عبدالله در پست ریاست اجرایی ناکام مانده است
آقای سنچارکی اگر مشاور ریاست اجرایی هم باشد باید جایگاه خود را بشناسد، وی در حدی نیست که درباره عطا محمدنور ابراز نظر کند، ریاست اجرایی باید طی اعلامیه ای این سخنان توهین آمیز را رد کند 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۳۴    ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ کد خبر: 129161 منبع: پرینت

گفتگوهای میان عطا محمد نور و رییس جمهور سبب ایجاد کشمکش میان اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی شد. نزدیکان آقای نور معتقداند که ریاست اجرایی نتوانسته خواست های آنان را برآورده بسازد و به همین خاطر عطا محمد نور مستقیما خود با رییس جمهور بر سر تطبیق توافقنامه سیاسی و کسب سهم جمعیت در قدرت گفتگو می کند. درحالیکه سنچارکی ، مشاور ریاست اجرایی گفته است که آقای نور درباره مشکلات شخصی، حساب های بانکی و سفرهای خارجی اش می تواند با رییس جمهوربحث کند نه به نیابت از ریاست اجرایی.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، فرهاد عظیمی عضو مجلس نمایندگان و از نزدیکان عطا محمد نور در برنامه "فراخبر" درباره انگیزه های عطامحمد نور در تعامل با ارگ گفت: تیم اصلاحات و همگرایی به عنوان شریک پنجاه درصدی حکومت وحدت ملی آنطور که توقع می رفت نتوانست افکار عمومی و توقعات حزب جمعیت اسلامی را برآورده کند و این مساله باعث شد که آقای نور به عنوان یکی از محورهای اساسی تیم با آقای عبدالله دراینباره گفتگو کند که این گفتگوها نتایج مثبتی در پی نداشت و بالاخره هیات رهبری جمعیت اسلامی به این نتیجه رسیدندهمانطور که در آغاز حکومت وحدت ملی تقسیمات کابینه به ابتکار آقای نور و جناب غنی انجام شد، یکبار دیگر آقای نور برای رفع چالش های امنیتی، سیاسی و اقتصادی به نمایندگی از حزب و سایر همسوها وارد مذاکره شود.

عظیمی درباره انتظاراتی که داکتر عبدالله نتوانسته است آنها را اجرا کند می گوید: توقعات از مفاد موافقتنامه سیاسی حکومت تا حضور تیم اصلاحات در بدنه قدرت و سهیم بودن در تصمیمات ملی و بین المللی و برنامه های کلانی که در حکومت جریان دارد را دربر می گیرد و چندین مرتبه هم خود آقای عبدالله نارضایتی اش را از طریق رسانه ها عنوان کرده است که بعضی وعده های داده شده عملی نشده است.

عضو مجلس نمایندگان، با امتناع از بیان علت ناتوانی داکتر عبدالله در تحقق انتظارات حزب جمعیت اسلامی گفت: نمی خواهم دراینباره صحبت کنم اما تاکید می کنم هرگاه مذاکرات صورت گرفت و ریاست اجرایی این مذاکرات را حمایت کند، درحقیقت امر این مساله تقویت خود رییس اجرایی و نقش داکتر عبدالله خواهد بود.

وی، درخصوص اظهارات مشاور ریاست اجرایی در رسانه ها مبنی براینکه آقای نور می تواند درباره حساب های شخصی و سفرهای خارجی اش با داکتر غنی گفتگو کند و نه به عنوان نماینده ریاست اجرایی اظهار کرد: اگر وی مشاور ریاست اجرایی هم باشد باید جایگاه خود را بشناسد، آقای سنچارکی در حدی نیست که درباره عطا محمدنور ابراز نظر کند و ریاست اجرایی باید طی اعلامیه ای این سخنان توهین آمیز را رد کند و یا آقای سنچارکی را برطرف کند!

عظیمی می افزاید: مردم هیچگاه تضاد و تقابل را لبیک نگفته اند وهمیشه طرفدار همیاری و همفکری بوده اند و در گوشه و کنار کشور هم حدود 5 هزار نفر از این تعامل و گفتگو ها حمایت کرده اند و خواهان این هستند که با این گفتگوها نواقص کشور برطرف شود.
چهره های تاثیرگذار و برجسته حزب جمعیت اسلامی همچون آقای احمد ضیا مسعود، جناب ربانی، محترم محمد اسماعیل و آقای قانونی تاکنون در برابر تحرکات آقای نور اظهارنظر نکرده اند و بنظر می رسد در رهبری شورای جمعیت اسلامی جناح های گوناگون شکل گرفته است، عظیمی در اینباره اینکه آقای عطا از جانب کدام جناح به تعامل با ارگ پرداخته است می گوید: حزب اسلامی دارای تشکیلات مقتدر است و یک تعداد دوستان در مواقع مختلف در این حزب نبوده اند اما بنابر سابقه جهادیشان همیشه عضو جمعیت محسوب می شوند و شورای رهبری حزب جمعیت آقای نور را موظف ساخته که به نیابت از جمعیت با ارگ مذاکره کند.

وی اضافه می کند که در رهبری شورای جمعیت اسلامی، آقای یونس قانونی عضو شورا نیست و احمد ضیا به عنوان معاون و امیر اسماعیل خان به عنوان عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی حضور دارند.

این نماینده مجلس، درباره نگرانی های احمد ضیا مسعود و محمد اسماعیل به عنوان اعضای شورای رهبری جمعیت مبنی براینکه گویا خواست های شخصی آقای نور در این گفتگوها مطرح می شود اظهار کرد: این اشخاص اصل مذاکره را تایید کرده اند و طی جلساتی به آنها اطمینان داده شد که هیچ مساله ای بدون مشورت با رهبری شورا نهایی نمی شود و آنان هرلحظه در جریان مذاکره قرار می گیرند.
گفته می شودحزب جمعیت با توجه به ناکام و ناتوان ماندن داکتر عبدالله در تحقق انتظارات این حزب در انتخاب وی به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان نماینده حزب اسلامی در حکومت وحدت ملی اشتباه کرده است، عظیمی دراینباره معتقد است: وقتی کسی در مقامی قرار می گیرد بعدها از رفتار و موقف گیری های شخص توانایی اش روشن می شود و تاکنون با توجه به موقعیتی که ایشان درآن قرار داشته اند، خواست هایی که جمعیت و تیم اصلاحات و همگرایی داشته است برآورده نشده است و وقت آن هست که آقای عبدالله با مذاکرات همسو شود.

وی، درباره اینکه داکتر عبدالله می تواند یکبار دیگر به نمایندگی از جمعیت خواسته هایشان را دنبال کند اظهار می کند: هیات رهبری جمعیت عطا را انتخاب کرده است و می خواهند که این شخص مذاکرات را پیش ببرد.

باتوجه به توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی، آقای عطا محمد نور هیچگونه مسوولیتی در تطبیق این توافقنامه ندارند،عظیمی دراینباره می گوید: موافقنامه بخشی از این خواسته ها است و این حزب خواسته های دیگری هم دارد.
این فرد نزدیک به آقای نور، درباره برهم خوردن مناسبات میان رییس اجرایی و آقای نور با توجه به اینکه عطا محمد نور از حامیان کلیدی رییس اجرایی در انتخابات بوده و هزینه های هنگفتی را در زمان انتخابات تقبل کرده اظهار می کند: وقتی یک شخص به عنوان نماینده در تطبیق برنامه ها و استراتژی ها ناکام می ماند، مجبوریم با توجه به اوضاع و شرایط یک راهکار دیگر را روی دست بگیریم.

وی، با ممانعت از گفتن مقدار پول هزینه شده برای تبلیغات کمپین انتخاباتی داکتر عبدالله درخصوص اینکه آیا آقای نور پست سیاسی فراتر از ولایت بلخ می خواهد یا خیر گفت: گذر زمان این مسایل را مشخص می کند تا کنون هیچ خواست شخصی ای از طرف آقای نور مطرح نشده و هیچ پیش شرطی هم اعلام نشده است.

عظیمی درباره گزینه بعدی حزب جمعیت بجای داکتر عبدالله گفت: این مسایل از طرف کسانی هست که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند و ما در پی عزل ریاست اجرایی نیستیم بلکه در جهت تقویت و اجرایی شدن صلاحیت هایی هستیم که از سمت رییس جمهور اعلام شده اما به مرحله اجرا نرسیده است.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   آفرین بر رئیس صاحب جمهور چون توانست جنگ سالار هارا بجان هم بیاندازد

>>>   كسانى كه فكر ميكنند انها برأى امر و نهى و ديگران برأى فرمان بردارى خلق شده اند بايد بدانند كه دوره اشرافيت و اشراف زادگى پايان يافته است. شما و فرزندان تان بر ديگران برترى و ويژه گى نداريد قبل از هر چه بايد فرزندان خود را نه حلو و نه عقب بلكه هم صف ان بيچاره هاى بدانيد كه تاوان سياست هاى غلط تان را مى دهند تا خود تان نيز شامل سود و زيان ان شويد. شعار دادن و حرف زدن مفت را همه بلد اند.
Zahir Ariaie

>>>   به هم وطنان عزیز خود سلام میدهم و سر تعظیم فرود می اورم‌ خدمت شان یاد آور میشوم یک عده از هم وطنان فرهنگی شما طرحی را خدمت هموطنان خود پیش کش نموده اند که صلح سراسری است بوجود آمدن دولت اسلامی میانه رو ازادی کشور اما عده با راه گیری گروگان گیری ترور شخصیت همکاران ما به همکاری کشور های بیرونی از ما سهم خویش را میخواهند ا‌ول اینکه هیچ سهمی پیش ما نیست دوم با هیچ قاچاق بر رهزن دزد قاتل بیگانه پرست در هیچ دولتی سهم نمی گیریم سوم این طرح مربوط به مردم است هر گز از حق مردم خود نمی گیریم وبا هیچ زور مند ی معامله نمی کنیم چهارم از طریق اینترنت احساس میکنم شعاع بسیار قوی داخلی کمپیوتر میشود و مانع کار مامیشوند نمی دانم در قوانین بین المللی چه بر خوردی در برابر این عمل صد کرامت بشری باید صورت بگیرد رحیم کریم

>>>   میدانید که سانچارکی از کجا وظیفه گرفته تا جهاد ومجاهدین را تخریب نماید؟اورا انگلیس ها استخدام نموده ودر پهلوی نوکران زر خرید دیگرشفرستاده تا باهم یکجابه پیکر رزمندگان حق ضربه وارد نماید همه میدانند وحوادث اخیر را تعقیب نموده اند که گاهی اقای نور در مورد شورای اجرایه واین که او از سوی داکتر عبدالله صحبت مینمایدبحث نکردهاو همیشه از جمعیت وحزب جمعیت صحبت های داشته که ازاد منشان ورزمندگان واقعی جمعیت از ان حمایت بعمل اورده اندهرچه ضیا خان و قانونی وعبدالله نه به جمعیت تعلق دارند ونه از بکار بردن اسم جمعیت خوششان می اید وسانچارکی هم به حزب اقای محسنی تعلق داشت که کنون مستقیمادر خدمت استعماروانگلیس قرار دارد واین تهمت بزرگی را که گویا عطامحمد خان در خارج اکونت های بیشمار داردقبلا در مصاحبه ای جناب نور با بی بی سی ازسوی خودش رد گردیده واین اتهام کاملا بی اساس ومردود میباشد
سرپلی

>>>   این خبر کهنه را چرا برای منافقت و فتنه و پیران را همرای تمبان به جنگ انداخته بخش و نشر می کنید.

>>>   ما مردم افغانستان گذشت نداریم کوچکترین سخن را بزرگ می کنیم شما به عنوان بزرگتر از ما هستین آنوقت ما جوانان وطن جز کینه اندوزی چه یاد خواهد گرفت..
از شما بزرگترها به فکر وطن باشید
زنده نباشید زندگی کنید...

>>>   از کنفوسیوس 2500 سال قبل تا جناب اشرف غنی رئیس جمهور ما در 2017
فرهنگ چيني، فرهنگي غني و به اصطلاح با اصل و ريشه است؛ مطالعه و سير در فرهنگ اقوام ديگر علاوه بر لذت في‌ذاتــه، به نظر حكم عقل نيز شایسته است ، کنفوسیوس (يعني استاد بزرگ) را نماينده 2500 سال تمدن چيني معرفي مي‌كنند
- اگر حكومت، صالح باشد، رعيت حق اعتراض ندارد.
- بنيادهاي يك "حكومت صالح" در سه اصل فرواني خوراك، به سامان بودن ارتش و وجود اعتماد بين مردم قابل خلاصه شدن است
گر مي‌خواهيد دولتي زود سقوط كند، كارهاي بزرگ را به آدم‌‌هاي كوچك بسپاريد و آدم‌هاي بزرگ را به كارهاي كوچك واداريد؛ اين موضوع نكته اصلي شكست يك دولت است."
وهم از ارشادات بزرگان دینی خود داریم :
در بخشي از نامه 53 نهج البلاغه مي آید: «(اي مالك) در امور كارمندانت بينديش، و پس از آزمايش به كارشان بگمار و با ميل شخصي و بدون مشورت با ديگران آنان را به كارهاي مختلف وادار نكن، زيرا نوعي ستمگري و خيانت است. كارگزاران دولتي را از ميان مردمي با تجربه و با حيا و از خاندان هاي پاكيزه و با تقوي كه در مسلماني سابقه درخشاني دارند انتخاب كن».
از آدم کوچک توقع کار بزرگ داشتن بی خردی و وانهادن کارهای خرد به افراد بزرگ، کفران نعمت است. تنها، قرار دادن افراد بزرگ در کارهای بزرگ و گذاشتن هر کس به فراخور توانش در جایگاهش عین عدل است
از تاریخ داریم که :
می‌گویند "اسکندر مقدونی" پس از فتح ایران، در اداره مملکت، سخت درمانده و مستأصل شده بود. ازمشاوران خود پرسید: چگونه باید بر مردمی که از مردم من بیشتر می‌فهمند حکومت کنم؟ یکی از مشاوران می‌گوید: «کتاب‌هایشان را بسوزان. بزرگان و خردمندانشان را بکش ... ». اما یکی دیگر از مشاوران (که بنا به روایتی ارسطو بوده) پاسخ می‌دهد:
«نیازی به چنین کاری نیست. از میان مردم آن سرزمین، آنها را که نمی‌فهمند و کم‌سوادند، به کارهای بزرگ بگمار. آنها که می‌فهمند و باسوادند به کارهای کوچک و پست بگمار. بی‌سوادها و نفهم‌ها همیشه شکرگزار تو خواهند بود و هیچگاه توانایی طغیان نخواهند داشت. فهمیده‌ها و باسوادها هم یا به سرزمین‌های دیگر کوچ می‌کنند یا خسته و سرخورده، عمر خود را تا لحظه مرگ، در گوشه‌ای از آن سرزمین در انزوا سپری خواهند کرد
از سلطان سنجر پرسیدند، در آن وقت که بدست غزان گرفتار شده بود، چه بود که ملکی بدین وسعت و آراستگی که ترا بود چنین مختل شد؟ گفت، کارهای بزرگ به افراد خُرد فرمودم و کارهای خرد به افراد بزرگ رجوع کردم. که افراد خرد کارهای بزرگ را نتوانستند کرد، و افراد بزرگ از کارهای خرد عار داشتند. و در پی نرفتند، هر دو کار تباه شد. و نقصان به ملک رسید و کار کشور و ولایت و لشگری روی بفساد آورد
یکی از عوامل اصلی سقوط حکومت ساسانی گماردن افراد بزرگ به کارهای کوچک و دادن کارهای بزرگ به افراد کوچک بوده است؛ نیز گفته اند که: اگر خواستی جامعه ای را بدون جنگ و خونریزی ویران کنی عنان شتر را به دُم . . . یعنی آن کسی که جاهل است پیشرو شود وآنکه عالم و داناست پیرو؛ بزودی دیری نپاید که آن جامعه سر به ویرانی و انحطاط خواهد گذاشت.
کرد آورنده " گیلگمش

>>>   ای وای، هیچ از خواب خرگوش بیدار نمی شویم. هی داریم یکی به طرفداری این جنگسالار و دیگری
به طرفداری ... داخل ارگ بر سر همدیگر می کوبیم.
شما را به خدا سوگند، که این رهبران و آقایان تا امروز به مردم افغانستان کوچکترین خدمت کرده اند، جزء دالراندوزی و به قدرت رسیدن خود شان؟ آیا اینها لیاقت این را دارد، که از ایشان طرفداری کنیم؟

>>>   مه که چندان به سیاست اشنایی ندارم همینقدر میدانم که غنی اقای عطا محمد خان نور را فریب میدهد. اقای نور باید هوشیار جان خود باشد که غنی هم تفرقه می اندازد و هم حکومت میکند. شما خواهید دید که هیچ چیزی را برای نور صاحب نمیدهند.
اگر یک عیسوی بی عقل شما را فریب دهد خیلی شرم است.
با احترام
شاهین شمالی

>>>   گناهان را در طول این مدت مرتکب شده بودید حالا خودتان بروی همدیگر میکشید فکر کنم اساس تان خراب است این همه پول زر را که جمع کرده اید با آن بدون درد سر میتوانید. زندگی کنید ودیگر از سیاست مردم سخن بجا وبه زبان نیاورید مردم را دربدر کردید وشما ها آنقد ضعیف ونتوان بودید که در مقابل غنی که هیچ توانایی مردمی ندارد. ایستادکی کنید او همه شما پول دوستان را تطمیع وتسلیم بخود کرد.
عبدالله ریحان

>>>   باي صد فيصد عطا محمد و اين لوده وكيل هردو در حد نيستند كه در مورد رياست اجرائية حرف بزنند چون او يك والي لست و داكتر عبدالله صدراعظم

>>>   ما زا اول میفهمیدیم که از دست این ایزک کدام کاری ساخته نیست.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است