چرا این بمب در افغانستان؟
اگر بحث اصلی از بین بردن داعش است، چرا این بمب در عراق و سوریه که پایگاه اصلی داعش و در آنجا روز بروز رشد می کرد، استفاده نشد؟ 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۰۵    ۱۳۹۶/۱/۲۷ کد خبر: 131815 منبع: پرینت

وزارت دفاع آمریکا گفته بمب GBU-43 که به "مادر تمام بمب‌ها" مشهور است و نیرومندترین بمب غیرهسته‌ای ایالات متحده محسوب می‌شود، علیه شبکه‌ای از تونل‌های داعش در منطقه آشین در ولایت ننگرهار استفاده شده است.بمب مزبور که بزرگ‌ترین بمبی است که آمریکا تاکنون در جنگ‌ها از آن استفاده کرده از یک هواپیمای ترابریMC130 بر فراز تونل‌های داعش رها شده است.

جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز در این باره گفت که به دلیل خساراتی که اخیرا به داعش به ویژه گروه خراسان وارد شده آنها به ساخت بمب‌های کنار جاده‌ای و نیز ایجاد تاسیسات و تونل‌های محکم برای ارتقای سطح دفاعی خود در افغانستان پرداخته‌اند. واقعا هدف آمریکا از انفجار چنین بمبی چه بوده است؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، شکیبا هاشمی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: برخی ها در شورا تایید می کنند که این بمب رها شده در اچین ننگرهار از سوی آمریکا به خاطر از بین بردن داعش و تونل هایی که آنها حفر کرده بودند است. این موضوع را کسانی تایید می کردند که در اچین و در این قضیه سودهایی می بردند.

وی افزود: اما می دانیم که این بمب گذاری نقض حاکمیت ملی بوده است و از نظر محیطی، زیست را بسیار آلوده کرده است.این آلودگی چنان اثر عمیقی دارد که ممکن است که بر روی فرزندانی که بعدها به دنیا می آیند هم تاثیر منفی داشته باشد. کرزی، در این قسمت موقف جدی خود را اعلام کرد اما شورای ملی متاسفانه هیچ موقف جدی نگرفته است.

هاشمی، از رییس جمهور بخاطر بمب گذاری انتقاد کرده و گفت: ریاست جمهوری در خصوص این بمب گذاری گفته است که این کار با هماهنگی نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است و وزارت دفاع افغانستان هم گفته است که به خانواده ها و مردمی که در ولسوالی اچین زندگی می کردند قبلا اطلاع داده شده است که ساحه را ترک کنند و آنها هم آن را ترک کرده بودند.

نماینده مجلس، در خصوص تلفات این بمب گذاری بیان داشت: اطلاعاتی که جسته و گریخته از این بمب گذاری به دست آمده این است که سی و شش تن داعش در این حمله کشته شده است و تلفات ملکی در آن نیست. این موضوع را حکومت و ریاست وزارت دفاع می گوید. از زمانی که داعش کم کم پای به افغانستان گذاشت و در اچین لانه گزید، حکومت گفته بود که هرطور می شود در ظرف یک هفته این ولسوالی را پاکسازی می کنم امایکسال از این حرف رییس جمهور گذشت و هیچ کاری انجام نشد. حالا آمریکا آمده است و با استفاده از چنین بمبی که از بمب های مادر است در یک ولسوالی کوچک برای تعداد اندکی افراد داعش استفاده می کند. آیا این تعداد اندک با روش های دیگری قابل از بین بردن نبودند؟ اگر واقعا بحث از بین بردن داعش است؟ اگر بحث اصلی از بین بردن داعش است، چرا این بمب در عراق و سوریه که پایگاه داعش است استفاده نشد؟ آمریکا توانسته بود در سال 2001 با سلاح هایی غیر از این بمب ها تعداد زیادی از طالبان را آن هم در ظرف چند روز از بین برد حالا چطور این تعداد اندک داعش را با چنین بمبی می خواهد از بین برد؟ اگر آمریکا واقعا می خواست علیه تروریزم مبارزه کند چرا در شهرهای دیگر مانند هلمند که تعداد بیشتری داعش در آنجا هستند اقدام نکرده است.

هاشمی، در خصوص هدف اصلی آمریکا اظهار کرد: در واقع آمریکا به دنبال این است که از طریق افغانستان دشمنان دیرینه خود را از بین برد و آنها را شکست دهد. وگرنه اگر آنها به دنبال از بین بردن داعش و تروریست بودند رادیو اچین را که یکی از فعالیت های بزرگ داعش بود را از بین می بردند تا نتوانند جذب نیرو کنند.

وی در اخیر گفت: ترامپ خود گفته است که این بمب برای اولین بار آن هم در افغانستان استعمال شده است. دلیل استفاده از این بمب این است که کشورهای زیادی از منطقه ما یکجا شده اند و قرار است علیه تروریزم در منطقه نشست برگزار شود، آمریکا با این کار شاید قصد دارد قدرت خود را بیشتر به این کشورها نشان دهد. آمریکا از این ترسیده است که کشورهای همسایه افغانستان سعی دارند ایتلاف های جدی تری را در مقابل آمریکا تشکیل دهند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ننگرهار
بمب مادر
نظرات بینندگان:

>>>   Ariaie
روزى نوشته بودم تا زمانيكه مسله ديورند داغ نگه داشته شود پاكستان با استفاده از خوى مزدورى ، با استفاده از عقب ماندگى ذهنى، با استفاده از جهالت ، با استفاده از افراطيت موجود دو طرف مرز در هر زمانى كه خواسته باشد ميتواند أجير جلب كند گاهى انها را گاهى طالب، گاهى داعش، گاهى مليشه، گاهى فرشته نجات، گاهى جنگويان ازاديخواه و خلاصه هرچه خواسته باشيد ، نام گذارى كند حتى اگر أمريكا خارج شود باز هم به نام رژيم دست نشانده و يا ضد دينى از اين اجيران آدم كش دو طرف مرز استفاده خواهند كرد. راه حل دايمى همان حل مرز ديورند ، قرار داد صلح دايمى و زندگى مسالمت أميز بين دو كشور و كنار گذارى تفكر حذف ديگران در داخل و تمكين به أصول قبول شده دموكراسى در حكومت دارى و نظام سازى است!
بدون ان مردم خسته بلاخره خواهان تجزيه ميشوند و مبارزات نرم و سخت مانند همه نقاط دنيا روزى اينجا نيز سر خواهد كشيد.

>>>   تا حاکمان قبیله در ارگ باشد، چنین امری میسر نمی شود...

>>>   دوستان را حرمت و احترام
شما چه فکر میکنید ؟
آیا امریکا در افغانستان شکست خورده و بخاطر فرار و اخراج قوای نظامی خود به این بهانه میخواهد غلام حلقه بگوش خود کرزی را بشکل دیگر در
افغانستان به قدرت برساند .
به نظر من این پروژه از سالها قبل در زمان کرزی شروع شده و برای کرزی ماموریت ضد امریکائی سپرده شده است تا این خائین در چشم مردم خاک پاشیده و خود را به صفت یک شخصیت ضد امریکائی و ضد اشغالگری نمایش دهد و این بار بشکل یک ناجی و خدمتگار قلابی بر کرسی قدرت تکیه بزند .
این همه حرکات و گفتار کرزی و خود نمائی های وی قبل از انتخابات ریاست جمهوری جز نمائنگر فرار امریکا از افغانستان و به قدرت رساندن کرزی توسط امریکا چیزی دیگر نیست .
به هر طرزی که خواهی جامه بپوش
من ترا از طرزی خرامت میشناسمت
نشاط خرم

>>>   خطاب به ریس جمهور امریکا!
اگر اراده و تصمیم از بین بردن داعش و طالب را دارید،
بم را نه در ولایت ها بلکه در مرکز آن یعنی شورای امنیت نا ملی افغانستان و ارگ ریاست جمهوری بریزید.

>>>   پدر از بم بوش پشتيبانى كرد، پسر از بم ترامپ. واى از اين بچه هاى چك چكى .

>>>   واژه پلید و بدآهنگ اوغانستان یا (افغانستان)از سرزمین ورجاوندم باید برچیده شود .

>>>   هنگامى كه سكوت
جايگزينِ حقيقت شود
آن سكوت يك دروغ است
يوگنى يفتوشنكو

>>>   Yaqoobie
همیشه رهبران مردم خود را به خاطر منافع شخصی خود قربانی کرده و از آنها همچو ابزار بخاطر رسیدن به قدرت استفاده نموده این مردم است که بازی۶ میخورند. ملیارد ها دالر را برادران ایشان به جیب زنده خانواده شان در آمریکا زنده گی میکند با آن هم بخاطر خاک زدن به چشم مردم چنین موضع گیری میکند

>>>   Nooruddin Bahir
متاسفانه آقای کرزی حتی در هنگام موی سفیدی هم نمی خواهد راست بگوید و بی شرمانه دروغ می گوید بر همگان معلوم است که کرزی به حمایت آمریکا به افغانستان آمد و به حمایت بوش بالاتر از یک دهه بالای گرده های درد مند این ملت پای مانده و حکم رانی کرد .

>>>   آيا اقاى صالح ديگر باور ندارد تار موى كرزى مشروعيت است؟ يا شان نزول پست فيس بوكى از زمان تا زمان فرق دارد؟ما از همان اغاز كرزى را پدر طالب لقب داده بوديم اما درد ما اين است كه چرا تيكه داران به نرخ روز نام ميخورند ؟

>>>   كرزي زنده كننده طالبان وادامه دهنده جنگ درافغانستان و تشويق كننده انتحار يون و قاتلين مردم بيگناه افغانستان است مردم احمق نيستند كه جنايت ها و خيانت هاي كرزي را ندانند . مردم افغانستان كرزي را باني تزوير و خيانت در انتخابات و عامل كشتار و بربادي افغانستان مي دانند

>>>   البته کرزی نزد مردم دانا، عامل تمام بدبختی هاست ؛
اما، برای احمق ها، کرزی هنوز هم یک شخصیت ملی است.

>>>   نمایندگان کم از داعش نیستند یک بمب بالای خانه فساد انداخته شود تا قاتلین و غاصبین زمین و قاچاقیان شراب و ارد و مواد مخدره و رشوت خوران ماهر مردار شوند
بصیر نظری

>>>   ازمایش این بمب قبلآ در ایالت فلوریدای امریکا ( ایالتی که رونالد جی ترامپ
در آنجا تعمیرات بزرگ و مجلل دارد و چند تشریفات خود و ملاقات هارا با روسای بعضی ار دول در آنجا به عمل آورده) انجام شده . ولسوالی اچین جای آزمایش آن نبوده . این بالای دشمنان افغانستان استعمال شده است .
منبع چندین منابع خبر گذاری.
کامیار کابل

>>>   فرمایش شکیبا هاشمی درست است. اگر قصد آمریکا نابودی داعش است چرا در مراکز اصلی داعش پروری یعنی آمریکا و انگلستان سپس در عربستان و قطر و ترکیه این بمب را آزمایش نمی کند؟ اردوگاههای که داعش را آموزش می دهد باید نابود کرد.

>>>   این بم بسیار ضروری بود!
اوغو

>>>   شکیبا جان این بم صرف بخاطر. پوره شدن ارمانهای ربانی بړد که در
زنده ګی خود از امریکا کرده بود امریکا صرف بخاطر ارمان ربانی دین خود را ادا کرد.

>>>   حاکمان غیرقبیله راهم تجربه کردیم

>>>   اكثر نظريات خانم هاشمي قابل تأيد مردم است، حقيقت است، كه أمريكا إز أفغانستان ميدان جنگ سوم جهاني ميسازد.

>>>   کرزای یک خاین ملی است مردم افغانستان این حیوان صفت رامیشناسد.دومین خاین اشرف غنی دونوکردوغلام حلقه بگوش امریکاراستی چرابمب درافغانستان آزمایششوددرخودامریکابایدآزمایش میشدتاثابت میشدکه واقعآامریکابرای نابودی داعش این بمب راآزمایش میکند.زنده بادافغانستان عزیز.مرگ بردشمنان خاین ووطنفروش

>>>   کرزای یک .... ملی است مردم افغانستان این حیوان صفت رامیشناسد.دومین خاین اشرف غنی دونوکردوغلام حلقه بگوش امریکاراستی چرابمب درافغانستان آزمایششوددرخودامریکابایدآزمایش میشدتاثابت میشدکه واقعآامریکابرای نابودی داعش این بمب راآزمایش میکند.زنده بادافغانستان عزیز.مرگ بردشمنان خاین ووطنفروش

>>>   به گفته وکیله صا حب این بم رارسا نه باید از نزدیک مشا هده می کرد و به دسرس مردم قرار می داد فقط این بم را تنها وزارت دفاع امریکا تاید کرده وهم چنان وزارت دفاع ملی از قو ل وزارت دفا ع امریکا خبر را به نشر می رسا ند من نمی دانم این سیا ست را


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است