رویدادها و تحولات ترکیه در یکشنبه 27 حمل 96
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۱۴    ۱۳۹۶/۱/۲۷ کد خبر: 131819 منبع: پرینت

** رای گیری در حوزه ها و شعبه های تعیین شده انتخابات همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی که از اولین ساعات صبح امروز آغاز شده بود، پایان یافت.

** مقام های دولتی و چهره های سرشناس سیاسی و اجتماعی ترکیه با حضور در پای صندوق های رای در انتخابات همه پرسی تغییرات 18 ماده قانون اساسی برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی شرکت کردند.
اغلب این افراد به همراه اعضای خانواده خود در شعبه های اخذ رای حاضر شده و رای خود را به صندوق انداختند.

** مردم ترکیه امروز 27 فروردین برای یکی از حساس ترین و سرنوشت سازترین انتخابات این کشور پای صندوق های رای رفتند تا در همه پرسی همراهی یا مخالفت خود با دیدگاه های رییس جمهوری و حزب حاکم در زمینه تغییر قانون اساسی و افزایش چشمگیر اختیارات ریاست جمهوری شرکت کنند.
تغییر موادی از قانون اساسی که نظام سیاسی جمهوری ترکیه را از پارلمانی به ریاستی تغییر می دهد؛ مدت ها است که در دستور کار دولت این کشور به رهبری بینالی ییلدیریم قرار گرفته و رای مثبت ترک ها به اصلاح قانون اساسی مهر تاییدی بر خواست رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور است.

** رای گیری در حوزه ها و شعبه های تعیین شده انتخابات همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی امروز از ساعت 7 صبح در نیمه شرقی و از ساعت 8 صبح در نیمه غربی این کشور آغاز شد.

** عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم در خصوص همه پرسی ترکیه که امروز در این کشور برگزار شد، با اشاره به این که شخص اردوغان در پی قدرت مطلقه و بلندپروازی های خود است و امروز به راحتی تن به شکست نداده و همه تلاش خود را برای رسیدن به خواسته اش به کار خواهد گرفت؛ نوشت: میلیون ها شهروند ترک امروز برای شرکت در همه پرسی که اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای تغییر نظام حاکم بر ترکیه از پارلمانی به ریاستی که به وی اختیارات اجرایی و قانونگذاری مطلقه می دهد و دستش را برای ترسیم سیاست های داخلی و خارجی و اعلان جنگ ها و منازعات باز می کند، به پای صندوق های رأی می روند.
به اعتقاد او، اردوغان می خواهد میراث عثمانی را احیا و میراث کمال آتاتورک موسس ترکیه سکولار جدید را از بین ببرد و از کودتای نافرجام تابستان گذشته به عنوان یک فرصت برای تحمیل بلندپروازی های سلطانی خود و پاک سازی دشمنان داخل و خارج ترکیه بهره ببرد و چه بسا کشور را تبدیل به کشوری فدرال بر اساس نظام ریاست جمهوری آمریکا کند که به آن علاقه مند است.

** در درگیری مسلحانه در روستای یابان آردی شهرستان چرمیک استان دیاربکر ترکیه نزدیک شعبه اخذ رای و در داخل مدرسه این روستا 2 نفر کشته شدند.
بر اساس اعلام رسانه های ترکیه، این درگیری بین دو خانواده که با هم نسبت خویشاوندی نیز دارند، رخ داده ولی هنوز علت آن مشخص نشده است.

** 17 نفر به اتهام همدستی در حمله تروریستی دیشب در شهر وان علیه یکی از رهبران حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه دستگیر شدند.
کاروان حامل ابراهیم وانلی یکی از رهبران استانی حزب حاکم عدالت و توسعه در شهرستان مرادیه واقع در استان وان ترکیه شب گذشته مورد سوء قصد مسلحانه قرار گرفت که طی این حمله تروریستی یک تن کشته و یک تن دیگر زخمی شدند، ولی به خود وی آسیبی نرسید.

** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک روز پیش از آغاز همه پرسی در سخنرانی انتخاباتی خود از مردم خواست تا با رای آری خود به همه پرسی تغییرات قانون اساسی، غرب و تروریست ها را خشمگین کنند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است