گرمایش زمین منجر به افزایش دیابت می شود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۶    ۱۳۹۶/۱/۸ کد خبر: 130951 منبع: پرینت

افرایش دمای جهان بر اثر گرم شدن کره زمین ممکن است در افزایش ابتلای افراد به بیماری دیابت نوع ۲ نقش داشته باشد.

بر اساس نتایج تحقیق دانشکده پزشکی دانشگاه لایدن هالند، شیوع دیابت نوع ۲ به سرعت در سراسر جهان در حال افزایش است. ۴۱۵ میلون نفر در سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ از بیماری دیابت نوع۲ رنج برده و پیش‌بینی شده تعداد این افراد در سال ۲۰۴۰ به ۶۴۲ میلیون نفر برسد.

محققان دریافتند تمایل بیماران دیابت نوع ۲ به سرمای متوسط به مدت ۱۰ روز حساسیت به انسولین را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. از نظر فیزیولوژیکی، قرار گرفتن در معرض سرما، بافت قهوه‌ای آدیپوز یا BAT را فعال می شود. چربی قهوه ای متمایز از چربی سفید است. فعال شدن این چربی منجر به بهبود حساسیت بدن به انسولین، هورمون تنظیم کننده قند حاصل از مواد خوراکی، می شود.

محققان دریافتند به ازای هر یک درجه سلسیوس افزایش دما، تنها در ایالات متحده بیش از ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به دیابت نوع۲ افزایش خواهد یافت.

به گفته محققان از آنجائیکه چربی قهوه ای در اقلیم گرم تر فعالیت کمتری دارد، از اینرو ممکن است در نهایت منجر به مقاومت انسولین و دیابت شود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   گرمایش زمین همچنان سبب تغیر نوعیت گیاهانی میشود که حیوانات مصرف میکنند، یعنی گیاهان منطقه حاره که هوای آن گرم است و گیاهان آن سخت و در نتیجه باعث تولید زیادتر گاز میتان توسط گاو ها و دیگر حیوانات میشود که این گاز ها به نوبه خویش سبب ازدیاد گرما کره زمین میشوند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است