تنها تبلیغات شوروی برای شکست کافی بود
ارتش سرخ که خود را قدرتی شکست ناپذیر می پنداشت و راه آمده را برگشت ناپذیر تصور می کرد، در هنگام خروج از شرمندگی نتوانست پشت سرش را نگاه بیاندازد. این مردم با صبوری و عزت تا امروز جایگاه مجاهدین را پاس داشته اند 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۵    ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ کد خبر: 129151 منبع: پرینت

مراسم گرامیداشت از سالروز خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان، امروز پنجشنبه 28 دلو 1395 در کابل در حال برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر عبدالله ، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در این مراسم گفت: سالروز خروج قشون سرخ با افتخار در تاریخ کشور ثبت شد اما این ثبت شدن نتیجه قهرمانی، قربانی و جهاد میلیون ها نفر شد. در این راه میلیون ها نفر مهاجر شدند، صدها هزار نفر شهید و تعداد زیادی هم معلول و یتیم شدند.

داکتر عبدالله گفت: ارتش سرخ که خود را قدرتی شکست ناپذیر می پنداشت و راه آمده را برگشت ناپذیر می خواند، در هنگام خروج از شرمندگی نتوانستند پشت سرشان را نگاه بیاندازند. اگر ایمان و صلابت این مردم نبود، تنها تبلیغات شوروی برای شکست روحیه هر مردمی کافی بود. اما این مردم با صبوری و عزت تا امروز جایگاه مجاهدین را پاس داشته اند.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت: آرزوی شهدا صلح پایدار و با عزت بوده است که روزی کاملا به آن دست می یابیم. نمونه امروز صلح، پیوستن حزب حکمتیار به پروسه صلح است و این یک راهی است برای کسانیکه نمی خواهند درد و رنج مردم را ببیند و متوجه باشند اکثریت مطلق مردم خواستار صلح هستند.

وی افزود: تعلق به خانواده بزرگ جهاد، یک افتخار است و موجودیت افراد بزرگ در این مسیر عامل ثبات و ضامن سلامت افغانستان است. در بین خانواده جهاد هم مانند هر خانواده ای گله ها، کمبودها و مسایل این چنینی هست اما هیچ کدام از اینها جای افتخار بزرگ را نمی گیرد. روشن است که تا امروز حق هیچ کدام از بازماندگان شهدا، معلولین و جهادگران ادعا نشده است و ما قرض بار آنان هستیم، در عین زمان نیت ما ایجاد افغانستان واحد، سرافراز و مستقل است که قدر همه مردم در آن باشد، قانون اساسی مراعات شود و حقوق مساوی و عدالت اجتماعی در سایه وحدت ملی که در این راه مانند مجاهدین خدمت خواهیم کرد.

داکتر عبدالله، انتقاد پذیر نبودن دولت را سبب فاصله میان دولت و مردم و به دنبال آن نفوذ دشمنان خواند و اظهار کرد: اگر هفت سال پیش از امنیت حرف می زدیم بار تامین امنیت به دوش 180 هزار قوای خارجی بود اما در ذهن هست که این دلیل بر کم کاری نیست که از قوت بزرگ مجاهدین و ملت در سراسر کشور استفاده نشود و اینها به هیچ وجه تفره رفتن از مسوولیت نیست.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، انتخابات را حق تعیین سرنوشت مردم بدست خودشان خواند و گفت: پروسه انتخابات بسیار مهم است، اصلاحات انتخاباتی یک پرونده بسیار بزرگ بود که تنها بخشی از آن تطبیق شده است. آنچه ضامن سلامت است حق تعیین سرنوشت، بدست مردم و از طریق انتخاباتی سرتاسری، شفاف و عادلانه است.

وی گفت: بنده هم زمانی از اپوزیشین بوده ام اما هیچ زمانی برای سقوط نظام، لحظه ای هم فکر نکرده ام. در زمانیکه انتخابات به چالش رفت، یک مساله مدنظر بود که مسوولیتی فراتر از یک جناح در انتخابات داریم. اگر عملکرد ما سبب تضعیف نظام می شد و نظام به سقوط می رفت، هرگز خود را نمی بخشیدیم. در شرایط خاص حکومت وحدت می ایجاد شد و بقای این حکومت به تعهد صادقانه در انجام تعهدات است که عبارت است از برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و اصلاحات انتخاباتی که منجر به آن شود.

داکتر عبدالله نظامی را برای مشارکت ملی و تامین وحدت ملی خوب دانست که از راه قانونی از طریق لویی جرگه تدویر شود و گفت: اگر نمایندگان افغانستان قناعت کردند که فلان نظام به نفع کشور است ما همان راه و تصمیم شان را قبول می کنیم و اگر نکردند هم میدان بزرگ است چرا که این راهی که کشور به آن می رود، تنها تجربه افغانستان نیست و تجربه کشورهای دیگر هم هست.

رییس اجرایی افزود: جای بحث درباره همه چیز هست اما در چهار چوب جمهوری اسلامی افغانستان. در قانون اساسی به برکت بزرگان آمده است که جمهوری و اسلامی بودن قابل تعدیل و تغییر نیست ولی دیگر روی همه مواردش می توان بحث کرد.

کد(26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   شما اگر افتخار میکنید یا محکوم میکنید اختیار تان،اعمال شما وطالبان امروزی هیچ تفاوتی ازهم ندارد خرابکاری های که امروز طالبان زیرفرمان پاکستان میکنند شما سی سال پیش میکردید
ر

>>>   روس را ملت افغانستان شکست داده دو نفر دزد مانند ګلمرجان هیچ وقت نمیتواند که خود را نګاه کند چی رسد به شکست روس برای شهید داکتر نجیب الله خان دعا کنید که روس را از خاک کشید نه مردمی مانند ګلمرجان

>>>   شورای حراست جواب دهد!
مگر اشرف غنی در کجای جهاد مردم افغانستان علیه اشغال روس ها حضور داشت که شما این روز را زیر تصویر غنی تجلیل می کنید و تصویر سالار جهاد گران (احمد شاه مسعود) را پایین میاورید؟

>>>   سوال نمایندگان پارلمان آلمان که عمدتا" نمایندگان احزاب مخالف دولت اىتلافی فعلی آلمان میباشند، از خانم میرکل همین است که از کدام زمان او پیرامون این فعالیت سازمان جاسوسی کشورش مطلع گردیده بود؟ ٱیاقبل از اظهار معروفش ( جاسوسی میان دوستان و بر ضد دوستان و متحدین جایز نیست! ) از این موضوع میدانست و آنرا کتمان نموده بود و یا بعد ها از این حقیقت مطلع گردیده است؟
این است نمونه بارز دیموکراسی ( حکومت مردم بر مردم) و مسىولیت پذیری جوابدهی زعیم و رهبر در مقابل رعیت و شهروندانش!
آیا شما تصور کرده میتوانید که در کدام کشوری اسلامی، روزی زعیم و رهبر سیاسی و یا رییس دولت و یا صدراعظم برحالش را برای شنیدن و کشف حقیقت، اینگونه به پای محاکمه و سوال و جواب بکشانند؟
متاسفانه و با درد و دریغ در حالیکه همچون مسىولیت پذیری و جوابدهی رهبر و زعیم ( خلیفه و امیر) حقیقتا" در صدر اسلام عزیز از بارزترین نقاط عظمت و فضیلت این دین و آهین بزرگ بشمار میرفت ، با تاثر و تاسف که امروزه از اسلام عزیز برای ما مسلمانها و رهبران سیاسی احزاب و تنظیم های اسلامی و دولتمردان کشور های اسلامی از ..... ( از پادشاهیش تا ریاست جمهوری داىم العمرش) در بلاد اسلامی، فقط یک شعارش رسیده است وبس!
یقینا" همه این دیکتاتوران و حاکمان غاصب و سلطه گر در بلاد و کشور های اسلامی ، بدون استثنا، هرگز حاضر به این اقدام بزرگمنشانه، انسانی، اخلاقی، مردم پسندانه و ملیگرایانه نخواهند گردید!
ویس ناصری

>>>   یکی از بزرگترین مزایای دموکراسی همین است که رهبر، مسئول و پاسخگو می باشد!

>>>   ندای انسانی از سرزمين جنگ:
گفتند:
روس را كشيديم.
خوش شدم، با خود گفتم پس جنگ پايان ميابد و نان ما دو لقمه ميشود و درد ما كمتر.
گفتند:
كه اگر بجای حزبی ها( كمونست ها)، مجاهدين به قدرت بيايند افغانستان آرام و نان ما سه لقمه ميشه
همان شد كه گفته بودند انها رفتند و مجاهدين آمدند.
اما چی شد؟
نان آور خانه ما را كشتند، فرزندان ما را از مكتب دور ساختند و يك لقمه نان ما به هیچ رسيد.
شهر و خانه ی ما را ويران كردند.
گفتند:
طالبان ميايند
اينها نماينده گان خدا اند و احكام خداوندی را عملی مي كنند و نان ما به چند لقمه چرب تبديل مي شود .
اما بدتر شد . حق ازادی و انسانيت را از ما گرفتند.
باز صدا ها بلند شد كه افغانستان تغيير مي خورد، طالبان تروريست اند و امريكا جان برای ما آزادی و دموکراسی مي دهد.
باز هم خوش شدیم با خود گفتیم كه اين بار حتمن نان ما چرب تر شده و از سياه پوشان نجات پيدا مي كنيم.
خواننده های عزیزم !
لشكر امريكا و دها كشور ديگر در ديار ما سرازير شدند و از خوشی در لباس نمی گنجيدیم .
قهقه خنديدیم و از خدا شكر گزاری كردیم ، با خود گفتیم، بلاخره شكم فرزندان ما سير خواهد شد و ما هم ازادانه زيست و كار خواهیم كرد.
كرزی آمد و رفت .
حكومت وحدت ملی آمد و غنی جان رئيس صاحب شد و ميليارد ها دالر آمد و رفت اما،
ما با فرزندان ما همان كه بودیم، ماندیم و بدتر شدیم .
حالا از بركت جهانيان نه خانه داریم و نه هم غذا. خانه ی ما مثل وطن ما نه ستون دارد و نه هم سقف.
حالا ميگویيم كه اگر " جهاد برای آزادی بود، پس چرا پس از خروج روس ها افغانستان نه تنها ازاد نشد، بلكه بيشتر در گرو بيگانه گان قرار گرفت و من و ما بيچاره تر شدیم؟
جهاديان!!!؟؟؟
شما براي بيرون كردن يك کشور گويا جهاد كرديد، اما چهل ديگر را وارد!
شرم و ننگ باد.
"صمد كارمند

>>>   دوستان‌سلام خدا را شاهد میگیرم‌همین آقا که از مجاهد گپ می زند بخاطر قدرت همراه با رفیق هم مفکوره خود عطای قارونچه بر ضد مجاهدین بر ضد اسلام بر ضد صلح همراه با شبکه های اجنتوری سابق k j b در سراسر اروپا آن قدر دست به تخریبات خائنانه ویران کرانه بخاطر قدرت با استفاده از همان پول های چور کرده ورزیدی ها دیگر معاملات خود می زنند که انسان فکر میکند اینها اصلا افغان نیستند و سال های سال در دستگاه و ک ج ب در ی خوانده باشند به همین اندازه به تخریب از طریق افراد فریب خورده خود مصروف هستند و افراد شان هم همان های هستند که در وقت زمان آن در بین هزار ها انسان تعلیم دیده حزب دیگو کراتیک زندگی میکردند اما دستور از کشور دیگری می گرفتند و همان تروریست های حروفی بودند که دست به قطل هزار ها نفر زدند فعلا مرکز شان در مسکو و شبکه های آن در سرا سر اروپا پخش است وظیفه اصلی خود را هم در ا ثنای هما جرت به کشور مربوط درست نگفته اند این افراد به نفع عبدالله و عطا فعالیت دارند خوب میدانند که این دو هر گز به قدرت نمی رسند اما به هدایت استخبارات کشور های بیگانه و تخریب صلح و ازادی مردم افغانستان دست به هر نوع تخریبات به سر حد ترور شخصیت انسان ها میزنند همین اکنون شبکه این پشک خانگی بصورت جدی و خائنانه بر ضد صلح طلبان فعالیت دارند رحیم کریم

>>>   عبدالله!طوری که گفتید (راهی که کشور به آن می رود، تنها تجربه افغانستان نیست و تجربه کشورهای دیگر هم هست). میدانم منظورت کدام کشور هاست. اشاره شما به چند کشور افریقایی و کشور های جهان سوم است.مگر این حقیقت را فراموش نکنید که یکی ازین کشور ها روز خوش ندارند نه پای ایستاده شده اند نه از کشمکش داخلی برامده اند وتا هنوز معاش پیاده این کشور ها از بودیجه خارجی امریکاست.
تشکیل چنین شیوه حکومت داری موثرترین شیوه حکومت برای بقای استعمار است زیرا با اندکی سرکشی از طرف یک جناح جناح دیگر بالا رفته و جناح سرکش نابود میشود علاوتا هر دو جناح پیگیر در تلاش استند تا خوش خدمتی بهتر برای بادار کنند تا او از ایشان راضی شود و در عین حال بادار مصروف پلانگذاری های خود وتعقیب استراتیژی خود باشد.
به این میگویند بازی .... و ....

>>>   ای گپها مفت است هر ادم ضعیف و هر کشور ضعیف بخاطر حفظ منافع خود از کسی پشتیبانی میخواهد اگر رژیم سابق از شوروی سابق طلب کمک شد شما از چهل کشور یهود طلب کمک کردید وحال که منافع تان است یکی را بد و دیگری را خوب میگوید در صورتیکه هردویش متجاوز است باز شمایان در وقتش نوکر پاکستان بودید بغیر از احمد شاه مسعود که حسابش جدا است دیگرها نزد ما ارزشی ندارند

>>>   آقای داکترصاحب عبدالله عبدالله ارتش سرخ راکسی ازافغانستان راند کی فرزندانش امروزه کاریگری ومزدوری میکند صاحب قصر سپیدار نیستند خداوند شما ...

>>>   Zahir Ariaie
كسانى كه فكر ميكنند انها برأى امر و نهى و ديگران برأى فرمان بردارى خلق شده اند بايد بدانند كه دوره اشرافيت و اشراف زادگى پايان يافته است. شما و فرزندان تان بر ديگران برترى و ويژه گى نداريد قبل از هر چه بايد فرزندان خود را نه حلو و نه عقب بلكه هم صف ان بيچاره هاى بدانيد كه تاوان سياست هاى غلط تان را مى دهند تا خود تان نيز شامل سود و زيان ان شويد. شعار دادن و حرف زدن مفت را همه بلد اند.

>>>   افسوس که درهرمجلس خلاف اجنداء مجلس ازتغیرنظام حرف زده میشود فعلا درفکرتغیرنظام نباشید بلکه درفکرآن جنرال چرکستانی باشید که برایتان اخطارمیدهد دروازه تورخم را می بندد وپیوسته کنررا راکت باران میکند واطفال مارا شهید مینماید

>>>   صحبت های جناب کاملا برایم دلگیر شده بهتر است ایشان بخاطر عدم تجارب کامل در دنیا سیاست دوباره به بست سخنگویی وزارت دفاع تشریف ببرند و منحیث سنخنگو مصدر خدمت شوند دست شان از سر نوشت ملت مظلوم بنابر کمبود تجربه سیاسی کوتاه گردد
قیام

>>>   عوض تغیرنظام به اخطارهای جنرال چرکستانی جواب بگو به جنرالیکه خودش زاده ولانه تروریزم است

>>>   شرم است که ع این گپ هارا میزند کاش به سخنان خود عمل میکردند

>>>   دلم بود یک چیزی نوشته کنم!! باز که فکر کردم که گپهای تکراری گلمرجان به تبصره نمی ارزد، صرف نظر کردم!!!!!

>>>   مردم افغانستان فدای اهداف استراتیژیک شرق و غرب شدند و غرب شرق را شکست داد و جای نشین آن گردید و رهبران جهاد مصروف اشغال زمین ها و جاهای تاریخ افغانستان شدند و کشور سر امجام به مافیای جهانی تبدیل شدند . زره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است