عسل طبیعی یا عسل مصنوعی؛ روش تشخیص
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۸    ۱۳۹۶/۱/۱۷ کد خبر: 131341 منبع: پرینت

آسان ترین روش تشخیص عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر است که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و یا تهیه و فروش عسل مطلع هستید.
این روزها به دلیل سودجویی برخی فرصت طلبان ، تشخیص مواد غذایی خوب و بد و سالم و ناسالم کار دشواری است. این نوشتار به ما کمک می کند روشهای تشخیص عسل را فرا بگیریم.
آسان ترین روش تشخیص عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر است که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و یا تهیه و فروش عسل مطلع هستید.

برخی افراد، میزان رطوبت عسل را به وسیله برگرداندن شیشه عسل و سرعت بالا و پایین رفتن حباب داخل شیشه و برخی به وسیله میزان کش آمدن عسل اندازه گیری می کنند، ولی باید توجه داشت که این روش ها دقیق و مطمئن نیست.

تمام عسل ها حاوی مخمرهای خوراکی بی ضرر برای انسان است .باید توجه کرد که عسل در زمستان به دلیل سرمای زیر 11 درجه تخمیر نمی شود. البته نگهداری عسل در دمای 38 درجه سانتی گراد نیز می تواند از تخمیر آن جلوگیری کند، ولی در دراز مدت به کیفیت عسل صدمه می زند، زیرا حرارت بالا کیفیت عسل را از بین می برد.

عسل با رطوبت بیش از 17 درصد بیشتر در معرض تخمیر است. بعد از شکرک زدن، درصد تخمیر عسل افزایش می یابد. تخمیر شدن مختص عسل های بسته بندی شده و صاف شده نیست، بلکه اگر شرایط مناسب باشد، عسل "شان" نیز تخمیر می شود.

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه است. لذا افراد می توانند با مصرف زیاد و توجه دقیق به درجه خلوص عسل، حتی نوع عسل را از نظر گیاه مورد مصرف زنبور تعیین کنند، زیرا هر گیاه مزه خاصی به عسل می دهد.

باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل.ضمنا اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش حتماً بو و رایحه قوی و مطبوع عسل طبیعی را می توانید استشمام کنید.

اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتری برخوردار است.

این وجود، هر یک از روش های فوق به تنهایی نمی تواند خالص بودن عسل را ثابت کند.

این روش ها را هم امتحان کنید:
- برای تشخیص عسل؛ سر گوگرد دار چوب کبریت را وارد عسل کرده (آغشته به عسل) سپس با فندک سعی کنید آن را آتش بزنید. اگر روشن نشد عسل خوبی خریده اید.

- با قاشق مقداری از عسل در ظرف آب سرد بریزید، طوری که با فاصله از آب وارد اب شود اگر مستقیم (اصطلاحا نخ عسل) در یک جا جمع شد عسل مرغوبی است.

- ظرف شیشه ای حاوی عسل را جلوی نور بگیرید اگر نور براحتی از ان عبور کرد عسل خوبی نیست ، باید تیره باشد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عسل طبیعی
نظرات بینندگان:

>>>   من هیچ عقیده ندارم که عسل خاص را بتوانم پیدا کنم و لو یکصد گرام آنرا
۲۰ بیست پوند انگلیسی بخرم . به فیشن و عبارات رنگین بوتل ها بازی نخورید
داکتر امان لندن

>>>   بجواب امان
اشتباه میکنی من از امریکا با شما صحبت دارم درینجا قیمت عسل وشکر تقریبا یک چیز است وعسل بسیاربسیارزیاد تولید میشود واصلا حاجت به مخلوت کردن چیزی زیادی احساس نمیشود
دو ازطرف وزارت صحت عامه امریکا مجددا ومکررا عسل وسائیر مواد خوراکی بساردقیق با وسائیل مودرن تحقیق و تجزیه میشود وعین میتود دراروپا موجود است
چون توازافغانستان انجا رفتی درافغانستان هرتقلب وخیانت که تصورش هم نشود موجوداست
جیلانی جویا

>>>   تقلب عسل گپ خوردی است حتی انسانهابه پول این ملت تحصیل کرده خدمت رابه کشورهای خارج کردند .این تقلب هردودنیاراازدست میدهد.چون ملت , وطن , دوستان شهروندی , اقارب نزدیک , جسدت هم مسافر فراموش شده امثالهم ازدست رود پس هردودنیاازدست رفته است .
دموکرات

>>>   ذګر شرینی عسل و شرینی دختر یک چیز بود بدانید که عسل خالص است امتحان شرط است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است