رییس جمهورغنی، فاز سوم بند کمال خان را افتتاح کرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۷    ۱۳۹۶/۲/۱ کد خبر: 132013 منبع: پرینت

محمداشرف غنی رییس جمهور ، روز گذشته در رأس یک هیات عالی رتبۀ دولتی به منظور افتتاح کار فاز سوم بند کمال خان به شهر زرنج ولایت نیمروز سفر کرد و کار این پروژه را رسماً افتتاح نمود.

رییس جمهورغنی در میدان هوایی شهر زرنج از سوی والی، رییس و اعضای شورای ولایتی، برخی از مسوولین ملکی و نظامی و نیز بزرگان این ولایت مورد استقبال گرم قرار گرفت و گروهی از شاگردان معارف با سرودن ترانۀ در وصف رییس جمهور و اعطای دستۀ گل، به وی خوش آمدید گفتند.

سپس رییس جمهور کشور و هیات همراه به محل افتتاح بند کمال خان در ولسوالی چهاربرجک رفتند و در مراسم افتتاح کار فاز سوم بند کمال خان اشتراک ورزیدند.

ابتدا، انجنیر محمد سمیع والی نیمروز طی سخنانی به رییس جمهور و هیات همراه اش خوش آمدید گفته در خصوص اهمیت منابع آب این ولایت به ویژه بند کمال خان صحبت کرد. وی افزود که امروز آرزوی دیرنۀ مردم نیمروز تحقق می یابد.

والی نیمروز، نقش رییس جمهور کشور را در سازندگی و آبادانی کشور مهم خواند و از توجه رییس جمهورغنی نسبت به برنامه های انکشافی و زیربنایی قدردانی کرد.

در ادامه، علی احمدعثمانی وزیر انرژی و آب پیرامون ارزش و اهمیت بند کمال خان صحبت کرده گفت، امروز آرزوی ساکنین ولایت نیمروز که همانان آغاز کار بخش سوم بند کمال می باشد، برآورده شد.

وزیر انرژی و آب و علاوه کرد که کار بخش سوم بند کمال خان به ادامه تلاش های وزارت انرژی و آب در راستای مدیریت آبها و بهره برداری از بندها می باشد که طی چهار سال تکمیل خواهد شد و یکی از دستاوردهای مهم حکومت محسوب می شود.

عثمانی گفت، این پروژه میتواند بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین زراعتی را تحت پوشش آبیاری قرار دهد و زمینۀ اشتغال و کاهش فقر را فراهم سازد. وی نقش و همکاری مردم را در تطبیق پروژه های زیربنایی مهم و ارزنده خواند.

در این مراسم، رییس شرکت قراردادی این پروژه صحبت کرده گفت، شرکت مجری آماده است که با ارایه خدمات ارزنده با استفاده از تجارب تخنیکی و تکنالوژی روز، کار این بخش بند کمال خان را به وجه احسن به پیش ببرد.

وی گفت که بند کمال خان برای افغانستان و منطقه حیاتی می باشد و تأثیر مثبت روی وضع اقتصادی و اجتماعی مردم خواهد گذاشت. مجری این پروژه افزود، تلاش میشود که برحسب مواد قرارداد؛ کار پروژه زودتر از زمان تعیین شده آن به پایۀ اکمال برساند.

رییس جمهور کشور طی سخنرانی در این مراسم، از مهمان نوازی گرم مردم ولایت نیمروز قدردانی کرد و آغاز کار فاز سوم بند کمال خان را به آنها و همۀ مردم افغانستان تبریک گفت. وی افزود که بندکمال خان، هدف و احیای سیستان باستان است که دوباره این منطقه را به مرکز تمدن مبدل خواهد ساخت.

رییس جمهور اضافه کرد که بند کمال خان وسیله آبرومندی افغانستان است و با مدیریت آبها، دیگر آب های افغانستان هدر نخواهد رفت و آب سرمایه ماست. وی خاطرنشان کرد که حکومت اراده قوی در زمینۀ تطبیق پروژه های بنیادی و اقتصادی را دارد.

رییس جمهورغنی اظهار داشت که استقبال مردم از برنامه های حکومت نمایانگر حمایت جدی شان از حکومت شان میباشد و دولت به حیث خادم مردم، تلاش می ورزد که قراردادهای اجتماعی خود به سر رساند.

وی با اشاره به اینکه امروز روز مردم نیمروز است گفت، بند کمال خان وسیلۀ تحول و احیا است و بدون تکمیل شدن کار این بند، نیمروز متحول نخواهد شد، این پروژه موجب رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم می گردد.

رییس جمهورکشور گفت، پروژه های زیربنایی در اولویت برنامه های حکومت می باشد و مدیریت آب ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که درچارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می گردد.

رییس جمهور بر نقش فعال مردم در تطبیق پروژه های زیربنایی تأکید کرده از مردم خواست که در این زمینه دولت را همکاری همه جانبه نمایند.

وی خطاب به دشمنان افغانستان :” هرکس که به فکر ساختن افغانستان است قابل قبول مردم و دولت می باشد، اما کسانیکه به فکر بربادی افغانستان می باشند با آنها مقابله می کنیم زیرا مردم ما زندگی، آب، حیات و رفاه میخواهند و بربادی در اسلام جای ندارد.”

رییس جمهور به زنان ولایت نیمروز گفت، چادر تان از شمشیر و تنفگ تأثیرگذارتر است، آنهای را که برای بربادی وطن کمر بسته اند فرزند خطاب نکنید و برای شان اخطار دهید که از اعمال شوم شان دست بکشند.

رییس جمهور محمداشرف غنی گفت، در طرح و تطبیق پروژه های مهم تعهد واضح وجود دارد و من از داکتر صاحب عبدالله عبدالله رییس اجرائیه، داکتر محمد همایون قیومی مشاور در امور زیربناها و مسوولین وزارت انرژی و آب بخاطر تلاش های شان و همچنان از همکاری شرکای بین المللی در این راستا تشکری می نمایم.

در این مراسم، درحضورداشت رییس جمهور غنی، قرارداد آغاز کار فاز سوم بند کمال خان ازسوی رییس عمومی کمپنی مجری و علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب به امضا رسید.

همچنان، عبدالغنی یک تن از بزرگان ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز به نمایندگی از مردم صحبت کرده گفت، خرسندیم که امروز از اثر توجه رییس جمهور کار عملی فاز سوم بند کمال خان آغاز میگردد و ما از برنامه های حکومت حمایت می کنیم.

در اخیر، شماری از بزرگان و متنفذین، دستار عزت را به سر رییس جمهور گذاشتند و در امور حکومت داری برایش آرزوی موفقیت های مزید کردند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نیمروز
رییس جمهور
نظرات بینندگان:

>>>   موفقیت های مزید را برای رییس جمهور خواهانیم. احمدی

>>>   اسپ بیچاره!
حیوان بی زبان از دست یک جانی(حافظ سعید) خلاص شد، حالا دوباره بدست پدر منافقین و فاشیستهای..... افتیده است.

>>>   حقابه ایران ضایع نشودزابلی زابل ایران

>>>   ملت ایران از رودهیرمند صاحب حقابه هستند وحقابه ایران نباید ازبین برود محمدی زاهدن

>>>   ایران حفابه دارد رستم رستمی نهبندان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است