تروریزم سبب آبادی هیچ کشور و نظامی نشده است
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۴۰    ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ کد خبر: 129163 منبع: پرینت

نه تنها کشورهای منطقه که گروه ها و احزاب داخلی هم بخاطر تضاد منافع شان نتوانسته اند روی یک میز با هم و با حکومت کنار بیایند و این شرایط بهار امسال را از دیگر بهار ها متمایز نمی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، شفیق بشر یار، آگاه روابط بین الملل گفت: تروریزم پدیده ای است که سبب آبادی هیچ نظام و کشوری نشده است، اما کشورها برای از میان بردن رقبای خود همواره از آن استفاده کرده اند.

بشر یار می گوید: گروه هایی که در پاکستان تربیت شدند در هند و افغانستان جنگیدند اما امروز اوضاع داخلی پاکستان هم آنچنان تعریفی ندارد و این پدیده علیه خودش هم به کار رفته است.

بشر یار روشن می کند: هند و پاکستان، یک رقابت جدی برای نفوذ در افغانستان دارند و در تازه ترین مطالعات حتی در تعداد کنسولگری ها و کمک ها به مکاتب افغانستان با هم در رقابت اند. رقابت قدرت هند و پاکستان در افغانستان، دخالت های ایران و روسیه، رقابت اقتصادی چین و آمریکا در منطقه و ناسازگاری های داخلی سیاسی افغانستان عواملی هستند که نمی گذارد کشور به سمت ثبات برود.

بشر یار، درباره هشدار های خطر داعش در بهار آینده می گوید: بعد از سال 2004 هر بهار افغانستان، خونین تر از بهار قبل بوده است و این بهار هم خارج از قضیه نیست. هنوز فساد اداری، چند پارچگی میان سران حکومت بیداد می کند و کسانیکه در راس حکومت و برای حکومت داری خوب کار می کنند، خود از روند حکومت داری شاکی اند. احزاب انسجام نیافته اند و جامعه مدنی هم از مردم فاصله گرفته اند و نه تنها کشورهای منطقه که گروه ها و احزاب داخلی هم بخاطر تضاد منافع شان نتوانسته اند روی یک میز با هم و با حکومت کنار بیایند و این شرایط بهار امسال را از دیگر بهار ها متمایز نمی کند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   يك مشوره يى مفت به آقاى صالح ؛
افغانستان به موجود لنگ مى ماند كه توان دست به دهن بردن را ندارد و از پول ماليه ى كارگران بيچاره يى اروپاى و امريكاى ، رييس و وزير و جنرال و سرباز اش حقوق ماهوار مى گيرند و جز چند تفنگ زنگ زده ندارد و از سوى ديگر حاكمانش، خود مزدوران و جاسوسان MI6 , CIA و ISI اند و ادراره كشور را دزدان و مافيا و فاشيست ها رهبرى مى كنندو يك آدم عاقل هم اين حكومت را مشروع نمى داند، حال از جناب شما كه كودك سازمان هاى استخباراتى غربى ايد يك پرسش ساده دارم ؛ مگر چنين كشورى ، چنين سيستمى و چنين رهبرى مى تواند به جنگ كشورى برود كه يك مليون سرباز مسلح دارد و صاحب ماشين جنگى مدرن و اتمى است و از سوى قدرت هاى منطقه و جهان تجهيز مى شود و هم مردمش چه پشتون ، چه سندى و چه مسلمان و چه عيسوى با افتخار خود را پاكستانى مى نامند و افتخار مى كنند. پاكستان در عمق نظام فعلى نفوذ دارد و اكثريت دوستان خودت چون كرزى ، اتمر ، يون ، غنى ، وردك ، سلميان لايق و ديگران خانه ى دوم شان آنجاست ، آيا اكت هاى كودكانه و دشمن تراشى هاى خودت مى تواند به نفع كشور باشد ! بسم الله ، كمر بسته كن و با لشكر سبزت برو به جنگ شاخ گاو و هر چه ..... ، ولى مردم بيچاره در يك جنگى كه نمى توانند چند لحظه هم مقاومت كنند ،،درگير نساز. از سوى ديگر با چنين دشمن سازى ها تاجيكان را در مقابل پاكستان قرار مده ، تاجيكان هيچ سودى ندارند كه دشمن پاكستان باشند.
خودت جرئت گفتن و اقعيت ها را در كندز را نداشتى ، مگر كندز را سرحدى هاى پاكستانى دو بار اشغال نكردند و شما مردم را اغفال كرديد و واقعيت را ها در پوچكپالى ريختيد، بهتر است تا از رفت آمد به سفارت هندوستان بكاهيد تا از ذهيت دشمنى تان در مقابل پاكستان كاسته شود. پاكستان بد است اما همسايه ما ، با همسايه نمى شود هر روز جنگيد ، عاقلانه آن است كه راه هاى معقول حل مشكلات با پاكستان را دريابيد و از گرفتن پل اتك و شعار هاى..... دست بكشيد . جنگ را چند فرزند بيچاره خواهند كرد و نه از خودت و دوستانت . ما در داخل كشور كار خانگى مان فروان است و بايد مصروف به سر رسانى آن شد.
Najib Salam

>>>   كشور اسراييلستان دوم مادر تروريزم باايجاد مدارس بيشما رتروريزم بروري ازان استفاده افزاري بالاي وطن ما ودولت هند نموده واز حاميان مالي عرب خليج وجهاني اير بروزه مليادها دالر بربايد وتامين هزينه خويش نمايد كابلي

>>>   این گپ رابه پاکستان بگوئید که لانه واشیانه تروریزم است نه شرم دارد نه حیا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است