نقشه ترامپ برای گاز سوریه
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۲    ۱۳۹۶/۱/۲۹ کد خبر: 131869 منبع: پرینت

محافل آگاه در اردن فاش کردند که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ با حمایت لابی "نفت و گاز" این کشور چشم طمع به گاز سوریه دوخته است.
روزنامه رای الیوم در گزارش خود آورده است: لابی نفت و گاز آمریکا از طرح جدید دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور حمایت می کند.

این روزنامه نوشت: محافل آگاه در اردن معتقدند که بحث و جدل مداوم در آمریکا درخصوص تقویت نیروهای نظامی این کشور در مرکز و شمال سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم برای مهیا کردن پایه و اساس طرح جدید ایجاد پایگاه نظامی بسیار بزرگ آمریکا در منطقه رقه و دیرالزور سوریه است.

این محافل، بین طرح نظامی جدید آمریکا برای استقرار نیروهای نظامی متخصص و گسترده خود و تلاش دولت آمریکا برای باقی ماندن در عمق سرمایه گذاری‌های احتمالی در بخش گاز بویژه در صحرای مرکز سوریه در مجاورت دیرالزور و برخی اطراف صحرای میانی، ارتباطی قائل شدند.

این محافل گفتند: برخی اخبار رسانه‌ای آمریکا که پیشنهاد افزایش شمار نیروهای آمریکایی در منطقه واقع بین کمربند کردها تا اطراف تدمر را به میزان 50 هزار نفر می دهد؛ حتی با ارزیابی های خود آمریکا درخصوص شمار نیروهای لازم برای بازپس گیری استان رقه از داعش و بیرون راندن داعش از آن متفاوت است.

داستان حضور نظامی آمریکا در سوریه با ابهامات و رازهای زیادی روبرو است و بحث و جدل ها در این زمینه درخصوص شکل تمرکز در مبارزه ریشه‌ای با تروریسم و ریشه کن کردن داعش و کنترل بر منطقه تحت شعار حفاظت از امنیت و ثبات دور می زند تا اینکه روسیه در پرونده سوریه یکتازی نکند.

به نظر می رسد که طرف اردنی از طرحی گسترده با حمایت دونالد ترامپ در این راستا آگاه است. این امر اردن را تشویق کرده است که موضع خود را در قبال پرونده نظام سوریه تغییر دهد.

ناظران معتقدند که اردن خود را برای مرحله حضور نظامی دایم آمریکا در مرکز سوریه و برخی از بخش های شرقی و نزدیک صحرای میانی و جنوبی این کشور آماده می کند. محافل سیاسی اردن از حضوری "طولانی مدت" با حمایت قوی لابی نفتی قدرتمندِ پیرامون دولت ترامپ سخن می گویند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
سوریه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است