بازی چندگانه امریکا و پاکستان در افغانستان!
از پاکستان متحد تا افغانستان قربانی!
پاکستان همواره باب طبع امریکا و متحد آن است و با وجود نقدهای تند مقام هایی واشنگتن از سیاست تروریست پروری اسلام آباد هیچگاه این کشور تبدیل به تهدید نخواهد شد اما افغانستان همان قربانی همیشگی خواهد ماند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۵    ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ کد خبر: 130569 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، امریکا به عنوان حامی افغانستان و متحد پاکستان، نقشی چندگانه در منطقه ایفا می کند و هرچند مخالفان مسلح دلیل تدوام جنگ را حضور نیروهای امریکایی و خارجی در افغانستان عنوان می کنند اما آنچه با نام مبارزه با تروریزم به سرازیر شدن نظامیان ناتو انجامید به نفوذ بیشتر طالب و داعش و تجارت مواد مخدر رسید، در کنار دخالت های بی حد و اندازه پاکستان در کشور و سیاست تروریست پروری.

در سال هایی که طالبان به صورت گسترده در افغانستان مناطق را ناامن و یا در آستانه سقوط قرار می داد به صورت مشخص در میدان نبرد پاکستان می جنگید و با تامین سلاح و نیرو و در هماهنگی های درون حکومتی در امنیت به ایجاد مراکز امن دست می زنند.

اما آنچه در ماه های اخیر و با تغییر دولت امریکا صورت گرفت، انتقادها از سیاست پاکستان در قبال افغانستان در سخنان مقام های بلندپایه این کشور بوده است، به تازگی لوی درستیز ارتش امریکا عنوان کرد که بر اساس اقدام های اخیر پاکستان در حمایت از تروریستان، می تواند در کنار ایران، روسیه، کوریای شمالی، افراط گرایی و چین، تهدید ششم علیه حکومت واشنگتن باشد.

دولت امریکا، مشغول بررسی جنگ افغانستان و ارایه راهکارهای مناسب برای آن است که اعزام نیروهای جدید به کشور یکی از تصمیم های بر اساس آن می باشد که نشان می دهد بار دیگر افغانستان مورد توجه این کشور قرار گرفته است.

امریکا از دیرباز به پاکستان به عنوان متحد در منطقه می نگریست و بر همین اساس است که چشم بر سیاست مداخله جویانه و تروریست پرور بسته و با وجودی اینکه جنگ و ناامنی افغانستان برگرفته از این کشور می باشد، هیچ اقدامی برای فشار و کنترل افراط گری اسلام آباد انجام نمی دهد.

چنین چتر حمایتی باعث شده است که اگر پاکستان در گذشته به رد اتهام های حمایت از تروریستان می پرداخت اکنون آشکارا موضوع کشمیر را دلیل جنگ مدام افغانستان می داند و به سادگی دست به ناامنی و هراس با سلاح افراط گری در کشور می زند.

در همین راستا، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، میزبانی پاکستان از طالبان را دلیل ناامنی های افغانستان عنوان کرده و می گوید: موجودیت لانه های هراس افکنان در خاک پاکستان، باعث شده که روند صلح در افغانستان صدمه ببیند و از دولت خود می خواهد که نسبت به تغییر در سیاست نسبت به این کشور اقدام کند.

وزیر دفاع امریکا به تازگی خبر از تنظیم گزارشی جامع از چگونگی وضعیت افغانستان برای روشن ساختن کشورهای مبارز و حامی تروریزم می دهد که تلویحا اشاره به پاکستان، ایران و روسیه دارد که از دیدگاه جنرال نیکلسون و دیگر مقام های این کشور حامیان و مشروعیت بخشندگان به طالبان هستند.

پاکستان با سیاست تروریست پروری، بهترین متحد امریکا در منطقه می باشد که با دریافت کمک ها از این کشور دست به اجرای هر سیاستی باب طبع دولت واشنگن می زند و با وجود چنین امتیازهایی و هرچند با انتقادهای برخی مقام های امریکا از سیاست افراط گری اسلام آباد، احتمال تیرگی روابط میان دو کشور نمی رود زیرا منفعت اصل سیاست واشنگن و اسلام آباد است و استراتژی جهانی برای افغانستان، تنها قربانی شدن.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   پول افغاني و يا كلدار پاكستاني
اكثريت كساني كه امروز پاكستان را اخطار مي دهند، اگر تلاشي شوند، از جيب شان كلدار پاكستاني بيرون ميشود !
لطفاً اول جيب تان را مستقل سازيد، بعداً به دنبال دفاع از كشور و سرزمين خويش باشيد !
تا زماني كه وابسته باشيم كاري از دست ما ساخته نيست، مگر اينكه به پاي خود بايستيم. كشور و هويت خود را پاسداري نمايم !
با محبت
سالم وحدت

>>>   از عموم کشور های صلح دوست جهان به شمول کشور های شمال افغانستان خواهش وتقا ضای آنرا منحیث یک تبعه صلح طلب افغانستام دارم عطا محمد نور را که به اعمال ضد وحدت ملی وتفرقه نفاق خود سری وغصپ دارایی های عامه در همین مدت چند سال مصروف وبه فرعون زمان خود تبدیل شده است وبه هیچ وجهه مصدر خدمتی به کشور نمی گردد جز سمبول خیانت وتشویق دیگران به چپاول داراهه های عامه را از حمایت خارج وبه دولت افغانستان پیشنهاد دارم دارایی های مو صوف وشرکای دیگر آنرا ومطابق قانون با موصوف اجرات گردد
با احترام رحیم کریم

>>>   ازشهامت و دلیری سربازان شجاع افغان تشکرمینمایم تمام ملت افغانستان ازمردتازن وخوردوکلان حاضراندکه تاپای جان درمقابل این دشمن سفاک وزبون تآخرین قطره خون برزمندبیقین که سرانجام پروزی ازآن ماست نظری هستم ازحوزه جنوب غرب

>>>   کجاسیتید او.... که سالها غلامی امریکاو پاکستانرا کردید بخیزید که بامتجاوزین مبارزه کنید منتظر غنی ننشینید.وطن خودتانرا سرخودتان تباه وبرباد کردمیگذارید که پشت دروازه هایتان برسند.

>>>   ینازم ذستان تورا ای رزمنده دلیر افغان که چند ...رابه چتلگاه فرستادی ازدور دستانت را می بوسم
شریفی

>>>   پاکستان نمیتوامد کار خود را پیش برد
غیرت خراسانی

>>>   برای رهایی از چنگ دکاندار و تیکه داران دین تنها یک راه است.
بسیج ملی در برابر کشورهای مرتجع عربی و رژیم اخوانی ترکیه و رژیم نظامیگر پاکستان.
همین گونه باید برای وادار ساختند دولت به اصطلاحات بایسته است تا رژیم را وادار به برگزاری لویه جرگه و ویرایش قانون اساسی و ساختار نظام سازیم.

>>>   كليم الله همسخن
افشاگرسیاسی می نویسد:
"جنجال بر سر رهبري حزب تازه تاسیس بنام محور:
داكتر اسپنتا رحمت الله نبيل رییس پیشین امنیت ملی را در منزل ارشاد احمدي معين سابق وزارت خارجه، منشی جريان سياسي《 حزب محور 》خطاب كرده است و خود را رهبر حزب خوانده است. این در حاليست كه رحيم وردك ، زلمي رسول و چند تن دیگر نيز خود را رهبر حزب به دنیا نیامده (محور)می دانند، محور تنها جريان سياسی ی کشور است که رهبران آن بیشتر از اعضای حزب هستند. ولی منبع افشاگر سیاسی می گوید: رهبر واقعی پشت پرده و اصلی این جریان آقای کرزی است "

>>>   Abdul Lalzad
وقتی حاکمان افغانستان مرز رسمی در بین دو کشور را به رسمیت نمی شناسند و دعوای مالکیت بر نیم پاکستان دارند، شما از حاکمان پاکستان چه توقع دارید که در مقابل این ادعا ها دست زیر الاشه بنشینند و بگذارند که افغانستان صاحب قدرت و اقتداری شود که نیم آن را تجزیه نموده و به خود ملحق سازد؟؟؟
وقتی از خورد تا بزرگ ما مرگ بر پاکستان می گوید و آن را کشور بدون تاریخ و دالخور می داند، شما از آنها چه توقع دارید که برای ما گل بفرستند؟

>>>   تا زماني مرز را به رسميت نه شناسيم و ادعاي ارضي بر خاك پاكستان داشته باشيم، مداخله پاكستان هم طبعي است.

>>>   Sharifi
درود بر شما. از نظر من پاکستانی های ارگ به مراتب خطرناکتر از پاکستانی های بیرون مرز هستند .

>>>   پاكستان حق دارد به عنوان يك كشور از مرزهايش حراست و حفاظت كند تا از عبور و مرور تروريست ها جلوگيري صورت گيرد. اين حق براي افغانستان و هر كشور ديگر نيز محفوظ است. زماني كه ما پاكستان را حامي و لانه تروريزم مي دانيم، چرا از سياست پاكستان نسبت بر إيجاد محدوديت بر مرزها و دروازه هايش بر آشفته شويم!؟ ما نه تنها از إيجاد محدوديت بر دروازه «تورخم» و «چمن» حمايت مي كنيم؛ بلكه براي جلوگيري از عبور تروريستان از آنطرف مرز به افغانستان، پاكستان بايد در امتداد مرز ديورند، حصار كشي يا ديوار بزرگ إعمار كند تا هم از رفت و آمد تروريزم جلوگيري شود و هم بر ادعاي ارضي دو طرف بر مرز ديورند پايان داده شود. اينطوري نمي شود كه هم مرزها باز باشد از سوي هم توقع مدينه فاضله در دو طرف مرز داشته باشيم.
هارون معترف

>>>   نخست عرض كنم كه ميان من و جنرال هاي پاكستان نه، بلكه دو ملت خواستار پايان دادن بر عبور و مرور تروريزم در دو طرف مرز ديورند هستند، تنها كسان كه طرفدار آزاد بودن مرز ديورند هستند، طالبان و حلقات تروريستان ديگر استند كه اينجا نقطه اشتراك شمارا نيز با آن ها نشان مي دهد. دوم اينكه مرز ديروز «فرضي» نيست بلكه مرز شناخته شده و تاييد شده از جناب ملل متحد و جامعه جهاني است. سوم اينكه مسله ديورند يك قضيه نهائي و حل شده است و هيچ مشكل استراتيزيك ميان دو كشور وجود ندارد، بلكه مشكل تنها در حلقات قومي و شونيزم در اين طرف مرز ديورند است. اگر باور نداريد برويد در آن طرف مرز همه پرسي راه اندازيد اگر يك درصد موافق با الحاق اراضي پاكستان به نفع افغانستان يافتيد، شما برنده هستيد. مسله مهم اين است كه سالهاست ما از بابت مرزهاي باز ديورند، قرباني داده ايم و اين تماميت خواهي ادعاي ارضي مافياي قومي در افغانستان عامل بحران بوده. بنا مردم افغانستان ازين بعد حاضر نيستند قرباني گاو شيري مرز ديورند شوند.

>>>   سالهاست ما از بابت مرزهاي باز ديورند، قرباني داده ايم و اين تماميت خواهي ادعاي ارضي مافياي قومي در افغانستان عامل بحران بوده. بنا مردم افغانستان ازين بعد حاضر نيستند قرباني گاو شيري مرز ديورند شوند.

>>>   استراتژیک افغانستان نه استراتژیک عده ای از پشتونها

>>>   مرز ديورند مثل بقيه مرز هاى كشور، يك مرز رسمى بين اللملى شناخته شده و توقع ما در اين مورد بيجا و غير منطقى است. من با اقاى متعرف موافق ام.
Mohammad Zahir

>>>   پاکستان حق اش است که‌ از مرزهای خود دفاع کند پل اتک نی تورخم وپشاور سپید بولدک ،

>>>   جنگ با پاکستان در یک سطح وسیع ملی نیست. در یک نگاه قومی، بسیاری ها جنگ با پاکستان را جنگ یک قوم می دانند که دیگر اقوام نباید در ان دخیل باشند.

>>>   درمقابل پاکستان ماباید تعداد راکت هارا ئدقیق حساب کنیم که اشتباه رخ ندهد
ر

>>>   "در مقابل پاکستان باید چگونه رفتار کنیم؟"
مثلیکه تا امروز کرده ایم!!!!!!!!!!!!>>>   رهبران پاکستان کشور خود را مدرن ساخته اند و حاکمان افغانستان در فکری وزارت و چوکی میباشند . زره

>>>   شاه آغا مراد محسنی
پدرآن شان وطن را فروختند حالا اینها بخاطر دفاع از وطن دادخواهی میکنند عجب ولا.
تمام بد بختی جامعه از دست ای وحشی های قرن بیست ویک است.
بالای خود ریشخند زدند

>>>   خیلی تحلیل زیبا دست تان درد نکند.


>>>   پاکستان با چنین رفتار خصمانه ترورست پروری اش در حالت انزوای جهانی قرار گرفته اما پاکستان بی شرم انرا بخود نمیگیرد وبه جنایت اش ادامه داده واز روی سیاهی به هیچ کشوری از ازادی خواهان جهان روی و ابرو به پاکستان باقی نمانده این سیاست گنده پاکستان دشمن انسان و انسانیت سبب به انزوا کشاندن پاکستان گردید است اما کجاست شرم وحیا که پاکستان منصرف از ترورست پروری و ترورست اندیشی دست بردار گردد حالا باز گرگ پیراش عزیز مشاور خارجی پاکستان با حرف های دروغین همیشگی اش در کمک به اوردن صلح در کشور ما افغانستان حرف و حدیثی دروغین اش را میزند تا فشار جامعه بین الملل از جمله امریکا که سالانه ملیون ها دالر کمک را از امریکا میگرند صدا به راه انداخته که ما خواهان صلح در کشور افغانستان هستیم در حالیکه دروغ محض است اگر خواهان صلح در کشور ما هستند مراکز تعلیمی وتربیوی ترورستان از جمله طالبان را در خاک پاکستان ببندند واز کمک مالی و نظامی و لوجستیکی و نقشه کشی جنگی به گروه مزدور طالبان و شبکه حقانی دست بردار اند ما را خیر پاکستان بکار نیست از شر رسانی دست بگیرند.

>>>   از فدریکو گارسیا :
گناه
چه دلپذيراست
اينکه گناهانمان پيدا نيستند
وگرنه مجبور بوديم
هر روز خودمان را پاک بشوييم
شايد هم مي بايست زير باران زندگي مي کرديم
و باز دلپذيرو نيکوست اينکه دروغهايمان
شکل مان را دگرگون نمي کنند
چون در اينصورت حتي يک لحظه همديگر را به ياد نمي آورديم
خداي رحيم ، تو را به خاطر اين همه مهرباني ات سپاس
انتخاب : از گیلگمش

>>>   مارا غم لــــــرو بـــر کشته است

>>>   نشر اخبار ياوه سرايى هاى كرزى توسط خبرنگاران ، در واقع كمپاين به ملا عمر است.

>>>   پاکستان بعد از نوزده سال، پروسه سرشماری نفوس خود را آغاز کرد. آیا مهم نیست که افغانستان نیز بعد از حداقل پنجاه سال، سرشماری نفوس را انجام دهد. هر کشور، مسلما برای هر فعالیت حکومتی و جهانی، نیاز دارد تا تعداد دقیق نفوس خود را بداند، سن و جنسیت نفوس اش مشخص باشد. تراکم نفوس و رشد ان واضح گردد. وگرنه چگونه برای مردم، پلان های اقتصادی و مالی و معارف و صحی و غیره را طرح خواهد کرد، چگونه یک کشور رشد نفوس خود را برنامه ریزی و کم و زیاد آنرا مهار خواهد ساخت، چگونه بودجه را بر مبنای تراکم نفوس در مناطق مختلف اختصاص خواهد داد.چگونه برای آینده پلان خواهد کرد
در قرن بیست و یک، اگر کشوری تعداد دقیق نفوس خود را نداند، مانند فردیست که نام وتخلص خود را نمی داند.

>>>   به پادو هایی پاکستانی درداخل که وطن می فروشند ل....د این تنها پاکستان عامل این همه بدبختی درین کشور نیست عامل اصلی بدبختی ریشه در داخل و فرهنگ قبیلوی و مزدوری به بیگانکان دارد. نگاه های تانرا بیشتر به داخل کنید .

>>>   پاکستان یک کشور جنایت کار دنیا مردم آن صرف بنام مسلمان و در قیافه و عقل ....ند به نظرم این مردم چتل و....باید نابود و کشوری به نام پاکستان که نزد من جنگل .... است باید از نقشه دنیا حذف گردددددددددد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است