محمود کرزی در زندان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۲    ۱۳۹۶/۱/۳۰ کد خبر: 131936 منبع: پرینت

بعد از قضیه و قصه دور و دراز کابل بانک که شیرخان فرنود و خلیل فیروزی زندانی شدند، از سهام‌داران و قرض‌داران اصلی کابل بانک، تنها محمود کرزی بود که در سایه حمایت برادرش حامد کرزی از زندان گریخت.

به گزارش روزنامه راه مدنیت :چه کسی می‌توانست محمود را زندانی کند یا اصلن هیچ کدام از خاندان کرزی را به چشم چپ ببیند؛ خاندانی که همه یک‌باره دیپلمات، سفیر، دلال چوکی و پول و پروژه شدند.

از این میان اما محمود حکایتی جداگانه داشت. شم تجاری او و ذوق ارتباطی او را از دیگر برادران ممتاز می‌کرد؛ کسی که تا دو سال قبل‌اش ساندویچ می‌فروخت و پول محصلان افغان را خانواده‌اش نگه می‌داشت و در این پول‌شویی سیاه، روزی سفید می‌کردند.

همکار جدی آن‌ها، محمدیار؛ مشاور پروژه‌های حکومت شد، کسی که در امریکا تحت تعقیب قضایی بود. همان کسی که به‌عنوان سفیر به انگلستان معرفی شد. انگلیسی‌ها به علت مجرم بودن، او را نمی‌پذیرفتند؛ اما بعد از هجده ماه کلماکل و تهدید آقای کرزی با همه دولت‌مردان افغان که تابعیت انگلیس داشتند، بالاخره سفیر شد.

روزنامه‌های معتبر غربی علیه او و فسادپیشگی خانواده حاکم نوشتند. یکی هم مقاله من در روزنامه گاردین است. با این حال، این خانواده کاکه، خود و رفقای‌شان به مکنت و ثروتی وصف‌ناپذیر رسیدند. کسانی که حتا لباس‌های فامیل‌شان را با پول امریکا می‌خریدند بعدها «دشمن امریکای متجاوز» شدند.

بگذریم، محمود با تجارت سگرت و انحصار سگرت ای‌سی که امروزه هفتاد درصد سگرت مصرفی افغانستان را تشکیل می‌دهد شروع کرد. بعد قرارداد سمنت شمال را گرفت. همان‌طور که یک سگرت ده روپیه‌گی را پنجاه روپیه می‌فروخت، سمنت ملی را هشت‌برابر قیمت به بازار کابل می‌آورد. (مصاحبه اختصاصی با نگارنده در کتاب اقتصاد گذار)

دلیل این گران‌فروشی برای او ناامنی راه بود. راهی که پس از قطع تجارت او به شکل جادویی امن شد. همان وقت‌ها هم نویسندگان پیشنهاد داده بودند که برای امنیت شاه‌راه‌ها باید خاندان آقای کرزی از تجارت منع شوند، چون دقیقآ پول تضمین راه را هم یک شرکت امنیتی متعلق به خانواده کرزی به نام وطن‌گروپ به دست می‌آورد که از شروع حکومت نو و انحلال این شرکت امنیتی، دیگر هیچ لاری تجاری در شاه‌راه‌ها آتش نگرفته است.

بعدتر آقا محمود، به تجارت پرسود موتر روی آورد. موتر اوراقی کرولای ۱۹۹۸ که در بازار جهانی سیصد دالر نرخ داشت، در افغانستان، شش تا هشت‌هزار دالر فروخته می‌شد. این نبوغ اقتصادی محمود بود که سیصد دالر را هشت‌هزار دالر می‌کرد و گمرگ که تا هنوز در اختیار خانوادۀ آنان است.

قضییه کابل بانک، افشای رازی بزرگ بود. اینکه همان سیصددالر اولیه را هم از پول سپرده بانکی مردم دزدی می‌کرده است. پنج‌صد میلیون دالر، پولی‌ست که قرض‌داری محمود از کابل بانک است. قرضه‌یی که هیچ وقت پس داده نشد. حالا اگر حکومت بخواهد آن را پس بگیرد باید با سود عادی‌اش و رشد نرخ تورم پس بگیرد که حداقل با احتساب ده سال، یک‌میلیارد و ششصدهزار دالر می‌شود.

چرا آدم‌های بی‌گناه زندانی می‌شوند، اما کامران علی‌زی و محمود کرزی را کسی به یاد نمی‌آورد. شاید مطبوعات حافظه ضعیفی داشته باشد، اما وجدان عمومی حافظه‌اش ضعیف نیست. پس از تسویه‌حساب به جرم رانت‌خواری، پول‌شویی و احتکار که هر سه در قوانین مورد قبول دولت افغانستان رسمیت دارند، محمود باید زندانی و برادرش حامد به جرم سوء استفاده از قدرت و اعتماد مردم بی‌هیچ تردیدی محاکمه شوند.

کد (22)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
محمود کرزی
زندان
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین کارکرد درانتخابات بعدی همانند قبل برای جناب اشرف غنی رای میدهم
وقتی کرزی میگوید من حکومت را نماینده خود نمیدانم حاصلش همین میشود که بر ادرش باید پول دزدیده شده را پس بدهد
ر

>>>   حالا یکجا با خلیل وشیرخان در زندان باشد
اما یک نفر دیگر برادر مارشال صاحب چی شد؟؟

>>>   بله باید همینطور شود

>>>   کاملا با نظر نویسند موافق هستم محمود کرزی بخاطر دزدی و حامد کرزی بخاطر سوء استفاده از قدرت باید زندانی و محاکمه شود.

>>>   کرزی جایش گوانتانامو است

>>>   برادر فهیم هم باید زندانی شود تا درس شود برای دزدان دیگر که به چوکی قدرت تکیه زده اند.

>>>   اگر در افغانستان کدام مرد واقعی و با وجدان وجود داشته باشد ؟ قبل از محاکمه شدن حامدکرزی شما غیرت داشته باشید در مرحله اول نام فرود گاه بین المللی کابل که بدون اداره مردم توسط چند نفر.... پیشنهاد،تائید و بنام وی مسمی گردیده را، از نام وی حذف نمائید چون این شخص لیاقت این چنین نامهای ماندگار،را ندارد بعدان اگر توان داشتید وی را بمحاکمه کشانده و مجازات کنید .

>>>   چون عنوان مطلب را خواندم خیلی تعجب کردم که چطور شده که اودر زندان رفته بعد دانستم که این عنوان یک ارزو وتوقع خیالب بیش نبوده است اما اگر افغانها نتوانند اورا به بند بکشند خارجی ها حتما روزی اورا محبوس خواهند کرد زیرا او از مالیه ای امریکا فرار نموده وصدها ملیون دالر از پروژّه ای عینو وکابل بانک وسمنت وکرایه ای موتر های زرهپول اندوخته ودخیره نموده است
سیه روز

>>>   اگر این عنوان بجای محمود برای یک تاجک میبود چقدر می نوشتند وصفحه هارا پر میساختنداز از بخت نیک با این خیانت پیشها کسی کار ندارد ودرموردانها همه حتی خارجی ها بی تفاوت شده اند
زوریدلی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است