پشت پرده سفر ملک سلمان به جاپان
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۶    ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ کد خبر: 130429 منبع: پرینت

رییس کمیته اقتصادی و انرژی شورای مشورتی عربستان دلایل سفر پادشاه عربستان به جاپان را فاش کرد.
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبدالرحمان الرشید رییس کمیته اقتصاد و انرژی شورای مشورتی عربستان سعودی دلایل سفر ملک سلمان، پادشاه عربستان به جاپان را فاش کرد.

بر این اساس، پادشاه عربستان طی دیداری رسمی و به منظور گفتگو درباره همکاری‌های اقتصادی و سیاسی به ژاپن سفر کرده است. الرشید در این باره می‌گوید: ریاض علاقه زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور دارد.

وی افزود: عربستان به منظور دستیابی به چشم‌انداز اقتصادی سال 2030 میلادی، خواستار افزایش سرمایه‌گذاری جاپان و مالزیا در زمینه‌های انرژی و فناوری‌های تقطیر آب است. این دو کشور پیش‌تر نیز در اقتصاد عربستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ اما ریاض در دهه آینده برنامه‌هایی برای افزایش تولید و حوزه‌های سرمایه‌گذاری دارد. دلیل اصلی اشتیاق رهبران سعودی برای همکاری با مالزیا و جاپان همین موضوع است.

الرشید تاکید کرد: عربستان سعودی به دنبال جذب سرمایه‌گذاران جاپانی برای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی و بخش خدمات خود است.

پیش‌تر انور عشقی، رییس مرکز مطالعات راهبردی عربستان اعلام کرده بود: زمانی که ریاض در فرآیند تغییر اقتصادی‌اش از اتکا به تولید نفت به سوی تولیدات و فناوری‌های برتر حرکت می‌کند، به جاپان به چشم یک متحد اصلی می‌نگرد. در سوی دیگر، جاپان نیز به نفت و مواد معدنی نیاز دارد که عربستان می‌تواند آن را تامین کند.

مقامات سعودی امیدوارند چنین همکاری‌هایی باعث رشد عربستان شود. پیش‌تر عربستان و جاپان اقدام به تاسیس بانک مشترک خصوصی کرده بودند. موضوع اصلی سفر ملک سلمان به جاپان همکاری‌های اقتصادی عنوان شده است. همچنین براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، دو کشور درباره موضوعات سیاسی بخصوص مبارزه با تروریسم گفتگو می‌کنند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است