10 ویژگی مهم و برجسته خبرنگاران
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۷    ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ کد خبر: 130595 منبع: پرینت

برای من خبرنگار و ژورنالیست ده ویژگی مهمی دارد. یک ژورنالیست حرفه‌ ای با ارایه‌ برنامه و نوشته‌ ای کاری می‌ کند که؛

1. رییس دولت نمی‌ تواند زیرا این ژورنالیست است که هر پیامی را شناسایی می‌ کند. رسانه‌ می‌ تواند برای پیام‌ ها «تعریف» خلق کند. از این‌ رو می‌تواند پیام مهمی را کوچک و خبر کوچکی را کلان جلوه دهد. خرد ساختن ترامپ توسط یک خبرنگار، نمونه خوبی است.

1. احزاب سیاسی نمی‌ توانند زیرا این ژورنالیست است که با شناسایی گروه‌ های سیاسی، ذهنیت سیاسی جامعه را تعیین می‌ کند.

3. بخش خصوصی نمی‌ تواند. در زندگی امروز اشتهارات و اعلانات سرنوشت اقتصاد را تعیین می‌ کند. از این‌ رو جایگاه ژورنالیست و ژانرهای خبر و تحلیل اقتصادی خیلی اهمیت دارد.

4. پارلمان نمی‌ تواند. پارلمان‌ ها بدون نقش خبرنگاران فلج می‌ شوند. این رسانه و ژورنالیست است که عضو پارلمان را تعیین سرنوشت می‌ کند.

5. جنگنده‌ ها نمی‌ توانند. خبرنگاران سیمای جنگ را برجسته‌ می‌ کنند. میلیون‌ ها دالر سلاح و مهمات با یک خبر و تحلیل به «هیچ» مبدل می‌ شود.

6. دیپلماسی نمی‌ تواند. هرگونه دیپلماسی در تاثیر رسانه‌ ها فعال می‌ شود. گُسست دیپلماسی با خبرنگاران، مرگ مذاکرات را به‌ بار می‌ آورد.

۷. روشنفکران نمی‌ تواند. روشن‌ فکری که با خبرنگار همنوایی دارد، تاثیرگذارترین است. آنی‌ که با رسانه همنوایی ندارد، تجرید می‌ شود.

8. جامعه مدنی نمی‌ تواند. خبرنگار گلوی جامعه مدنی است. زیرا بدون نقش خبرنگار، جامعه مدنی نقش پیامبری را با دولت از دست می‌ دهد.

9. ملا نمی‌ تواند. هر ملایی که بر خلاف خبرنگار و رسانه سخن گوید، خودش را به قمار حرفه‌ اش به‌ بازی می‌ گیرد. ملای تاثیرگذار آن‌ است که با خبرنگار حرف می‌ زند و برای خود تریبون می‌ سازد.

10. هنرمند نمی‌ تواند. هیچ هنرمندی بدون تحلیل هنری به وسیله ژورنالیست هنری، هنرمند نمی‌ شود. هر شاخه هنر به رسانه محتاج است و هنرمندی‌ که از خبرنگار دوری می‌ جوید، از نگاه جامعه ناپدید می‌ شود.

ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است