داعش و روسیه تاریخ را تکرار می کنند!
استفاده روسیه از طالبان در مقابله با داعشی که از ننگرهار گرفته تا کنر و سرپل هم پایگاه دارد و هم دست به جابجایی نیروهای رانده شده از سوریه و عراق می زند، تکرار تاریخی است اینبار به دست روسیه و نقش تروریستانی دیگر 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۱۹    ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ کد خبر: 129159 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، افغانستان سرزمینی است مساعد افراط گرایی و تروریست، گروه های تند رویی که هسته اصلی آن را ایدئولوژی شکل می دهد و به مانند سلاحی است خطرناک تر از بم اتم برای جهان امروز.

داعش، منفورترین و تندروترین گروه افراطی که حتی قصاوت آن از طالبان نیز پیشی گرفته است از ابتدای پیداش که برخی تحلیلگران آن را تهدید بزرگ می خواندند، چندان از سوی قدرت ها جهان و کشورهای منطقه جدی گرفته نشد اما سوریه و عراق نشان داد جنگ افراط گرایی یعنی چه و بحران انسانی تا کجا پیش می رود.

این گروه تندرو که چندان سنخیتی با طالبان در افغانستان ندارد از دو سال قبل، اخبار حضور و نفوذ آنان هم کشور را با چالش دیگر امنیتی دیگر مواجه کرد و هم طی ماه های گذشته پای رقبای جدید خارجی را به اوضاع سیاسی کشور باز کرد، کشورهای چون روسیه، ایران که اگر در گذشته دشمن سرسخت طالبان بودند اکنون آشکارا از گفتگو و مذاکرات با آنان سخن می گویند.

وجود گروه های افراطی در منطقه حساسی که افغانستان در آن قرار دارد، بهترین گزینه و سلاح برای ابرقدرت جهانی (امریکا) و منطقه ای (عربستان) بوده تا هم سدی در برابر تک روی و قدرت کشورها شود هم مسیر را برای غارت انرژی گرفته تا منابع هموار سازد.

اما اینبار، روسیه با تجربه تلخ جنگ یورش به افغانستان و پیامدهای آن، طی سال های گذشته به جز حمایت های پراکنده از جبهه شمال در جنگ های داخلی، بیشتر نظاره گر بوده تا مداخله اما با نفوذ روز افزون داعش در افغانستان و خطر ناامن شدن مرزهای شمال، این کشور به همراه ایران، یکی دیگر از کشورهای تاثیرگذار در منطقه، درصدد نقش آفرینی در افغانستان و کنترل جنگ و گروه های تروریستی هستند، اما آیا گفتگو با یک گروه تروریسیتی برای مقابله با گروه تروریستی دیگر راهکاری ماثر است یا خطری بزرگ دیگر برای افغانستان؟

باید نگاهی کنیم به پیدایش افراط گرایان در افغانستان که طی چند سال به چنان قدرتی رسیدند که کشور را نابود و جهان را در بهت کشتار و جنایات فرو بردند.

سال های جهاد، بهترین فرصت برای گروه های مختلف اسلامی از کشورهای عربی گرفته تا کشمیری و پاکستانی در کنار مجاهدین داخلی در مقابل حکومت کمونیستی و نیروهای شوروی هم در داخل کشور و هم کشورهای دیگر مورد حمایت قرار گرفت و در سایه چنین نبردی که برای اکثر مردم مقدس خوانده می شد جدای از جنگ، دست به ایجاد مراکز آموزشی و گسترش افراط گرایی های زدند که به طالب ختم شد.

مذاکره با گروه طالبان که چه از سوی حکومت افغانستان و چه کشورهای مانند روسیه و ایران نه به دلیل صلح و دست کشیدن از جنگ بلکه مشروعیت بخشیدن سیاسی به تروریستان و افراط گرایان است، اقداماتی که غرب در گذشته و اکنون انجام می دهد و تاوان آن را افغانستان، سوریه و عراق می دهد.

مشورعیتی نه نظامی بلکه مشروعیت بخشیدن به ایدئولوژی است بر مبنای جنگ، ویرانی، نابودی و کشتار بی گناهان!

از ابتدای دوران جدید در افغانستان تا امروز، دولتمردان با سو استفاده از صلحی که مردم به دنبال آن بودند سعی در ادغام تروریستان در بدنه دولت کردند، سیاستی که هم امریکا با آن همراه بود و هم پاکستان و در این میان زمینه برای طالبان هموار و کشور تبدیل به سرزمین موعد برای هر افراط گریی شد.

ننگرهار، پایگاهی برای داعش در افغانستان شده و با سربازگیری و جذب نیرو در پی رسیدن به شمال و پس از آن رسیدن به گروه های اسلام گرای و جهادی مخالف دولت های ازبکستان و ترکمنستان است.

القاعده، طالب و داعش و هر گروه دیگر افراط گرایی که از نام دین، وحشت آفرینی می کنند دستاورد قدرت های چون امریکا، عربستان و دیگر بازیگران جهان می باشد که اینبار روسیه به دنبال استفاده از همان تروریستان برای اهداف خود است اما شاید بتواند با بازی های گذران منطقه ای، چند صباحی از این گونه گروه ها سود برد اما هرگز نمی توان از عواقب آن رهایی یافت.

مشروعیت بخشیدن به تروریستان طالب برای مقابله با داعش نه تنها ماهیت افراط گری از بین نمی رود بلکه به اشکال دیگر و قدرتمند تر از گذشته ظهور خواهند کرد زیرا در دنیای اکنون دیگر مرزها سدی برای دشمنان نیست بلکه تکنولوژی بهترین راهی است برای ایدیولوژی طالب و داعش به آن سوی جهان و از قلب امریکا گرفته تا روسیه را در می نوردد.

نمونه بارز آن داعش می باشد که نه به مانند طالبان که تنها از مسلمانان سنی تندرو بلکه از غیر مسلمانان نیز تشکیل شده و با استفاده از رعب و وحشت در کشتار آن را از طریق قدرت رسانه ای به نمایش می گذارد.

هرچند طالبان در رقابت و جنگ با داعش به سر می برد اما در بحران رهبری و اختلافات داخلی بسیاری از مقام ها و نیروهای آنان جذب داعش شده است و حال روسیه در پی استفاده از همین تروریستان آماده شده به دست امریکا و غرب می باشد تا با بحرانی دیگر برای افغانستان هم رقیب دیرینه خود را به عقب راند و هم در منطقه پرنفوذ تر شود.

خطر داعش برای افغانستان از طالبان نیز بیشتر است زیرا اکنون از ننگرهار گرفته تا کنر و سرپل، افراط گرایان داعش هم پایگاه های خود را بنا می کنند و هم دست به جابه جایی های نیروهای رانده شده خود از سوریه و عراق می زنند.

در این میان، طالبان که در رویای حمایت قدرتمندی چون روسیه بوده و از نفوذ داعش بهترین سود را برده اند، بار دیگر فرصتی در فقدان دولتمردان بااقتدار در کشور یافته اند که با مشروعیت سیاسی روز به روز قدرتمند شود و اگر بر همین منوال هر روز افراط گرایان سلاحی در دست رقیبان منطقه ای و جهانی باشند، آینده افغانستان نه به صلح بلکه تبدیل به سرزمین تروریستان خواهد شد حال طالب یا داعش و یا نامی جدیدی دیگر!

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بدبختی افغانستان زیر سر روس ها است خیلی نامردن

>>>   بنظر من طا لبان در افغانستا یا هرکشور ک شرق یاغرب حما یت کند خطرش ازداعش بیشر است

>>>   كسانى كه فكر ميكنند انها برأى امر و نهى و ديگران برأى فرمان بردارى خلق شده اند بايد بدانند كه دوره اشرافيت و اشراف زادگى پايان يافته است. شما و فرزندان تان بر ديگران برترى و ويژه گى نداريد قبل از هر چه بايد فرزندان خود را نه حلو و نه عقب بلكه هم صف ان بيچاره هاى بدانيد كه تاوان سياست هاى غلط تان را مى دهند تا خود تان نيز شامل سود و زيان ان شويد. شعار دادن و حرف زدن مفت را همه بلد اند.

>>>   پاكستان دشمن ما نيست، ما نياز نداريم بخاطر منافع هند كشور را به ميدان جنگ با پاكستان تبديل كنيم و خود چوب سوخت منافع هند شويم.
Khorasani

>>>   پلان های نابودی ما از طرف فاشیست های انگلیسی به اشیوه ها و نام های گوناگون طرح و سرخود ما عملی می شود .
وای به حال ما

>>>   شعر ازقیصر امین چور
سربلند
سراپا اگر زرد و پژمرده‌ایم
ولی دل به پاییز نسپرده‌ایم
چو گلدان خالی، لب پنجره
پر از خاطرات ترک خورده‌ایم
اگر داغ دل بود، ما دیده‌ایم
اگر خون دل بود، ما خورده‌ایم
اگر دل دلیل است، آورده‌ایم
اگر داغ شرط است، ما برده‌ایم
اگر دشنه‌ی دشمنان، گردنیم
اگر خنجر دوستان، گُرده‌ایم
گواهی بخواهید، اینک گواه:
همین زخم‌هایی که نشمرده‌ایم
دلی سربلند و سری سر به زیر
از این دست عمری به سر برده‌ایم
گیلگمش

>>>   در دنیا هرکسی برای حفظ منافع ملی و استقرار امنیت مردم خود تلاش میکند اینرا همه میدانند که طالبان و داعش را که بمیان آورد و که تمویل کرد و حالا پیدا شدن داعش چون سمارق در افغانستان برای چه مقصد است ، هیچ مسلمانی سیاست و حاکمیت داعش را اسلامی نمیداند اگر داعش به خاطر اسلام مبارزه نماید باید از عربستان سعودی آغاز کند ، مردم افغانستان به چنین اسلامی نیاز ندارند ، تلاش داعش به سمت شمال برای برهم زدن اوضاع امنیتی آسیای میانه ، روسیه و چین است که همه میدانند این حکومت دست نشانده صرف اهداف استراتژی ناتو را در نظر دارد و برای تطبیق آن زمینه سازی مینماید و تمویل اردوی افغانستان و دادن امکانات مالی و پولی هم به مقصد تداوم جنگ همچون بازی موش و گربه آب را گل آلود کردن و به اهداف نزدیک شدن است ، هرگاه مقصد از ختم جنگ باشد بائیستی تمام همسایه های افغانستان ( تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ایران پاکستان )به شول هند و چین و روسیه و ناتو در اتحاد نظر و عمل درین راستا دست بکار شوند و حکومت افغانستان اینکشور را بیطرف اعلان نماید و پایگاه های نظامی را خارجی را جواب دهد تا همسایه راحت شوند ، با چنین سیاست و نگاه به اشاره غرب و تآمین منافع غرب در برابر همسایه های ما دول و قدرت های منطقه مجبور میشود از هر وسیله ای بشمول طالبان برای امنیت خود استفاده نمایند . و هیچ جای گله ای هم نیست تا خود گره خود را مستقلانه در تآمین منافع ملی خود باز نکنیم این گره کورتر میشود و راه نجاتی هم نخواهیم داشت .

>>>   شما چرا نمیخواهید قبول کنید که شوروی هیچگاه به افغانستان حمله نکرد بلکه با درخواست حکومت وقت افغانستان یعنی جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی افغانستان برای کمک به دولت ببر کارمل و داکتر نجیب الله به افغانستان وارد شد و به درخواست داکتر نجیب الله هم عقب نشینی کرد چرا تاریخ را تحریف میکنید روس ها هیچوقت به افغانستان خیانت نکردند همین نیروگاهای برق و جاده هایی هم که وجود دارد توسط روسها ساخته شد.
افسر سابق جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی افغانستان - هند

>>>   آقای ریس ! ما خواهان جبران خساره از شوروی سابق میباشیم و شما صرف روی یک مشت فاشیست تکیه زدید و کودتای خونین و نا فرجام را به راه انداختید که تا حال مردم افغانستان در دود و آتش آن می سوزند و نتوانیستید از کودتای ننکین خود دفغاع کنید و بگذارید که مردم افغانستان سرنوشت خود را خود تعین کنند . زره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است