یک بلخ فاصله از گژدم صفتی تا نامردی!
عطا محمد نور که زیر فشار حکومت و بی اعتنایی عبدالله در تقلای حفظ امتیاز و مقام است، بهترین مهره غنی بود که هم بزرگترین حزب را در اختلاف فرو برد و هم به وی حد و حدودی یادآور شد که گم شده پادشاه بلخ بود 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۶    ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ کد خبر: 130438 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، اشرف غنی در مدت دو سال اندی که به شخص اول حکومت بدل شده است با وجود تمامی شکست های میدان جنگ اما بهتر از هر سیاستمدار دیگر و بخصوص فراتر از کرزی با پیروزی های پی در پی، رقبای دانه درشت قدرت را یا محو کرد و یا در جدال در برابر هم قرار داد.

سیاستمداری که تمامی توان خود را صرف دسیسه چینی و انحصار طلبی کرد اکنون به نظاره نبرد میان عطا محمد نور و عبدالله نشسته است، همان همپیمانان انتخابات ریاست جمهوری که همواره با دهن کجی به قدرت اشرف غنی می نگریستند.

عطا محمد نور که دیگر زیر فشار حکومت و بی تفاوتی ریاست اجرایی بی تاب شده در مراسم گرامیداشت از مارشال فهیم، عبدالله را گژدم صفت و نامرد خطاب کرد که تمامی تلاش هواداران خود را خرج مقام می کند.

حال که جنرال دوستم با تمامی قدرت نظامی و قومی اش خانه نشین است، صلاح الدین ربانی به راحتی ساکت، عبدالله در حکومت و میان مردم بی اعتبار شده، عطا محمد نور نیز زیر فشار حکومت بی تابانه به ریاست اجرایی تاخته و اختلاف های میان رهبران حزب جمعیت عمیق شده است، موفقیتی بی همتا برای اشرف غنی و تیم کارکشته وی است که کرزی در 13 سال ریاست جمهوری نتوانست انجام دهد.

اما در مقابل اختلاف ها میان قومیت های دیگر، این سیاستمداران و بزرگان پشتون است که در تلاش برای گردهم آمدن و رسیدن به حکومت پشتونیزم هستند، حتی با طالبانی که از هم تباران خود می دانند و قوم های رانده شده پاکستان.

گفتی است که پادشاه بلخ که با خرج پول و نفوذ خود در انتخابات ریاست جمهوری، دلیل اصلی به قدرت رسیدن عبدالله بود و بی پروا، آرای اشرف غنی را "رسوا" خواند که "بویش تمام دنیا را گرفته است" در دو سال گذشته بر اساس اقدامات حکومت که به منجمد شدن دارایی های وی انجامید و مجبور شد در بی اعتنایی عبدالله، برای مذاکرات از بلخ به کابل بیاید و همچنان در بلاتکلیفی به سر ببرد، باید چنین به ریاست اجرایی بتازد.

ریاست جمهوری که هیچ گاه خواهان تقسیم قدرت نبود، در گام نخست ریاست اجرایی را بی اعتبار کرد و سپس با مهره ای چون عطا محمد نور هم به اختلاف میان بزرگترین حزب افغانستان رسید و هم به وی، حد و حدودی را یادآور شد که مدت ها بود در فرمانروایی بلخ آن را از یاد برده بود.

هرچند در گذشته دولت داکتر نجیب در اختلاف های درونی، نابود شد اما با وجود ناامنی های گسترده در افغانستان و شکاف های عمیق حکومت وحدت ملی، احتمال سقوط حکومت برحال چندان بزرگ نیست زیرا ارگ هم حامی خارجی دارد و هم در هماهنگی با بزرگترین تهدید امنیتی یعنی طالبان است که می توان در واگذاری مناطق و ناامن شدن شمال به خوبی دید که در سکوت همان حامیان خارجی که برای مبارزه با ترروسیم آمده اند.

زمستان امسال از اتهام ایشچی که به انزوای معاون اول ریاست جمهوری رسید تا رسانه ای شدن اختلاف های والی بلخ و ریاست اجرایی، فصل برهم خوردن معادلات سیاسی بود که توسط رییس جمهور و تیم وی صورت گرفت و در واقعیت اکنون حکومت، جز اشرف غنی مقامی دیگر باقی نمانده است.

آنچه عطا محمد نور ماه ها است در مذاکره با ارگ به سر می برد نه تمایل شخصی بلکه بر اثر فشار حکومت می باشد که در تقلا به دنبال حفظ امتیاز و دارایی های خود است و خشمگین از عبدالله که تمامی هزینه مالی و معنوی را خرج به قدرت رسیدن وی کرد.

با تمامی اختلاف های ایجاد شده در حزب جمعیت اسلامی اما همچنان عطا محمد نور یکی از مهره های تاثیر گذار در این حزب و قومیت تاجیک می باشد که سال هاست در مناسبات سیاسی افغانستان حضور پررنگ دارد.

با وجود اینکه ریاست اجرایی، مذاکرات عطا محمد نور با ارگ را دلایل شخصی عنوان کرده و رهبران حزب جمعیت در چنددستگی سردرگم برای حمایت و یا انتقاد از آن به سر می برند اما زمانی که ارگ، یکه تاز قدرت شده و دیگر رقیبی برای آن باقی نمانده است، نباید سیاستمدارنی چون عبدالله و عطا محمد نور به دلیل منفعت جویی های خود، مردم درگیر با جنگ را وارد بازی های سیاسی کنند.

اگر حافظه تاریخی سران حکومت و چهره های های قدرتمند، ضعیف و فراموشکار شده، بهتر است که نگاهی به چهار دهه گذشته کنند و به یاد آورند نفاق، بهترین گزینه دشمنان برای نابودی و اتحاد تنها راه بقا است.
اتحادی که اکنون در قوم ازبک و تاجیک گم شده و برای پشتون های حکومتی، امتیازی است به بزرگی قدرت و حکومت.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   براستی که رئیس صاحب جمهور متفکراول جهان است نه دوم ، همه جنگ سالار هارا بجان هم انداخت حالا به بیست گروپ تقسیم شدند حالا هرکه خودش رهبر است دوستم را از صحنه بیرون کرد عطا غیبت عبدالله را تابی بی سی رسانید وازین بدتر هم ممکن است ، اگر می خواهید سیاست بیاموزید به آسیا واروپا نروید بلکه به لغمان بروید
ر

>>>   عبدالله جان جطور می شه!

>>>   مه که می بینم جمع تان رفته یت تان مانده. خوده قایم کنید ورنه گلبدین را در جانتان برای خوردن تان آورده اند. صدقه مسعود شوید که مرد بود.

>>>   هیچکس هیچ کاری کرده نمیتواند چرا درافغانستان همین سه چهارنفر نیست ویا یک حزب نیست که تعین کننده سرنوشت تمام مردم باشد درینجا درحدود 35 ملیون نفوس وچندین احزاب موجود است تشویش نکنید

>>>   داکتر عبدالله با قرار دادن سکرتر امرخیل "گوسفند زی" در راس کمیسیون انتخابات ، گلیم تاجیک ها را در انتخابات بعدی از همین حالا جمع کرده است.
توجیه گران جواب تان در این مورد چیست؟

>>>   وزن سياسي رياست اجرايي يك چهاريك هم نيست به تعبير ديگر از اين كاه،دانه اميد نداشته باشيد! بگذاريد هر گونه دهل مي زنند بزنند.

>>>   داكتر عبدالله با سياست هاي ناكامش همه فُرصت ها را از دست داد است فاتحه اش را بخوانيد دگه جايي دربين ملت ندارد

>>>   من برایت میگویم که این اشخاص در جلسه بن علیه استاد ربانی کودتا کردند
یونس قانونی
مرحوم مارشال فهیم
داکتر عبدالله
این سه تک بودند

>>>   بعد از دوستم صدفیصد نوبت عطا میرسد غنی و کرزی جمعیت اسلامی را متلاشی میکنند مغز متفکر جدید غنی گلبدین است که دشمن خونخوار جمعیت است عطا هشیار باشد که مرگ سیاسی او نزدیک است دوستم حالا بقهرمان ضد ارگ تبدیل شده است اما مردم به عطا مشکوک شدند

>>>   حق خود را إز دهان شير بايد گرفت ، نمى دانم غنى امريكايى از كجا پيدا شد ، بلاى جان مردم شد.

>>>   نیمی بیشتر از مارکیت های مزار از عطا است

>>>   ارشدترین سران جمعیت و جبهه مقاومت . ربانی . فهیم . سید خیلی. جنرال داود. سید مصطفی کاظمی. شاه جهان نوری درطول پانزده سال اخیر توسط کرزی. اتمر ترور شد. بعضی از سران جمعیت مشل اسمعیل خان مغلوب وعده های چرب ارگ و خانه نشین شد. و عبدالله به گفته خودش مغلوب کیک و کولوچه های خوشمزه ارگ شد .و سیاستمداران پشتون بطور زیرکانه توانستند در طول پانزده سال به تمرکز قدرت بیفزایند و رقیبان سیاسی غیر پشتون را کنار بزنند. سوال اساسی این است که ایا عطا محمدنور میتواند در مقابل بازیهای خطرناک ارگ تاب بیاورد و مغلوب بازیهای ارگ نشود؟

>>>   نداشتن اهداف مشخص و مشترک ، نداشتن یک برنامه کاری و کار آمد ، نداشتن یک استراتیژی قابل تطبیق برای برنامه و بلاخره نداشتن یک مسیر معین برای رسیدن به اهداف نتیجه اش همین است که امروز سخنگوی داکترعبدالله عبدالله استاد عطامحمد نور را مقصر بداند و در مقابل استاد عطامحمد نور داکترعبدالله عبدالله و قصرنشینان قصر سپیدار را .

>>>   اقای نور ازین کار چه نفعی خواهد برد هیچ چون هدف اساسی ارگ خورد کردن است نه امتیاز دادن شاید برای مدمتی با هم بازی یک قدم پیش یک قدم پس را ادامه دهند اما مطمئین باشد که جز پذیرفتن شکست حتمی چیزی نصیبش نخواهد شد

>>>   اینهارا مردم خوب می شناسند که جز منافع ضخصی وفامیلی خود به هیچ جیز دیگر فکر نمیکنند، در طول سی سال اینها همه فکر وپلان تلاش شان بخاطر چوکی برای خود واقارب فامیلی شان بوده در هر حکومت تازمانیکه اینهاباشند عدالت و قانونی وجود نخواهد داشت
ر

>>>   جمعیت وعبدالله هردو خاصیت خودرا نزد مردم باخته اند.

>>>   به زودي يك اپوزسيون سياسي،إعلام موجوديت خواهد كرد
با محور ملي اپوزسيون دولت يكجا شويد تا بتوأنيم از مردم سالاري و بازگشت مشروعيت سياسي به نظام پاسداري كنيم و زمينه را براي برگزاري انتخابات شفاف و دموكراتيك فراهم سازيم.

>>>   اعضای برجسته حزب جمعیت که ضعف‌های سیاسی رییس اجرایی را در این سال‌ها شاهد بوده ‌اند به هیچ عنوان دیگر به او تمکین نخواهند کرد.
طرفداران عطامحمد نور از واکنش قصر سپیدار سراسیمه شده‌ اند ولی من نهایت خوش‌حال هستم. این واکنش در اثر باخت سیاسی ابراز شده است ورنه اگر موج بر مراد عبدالله مثل پیش در حرکت بود هرگز لب به سخن نمی‌گشود.
ع

>>>   حزب جمعیت اسلامی افغانستان از گذشته چندین بربر پرقدرت شده واز حمایت اقشار بزرگ مختلف مردم برخوردار است و استاد عطامحمد نور ریس اجرایی حزب جمعیت ووالی بلخ که پشتوانه قوی مردمی را باخود دارد و انسان مردم دوست وطن خواه مرد قول وقرار و صادق به کشور و ازادی وانسانیت و ترقی خواه و پیشرفت وطن مست به همین اساس همه اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی با یکصدا بشمول داکتر عبدالله از نظریات و خواست برحق ان اظهار امتنان و همبستگی شانراابراز کرده اند .

>>>   همه باید بدانند که مغز متفکر همه را نابود خواهد کرد .رهبران جمعیت اسلامی باید از خونسردی کار بگیرند واختلافات را کنار بگذارند .در غیر آن نابود خواهند شد .
واقف

>>>   هر سیاست مدار و هر حزب و تنظسم بخاطر بقای قدرت خود وعده های میان تهی و غیر عملی را میدهند اما همینکه بقدرت رسیدند نه چرکی است و نه پرکی که بطور نمونه و ثبوت عینی و فعلی از حامدکرزی و اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله و جنرال دوستم بحیث رهبران حکومتی یاد کرد و رهبران جهادی و تنظیم ها و گرو.پ های که از زمان کرزی تاحال شکل گرفته هیچ یک شان بخاطر خدا و وطن و مردم کار نکرده جز به منافع و نفوذ قدرت خودشان و جمع اوری سرمایه برای ایند اولاد شان و در اینده هم کدام کسی پیدانخواهد شد که در کشور ما قبل از رسیدن بقدرت و پس ازرسیدن قدرت را چه درسطح حکومت وچه در سطح حزب و تنظیم که باشد حرف شانبا عمل شان مطابقت نخواهد داشت و خادم مردم نخواهند بودند حال بمردم است که بحرف های عوام فریبانه کسانی کهخود را رهبر میتراشند متوجه گذشته انها را در نظر بگیرند و به انها اعتماد کنند طالبان هم تا زمانی کهدر زمان اشغال کشور ما بالای مردم حام نشده بودند داد از ایجاد حکومت اسلامی و حق و عدالت میزدند و همین کمی بقدرت رسیدند همه حرف های شان دروغ ثابت شد جنایت وخیانتی را در حق کشور و مردم انجام دادند که تاریخ جهان نذیر انرا ندیده بود واکنون هم باز به همان یاوه گویی های شان هستند .

>>>   اشرف غنی دارد حتی با حکمتیار و طالبان کنار می آید و آنان در اطراف خود جمع می کند اما تاجیک ها و هزارهها و ازبک ها به جان هم افتاده اند وهر روز بیشتر از هم فاصله می گیرند. هزاره را به حدی پارچه پارچه کرده اند که امروز آقای مزاری را هر کی به سوی خود می کشاند و آن بنده خدا را که توسط بی گناه به شهادت رسید اینه بر سر جنازه و اسمش دعوا درست کرده اند.

>>>   من با نویسنده ګرامی همنظرم
آقای غنی متفکر دوم نه بلکه اول بوده
او از ګل محمد مهمند و... به مراتب خطرناکتر است
صبر کنید تا پلان هایی بعدی چه روزی بر سری ما خواهد آورد

>>>   اگر این عالی جنابان اینقدر بی عقل اند، که یک موش خاکستری (غنی) آنها را فریب بدهد، پس مرگ شان بهتر است. به نظر من اما اینها آنقدر به دالر وابسته اند، که همه چیز خود را فدای دالر می کنند.

>>>   كساني كه مي خواهند هويت يك قوم را بر همه اقوام تحميل كنند، ديرتر به دنيا آمده اند. زمان اين ها در قرن هجده بود.
حفيظ منصور

>>>   Masoud
عبدالله جایگاهش را دربین مردم از دست داده است مردم هرات با هزاران رای اورا حمایت کردند حتی کسانی درولسوالی رباط سنگی به منظور حمایت ورای به عبدالله انگشتان شانرا ازدست دادند وی درمقابل حمایت مردم فقط هرات چه کرد که به دیگر جای ها کند وعده های انتخاباتی خودرا یکی هم که شده باشد بجا نیاورده بهر حال اعطامحمد لا اقل مردواری سخن وعمل میکند

>>>   هر كسي كه با خون شهيد، عزت بيوه و يتيم جهاد تجارت نمايد آخرش رسوايي و شرمنده گي دو جهان و عذاب خداوند نصيبش گردد، كه فعلاً ما شاهد حالت زار همه رهبران ساختگي و فريب كار جهاد فروش هستيم. هنوذ هم وقت است قبل از مردن توبه نمائيد، حق شهداء، معلولين ، بيوه و يتيم را بپردازيد، تا اگر باشد كه مورد عفو خدا و ملت مجاهد قرار گيريد

>>>   حفیظ منصور
اقوام دیگر برای ارزش های خود مبارزه می کنند ولی بزرگان تاجیک برای رسیدن به چوکی مبارز می کند
ما به هیچ قدرتی اجازه نمی دهیم که هویت خود را به بر ملت ما تحمیل کند.
همایش جنبش دفاع از قانون!

>>>   عارف سروری یکی دیگر ازین غاصبین ملیون ها افغانی دزدیده که تلویزیون آریانا خبرش را نشر کرد او از معادن بدخشان جیب هایش رابیشتر پرنموده این دزدان آنقدر حریص هستند اگر بانک های امریکارا به پشت اینها کنند بازهم به دزدی عادت کرده اند قانع نمیشوند ، هخمین عارف سروری ملیون ها دالر از سی آی اس اخذ کرده باز هم سرمایه های ملی راغارت میکند
ر

>>>   وای به حال ملتی که رئیس جمهورش را امریکا، هویتش را انگلیس، وزیر دفاع و رئیس امنیتش را پاکستان انتخاب کند
عسکریار

>>>   عبدالکریم فضلی
غنی دروقت انتخابات گفته بود که ملت تاجک را مثل برگ درخت تکان مدهم اما ما اتحاد خودرا ازدست دادیم تا وقتیکه یک دست یک پارچه نشویم همین حال بالای ما است

>>>   قربان تان شوم برادران قند باور کنید که این اشخاص را که شما رهبران تان میدانید اینها رهبر نیستند این ها فروخته شده اند ناحق خود را به اینها بسته نکنید همین رهبران پشتون باور کنید که مردمان خوب اند اگر این اشخاص فاسد با ایشان نباشد باور کنید که هر نقطه افغانستان بطوری مساوی و متوازن پیشرفت میکند و هیچ نوع تفرقه در دل پشتونها نیست فقد این رهبران .... هستند که شما را با برادران پشتون در تضاد می اندازند امید که فهمیده باشید و دیگر فریب این شرارت پیشه هارا نخورید.
فهیم از کارته نو کابل

>>>   نه تنها به عبدالله عبدالله تاخت بلکه در اخیر اضافه نمود که به هیچ طاغوت، کافر و بیدین اجازه نمی دهد که وغیره وغیره در حق ملت مجاهد و مردم که از حمایت میکنند انجام دهد.
واضیح است که مراد از کافر و بیدین و طاغوت جواسیس انگلیس، آمریکا و آی اس آی پاکستان است که این عیاران و رفقای سیاسی و جهادی را به جان هم می اندازن و با تروریستها و طالبان دست به دست هم داده تشنه به قدرت رسیدن بشکل تک قومی هستند.

>>>   اشرف غنی یک .... به تمام معنی است. او با دلقک بازی خود کشور را در دام پشتونها قرار خواهد داد. اقوام غیر پشتون بی ارادگی و ناتوانی خود را در تاریخ کشور دارند تثبیت می کنند. تمام تذکره های دنیا بدون ذکر قومیت و ملیت است اما در کشور ما به زور توسط پشتونها کلمه افغان باید در تذکره درج شود. افزون بر آن بر روی آن قافله شتران کوچی های به نمایش گذاشته شده است و بربریت و وحشی گری را با این تذکره می خواهند در کشور منعکس نمایند و همکگی باید کوچی شوند. زیرا در تذکره که هویت دارنده آن را بیان می کند باید چیزی به عنوان نماد نشان داده شود که فرهنگ و تمدن کشور را بیان کند که اشرف غنی و دارو دسته اش کوچی گری را نماد فرهنگ و تمدن کشور قرار داده است.

>>>   Sharifi
آیا از خود پرسیده ائید که عبدالله عبدالله قندهاری و چهره پلید مرموز چگونه سر از پنجشیر بیرون میکند و آنقدر مسعود را زیر تاثیر خود قرر میدهد با همه ناکامی هایش در تمام ماموریت های که به عنوان نماینده تام الاخیار مسعود در امور داخلی و خارجی داشت ، مسعود سر از فرمان عبدالله عبدالله نمی پیچاند ؟
اگر پاسخ این باشد که عبدالله عبدالله مادرش از پنجشیر بود به پیوند آن در زمان فاجعه جهاد به پنجشیر رفت ، در حالی که بسیاری از تاجیکها مادران شان پشتون از قندهار ، لغمان ، جنوبی ، زدران و جاهای دیگر کشور است آیا کدام تاجیک در آن مناطق دارای موقف کوچکی است ؟ چگونه چنین آدم بی ریشه ، شیاد ، مرموز در پنجشیر رفته زیر کلاه مسعود رشد کرده حتی در قتل ولینعمت خود شرکت نمود و پس از مرگ مسعود به جای او تکیه داده در نابودی مردم تاجیک با شمشیر دو سر به تاجیکان فعالیت میکند . . . .وغیره

>>>   تاجیکها و چندین قرن سکوت . از ماست که بر ماست .
بهرام از ایران

>>>   عطامحمد نور بهتر می بود برای امرار حیات و فعالیت بعدی حزت جمعیتش از حوصله فراوان کار می گرفت تفاهم و مذاکره وی با ارگ ریاست جمهوری به فروپاشی حزبش خواهد ایجامید نه به پیروزی اش به حاشیه راندن عبدلله عبدلله و تفاهم نور تیشه یی بود که بر پان جمعیت خورد....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است