بمب ننگرهار، نمایش نظامی برای روسیه بود
سران ناتوان حکومت که پشتیبانی مردمی خود را از دست داده اند و مطیع ناتو شده اند ناگزیرند از هر عملی که جامعه جهانی و آمریکا در افغانستان انجام می دهد چه به نفع افغانستان باشد و چه نباشد، بخاطر بقای و آینده خود استقبال کنند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۱    ۱۳۹۶/۱/۲۷ کد خبر: 131810 منبع: پرینت

ارتش امریکا بزرگترین بمب غیر هسته‌ ای این کشور را که از آن بنام "مادر تمام بمب ها" نیز یاد می شود، بر مواضع گروه موسوم به داعش در ولسوالی اچین در ولایت شرقی ننگرهار پرتاب کرده است. گفته شده است که ارتش امریکا این بمب را راس ساعت ۷:۳۲ دقیقه شام پنجشنبه 24 حمل به وقت محلی بر مواضع شورشیان داعش پرتاب کرده است. ارتش امریکا گفته است که این بمب از طریق طیاره نو ایم سی-۱۳۰ MC-130 پرتاب شده است. این بمب قابلیت حمل یازده تن مواد منفجره را دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)،نادر بلوچ، سناتور در برنامه "همگام" درخصوص واکنش شهروندان به استفاده از بزرگترین بمب غیر هسته ای در ننگرهار گفت: مردم و نمایندگان شان از دوستان بین المللی و رهبران حکومت تقاضای تامین امنیت و ثبات را داشتند و تعجب می کنم که بعد از 16 سال حضور ، آمریکا بزرگترین بمب غیر هسته ای را در کشور استعمال کند.

بلوچ می گوید: استعمال این بمب نشان داد که ناتو و آمریکا منافع خود را در افغانستان دنبال می کنند نه منافع مردم را. چرا که منافع مردم ایجاب می کرد که امروز جایی که تروریزم تمویل و تجهیز و به افغانستان فرستاده می شود هدف واقع شود. آمریکا این مسایل را درک می کند باید از امکانات دیگری که این لانه ها را می خشکاند استفاده می کرد تا امروز با اچین، هلمند و فاریاب و بغلان مشکل نمی داشتیم.

این سناتور، در خصوص هدف از حمله آمریکا به ننگرهار اظهار می کند: استعمال این بمب، نمایش قدرت نظامی آمریکا در تقابلاتش با روسیه بود. حقیقت این است که تا هنوز به نام داعش کسی در افغانستان وجود ندارد. حضور داعش بازی ای است که به خورد ما داده شده است.

وی افزود: پاکستان ملیشه های خود را به نام داعش به افغانستان می فرستد و آنان همان کارهایی که داعش در سوریه و عراق می کنند را در افغانستان انجام می دهند. پاکستان پس از فشارهای سیاسی، اقتصادی و منطقه ای ابتکار عمل را به دست گرفت و ملیشه های خود را به نام و لباس داعش وارد صحنه کرد و توانست یک اجماع قوی را از روسیه، چین و ایران را بخاطر خطر داعش با خود همراه کند.

بلوچ بیان کرد: امروز این ملیشه های پاکستانی در مقابل نیروهای امنیتی و بین المللی ایستادگی کرده اند و تا اندازه ای هم دست بالا را نسبت به نیروهای امنیتی دارند و به دنبال جلب متحدین جدید نیز تلاش می کنند.

عضو مجلس سنای کشور استعمال بمب در اچین را به نفع افغانستان و منطقه نمی داند و اظهار می کند: این بمب افکنی ها بخاطر این است که نشان بدهد آمریکا در هر جایی که بخواهد توانایی استفاده از هر نوع سلاح و امکانات را دارد چرا که در غیر این صورت، این کشور شیوه ها و امکانات دیگری دارد که به سادگی با این پدیده مبارزه کند. یکی از این راه ها تحت فشار قرار دادن پاکستان بخاطر ویرانی منطقه و ترس و هراس افکندن در نقاط مختلف جهان است. روشن است که تازمانیکه جلوی استخبارات پاکستان گرفته نشود، هر آن بمبی که در آمریکا ساخته شود ودر افغانستان به نمایش گذاشته شود، بیهوده است.

گفته می شود که هیاتی از شورای امنیت آمریکا در سفر به افغانستان با سران حکومت بازدیدهایی خواهند داشت. بلوچ در اینباره می گوید: لازم است که در این شرایط این بار بجای پاکستان ، سران کشور ابتکار عمل را به دست بگیرند و از آمریکا به نفع مردم کار بگیرند. اما اگر سران حکومت به ضعف و ناتوانی شان در پالیسی هایشان ادامه بدهند، سال های سال در آتش جنگ خواهند سوخت.

وی، در خصوص حمایت سران کشور از حمله آمریکا به ننگرهار بیان کرد: سران ناتوان حکومت که پشتیبانی مردمی خود را از دست داده اند و خود را مطیع ناتو ساخته اند ناگزیرند از هر عملی را که جامعه جهانی و آمریکا در افغانستان انجام می دهند چه به نفع افغانستان باشد و چه نباشد، بخاطر بقای و آینده خود استقبال کنند.

بلوچ می افزاید: وضعیت ایجاب می کرد که سران حکومت کمی صبر می کردند و دیدگاه های مردم و منطقه را در این مورد می شنیدند بعد اظهار نظر می کردند. چرا که من فکر نمی کنم که سران حکومت و کارشناسان نظامی از توان تخریبی بمب از قبل آگاهی داشته باشند.

فرمانده ماموریت حمایت قاطع گفته است که هدف از این عملیات سرکوب داعشیان بوده است و بکارگیری این بمب مشخص برای یک هدف مشخص بوده است.

عضو مجلس سنا در اینباره معتقد است: این دیدگاه آمریکایی ها است. من فکر نمی کنم که نظامیان ما از کابرد این بمب آگاهی کامل داشته باشند. شاید از طریق رسانه ها، کارشناسان بین المللی که کاربرد این بمب را یادآور شده اند، متوجه شده باشند که این بمب به چه منظور استعمال شده است.

این مقام، در باره اینکه حکومت چطور جامعه جهانی را متقاعد به فشار آوردن به پاکستان کند بیان کرد: حکومت از خود خواهی های شخصی بپرهیزد و اراده مردم را در نظر بگیرد. به عنوان نماینده مردم در نشست ها می بینم که سران حکومت در حال انزوا رفتن هستند و محبوبیت خود را از دست داده اند و صرفا کسانی مورد استقبال شان است که یا در پهلویشان هستند یا مستقیم و غیر مستقیم از آنان نفع می برند.

بلوچ افزود: حکومت از دوستان بین المللی اش بپرسد که آنطور که عجولانه پیمان امنیتی را امضا کردند، تقاضای کدام صلح و ثبات را کرده اند! مردم با تمام مشکلات بخاطر تامین امنیت از این پیمان استقبال کردند. اگر متوجه می شدند که با امضای پیمان امنیتی در کنار وضع امنیتی اوضاع اقتصادی شان هم خراب می شود، من فکر می کنم که هیچگاه از آن استقبال نمی کردند. ابتدا باید صلح را تضمین می کردیم بعد حاضر به امضای آن می شدیم، هر روز که از امضای این پیمان می گذرد، کشتار، چور و چپاول اضافه تر می شود.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ننگرهار
روسیه
نظرات بینندگان:

>>>   یک سوال ذهنی!
همین بچه خوانده های کرزی از قبیل ...، وقتی اظهارات و عشق ایشان رابه طالبان .... مشاهده میکنند، چی احساسی دارند؟!

>>>   فرق نمیکند نمایش بود یا چیزی دیگر مهم این است بر فرق دشمن فرود امد.

>>>   ناتوانی و بی‌کفایتی آقای سپنتا را آدم زمانی خوب ‌تر درک میکند که کفایت، توانایی و تشکیلات آقای حنیف اتمر را بعنوان مشاور امنیت ملی میبیند. در روزگاری که سپنتا مشاور امنیت ملی بود، شما مشاوران او را می‌شناختید؟ شما سخن‌گوی مشاوریت امنیت ملی را می‌شناختید؟ شما گاهی سفر مستقل سپنتا را به بیرون و درون دیده بودید؟ شما رسانه‌هایی را که سپنتا بگرداند دیده بودید؟ شما شاعرانی را که سپنتا بگرداند دیده بودید؟ آن زمان هم مشاوریت امنیت ملی فیس‌بوک‌گردان و فیس‌بوک‌چرخان داشت؟ آن زمان هم تغییرات و مقرری‌ها در شورای امنیت ملی از سوی دفتر مشاوریت امنیت ملی اعلام می‌شد؟ و چندین پرسش دیگر که شما می‌توانید بیفزایید.
فهیم رسا

>>>   سياست در افغانستان يعني اينكه يك روز حضور داعش را تكذيب كني روز بعد عامل همه بدبختي داعش را بداني.

>>>   پرتاب بمب چند پیامد ای میتواند داشته باشد ؟
1-پاسخ برای کشور های که بدون حضور و یا نادیده گرفتن امریکا میخواهند در گفتگو صلح اشتراک نمایند.
2-جوب ای برای گروه های تروریستی این گروپ ها باید نفر اول را در سرنگونی و تمویل بشناسند.
3- با این عمل خواست اذهان مردم امریکا را به طرف خود برای جدی بودن در مبارزه علیه گروه های تروریستی جلب کند گویا ریس جمهور پابند به تعهدات خودش است .
4-برای پاکستان به عنوان غلام دایمی اش فهماند که ما هم توانایی و اراده بالقوه وباالفعل را داریم .
احمدی

>>>   بلوچ صاحب فکر نکنم که روسیه از این بم های امریکا در هراس باشد چون روسیه حالا تار خواب امریکا را دریافت نموده است واین را برای تان بسیار به اطمینان میګویم که امریکا هیچ ګاه مقابل روس ایستاده ګی نظامی نمیکند باید از تجربه های جنګ اوکراین. سوریه افغانستان و عراق بفهمید که روس چقدر دل بالا و اطمینانی عمل میکند. و امریکا فهمیده که در جنګ خارج از امریکا ناکام است. یکانه طریقه که امریکا پیش میبرد شیطانت و تبلیغات میدیا است وبس.

>>>   پدر بمب ها درروسیه است که چهار برابر امریکایش وزن دارد ....
یاران ابوذر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است