صدور مجوز صادرات تسلیحات جدید آلمان به عربستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۵    ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ کد خبر: 130473 منبع: پرینت

یک هفته نامه آلمانی از صدور مجوز صادرات تسلیحات جدید به عربستان سعودی برای اولین بار بعد از روی کار آمدن وزیر اقتصاد جدید آلمان با وجود انتقادهای شدیدی که به این مساله وارد است خبر داد.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، با وجود جنگ خونین یمن دولت آلمان مجددا صادرات تسلیحات جدید به عربستان را مد نظر قرار داده است.

بر اساس اطلاعات هفته نامه "اشپیگل"، دولت آلمان صادرات دو قایق گشت زنی دیگر به عربستان سعودی را تصویب کرده است.

"بریگیته تسیپریس"، وزیر اقتصاد جدید آلمان برای اولین بار در این سمت خود امروز سه شنبه نمایندگان منتخب را در جریان این تصمیم شورای امنیت فدرال آلمان قرار داد.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده دو قایق گشت زنی تا به حال به عربستان تحویل داده شده است و در مجموع نیروی دریایی این کشور باید تا 48 قایق را از آلمان دریافت کند.

شورای امنیت فدرال آلمان که همه وزرای مهم کابینه به آن تعلق دارند در نشستی مخفی همچنین تحویل یک بسته فنی برای یک سیستم راداری برای حفاظت از مرزها در عربستان سعودی را تصویب کرده است.

علاوه بر این شورای امنیت فدرال آلمان برای صادرات تجهیزات و تسلیحاتی به امارات متحده عربی چراغ سبز نشان داده است. با تصویب این مجوز صادرات تسلیحات، دولت آلمان تجهیز و تسلیح بحث برانگیز رژیم های خودکامه و مستبد را همچنان در پیش می گیرد.

بخصوص صادرات سلاح به عربستان سعودی در آلمان مورد انتقادهای شدیدی قرار دارد چرا که این کشور سال ها است جنگ خونینی را در یمن به راه انداخته است.

دولت آلمان همواره اینگونه استدلال می کند که قایق های گشت زنی تنها برای تامین امنیت سواحل عربستان و سکوهای نفتی و نه برای عملیات های تهاجمی به کار گرفته می شود.

اپوزیسیون آلمان انتقاد شدیدی به این گونه تصمیمات دولت آلمان وارد کرده اند.

"اگنیسکا بروگر"، از کارشناسان دفاعی حزب سبز آلمان این انتقاد را به دولت وارد می کند که "تسیپریس" ممکن است تازه به مسوولیت جدید وزارت اقتصاد وارد شده باشد اما صادرات سلاح مرگبار تحت مسئولیت وی هم همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر گسترده در عربستان تاکید کرد که دولت باید بالاخره توقف فوری و مداوم همه قراردادهای تسلیحاتی با کشورهایی مانند عربستان سعودی را در پیش گیرد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است