قیام 24 حوت هرات:
روزی که خون بارید!
قیام مردمی اگرچه پس از پنج روز خونین و کشتار نزدیک به 25 هزار تن با شکست مواجه شد، اما یادآور سلحشوری مردمی است که با دست خالی در مقابل حکومت و شوروی سابق ایستادند که تا تاریخ است در اذهان باقی می ماند 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۱۷    ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ کد خبر: 130402 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، تاریخ افغانستان از مردمی می گوید که هیچ گاه در برابر تجاوز بیگانگان و ظلم حکومت به زانو در نیامد بلکه با قیام و دادخواهی همواره خواهان کشوری مستقل بوده اند اما مردم با حکومتی مواجه شدند وابسته به کشور کمونیستی شوروی سابق و تغییرات گسترده در زندگی و کشور که مغایر با ارزش های آنان بود که به قیام خودجوش 24 حوت هرات در سال 1357 انجامید.

این قیام پنج روزهِ خونین که ابتدا از روستاها و ولسوالی های اطراف شهر هرات شروع و شهر هرات را نیز درگیر کرد، بیست تا بیست و پنج هزار کشته در پی داشت که ویلهم دیتل در کتاب گذرگاه افغانستان آن را در تاریخ آسیا بی نظیر می خواند و به کشتار سی هزار نفری شهر حماه سوریه تشبیه می کند.

این قیام نه از سوی حزب و شخصی بلکه حرکتی مردمی و خودجوشی بود که به دلیل خلا رهبری با شکست و قتل عام پایان یافت اما تبدیل به سرآغاز اعتراضات گسترده دیگر مردمی در نقاط مختلف کشور شد و به اتحاد بزرگ مردم در مقابل تجاوز شوری سابق و مقابله با حکومت دست نشانده این کشور رسید.

هرچند افغانستان پس از سال 1358 دیگر روی آرامش نسبی را ندید و در جنگ و درگیری ها فر رفت و کشتار هزارن هزار تن و مهاجرت میلیونی مردم را در پی داشت اما قیام هرات در اصل و ریشه حکایت از مردمی سلحشور دارد که با دستان خالی در مقابل یک حکومت با پشتوانه شوروی ایستادگی کردند، هرچند بارها و بارها توسط رهبران معامله گر و سو استفاده گران نتوانست به رسالت خود دست یابند.

پس از این قیام افغانستان شاهد ظهور رهبران جهادی و چهره های خاص بود که سرنوشت کشور را بارها بر اساس منافع و تبار خود تغییر داده که اکنون نیز در صحنه سیاسی حضور دارند.

یورش یک باره جمعیت به نهادهای دولتی و مراکز نظامی هرات که حکومت را غافلگیر کرد باعث بمب باران های گسترده جنگنده های شوری سابق بر نقاط مختلف این شهر و کشتار مردم شد و از سوی دیگر مردمی که شاید در زندگی خود حتی سلاح ندید بودند، با چوب و سنگ به نبرد با تانگ های زرهی حکومت رفتند و قتل عام شدند.

قیام 24 حوت و قیام های پس از آن بارها و بارها دستخوش سودجویی های افرادی شدند که در مقام رهبری پس از رسیدن به جایگاه و مقام، مردم را به فراموشی سپرده و در پی منافع خود رفتند.

این قیام در اذهان مردم به عنوان نمادی از سلحشوری باقی خواهد ماند و در تاریخ یادآور آزاداندیشانی است در هرات باستانی که در ظلم حکومتی و تجاوز خارجی به رگبار بسته شدند و خیابان ها غرق در خون شد.

پایان سال 1357 برای هرات، روزهای خون بود و قتل عام که هرچند رقم دقیق کشته های این قیام در هاله از ابهام است اما کشف چندین گور دسته جمعی در تبه های عقب فرقه 17 هرات در سال 1371 خبر از روزهای وحشتی می دهد که چه در روزهای قیام و چه پس از ان بی رحمانه کشته شدند.

هراس از سلطه کامل شوروی سابق و برقراری حکومتی کمونیستی بر افغانستان، دلیل خیزش مردمی در ولسوالی های اطراف شهر هرات و شکل گیری قیام بیست و چهارم حوت بود که با سرکوب بی رحمانه مردم پایان یافت اما حکومت دست نشانده آن زمان هیچ گاه نتوانست سدی در مقابل یک کشور باشد و جنگ علیه شوروی نشان داد که مردم با دستان خالی نیز پیروز هر تجاوزی هستند و اگر چه سال های پس از آن در بی کفایتی رهبران و فرصت طلبی کشورهای منطقه ای و جهان به جنگی مدام بدل شد.

قیام هرات قیامی تاریخ ساز در افغانستان بود و هست و قربانیان آن مردمی بودند که به مانند موج در اتحاد، آزاداندیشی را برای کشور یادآور شدند و باقی گذاشتند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بله قیام 24 حوت همیشه در ذهن ها و تاریخ ماندگار خواهد ماند ، 24 حوت پیروزی خون بر شمشیر است ، قیام حق علیه باطل است و ان روز حماسه افرین هرگز از یاد نخواهد رفت . به امید سرنگونی رژیم دیکتاتوری و دست نشنده غرب ، و به امید پیروزی مردم افغانستان علیه استکبارات جهانی و استقلال افغانستان . حبیب الله یوسف زی

>>>   25 هزار یک رقم مبالغه امیز نبست؟؟؟؟

>>>   بلی این روز جنایت خلقی ها پرچمی ها وحشی وروس جنایتکار را تاز ه میسازد که مردم مسلمان وبی دفاع هرات را به خاطر ازادی خواهی ومسلمان بودنشان از هوا وزمین مورد حمله قراردادند وهزاران نفر را به شهادت رسانیدند که این خود نمایانگر وحشی گری وجانی بودن مفکوره منفور وپلید کمونیستی ونوکران ان میباشد که هر گز فراموش تاریخ نمی گردد

>>>   نتیجه اش راهنم حالا ودر طی چهل سال دیدند زیاد فایده کردند

>>>   جنایت خلقی ها پرچمی ها؟؟؟؟؟ کدام جنایت؟ ححکومت ساختن ، پلان محو بیسوادی اصلاحات اراضی منع دختر فروشی جنایت است ؟
جنایت اصلی را مزذدوران پاکستان کردند که تاحال وطن ویران است وهنوز هم دزدی میکنند اختلاسذ میکنند غصب میکنند ومفسدین هستند

>>>   این همه از تجاوز وظلم و استبداد شوروی سابق و طالبان زمان سر زبان هاست .
چرا کمی از ظلم و کشت خون مجاهدین کسی چیزی نمیگوید؟
آیا یک نسل بیسوادیکه در افغانستان موجود است نوع از نابودی محسوب نمیشود که بدست وارثین افغانستان(مجاهدین)بیسواد بار امدن؟
از نظر من ظلم مجاهیدین بدتر از ظلم شوروی و طالبان بود.

>>>   متاسفم از نظر بعضی دوستان به نظر ایشان کسیکه کارد را در دست گرفته سر انسان مسلمان را ببرد نامش قاتل اما کسیکه راکت را در دست گرفته در میان مردم کابل فیر کند و صد ها نفر کودک مرد و زن را بکشد مامش مجاهد است این است قضاوت ما با این مردم نارسا به کجا خواهیم رسید....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است