تبدیلی های امنیتی که به ناامنی می رسد
زمانیکه بحران تاب تحمل مردم را از بین می برد و اعتراض ها گسترده می شود، حکومت با جابجایی های نمایشی یک قومندان امنیت بی کفایت را برکنار بر مقامی مشابه در ولایتی دیگر برقرار می کند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۰    ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ کد خبر: 130486 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بحران تمامی افغانستان را در برگرفته و مناطقی که در گذشته از امنیت برخوردار بوده است اکنون منبع جنگ و هراس شده اند، طی ماه ها و روزهای اخیر شاهد نارضایتی ها در ولایت های مختلف کشور بودیم که مردم با تظاهرات، خواهان برقراری امنیت بودند اما سخن اصلی بر سر ضعف رهبری می باشد که ولسوالی و ولایت ها را یکی پس از دیگری در غارت طالبان رها می شوند.

پس از دو حمله انتحاری به مراکز پولیس کابل و همچنین افزایش ناامنی ها در فراه، بغلان، لغمان، ننگرهار و همچنین خبر کنترل طالبان بر بخش های زیادی از قندوز، نشان از آن دارد که هماهنگی که با طالبان از سوی مقام های این مناطق صورت می گیرد، دلیل سقوط ها است.

حکومت در مقابل اعتراض مردم ملکی با بی اعتنایی برخورد می کند که موجب آشوب و اختشاش در اینگونه مناطق می شود که نمونه بارز این روزها ولایت فراه می باشد، این ولایت استراتژیک و کلیدی در سال جاری، سخت ترین روزهای خود را در یک دهه اخیر پشت سر گذاشت و طالبان حتی تا دروازه های شهر پیش آمدند که مردم بارها طی تجمع هایی از رییس جمهور خواهان برکناری محمد آسف ننگ، والی این ولایت شدند.

از سوی دیگر برخی از باشندگان ولایت بغلان، موجودیت رهبری نامناسب را دلیل بی ثباتی در این ولایت دانسته و مدعی هستند که با والی شدن عبدالجبار نعیمی، ناامنی ها از 20 درصد به 80 درصد افزایش داشته و از حکومت خواهان برکناری وی شدند.

ولایت های ننگرهای و کنر نیز تبدیل به مرکز داعش شده و این گروه تروریستی به دلیل همخوانی با برخی قبایل سرمرزی پاکستانی، حمله های خود را از آنجا سازماندهی می کنند.

سقوط ولسوالی های تاله و برفک به مانند ولایت قندوز در حالی صورت گرفت که از امکانات دولتی گرفته تا تجهیزات بدون نیرو به این مناطق از سوی حکومت جابه جا و سپس به طالبان واگذار شد و پس از غارت این مناطق با راه اندازی عملیاتی خبر از بازپس گیری دوباره، نشر کردند.

گفتنی است که دیگر مناطق کشور نیز یا در ناامنی به سر می برد و یا در کنترل نیم بند حکومت و تهدید طالبان است اما حکومت با وجود جنگ گسترده ای که در کشور وجود دارد همچنان بر طبل دفاع از کشور می کوبد و در پشت پرده دست به معامله های می زند با دشمنان! اشرف غنی در مراسم افتتاح سال کاری مجلس، نه طالبان بلکه تنها گروهی از آنان را دشمن خواند در حالی که این گروه تروریستی با تغذیه از پاکستان تنها بر مبنای نابودی و کشتار بنا شده است.

پس از واکنش های شدید مردمی از ناامنی های کابل و جنگ در ولایت های مختلف، وزارت داخله خبر داد که قوماندانان امنیه پنج ولایت به شمول کابل تبدیل شده اند که بر اساس این خبر، حسن شاه فروغ به عنوان قوماندان امنیه کابل، عبدالرحمان رحیمی قوماندان امنیه پیشین کابل به عنوان قوماندان امنیه ولایت ننگرهار، توریالی عبدیانی برای قوماندان امنیه پکتیا، غلام محی الدین به عنوان قوماندان امنیه نورستان و اکرام الدین سریع نیز برای قوماندان امنیه ولایت بغلان تعیین شده است.

همچنی، سید گل آغا روحانی قوماندان امنیه پیشین ولایت ننگرهار در سمت قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی بین المللی کابل، محمدسالم الماس رییس تحقیقات جنایی کابل و وحید حمیدی به عنوان رییس مبارزه با فساد اداری مقرر شده است.

اما نکته قابل توجه در تغییرات، جابه جایی های مقام های امنیتی است که به دلیل ضعف برکنار و در مقامی مشابه در ولایتی دیگر برقرار شده اند اما زمانی که یک مقام چنان ضعیف عمل می کند که طی چند ساعت چند حمله انتحاری آنهم در پایتخت رخ می دهد و پس از اعتراض های بسیار برکنار می شود چرا باید در همان مقام برای ولایتی دیگر منصوب شود؟

سقوط مناطق و ناامنی های ولایت های افغانستان طی دو سال گذشته نشان داده است که بالاترین مقام های آنها، در هماهنگی با طالبان و گروه های تروریستی بودند زیرا طالبان با تعداد کم نیرو و پراکنده بودن حمله ها، هیچ گاه توان نبرد همزمان در چندین منطقه در کشور را ندارد.

سقوط ولسوالی های تاله و برفک نمونه از همین معامله ها بوده که در غیاب والی و قوماندن امنیه به تصرف نیروهای طالبانی می رسد که در مقابل نیروهای امنتیی بسیار کم تعداد بودند.

تبدیل و تغییر در قومندان های امنیه ولایت ها تنها فریبی برای مردم از سوی حکومت است تا نارضایتی مردم را کاهش دهد اما با جنگی که تمامی مناطق کشور را در بر گرفته این سیاست تا چه زمان کارآمد می باشد؟

به مانند جابجایی های اشرف غنی در حکومت و برقرار کردن مقام های بی کفایتی در وزارت های داخله و دفاع دلیل شکست های جنگ و تلفات بالای نیروهای امنیتی کشور است که اکنون در نهادهای امنیتی ولایت ها رخ داد و نشان می دهد، حکومت خواهان پایانی برای جنگ نیست و از دل ناامنی هاست که به اهداف خود می رسد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به برادران سلحشىور تاجيكم پيشنهاد ميكنم كه در مقابل رسانه هاى كه با فاشيزم همكارى و در راستايى سياست هاى انها عمل ميكنند، بى تفاوت نمانند. امروز در دنيا ازاد روش هاى مختلف مبارزه مدنى وجود دارد كه ميتواند فساد پيشه گان را زمينگير كند. إعلانات تحارتى تان را براى اين رسانه هاى فرصت طلب و مزدور ندهيد و انها را تحريم كنيد تا در اينده بدانند كه در مقابل ملت متحد و اگاه چون تاجيك قرار دارند.

>>>   ریس بانک پشتنی تجارتی بانک بنام(خسرو )ازینکه نظر به افوات (آوازه) از پست ریاست برطرف میگرددویاتبدیل میشود ازمدیران نمایدگی های پشتنی تجارتی بانک فی نمایندگی مبلغ (5000 ) دالر امریکایی تقاضانموده ماآمرین نمایندگیهای پشتنی تجارتی بانک از مقام محترم ریس کل دافغانستان بانک منحیث یک کارمندبا وجدان وباایمان تقاضامی نمایم که همچنین اشخاص آلوده به فساد رااز ریاست این بانک بر طرف نموده ومدیران نمایندگی ازشرش وسود جویی اش وتمام بانک پشتنی رهایی یابد مرگ براین شخص سود جوی وابن الوقت که خسر بره خودرابه حیث سکرتر مقررکرده هرمدیر نمایندگی که از ولایات می آید باید تحفه ای برایش بدهد اگر تحفه برای خسربره ریس صاحب ندهد در مدت طولانی ریس را دیده نمی تواند اگر کاری عاجل هم باشد وبه خودش که تیلفون می کنیم قطعاًتیلون خودرا اوکی نمی کند ومیگوید اگر خودم چیزی طلب کنم خوب نیست شرم است خود تان از من کرده خوب تر می فهمید چرا که تجربه دارید باحترام مدیران نمایندگی نمایندگیهای پشتنی تجارتی بانک
توجه جدی ریس کل دافغانستان بانک را خواهانیم
که مانند وزارت امورداخله تبدیل نکند خانه نشین کند وقطع علاقه از وظیفه کند خانه نشین کند که در آینده کسی استفاده جویی نکند(مدیران پشتنی
بانک

>>>   دولت فاسد یا جامعه فاسد؟
---------------
فرهنگیان و فعالانِ مدنی كشور، تقریبن بدون استثنا از فساد می‌نالند ولی وقتی یکی از بستگان و آشنایان و دوستانِ شان شغلی در این دولت فاسد پیدا می‌کنند، بدونِ استثنا ورود او در ساختار فاسد را با تبریک و دعا و صلوات جشن می‌گیرند. پرسشی که پیش می‌آید این است که آیا دولت فاسد است یا جامعه؟ آیا دولت و پارلمان فاسد تبلورِ جامعه‌ی فاسد نیست؟ آیا نهادهای فاسد حامل و ناقل مردم فاسد نیستند؟ آیا این مردم نبودند که به نمایندگان پارلمان فاسد رای دادند که هنگام کار اصلن حضور ندارند؟ آیا همین نمایندگان فاسد مردم نبودند که به وزیر فاسدی که تمام‌وقت درخواب است رای دادند تا امور دفاعی این کشور را به‌دوش گیرند؟ آیا این کارکنانِ معاش‌خوری که ما هر روز با آن‌ها خوش و بش داریم، ورود شان به پست‌های مهم دولتی را جشن می‌گیریم و خروج شان ما را عزادار می‌کند، در برابر معاشی که می‌گیرند کاری هم کرده‌اند؟
اسد بودا

>>>   Haroon Mutaref
انگار حکومت در پی کتمان حقایق و ابقای مسئولین امنیتی مشکوک و نابکار است؟!
گفته می‌شود که مجلس نماينده گان استیضاح مسئولین امنیتی که قرار بود به روز چهارشنبه مورخ 25 حوت از طرف پارلمان برگزار گردد و امیدِ همه به پارلمان کشور دوخته شده بود، به روزِ هفتم حمل سال آینده موکول گردیده است. با به تعویق انداختن موعدِ استیضاح مسئولین‌ نهادهای امنیتی در پیوند به قتل عام در شفاخانه چهارصدبستر به سال آینده، حکومت احتمالن قصداً در پی وقت کشی و کمپاین به نفع مسئولین بي كاره و بی‌کفایت است.
وقتی‌که ارگ نمی‌خواهد مسئولین امنیتی مورد استجواب و استیضاح قرار بگیرد، بدان معناست که حکومت عمداً حقایق را کتمان کرده و جانب بي كفايت هارا می‌گیرد.

>>>   این همه بدبختی نتیجه به قدرت رسیدن ش.......... فرهنگ به دولت و حکومت است.ازین ها همیشه فقد همین گونه اعمال متصور است ،زیرا ارمغان...همیشه پس لگد زدن بوده است...

>>>   بودا صایب به گپی اشاره کدی که مه میخواستم سالهاپیش اشاره کنم ولی جرئت مطرح کردن آنرا نداشتم، زیرا میترسیدم مره متهم کنند که به کل ملت توهین کرده ام. فرمایش شما صد در صد درست است. اگر جامعه را تشکلی از انسان ها بدانیم و دولت را میکانیزم رهبری این تشکل، بدون شک اعضای دولت ما از مقام ریاست جمهوری گرفته تا کارمند پایین رتبه ولسوالی از همین مردم تشکیل شده است. اکثریت افراد این جامعه یعنی همان هایی که نظر به موقف و مقام اجتماعی خود باعث ایجاد حرکت چرخ های جامعه میشوند فاسد اند. این جامعه با سرعت هرچه تمام تر رو به انحاط میرود. شما فرض کنید دو گدا نزدیک هم نشسته و گدایی میکنند، اگر یکی از آنها ببیند که رفیقش متوجه نیست فوراٌ پول رفیقش را میدزدد. ما هی ادعا میکنیم که پاکستان و دیگر کشور های همسایه میان ما اختلاف قومی و مذهبی و زبانی و سمتی را راه می اندازد. ولی وقتی صفوف اجتماع را مطالعه کنیم. از صف داکتر و نانوایی گرفته، تا مسجد و رستوران و هوتل عروسی تا بوت دوزی و سرویس شهری تا ادارات خورد و بزرگ دولتی مکتب و مؤسسات تحصیلات عالی، تعصبات فوق میان همه افراد اجتماع به شکل خیلی عریان خود نمایی میکند. دزدی و اختلاس نیز به عین شکل. اگر..... دشمنان ما هستند و توانسته اند، تا این حد ما را فاسد بسازند، باید به این دشمنان بالیاقت سر تعظیم فرود آورد، و اگر نیستند و خود ما این طور هستیم باید فکری به حال خود کنیم. آقای بودا از مطلب کوتاه شما خوشم آمد. خواهشمندم در این رابطه یک مقاله مفصل نوشته جنبه های جامعه شناختی، روانشناختی و دیگر جنبه های آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده یک گفتمان جدید راه بیاندازید.

>>>   سلام همشهریان عزیز ازنگاه من تبدیلی امنیتی به ناامنی باعث ازدولت ماست چونکه ما ملت همین دولتی هستیم که نان دستشه نمیتونه بخوره چراکه بالاسر دولت مان یک دولت دیگری هست نمی تونی آقایی اشرف غنی این راز را به مردم بیگه چون هرروزبه خاطراین راز دالر داخل جیب میزنه .این امریکاه است هر روز مارا به جان خودمان میندازه.باید دقیق کار کرداین دولت است نه گروهی تلگرام .......


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است