه جایگاه تاجیکان در این حکومت در کجاست راست است.

>>>   عین دین خان !
مگر حالا در پارلمان کم دزد داریم؟
در وزرا کم دزد داریم؟
در قصر سپیدار کم دزد داریم؟
در ارگ کم دزد داریم؟
در کرسی ولایت ها کم دزد است؟
در کرسی ریاست ها کم دزد است؟ در محاکم کم دزد است؟
در شاروالی کم دزد است؟
در کدام ارگان دولتی کمبود دزد ها را دیده اید؟
مگر کور استید که ببینید سرا پای این کشور را دزد ها احاطه نموده.
من حیران به این استم که در افغانستان هر کس بینی خود را رنگ کرد ادعا میکند که رنگمال استم.کدام بخشی دپلوماسی توسیه میکند که با داشتن چنین جامعه حرکت سیاسی یا شیوه جدید حکومت داری را باید تجربه کرد؟
به یقین در همچو جوامع سیستم حکومت داری جدید راه دزدی را برای یک گروپ نو باز میکندکه شاید شما مربوط به ان باشید من نمیدانم مگر از قراین چنین برداشت میشود.
افراد حکومتی در همچو جوامع به یک جام (مرداری) میماند که هرطرف چرخانده شود مرداری است.
شما نیمچه کار اگاه ها میخواهید اندیشه های سیاسی و یا سیستم حکومتداری هارا به فرق ایستاده کنید تا به پا!
در شرایط عینی و ذهنی جامعه شما فقط چهار تا دزد رامیبینیدو بس. باداشتن چنین جامعه هیچ سیستم دولتی موفق نخواهد داشتید.مگر فراموش کردید که کشور از جمله فاسد ترین حکومت های جهان است؟ باز گذشته از همه فراموش کرده اید که تصمیم تغیر حکومت نه بدست تو است نه بدست من این بادار است که تصمیم میگیردتاحلقه جدید را به گردن من وتو باندازد.

>>>   وطنداران ....ای کاش مثل برادران همتبار تان زیر سلطه روسها میبودید که از کریم شما کریموف درست میکردند. وجاروب کشی وظیفه تان میبود شما پدرام ها ارزش یک لحظه بودن در خاک مقدس افغان را ندارید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است