گذرگاهی که بدل به دیوار تورخم شد
هزاران هزار مسافر و مهاجر در دو سوی گذرگاه تورخم که اکنون بدل به دیواری از خصومت شده است، منتظر و گرفتار به سر می برند و این ازدحام به آنجا رسید که سه تن به مانند غیرنظامیان ننگرهار در خشم پاکستان کشته شدند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۰    ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ کد خبر: 130506 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، خصومت و ستیزه جویی پاکستان دیواری بر مرز تورخم بنا کرد که هزاران هزار بیمار و مهاجر در پشت آن در ازدحام رها شده اند که در نبود سرپناه با آزار و اذیت پولیس و نظامیان پاکستانی روزهای طاقت فرسایی را می گذرانند.

هرچند این اقدام پاکستان تازگی ندارد و تبدیل به اهرم فشاری بر حکومت افغانستان در هر سرپیچی و حمله انتحاری در خاک این کشور شده است اما به دلیل ضعف سیاست خارجی حکومت می باشد که مردم یا در حمله های راکتی اسلام آباد جان می دهند و یا ماه ها در پشت مرزها در بلاتکلیفی به سر می برند.

این در حالی است که به دلیل مرز طولانی و اشتراک های بسیاری که میان مردمان دو سوی مرز وجود دارد و همچنین سفرهای درمانی بیماران به پاکستان در کنار تجارت کالاهای ترانزیتی، همواره مورد سو استفاده های اسلام آباد قرار گرفته که هم زیان های میلیاردی اقتصادی را به بار می آورد و هم زندگی بر مهاجران را طاقت فرسا می کند.

پس از حمله انتحاری در سند پاکستان، این کشور با درپیش گرفتن سیاست خصمانه و متهم کردن افغانستان به عنوان حامی تروریستان در حالی که دیگر بر هیچ کشوری، حمایت پاکستان از تروریستان پوشیده نیست، دست و پا زدن های اسلام آباد را نشان می دهد که در تقلای رفع اتهام حمایت از طالبان است و رسیدن به امتیازهای بیشتر.

پزشکان در ولایت ننگرهار گزارش داده اند که یک کودک، یک زن و یک مرد 65 ساله روز سه شنبه در هنگام عبور از گذرگان تورخم به دلیل ازدحام جمعیت زیر پاشده و جان باختند.

این در حالی است که پاکستان پس از 19 روز، گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را به مدت دو روز (17 و 18 حوت) بر روی مسافران باز می کند اما افراد گذر کرده از مرز از برخورد خشن نظامیان پاکستانی و گرفتن هزینه بیش از ویزا به شدت ناراضی بوده اند.

هرچند در پی حمله های راکتی پاکستان بر خاک افغانستان و کشته شدن غیرنظامیان و بستن مرزها منجر به احضار سه باره سفیر این کشور شد اما هیچ یک از اقدامات حکومت در قبال سیاست ستیزه جویانه اسلام آباد کارآیی ندارد و این کشور را بی محابا تر در عملکرد خود می کند.

نزدیکی افغانستان در روزهای پرتنش با اسلام آباد به هند در حالی که پاکستان آشکارا جنگ در کشور را مربوط به موضوع کشمیر عنوان کرده است، نشان از بی سیاستی و سردرگمی ارگ در سیاست خارجی و سلیقه ای بودن تمایلات به کشورهای منطقه دارد که بیشترین ضربه را به ثبات کشور می زند.

هرچند حضور میلیونی مهاجران افغانستان در این کشور در کنار اینکه افغانستان به دلیل جنگ های چهاددهه اخیر، با وجود دولتمردان جناحی و تباری درگیر با زدو بندهای سیاسی داخلی خود بود، نتوانست در مقابل سیاست تروریست پرور و مداخله جویانه اسلام آباد یک رویکرد اصولی و بااقتدار داشته باشد.

ضعف حکومت در مقابل پاکستان به دلیل مقام های است که بر اساس منافع شخصی و قومیتی با کشورهای منطقه گفتگو کرده و سیاستی متزلزل و ضعیف را بر کشور تحمیل کردند که نتیجه را در بسته شدن مرزها و بلاتکلیفی مسافران می توان دید.

حکومت افغانستان چنان در زد و بندهای سیاسی و اختلافات درونی فرو رفته که تنها نقش یک نظاره گر در کشته شدن غیرنظامیان در حمله های راکتی و یا آزار و اذیت مهاجران توسط نظامیان پاکستان را دارد، کشوری که حیات خلوت و مستعمره ای برای اسلام آباد است.

بسته شدن تورخم و گرفتار شدن هزارن هزار مسافر و مهاجر تنها نمونه ای است که نشان داد، افغانستان تهی از دولتمرد بااقتدار و یا حتی دغدغه مند مردم است و مقام های چون غنی و اتمر تنها در هند، جرات فریادهای تهدید پاکستان را دارند که پس از بازگشت با فروکش کردن فوران های احساسات، تنها تماشاچی های زورگویی های پاکستان هستند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   خداکند تا قیامت مسدود گردد
ر

>>>   امیدوارم یک روزی .کشور پاکستان دست از دشمنی بردارد
صالح

>>>   بستن مرز پاکستان با افغانستان بنفع کشور ماست نه به ضرر ان پاکستان است که از بستن مرز شان با افغانستان متضرر میگردند .

>>>   عجب ریشخندی است خداپاکستان را خراب کند.
ع

>>>   امان الله خان را زمانی غازی و ناجی استقلال کشور می گفتم که نظامنامه ننگین غضب زمین های زراعتی اقوام غیر پشتون بخصوص تاجیکان، توسط پشتون ها را در مناطق تخار، کندز، بغلان، بلخ، جوزجان، سرپل فاریاب، هرات و مناطق مرکزی تدوین و مرعی الاجرا نمی ساخت‌.

>>>   خدا را شكر كه بسته شد ، چتلستان كاشكه هميشه بسته باشه

>>>   دقیقا بدبختی افغانستان از زمانی شروع شد که همین مرز ها باز شد
خدا کند واقعا و برای همیشه بسته شود

>>>   خداوند عالم برای ابد بسته نماید
رحیمی

>>>   تور خم به معنی خم سیاه.
از سال ۱۹۴۷ که پاکستان پیدا شد،روزگار افغانستان را سیاه کرد.

>>>   بى خبر ها دروازه تروريست ها هيچ وقت پاكستان بسته نمى كند

>>>   انشاءالله مرزهای افغانستان تاابدبرروی پاکستانی ها بسته باشد چون پاکستان فقط تروریست به افغانستان صادرمیکند Latif

>>>   ازخداوند لایزال میخواهم برای ابد بسته شود زیرا نمی خواهیم که دیگر ترورست ها وانتحاری رابرای ما روانه کند
ازبرادران کارگر ومهاجرین هموطن میخواهم به وطن عزیز خویش عودت نمائید زیرا وطن مادراست وحدیث رسول الله(ص) است حب الوطن من شعب ل ایمان حب وطن یک شعبه از ایمان است زیرا پاکستان هرگزدردوستی خود با ما صادق بوده ونه صادق می باشد
وازبرادران تجار ملی نیز می خواهم که دیگر اموال خویش راازراه های چاه بهار وبند عباس تاجکستان وغیره وارد کشور کند

>>>   دولت پاکستان چیقدر در فکر شهروندان خود است این دولت ماست که در معامله دست بالا را داراست

>>>   پاکستان از حق مردمش دفاع میکند. این خاصیت و وجیبه هر دولت است. از ما که باندیست ها قدرت را قبضه کرده اند. و سرتقسیم دارایی مردم بجان هم افتاده اند. هر یکی نسبت به دیگری نزد کشور های خارجی بیشتر گریه و چاپلوسی میکند. اگر از غرور مردم در مقابل خارجی ها دفاع کنند، بایست از این قدرت چشم پوشی کنند. چه کنند زمین سخت و آسمان دور است.

>>>   چرا افغانستان عمل بلمثل را انجام نمی دهد
نیک از مشهد مقدس


>>>   اگر کسی میگوید من افغان نیستم ، تاجیک هستم قوم پرست نیست بلکه در برابر تبعیض و قومگرایی پشتونیزم ایستاده است ، تو. خودت بگو اگه پشتون ها قومگراه نیستند پس چرا غیر از پشتون دیگر هیچکس را حق ریاست جمهوری نمی دهند؟!
اگر هستند ، چرا نباید در برابر زورگویی و قومگرایی آنها نه ایستاد ، مگر آنها چه برتری دارند که ما نداریمظ؟

>>>   خداکند همیشه بسته شوددروست است اول مشکل ایجادمکند درآینده ازشری پاکستان خلاص میشویم اگراین مرز بازباشدهمین آش هست همین کاسه ضررش خیل زیاداست

>>>   مردم جاهل ونادان مریض های شانرا به پاکستان فریبکار میبند خوب است که راه تورخم بروی شان بسته شده داکتر های بسیار خوب و با وجدان و دلسوز مردم دوست را داریم دلالان پاکستان است که مردم را بخاطر تداوی مریضان شان به پاکستان تشویق میکند بخصوص بشفاخانه رحمان در حالیکه دزد کلان و جیب زن مردم ما مانند پولیسان پاکستان که کسیه بر اند شفاخانه رحمان کمتر از پولیس های شان نیست پول گزاف را از مردم ما در ازای یک تداوی عادی میگیرند اما نتیجه مطلوب بدست نمی اید اما با وصف ان مردم ما فریب دلالان پاکستان را در شفاخانه ها افغانستان میخورند کسانی که با اسناد ساختگی پاکستان بنام داکتر و نرس وغیره در افغانستان فعالیت میکنند اکثریت شان جاسوسان پاکستان هستند ککه ثبوت این ادعا اشخاصیکه بنام داکتر و نرس در شفاخانه سردار داوود خان جابجا شدهبودند جنایت بزرگ نابخشودنی را انجام دادند و قرار اشخاص حاضر در شفاخانه ترورستان هدف کشتن بیشتر شان داکتران متخصص بود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است