کذب گویی هایِ ناتمام غنی!
رییس جمهور بارها و بارها نهادهای قضایی و امنیتی وابسته و فاسد را مستقل از دخالت ارگ می خواند در حالیکه تنها راه بقای رهبران معامله گر و فاسد پیشه در دل یک کشورِ بحران زده و بی ثبات رقم می خورد 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۹    ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ کد خبر: 130540 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکومتی که با تفرقه بر قدرت تکیه زده و با اعمال نفوذ و زور توانست، مخالفان را تضعیف کند و بر نهادهای مهم سلطه داشته باشد بارها و بارها دم از استقلالی می زند که تنها دروغی است در برابر دوربین رسانه ها و دیدگان مردم.

رییس جمهور در پایان سمینار قضایی دادگاه عالی با بیان اینکه فرهنگ حاکمیت قانون ضعیف است، گفت: زمانی این فرهنگ تقویت می شود که رییس دادگاه عالی به رییس جمهور بگوید که این کار غیرقانونی است و همچنین خود را مبرا از دخالت در قوه قضایی دانست و تاکید کرد که به هیچ کس، اجازه مداخله در امور قضا را نمی دهد.

این در حالی است که گزینش قاضی القضات و اعضای شورای عالی دادگاه عالی توسط اشرف غنی صورت می گیرد و طی دو سال اندی که در راس قدرت حضور داشته که بر جابه جایی ها در بلندپایه ترین مقام ها گرفته تا ادارات کوچک را کنترل می کند.

در کنار اعمال نفوذ حکومت در دادگاه عالی، بزرگترین چالش این نهاد قضایی، فساد گسترده ای می باشد که تنها در سال جاری سه میلیاد دالرشوه از سوی مردم به مراکز قضایی داده شده است.
با توجه به عملکرد سلطه جویانه حکومت اگر مقامی مخالف خواست آن حرکت کند یا ترور می شود یا برکنار و بر همین اساس فردی چون دادستان عالی همگام با حکومت و بر اساس منافع ارگ گام بر می دارد و هیچ مقامی بلندپایه فاسد حکومتی تاکنون در هیچ دادگاهی احضار نشده است و تنها متهمانی با پروندهای کوچک محکوم شده اند.

اشرف غنی هر مقام و نهادی را که به تعیبر خود مستقل می خواند کاملا وابسته و تحت نفوذ ارگ می باشد به مانند قوه قضاییه، پولیس، کمیسیون انتخابات، حقوق بشر و ...

حال اگر نهادهای قضایی و امنیتی مستقل عمل می کردند و جنگ تنها از سوی مخالفان مسلح بود اکنون فردی چون وی می توانست در قدرت باقی بماند؟ زمانی که شفافیت فرصتی به حضور هیچ معامله گری و فاسد پیشه ای در حکومت نمی دهد.

تنها نگاهی به عملکرد دادستان عالی و وزیر دفاعی که توسط رییس جمهور تعیین شده است می توان نتیجه گرفت که افرادی در پست های مهم برقرار می شود که یا توانی در مقابل خواست حکومت ندارند و یا ضعیف و بی صلاحیت هستند.

جنگ و ناامنی، بهترین فرصت را به حکومتی داد که هم از سوی فساد تغذیه می شود و هم قدرت را در انحصار یک قوم قرار دهد و در این میان هماهنگی با طالبان، جنگ را روز به روز گسترده تر می کند و با بزرگ جلوه دادن خطر داعش، مردم را در هراس همیشی فرو می برد و نیز به امتیازهای بیشتر از سوی حامیان می رسد.

کشوری که به دست اشرف غنی و عبدالله اداره شده و می شود، هیچ دستاوردی نداشته و بیش از گذشته بر مشکلات و بحران های افغانستان افزود و با سو استفاده از قدرت روز به روز بر منافع خود پافشاری کردند و چشم بر کشتار و آوارگی مردم بستند و حال در هر سخنرانی چنین سخنانی کذبی در پی فریب که هستند، مردمی که هر روز با انتحاری، قتل عام و فقر شاهد ضعف و معامله می باشند؟

فقری که دو سوم جمعیت کشور را در برگرفته و میدان جنگی که به هر منطقه و ولایتی یورش می برد از سوی قدرتی است که به در پی منافع خود یک ملت را قربانی می کنند و زیرا بقای چنین حکومتی در دل بحران و فساد است.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   جناب اشرف غنی از زمانیکه بر کرسی ریاست جهموری نشانده شد، بسیار حرف های مبالغه امیز زده است. همه صحبت هایش عوامفریبانه و دور از واقعیت میباشد. اعمالش بر عکس گفتارش است.

>>>   بلی، این خیانتکاری ها را بخاطر قوم سمت و زبان میکنند۰ آیا همین تقلب کار خائن و فاشیست نبود که خواهان آزادی زندانیان طالبان بخاطر قومیت آنها شد و آیا همین خائن نبود که زبان سوال کننده را در کنفراس مطبوعاتی تعیین و محدود میکرد۰ تا چنین .....در کنترول سرنوشت مردم باشد وضعیت به همین منوال خواهد بود۰

>>>   از غنی از این زیاد تر توقع نداشته باشید زیرا این مغز بی تفکر خودش بیچاره یک دست نشانده ومزدور است وبدون اجازه بادار خود حتی تشناب رفته نمیتواند . هر خواست وتقاضای که دارید باید مستقیما با باداراش در میان بگذارید .

>>>   انگلیس اداره کشورت را به پاکستان داده تو هنوز در خواب غفلتی یا اینکه میدانی ملت را فریب میدهی

>>>   ان بیچاره معذور است ومعذور غیر مسول میباشد
پادشاهی مانند این ابرمرد ما در مجالس حرف های بی ربط میزد خانمش زن دانا ولایق بوداز کدام جای پادشاه یک تار را بسته یک سر تار را در دست خود نگه میداشت هرگاه شاه اشتباه میکرد ان تار را کش مینمود البته ان تار مخفی بودوکسی نمیدیدروزی پادشاه گفت من دیدم که یک سگ در هوا قو قو کنان میرفت زن تار را کش کرد وبه مجلس گفت بلی یک روز یک مرغ سگی را به هوا میبرد وسگ قو قو میکرد حضرت شاه ان سگ را میگویند! بیگمان شاه رخ بسوی زن گفت وقتی حرف هایم راست بود چرا تار را که درفلان جای من بسته بود کش نمودی واز ماجرای تار همه را باخبر ساخت

>>>   غنی واقعا استاد سخن و یک حراف نابغه است.

>>>   Zahir Ariaie
در شرايطى كه مردم ارامش روحى ندارند، هر لحظه از اينكه مبادا بر انها حمله صورت گيرد، رنج مى برند، در دل شب اتش و گلوله بارى شاديانه نهايت حماقت به اصطلاح يك " قانون گذار" پارلمان را نشان مى دهد. وقتى چنين درنده خويان و قانون شكنان بر مردم حاكم باشنده و تا زمانيكه رهبرى سياسى حكومت در چنين مواردى خاموشى اختيار كند، اميد و اعتماد بر مردم بر نخواهد گشت.

>>>   Khorasani
مستی شب هنگام یک وکیل در پایتخت !
لالی حمیدزی، عضو مجلس نمایندگان دیشب در داخل منزل اش واقع در سرک دا الامان شهر کابل مستی اش را با شلیک ده ها گلوله جشن گرفت که بسیاری از ساکنان پایتخت به خصوص منطقه یاد شده را سخت نگران ساخت. هر چند صدای شلیک به گوش رییس جمهور، وزیران دفاع، داخله و قوماندان امنیه و گارنیزیون کابل هم رسیده، اما بدلیل ناتوانی در تطبیق قانون سکوت را بر اقدام ترجیح داده اند.

>>>   اگر اشرف غنی واقعا در کار اداره قضا تداخل ندارد پس چرا محکومین بحکم ادام ترورستان را که از جانب سه محکمه حکم اعدام شان صادر گردیده و لست اعدامی های محکمه روی میز ریس جمهور غنی برای تطبیق حکم قرار دارد حکم را بالای ترورستان تطبیق نمیکند پس معلوم است که قضات محاکم دولت استقلالیت از حکم شرعی را ندارند و این دستگاه قضایی تحت تاثیر شخص ریس جمهور است واین دستگاه حربه ای است بدست ریس جمهور و دلیلی دیگری ان اگر حکم واجب التفیظ قضات محاکم با استقلالیت کامل و بدون تداخل از جانب ریس جمهور تطبیق میگردد نباید که دیگر علی زایی ریس شورای ولایتی ولایت هرات نباید در دفتر کار اش میبود باید ان شخص که باساس جرمش و بی حرمتی به قضات محاکم به حبس نتفیذی محکوم گردیده هنوز در دفتر کار اش است و معاش ان از جانب دولت پرداخت میگردد چون از دوستان ریس جمهور و قاچاقبر درجه اول هرات است .

>>>   مردم که مثل بره ارام و تحصیل کرده گان هم مدرک با پاسپورت به جیب دفتربه دفتربگرددغنی که خودش همان گرگ درنده وخون آشام است چه بفکرامنیت کشور باشدبا خون ریزان دیروزو...
اکبر ازقم

>>>   دوستی نظر داده اند:
"غنی واقعا استاد سخن و یک حراف نابغه است."
غنی واقعا یک لافک یک ... یک عوامفریب یک استاد لاف و گزاف و یک رئیس جمهور بی اراده و یک شخص مضحک است.
آغایگل دیوانه

>>>   استاد سخن و یک حراف اوغان ها است، یعنی در بین کور ها همین یک چشمه ۰۰۰ لنگ پادشاه است۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است