حکومت پیوسته عوام فریبی می کند
کلان ترین مشکل ما فعلا شفافیت انتخابات است. حکومت در قسمت شفافیت انتخابات هیچ حرکتی نکرده است. حتی به طور قصد کمیشنرها را طوری انتخاب کرده است که تمام پروسه انتخابات زیر نظر افرادی از خودش باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ کد خبر: 129146 منبع: پرینت

مراسم گرامیداشت از سالروز خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان، امروز پنجشنبه 28 دلو 1395 در کابل در حال برگزاری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر انورالحق احدی رییس جبهه ملی نوین افغانستان دقایقی قبل، طی سخنانی در این مراسم از کارکرد حکومت وحدت ملی انتقاد کرده و ابتدا چنین شروع کرد: نظام ما که تقریبا پانزده سال قبل به رهبری کرزی افتتاح شد نظام بدی نیست. یک نظام عادلانه است. نظامی است که ارزش های واضح اسلامی دارد. نظامی است که ارزش های واضح افغانی دارد و یک نظامی است که بر ارزش های مردم سالاری متکی است. نظام ما هر قانون را در این مملکت تابع شریعت می داند و این قوی ترین حکم اسلامی بودن این نظام را نشان می دهد. نظام ما به حق حاکمیت مردم حکم می کند. بنابراین رهبران ما باید منتخب باشند. پارلمان ما باید منتخب باشند و تفکیک قوا هم باید موجود باشد. قوای مختلفه دولت نباید بگذارد که یک قوه دیگر به طرف استبداد حرکت کند.

وی، معتقد است با وجود داشتن چنین نظامی، حکومت ما در بخش های مختلف قوی عمل نکرده و بسیار ضعیف است و پوشاندن ضعف خود پیوسته به دنبال عوانم فریبی است و می گوید: استدلال قوی حکومت در قسمت نبود امنیت در کشور چیست؟ حکومتی ها می گویند ما در سال 2015 سقوط نکردیم، حملات بر سر ما بسیار زیاد بود اما ما تابحال هم زنده هستیم. در 2016، ما ده بیست درصد از خاک را از دست دادیم ولی شهر ها هنوز به دست ما است. حالا در 2015 گفتند که سال مشکلی بود اما ما امنیت را برقرار ساختیم و 2016 را گفته بودند که انشالله سال اقتصاد افغانستان می باشد، اما حالا برای ما گفته می شود که 2017 از 2015 و 2016 هم مشکل تر و سخت تر می باشد. در قسمت اقتصاد هم همچنین حکومت عوام فریبی می کند. سطح بیکاری فوق العاده بلند رفته است و حکومت هیچ برنامه ای برای از بین رفتن بیکاری ندارد. حکومت پروژه های بسیار خرد را در مطبوعات بسیار کلان نشان می دهد و بیهوده می گوید که تاپی، ناجی اقتصاد افغانستان است در حالیکه تاپی هیچ تاثیری بر اقتصاد افغانستان ندارد و حالا تقریبا ایستاده هم شده است و نتیجه ای نداشت است. بعد از آن، می گویند که چابهار ناجی اقتصاد افغانستان می شود. اما تا هنوز چابهار شروع نشده است و فکر هم نمی کنم شروع شود و برای ده هزار نفر کار برای افغانستان ایجاد شود. اقتصاد ما فوق العاده خراب شده و همه مردم این را به راحتی درک می کنند.

احدی، معتقد است که حکومت در قسمت حکومت داری خوب، بسیار ضعیف بوده و می گوید: اگر در قسمت امنیت می توانیم بگوییم که شاید این موضوع به دست حکومت نیست و طرف مقابل ما یعنی طالبان اگر صلح را نخواهند حکومت چه می تواند بکند؟ در قسمت اقتصاد هم می توانیم بگوییم که اگر خارجی ها به ما کمک نکنند ما چه می توانیم کنیم اما کلان ترین ناکامی حکومت در قسمت حکومت داری خوب است. این موضوع که به دست خودش است و به دست دیگران نیست. حکومت نمی تواند دولت را به درستی مدیریت کند. چند نفر را به سمت والی مقرر می کنند و دوباره آنها را خود، برکنار می کنند.

وی،کار کمیسیون انتخابات را تاکنون پروسه ای غیر شفاف دانسته و بیان داشت: همچنین متاسفانه حکومت یک برنامه خوب اصلاحاتی هم ندارد. کلان ترین مشکل ما فعلا شفافیت انتخابات است. به عقیده من حکومت در قسمت شفافیت انتخابات هیچ حرکتی نکرده است. تعداد کمیشنرها را از عدد نه، به هفت کم کردن هیچ مشکلی را حل نمی کند. شنیده شده است که قرار است انتخابات بازهم با کارت های قدیمی و دستی مردم برگزار شود. چندین بار به حکومت گفته شد که نحوه گزینش کمیشنرهایشان اشتباه است، اما حکومت به کار خود ادامه داد. یعنی به طور قصد اینگونه کمیشنرها را انتخاب کرده است که تمام پروسه انتخابات زیر نظر افرادی از خودش باشد. اگر هم انتقادها از حکومت در این موارد زیاد شود، حکومت بازهم برای عوام فریبی چند نفر را جمع می کند و از آنها مشورت می خواهد اما در نهایت باز هم کار خود را انجام می دهد و این به چشم مردم خاک زدن است.

احدی، با بیان اینکه تازمانی که در این ملک، انتخابات شفاف برگزار نشود ما نمی توانیم ادعای دموکراسی نماییم، افزود: ترس ها بر این است که مشکلات این انتخابات بیشتر از انتخابات گذشته شود. بر سر مردم صدا می کنم که حق حاکمیت سیاسی در قانون برایتان داده شده است. ازاین حق حاکمیت خود دفاع کنید. بر سر سیاسیون صدا کنید که بیایید مشترک کار کنیم، همه موضوعات حزبی نیست و همه موضوعات جریانی نیست بعضی موضوعات سیستمی است که به نفع همه ما می باشد. انتخابات شفاف به نفع من هم هست، به نفع شما هم هست. امید است که یک روز به نفع حکومت هم باشد.

وی، در اخیر گفت: امیدواریم که حکومت صدای ما را بشنود و قوانینی درست برای انتخابات برگزیند، پروسه ای ناشفاف رابرای انتخابات عملی نکند و مانند انتخاب کمیشنرها که بسیار غیر شفاف بود، کارهای دیگر انتخابات را اینگونه به پیش نبرد. امید است که این موارد اصلاح شود و ما به آن آرمانی که مجاهدین داشتند برسیم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   گزارشی که در جریان تهیه آن قلبم باربار گریست !
هر روز 5 تا 10 جوان افغانستان اینجا به خاک سپرده میشوند و پس از اینکه زیر انبار های خاک دفن شدند تنها روی سنگ قبر انها شماره می زنند و در ورق می نویسند ( جسد گمنام ) ...!
این (گمنام ها ) جوانانی هستند که جنگ و فساد و مافیا و ویرانی مجبور شان کرده بود تا به اعتیاد روی اور اند و از خانواده ها فاصله بگیرند.از بهار امسال تا کنون نزدیک به هزار جوان ( مجهول الهویت) در این گورستان به خاک سپرده شده اند.
چهار میلیون تن دیگر هم سرنوشت مشابهی دارند و هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم میکنند.
این است گوشه ای از حقایق تلخ افغانستان در جنگ که امریکا و ناتو و سازمان ملل متحد و پیمان شانگهای و بانک جهانی و بانک آسیایی و نمی دانم هفتاد کشور و پیمان و سازمان دیگر در آن نظاره گر اند...!!!
از برگه وحيد پيكان، خبرنگار بي بي سي

>>>   جهاد اگر مسیر جهان را تغییر نداده باشد، مسیر اشرف غنی را تغییر داد. از یک مامور عادی در بانک خارجی که قدمش را یک روز هم به این جهاد نگذاشت، به ریاست جمهوری افغانستان رساند. از همین جا است که اشرف غنی از تغییر مسیر جهان توسط جهاد سخن می زند و مشکور آن است. وگرنه در مسیر جهان تغییری نیامد. بر عکس، قرن 21 تا حالا که نا امن تر و بی ثبات تر از قرن 20 به خصوص برای مسلمانان جهان است. در این قرن، آتش بزرگی در سرزمین های مسلمانان شعله ور شد و هنوز می سوزد. .

>>>   در پاسخ به انوارالحق احدی موضوع تغییر نظام که مطرح می شود، نباید سر و صدا کنیم که این وطن تجزیه می شود، بل تغییر نظام به خاطر سلامت افغانستان است.

>>>   "خانه نادیده دختر شد، گفت نامش را... کبیر بگذارید!!" در وزارت انکشاف دهات اگر یکی از "نخبگان" سرفه بلند هم کند سه ماه در غم تبلیغات آن میمانیم!!
اشرف غنی اگر در تدارکات دو روپیه به مملکت نفع برساند چهار روپیه در تبلیغ ان به کشور ضرر میرساند!!!
گلمرجان خو ده قصه ای گپها نیست!! او فقط مصروف پرکردن جیب خود و خویشاوندان خود است!!!

>>>   انورالحق احدی رییس حزب "افغان‌ملت"، یگانه حزب مطلق قومی در کشور، با تقلید از رفتار سیاسی رحمت‌الله نبیل رییس امنیت پشین می‌خواهد با چرب‌زبانی از میان سیاسیون ما که فقط با حرف‌های این‌چنینی می‌شود فریب شان داد، سربازگیری کند. احدی در کنار فاروق وردک، زاخیل‌وال و یک‌تعداد قوم‌گرایان دیگر از طراحان اصلی و فعال به حاشیه‌بردن سران مجاهدین از دولت است. او به‌خاطر این‌که در حکومت اشرف‌غنی جایی نداشت، در کنار یک‌تعداد سیاسیون رانده‌شده از فضای سیاسی، حراست و ثبات را ساختند. تعدادی از دوستان از حرف‌های امروز وی استقبال کرده‌اند اما من این بیت را مصداق سیاست‌های شیطانی قبیله می‌دانم:
اگر دشمن به پا افتد به تعظیمش مشو مغرور
که خم‌خم رفتن صیاد، بهر قتل مرغان است
نجیب بارور

>>>   به‌ هر رنگ‌ خواهی‌ جـامه‌ میپوش‌ -- مـن‌ از طـرز خـرامت‌ می‌شنـاسم‌.
فاشیزم چطور تغیر قیافه میدهد تا دیروز طالب را فرزندان واقعی و برحق این سرزمین میدانست هنوز ماه ای نگزشته است میگوید میگوید دهشت افگنان وتروریستان...گاهی چادر میپوشد انتهار میکند وگاهی هم نکتای ولی درآخرین تحلیل مرگ می آفریند.

>>>   طالبان ديروز برادران ناراض قبيله بودند، اما امروز هراس افگن...
اين تغير 180 درجه اى چرا؟؟؟

>>>   اقاى احدى يكمى شرم خوب است اينطور صحبت ميكنيد كه فقط فرشته هستيد دست اورد شما دراين نظام جه بود وزير ماليه نبوديد وزير تجارت نبوديد. حالا به مثل ببل صحبت ميكنيد ازدين اسلام صحبت ميكنيد به اين باور داريد كه يك روز ازين جهان رفتنى هستيد نه فكر ميكنم به اين عقيده نيستين اكر ميبوديد اين داراى ازكجا بدست اورده ايد خداوند (ج) يك روز اه اين غريب بيجاره بيوه زن يتيم راشنيدنى است وقت محاكمه شما دزدان وامثال تان رسيدنىاست وما انشا اله شاهد بوديم مادر تاريخ خوانده ايم كه شاه شجاع شاه وطنفروش بود وهمه ميدانند اما امروز اينقدر شاه شجاع زياد شده كه اصلا شاه شجاع در مقابل شما فرشته بود به مردانكى كفت فريب دشمن را خورده خجالت بكشيد سياه روى هاى تاريخ. حق كو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است