نوروز نقطه وصال با طبیعت است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۲    ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ کد خبر: 130631 منبع: پرینت

نوروز آغاز اعتدال بهاری( برابری شب و روز ) فرا رسی فصل بهار و اولین روز تحویل سال خورشیدی است و در این فصل طبیعت دستخوش تغییرات زیادی می شود و درجه حرارت هوا از زیر صفر بالای صفر می رود و حیوانات و درختانی که دارای خواب زمستانی هستند از خواب زمستانی بیدار می شوند و زندگی را دوباره آغاز می کنند.

نوروز نقطه وصال با طبیعت است، بهار یعنی جشن موجودات زنده اعم از انسان، حیوان و نبات است. حیوانات و پرندگان نیز در فصل شروع سال به تولد مثل یعنی افزایش نسل می دهند و در همین فصل طبیعت جامه سبز تازه ای را بر تن می کند. واقعا آگاهان چیز فهم این چرخه طبیعت را خوب درک می کنند. در این فصل چرخه طبیعی برعکس می شود، یعنی طول روز بیشتر و از شب کمتر می گردد.

باید یادآور شد که اکثریت پرندگان در فصل بهار از یک قاره به قاره دیگر برای دسترسی به مواد غذایی و یا زیستگاه زاد و ولد برای استراحت ده ها هزاران کیلومتر مهاجرت می کنند. ویژگی مهاجرت پرندگان نظم فصلی سالانه آن است.

برمی گردیم به ریشه های تاریخی نوروز؛
این جشن در ادوار تاریخ به جمشید پادشاه بلخ نسبت داده شده است و از همین سبب نوروز جمشیدی نامیده اند. ضیافت « جشن » نوروز به صورت رسمی در عصر جمشید کیانی بلخی در بلخ بامی بنیانگذاری شده است. نوروز نخستین روز ماه حمل چهره سپید، روشن و گرم حیات بخش و زندگی ساز طبیعت است.

فضای سبز دارای آثار مثبت همچون نیروی التیام بخش روی فکر سلامت ذهنی همچنین بدن انسان دارد. شادابی، خرمی به روان جسم انسان می بخشد و افسردگی را درمان می کند.

پس هموطنان فرصت بهار را برای داشتن جسمی سالم و روانی با نشاط، از دست ندهیم. از لحاظ علم روانشناسی مشاهده مناظر طبیعی می تواند تاثیرات مثبت و بی نظیری روی روح و روانتان بگذارد.

باید خاطرنشان ساخت که نوروز جشن طبیعت است و این فصل پر از طراوت می باشد. در حقیقت نوروز جشن دهقان است، فصول بارگیری میوه و غله و پرکردن کندوها از غله و پرکردن باغبان سبت ها از میوه است. نوروز اسم طبیعی است بنابراین جشن نوروز در تمام کشورهایی که در حوزه فرهنگی آریای باستان قرار دارند و بخصوص خراسان کهن «افغانستان امروز» هر ساله با شور و شعف خاص برگزار می شود.

حافظ درباره نوروز

باد نوروزی همی در بوستان بتگر شود
تا ز صنعش هر درختی لعبتی دیگر شود

ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی ــــــ از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی ـــــــ به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی

از سعدی شیرازی درباره نوروز

برآمد باد صبح و بوی نوروز ــــــ به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال ـــــــ همایون بادت این روز و همه روز

نظامی گنجوی درباره بهار

بهاری داری از وی بر خور امروز ـــــــ که هر فصلی نخواهد بود نوروز
گلی کو ، را نبوید ، آدمی زاد ـــــــ چو هنگام خزان آید برد ، باد

داکتر یارمحمد حیدرزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام به تمامی دوستان خوب و گرامی، امیدوارم سال خوبی داشته باشید و تمام لحظا های زیبای زندگی تون پر از شادی و لبخند باشه ، نوروز فرخنده باد . حبیب الله یوسف زی

>>>   چیزی به اسم حوزه فرهنگی آریای باستان وجود نداره بلکه ایران باستان است و خراسان که شامل کشورهای تاجیکستان و ازبکستان و تر کمنستان و قسمتی از افغانستان است از ایران جدا شد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است