دستاورد کنفرانس مسکو، در معضلات ارگ گم می شود
در حال حاضر آقایان غنی و عبدالله به قدری درگیر امور تقسیم قدرت در ارگ هستند که هرگز فرصت نمی کنند در یک گزارش از وزارت خارجه بخواهند در نشست مسکو چه گذشت! از حکومت نمی توان انتظار پیشبرد سیاست خارجی داشت 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۹    ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ کد خبر: 129093 منبع: پرینت

نشست شش جانبه نمایندگان کشورها امروز 27 دلو 1395 در روسیه برگزار می شود. در این نشست افغانستان، روسیه، چین و هند، پاکستان و ایران اشتراک کرده اند و روی پروسه صلح افغانستان گفتگو می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سید جواد حسینی، استاد دانشگاه در برنامه "محور" درخصوص اهداف کشورهای اشتراک کننده در نشست شش جانبه مسکو گفت: روس ها همیشه در تلاش برای یافتن فرصت مناسب بودند تا دیپلماسی خود را در سطح بین الملل و به خصوص در مساله افغانستان و سوریه برجسته کنند و این فرصت در دوران کارزارهای انتخاباتی در آمریکا فراهم شد تا در این فرصت با طالبان روابط خود را برقرار سازند و رفت و آمدهایی با پاکستان بگیرند و در نهایتا نشست سه جانبه برگزار کنند.

حسینی، درخصوص اهداف چین و هند از اشتراک در نشست مسکو می گوید: مساله افغانستان یک بحث بسیار فعال در جامعه بین المللی و مخصوصا برای کشورهای منطقه است و در این بین هرکس تلاش می کند دیدگاه و منافع خود را در این کنفرانس پی ریزی کند و تمام کشورهای اشتراک کننده، کشورهایی هستند که در جنگ و صلح افغانستان به گونه ای مستقیم در ارتباط اند و هرکس برای منافع خود از کوچکترین تلاشی دریغ نمی کند.

این استاد دانشگاه، درخصوص ثمره این نشست برای افغانستان اظهار می کند: در سال های گذشته شاهد کنفرانس های مهم و حیاتی درباره افغانستان بوده ایم اما حکومت کمترین بهره را از این فرصت ها برداشت کرده است.

وی، در خصوص دلایل ناکامی افغانستان در نشست های اینچنینی می گوید: دیپلماسی افغانستان ظرفیت لازم برای چانه زنی و برنامه ریزی در مجامع بین المللی را ندارد. نشست امروز مسکو بسیار مهم است و کشورهای حوالی افغانستان که مستقیما در ثبات کشور دخیل اند در این کنفرانس دست به رقابت های جدی برای حداکثر استفاده از این نشست می زنند.

حسینی موثریت این نشست را منوط به ظرفیت دیپلماتیک نماینده افغانستان می داند و می گوید: ممکن است در این کنفرانس خیلی از آجندا ها مطرح شود اما مهم تر از مطرح شدن برنامه ها و اهدافی که ذکر می شود، مساله پیگیری و عملی شدن برنامه ها است. در تمام کنفرانس ها بسیاری از آجنداهای حیاتی افغانستان مطرح شده است اما در نهایت می بینیم که عقوابش چه شده است!

این استاد دانشگاه می گوید: طبعا یکی از مهم ترین مسایل در این کنفرانس گفتگوهای صلح است اما در این زمان حکومت شانس بهره برداری از این کنفرانس را ندارد بخاطر اینکه مرکز حکومت یعنی ارگ ریاست جمهوری درگیری شدیدی در مسایل داخلی دارد و اصلا در حال حاضر آقایان غنی و عبدلله با توجه به معضلات تقسیم قدرت که در ارگ جریان دارد فرصت این را پیدا نمی کنند که یک گزارش از وزارت خارجه بخواهند که در نشست مسکو چه گذشت!

وی، درخصوص ظرفیت دیپلماسی نماینده کشور در نشست مسکو بیان می کند: حکومت ظرفیت بهره برداری از این کنفرانس ها را نه در گذشته و نه امروز دارد و از طرفی در سیاست های وزارت امور خارجه افغانستان هم قبل از اینکه در آن نگاه ملی برجسته باشد، نگاه های قبیله ای در آن نهفته است.

حسینی می گوید: از حکومتی که در درون سیاست های داخل ارگش مشکل دارد، نمی توان انتظار داشت سیاست خارجی اش را پیش ببرد از همین رو به دستاوردهای این کنفرانس امید زیادی نیست.

این استاد دانشگاه، نتیجه بخش بودن این کنفرانس را هنر دیپلماسی وزارت خارجه می داند و می گوید: اولین کاری که حکومت باید انجام دهد این است که تک تک این کشورها را قانع سازد که از مداخلات بی مورد و مخرب در افغانستان دست بردارند و نگرانی بعضی کشورها را از ناحیه حضور آمریکا و کشورهای غربی در افغانستان مرتفع سازند و به آنان بفهمانند که افغانستان هیچگاه این فضا را فراهم نمی سازد که آمریکا منافع ملی شان را از داخل خاک افغانستان تهدید کند.

وی افزود: امیدوارم که این کشورها به این نتیجه برسند که با ملت و دولت افغانستان همکاری کند و صادقانه در راستای آوردن صلح گام برداند تا کنفرانس نتیجه مثبت داشته باشد در غیر این صورت روزنه ی امیدی که این گفتگوها حتما به نتیجه مثبت منتهی شود در شرایط امروز وجود ندارد.

کد(26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   جناب اشتباه كرده ايد.
غنى چندين فرمان داد ومانند جند خود را پنهان كرده.
حالا غنى جن شده و عبدالله بسماله.
مانند راكتيار خودش رفته در نزد باداران خود در چتل استان زندگى ميكند.
و عبالله ساده لوح و شيك پوش مانده واينه وشانه.
غنى ودارو دسته اش خوب ميدانند كه غارت خود را از كجا كنند.
اين خايينين و راكتيار ... همه از يك كاسه اب ميخورند.
ح ع

>>>   دروغ هاى كه از ان نفرت دارم: ما همه برادر و برابريم، اقوام در افغانستان با هم برادر اند ، مسلمانان همه با هم برادر اند. اگر راست مى گويد اين همه نفرت، تفرقه و خون ريزى چيست؟!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است



پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است