غرب نتوانست ادعای شیمیایی علیه سوریه را ثابت کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۷    ۱۳۹۶/۱/۳۰ کد خبر: 131928 منبع: پرینت

کشورهای غربی با گذشت دو هفته از حادثه خان شیخون نتوانسته اند هیچگونه مدرکی برای اثبات ادعای خود علیه دولت سوریه ارایه کنند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: تنها مدرک در باره حادثه خان شیخون دو فیلم ویدئویی است که در آن صحنه هایی از حادثه شیمیایی به تصویر کشیده شده است.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز سه شنبه به نقل از جنرال ایگور کوناشنکوف گفت: این فیلم های ویدیویی را گروه غیردولتی سوری به نام «کلاه کاسکت های سفید» تهیه کرده است.
وی افزود: حتی یک نفر از مصدومان یا به اصطلاح قهرمانان نجات دهنده آسیب دیدگان حادثه شیمیایی خان شیخون خارج از این دو فیلم در شبکه های تلویزیونی آمریکایی یا اروپایی نشان داده نشدند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: هنوز در شهر خان شیخون و محلی که گفته می شود بمب شیمیایی اصابت کرده، مناطق امن تر برای خروج مردم از محدوده حادثه دیده تعیین نشده است.
کوناشنکوف افزود: وضعیت عادی در شهر خان شیخون جریان دارد و هیچ درخواستی از طرف ساکنان محلی یا حتی به اصطلاح امدادگران برای مداوا نزد پزشکان متخصص انجام نگرفته است.
وی ادامه داد: شمار کارشناسانی که واقعه شیمیایی در خان شیخون را زیر سئوال می برند و پرسش های واضح در این باره می پرسند، در حال افزایش است.

مقام نظامی روس خاطرنشان کرد: کارشناسان با تجربه سوال می کنند، چگونه امدادگران از گروه «کلاه کاسکت های سفید» بدون ماسک و لباس های ویژه ضدسلاح شیمیایی، توانستند این همه مدت طولانی در محل اصابت بمب های شیمیایی فعالیت کنند و آسیب نبینند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: این پرسش های کارشناسان حرفه ای، استدلال غربی ها مبنی بر حمله شیمیایی به خان شیخون که بدون هرگونه تحقیقات واقعی و بی طرفانه دولت سوریه را مسوول آن معرفی کردند، بی اثر و خنثی می کند.
15 ماه حمل منابع وابسته به گروههای مسلح ضدسوری از وقوع حمله شیمیایی در شهر خان شیخون واقع در جنوب استان ادلب خبر دادند و بدون ارایه دلیل و مدرکی، سوریه را متهم به پرتاب بمب شیمیایی کردند.

رسانه ها به استناد منابع خبری ضددولتی سوریه، شمار قربانیان حادثه شیمیایی خان شیخون را 100 کشته و 400 زخمی اعلام کردند.
دمشق نیز با رد این ادعا، ضمن اشاره به نابودی تمامی جنگ افزارهای شیمیایی خود بنا به تایید کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، این اقدام را دسیسه جویی برای انجام حمله خارجی به سوریه خواند و همراه روسیه و ایران خواستار انجام کارشناسی دقیق و بی طرفانه شد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سوریه
شیمیایی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است