از پرتاب بمب در ننگرهار تا پیغام برای دشمنان
پس از مادر بمب ها، باید منتظر چه جنگ افزار و چه نبردهای غافلگیرانه دیگری در خاک افغانستان باشیم و چند میلیون کشته و زخمی دیگر باید هزینهِ رقیب کُشی های جهانی شود و چند گروه تروریست دیگر از دل نبردهای امریکا پدید می آید؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۱    ۱۳۹۶/۱/۲۷ کد خبر: 131790 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، ننگرهار از این پس با نام آزمایشگاه مادر بمب های امریکا به یاد خواهد آمد، بمبی که در ساعت هفت و نیم شب پنج شنبه منطقه اسدخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار را به قصد نابودی گروهی 40-70 نفر داعش و تونل های حفر شده توسط آنان مورد استفاده قرار گرفت.

اما چرا امریکا برای گروه کوچکی از داعش که هنوز بر سر حضور و عدم حضورشان در افغانستان ابهام وجود دارد، بزرگترین بمب غیر هسته ای را با هزینه ای 11 میلیون دالر استفاده می کند؟ به طور قطع پیغامی که این بمب به همراه داشت نه برای داعش بلکه برای اهداف دیگر بود.

مارک کانسین، مشاور مرکز مطالعات راهبردی و جهانی در خصوص این بمب می گوید: این یک جنگ افزار ویژه و سنگین که تنها با هواپیماهای کارگو قابل انتقال است، در فاصله نزدیک گوش و اعصاب را صدمه می زند و می تواند وارد تونل ها شود، امریکا تنها پانزده تا از این بمب ها ساخته که در موارد استثنایی استفاده می شود.

بنا به گزارش طلوع نیوز، برخی از کودکان منطقه اچین ننگرهار به دلیل صدای مهیب بمب، شنوایی خود را از دست داده اند. هرچند مقام های نظامی امریکایی و امنیتی افغانستان مدعی شدند که هیچ غیرنظامی در این عملیات صدمه ندیده اند اما خبر از کشته شدن 35 نیروی داعش را می دهند.(برخی خبرگزاری ها تعداد تلفات را متفاوت و بیشتر گزارش داده اند)

دونالد ترامپ پیش از پرتاب این بمب، با حمله موشکی به پایگاه الشعیرات سوریه در پی حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون ادلب این کشور، نشان داد که متفاوت از اوباما عمل می کند.

منتقدان، اوباما را با سیاست سست و غیرقاطعانه در خاورمیانه دلیل قوت گرفتن بشار اسد و گروه های جهادی می دانند و مهم تر این که باعث شد، روسیه نقش پررنگ تری در منطقه بازی و ایران هم در کشورهای بیشتری نفود کند.

ترامپ که با حمله به سوریه نشان داد که همراهی برای پوتین در منطقه نیست، این بار نیز با به کارگیری بزرگترین بمب غیرهسته ای جهان در ننگرهار، این پیام را برای روسیه داشت که هیچ زمان افغانستان را با صرف میلیاردها دالر و تلفات نظامی برای این کشور رها نخواهد کرد.

از سوی دیگر، گمان نمی رود که حکومت وابسته به کمک های امریکا با سیاست خارجی سست، حتی مطلع از انجام چنین عملیاتی باشد در حالی که امریکا در افغانستان اختیار تام برای هر عملیات نظامی و تسلیحاتی دارد.

هرچند اوباما با احتیاط و بر اساس روابط دیپلوماتیک نسبت به افغانستان عمل می کرد اما ترامپ طی ماه گذشته نشان داد که رویکردی غافلگیرانه و غیرپیشبینی دارد و عملیات و حمله های دیگری در افغانستان برای به تضعیف کشاندن رقبای خود در منطقه و جهان صورت خواهد داد.

درست پس از انفجار این بمب، روسیه میزبان نشست صلح افغانستان با شرکت ده کشور همچون هند، پاکستان، ایران، افغانستان و ... بدون حضور امریکا اما با پیغام مهمی از سوی این بمب بود. کشوری که داعش را بهانه گفتگو با طالبان و حضور در افغانستان عنوان کرده که از ابتدا با انتقاد امریکا همراه بود.

افغانستان کشوری که طی شانزده سال گذشته در اختیار نظامی امریکا بوده و روسیه طی ده سال جنگ با نیروهای جهادی با پشتوانه حامیان خارجی آنان به سرانجام شکست رسید، اکنون میدان رقابت رقبای قدرتمند جهان شده است و مکانی برای آزمایش مهیب ترین سلاح ها برای نشان دادن خط قرمزها به دشمنان.

حمله بر داعش آنهم گروهی کوچک 40 تا 70 نفری میان دو کوه، نه می تواند دلیل بمبی نه متری با هزینه 11 میلیون دالری باشد و نه مبارزه با خطر تروریزم بلکه برای اهداف بزرگتری از آزمایش تسلیحات گرفته تا خط و نشان کشیدن برای رقبای این کشور در منطقه مورد استفاده قرار گرفت.

در این میان نکته تاسف برانگیز، دولتمردان و حکومتی ضعیف و مترسک مانند در افغانستان است که دیکته وارد آنچه از آنان خواسته می شود را عمل کرده و می گویند.

بزرگترین بمب غیرهسته ای توسط امریکا در ننگرهار مورد استفاده قرار می گیرد، ترامپ آن را با افتخار یک پیروزی می نامد و حکومت وحدت ملی با تمام قوا از آن حمایت می کند و آنچه باقی می ماند هراس از جنگی بزرگ! بزرگتر از گذشته میان رقبای خارجی در خاک افغانستان است.

پس از مادر بمب ها، باید منتظر چه جنگ افزار و چه نبردهای غافلگیرانه دیگری در خاک افغانستان باشیم و چند میلیون کشته و زخمی دیگر باید هزینهِ رقیب کُشی های جهانی شود و چند گروه تروریست دیگر از دل نبردهای امریکا پدید می آید؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ننگرهار
سیاست امریکا
نظرات بینندگان:

>>>   آمریکا افغانستان را با خفت و ذلت ترک خواهد کرد شک نکنید. 16 سال برای مبارزه با طالبان کم بود؟
امریکا سال 2001 به افغانستان امد امروز سال 2017 است!!

>>>   سوال اینجاست که قدرت امریکارا همه مردم افغانستان قبول دارداما چطورنمیتواندکه باچندتااشپشی
به نام طالب مقابله کند وانهارابرای همیشه ریشه کن
کند بیست سال میشودکه امریکادرافغانستان درگیراست
نقطه سوال برانگیزهمینجاست که بااین همه بمب ها وراکت های که همگیش رهبری شده است که اگر
بخواهدطالب راازهرسوراخی که پنهان شودبیرون میکند
بازهم امریکادرافغانستان گیرکرده ویااینکه این جنگ ساختگی است وهمه فلم است فقط بخاطر چپاول معادن افغانستان.

>>>   حیران به این هستیم که تاحالا آمریکا که پرتاب این بم را پلان کرده بود و همچنان حکومت افغانستان تا حال نگفته است که به کدام تعداد پاکستانی ها و یا خلص بگویم در مجموع مخالفین حکومت از بین رفته اند چون از زمانیکه بم پرتاب گردیده است گزارش های ضد و نقیض در مورد تلفات مخالفین پخش شده است. چون وضعیت طوری است که فعلاَ هم حکومت به آنجا رفته نمیتواند تا گزارش دقیق را از تلفات مخالفین به نشر بسپارد. پس کشورهای دیگر چطور معلومات گرفتند که به تعداد 500 تن تبع پاکستان از بین رفته اند. در بعضی موارد همین کشور دوست هند نیز بخاطرمشکل خودش که با پاکستان دارد، افغانستان را به معرض خطر با پاکستان مواجه میسازد و از ما به نفع خود استفاده میکند که متأسفانه رهبری حکومت این را هم نمیداند. که چطور هند بخاطر انتقام گرفتن خود از پاکستان، ما را استفاده میکند.

>>>   دکتر لطیف پدرام امروز در مجلس نمایندگان:
جناب کرزی چرا در رابطه با چهارصدبستر چنین موضع محکمی نگرفتند چون فکر میکند این در بیرون بیشتر مصرف دارد. و یاد کرزی رفته که پیشقراول همین نیروهای آمریکایی ونیرو های اشغال برای آمدن در افغانستان بودند. باید با مردم صادق بود و راست سخن گفت.

>>>   فوری
يكي از رسانه‌های هندی از کشته‌شدن 500 تن از اتباع پاکستان در حملۀ هوایی امریکا در ننگرهار خبرداده‌ است. بر بنیاد گزارش این رسانه، شماری از افسران سازمان استخبارات پاکستان نیز در جمع کشته‌شده‌گان می‌باشد.
همچنان يك منبع به آريانا نيوز گفته است :
تا اکنون از سه تونل تخریب شده در نتیجه استفاده از بزرگترین بمب امریکا در ولسوالی اچین 92 جسد داعشی بیرون شده است.
منابع به اریانا نیوز می گویند : از تونل اول 22 جسد ، از تونل دوم 60 جسد و از تونل سوم 10 جسد داعشی بیرون شده است .
این منبع می گوید : امار تغییر خواهد کرد و شمار زیادی از فرماندهان داعش نیز در میان جسد ها قرار دارند .
در این حمله بمبی سلاح های سنگین و سبک داعش نیز تخریب شده است .
بناً يك تعداد حق دارند از اين حمله خفه باشند و آنرا محكوم نمايند !
به همين دليل تعدادي در كابل و تعدادي در اسلام آباد به نمايندگي از ما مأتم گرفته اند !

>>>   باداران کرزی حبیب یوسف زک کشته شدند تسلیت تقدیم میکنم
نصرت الله آریامهر ازکابل

>>>   ای کاش که خود حامد کرزی هم در جمله کشته شده گان بجهنم رفته گی می بود تا ملت از شر این ثعلب مکار و رهبر تروریستهاخلاص می شدن. همه ملت افغانستان میدانند اگر آمریکا شانس دوره سوم ریاست جمهوری را به حامد کرزی میداد و پیروزی آن را تضمین میکرد هر گز راجع به آمریکائیها چنین حرف ها نمی گفت و لو میله آهنی به قطر 50 ملی متری را در مقعدش داخل میکردند. همه بدبختی های افغانستان از دست همین ثعلب مکار ودستیاران رذیل شان است .

>>>   Nematollah Torkany
اگر امریکای ای نمیبود کسی به باد معده ای کرزی خنده نمیکرد. کرزی ، اشرفغنی، حنیف اتمر، اسماعلیون و صد ها فایشست غلام امریکا ـ انگلیس اند.

>>>   ازی دم بریده شک نیست خو احتیاط کنید که به یادش نتین

>>>   واقعاً اگر پاکستانی ها بخصوص افراد آی اس آی کَشته شده با شد.کار خیلی خوبی شده است.وبزرگترین ضربه به مولانا فضل شیطان ومولانا سمع الناحق وحافظ سعید و100 ها گروپ های ترورست پاکستانی خواهد بود.
م.م

>>>   مسجد ارگ ریاست جمهوری افراد عادی ازین فاتحه محروم خواهد بود

>>>   به اين مى كويند دروغ ششششششاخدار .

>>>   خبر بسیارخنده دار شاید 500دانه موش راکشته باشد
کم کم به هزار و ده هزارخواهد رسید

>>>   بهترین کار شد کاش این پنجصد پنجهزار پنجابی ترورست میبود

>>>   دروغ محض است، مردم محل شايد اوضاع هستند، هند هم ميخواهد ما را استفاده نمايد.

>>>   کرزی بیچاره در تمام لحظات زندگی اش رنج میبرد چونکه ملت را با فریبکاریهای خود غرق درمصیبت ساخت. زنده باد اشرف غنی صادق و متعهد به کشور مرگ به کرزی معامله گر و دروغگوی.
از قره باغ کابل

>>>   این روز ها به کرزی خیلی پر از ماتم بود زیرا افرادش خیلی مردار شدند.

>>>   این روز ها به کرزی خیلی پر از ماتم بود زیرا افرادش خیلی مردار شدند.

>>>   انگیزه های مخالفت کرزی با استعمال بزرگترین بمب غیر اتمی در ننگرهار چیست؟
به باور من کرزی از هر فرصی برایش استفاده پاپولیستی می کند و به بسیار چیز های که می گوید باور ندارد.
او به سه دلیل به استعمال این بمب و بمب های دیگر مخالف است:
۱) اوبحیث یک شاه شجاع بد نام امریکایی تلاش می کند از طرق ناسیو نالیسم کاذب برای خویش اعتبار و حیثیت جستجو کند. او نگران تخریب محیط زیست و تبعات صحی بر مردم منطقه نیست.
۲) او ترس دارد که ممکنست روزی این بمب بر علیه طالبان استفاده شود. او خود را بحیث پدر و ناجی طالبان می شمارد و آرمانهای قبیلوی خویش را در انتحار و انفجار و ویرانی طالبان جستجو می کند.
۳) کرزی فکر می کند یکی از پیامهای استعمال این بمب مهیب ترساندن روسها و ایرانی هاست. او از فرصت استفاده کرده برای روسها و ایرانی ها که درین روز ها روابط گرم با طالبان دارند پیام هم فکری بدهد.

>>>   من دیروز تصمیم گرفتم که امریکا(بادار مه) از افغانستان بکشم/کرزی/

>>>   دکتر لطیف پدرام امروز در مجلس نمایندگان:
جناب کرزی چرا در رابطه با چهارصدبستر چنین موضع محکمی نگرفتند چون فکر میکند این در بیرون بیشتر مصرف دارد. و یاد کرزی رفته که پیشقراول همین نیروهای آمریکایی ونیرو های اشغال برای آمدن در افغانستان بودند. باید با مردم صادق بود و راست سخن گفت.

>>>   افغانستان نبايد ميدان جدال تسليحاتى روسيه و امريكا شود!
راشيا تودى: مادر بم ها را فراموش كنيد، با پدر بم ها آشنا شويد.
پدر بم هاى ساخت روس، چهار برابر قوى تر از مادر بم هاى ساخت امريكاست و در سال ٢٠٠٧ ساخته شده است.
#مسلم_شيرزاد

>>>   همه اين حرف هاى دروغ بخاطر أغوا وفريب مردم است . دالر خور هاجوكى نشينان ومزدورن أنها بأيد با اين حرفها به اين جنايت بزرك بادار شان برده بيندازند .

>>>   این یک تبلغ است هچ داعشی کشته نشده فقط یک سیاست است

>>>   هههههه بسیارخنده دار اس که امریکا بعد از هجده سال فهمیده که داعش و طالب خطر جدی است ومادر بمب های خود رابالای انهاامتحان کرده

>>>   دروغ است داعش وطالب نظامیان امریکایی است

>>>   ترورست به ننگرهار لازم نه، اما به پلخمرى لازم.
ماهده ديورند كه تمام اقوام را از بدنه اصلى شان جدا ساخت، مهم نيست و فقط مرز جنوب مهم است.
مرز جنوب زمانى به من مهم خواهد بود، كه تمام مرز هاى ترسيم شده توسط استعمار، بك سان يا قابل قبول باشد و با نباشد.

>>>   کار معقولی در جهت تخریب مخفیگاه های تروریزم شده . گرچه برای
کرزی برادر تروریست ها مشکل تمام شده .
غفور زی کابل

>>>   اين خبر بايد درست باشد، چون حمله با موافقه أفغانستان صورت گرفته و ارتباطي هاي داعش هم برايشان اطلاع داده اند كه اين مراكز را تخليه نمايند، مانند حمله أمريكا بالآي ميدان نظامي سوريه، كه سوريه قبل إز حمله تمام طيارات شانرا نظر به اطلاع روسيه إز آن ميدان خارج كرده بودند.

>>>   یک سوال ذهنی!
همین بچه خوانده های کرزی از قبیل ...، وقتی اظهارات و عشق ایشان رابه طالبان خونخوار مشاهده میکنند، چی احساسی دارند؟!

>>>   موجودیت داعش درافغانستان بکلی دروغ وشاعیه است.پس روی این موضوع فکرکنید.که امریکاوشرکای
غربیش درافغانستان به دنبال چی اهدافی سرگردان هستند.

>>>   امریکا بزرگترین جنایتکاران وحشی را از اچین گم کرد۰
خداوند خیرش بدهد و درینکارش برکت بدهد۰
وقتی امریکا علیه این جانی ها چیزی نکند زوزه میکشید که امریکا با اینها همدست است ولی حالا که مردارشان کرده شکایت دارید که بم بزرگ بود یا زدنش بسیار سخت بود۰

>>>   درین کشور داعشی وجود ندارد۰ همین اوغان ها یا پشتونها هستند که گاهی طالب میشوند، و گاهی گلبیدینی، گاهی داعشی، و حتی گاهی جنایتکاران خلقی و نجیبی ویا فاشیست های اوغان ملیتی میشوند۰ تمام این وحشت و کتشار ها را همین اوغان ها میکنند، فقط به اشکال مختلف، و فقط همین اوغان ها۰ رهبر های اینها همه یکی هستند، یعنی همه اوغان هستند و باهم وجه مشترک دارند که به اساس آن باهم همبستگی و همکاری میکنند۰

>>>   آمریکایی ها بدانند که همسایه شمالی این کشور با خدمات اساسی زیربنایی به این کشور موفق نگردید شما از فاصله های دورنخواهی از آب سردش استفاده خوبی برد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است