شمال در ازای حکومتِ غنی!
شمال در بدل قدرت غنی به طالب و غارتگران حکومتی واگذار شد و بر همین مبنا هیچگاه وی طالبان را دشمن خطاب نکرد و بر تمامی معامله های مقام های قوم گرا چشم پوشید تا شمال زیر سلطه تروریستان در آتش جنگ بسوزد 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۱۱    ۱۳۹۶/۲/۲۱ کد خبر: 132931 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، روزهای ناامنی برای شمال پایانی ندارد و پس از دو بار سقوط قندوز به دست طالبان و درگیری های مدام در اطراف این ولایت، ولسوالی قلعه زال برای سومین بار متوالی در تصرف طالبان قرار گرفت.

اکنون بیش از نیمی از خاک افغانستان خارج از کنترل دولت و در اختیار گروه های تروریستی می باشد و طالبان در مناطق شمال بخصوص ولایت های بدخشان و تخار در هماهنگی با مقام ها و فرماندهان محلی، کنترل قاچاق مواد مخدر و سنگ های قیمتی را به دست گرفته و نیروهای خود را از طریق مرز پاکستان وارد شمال می کنند.

در این میان حکومت با وجود شکست های پی در پی امنیتی و فشار افکار عمومی همچنان بی اعتنا به سقوط ولسوالی ها، مشغول میزبانی از امیر حزب اسلامی و محیا کردن شرایط ورود وی به صحنه مناسبات سیاسی کشور است.

برخی خبرها حاکی از جابه جایی نیروهای طالب از جنوب به قندوز با موتربس های مسافرتی از مسیر کابل است که بدون کوچکترین مشکل از ایست های بازرسی عبور کرده و در شمال علیه نیروهای امنیتی می جنگند، حال باید از مقام های بلندپایه امنیتی پرسید که نقش سازمان های استخباراتی و کشفی در این گونه موارد چیست و چرا هیچ اقدامی در خصوص کنترل مسیرها انجام نمی دهند؟

با شدید شدن درگیری ها در ولایت های بدخشان، تخار، قندوز، جوزجان و فاریاب، هزارن تن از باشندگان محلی در پی حمله طالبان بی جاشده و در وضعیت اسفناکی به سر می برند و این در حالی است که طی دو سال گذشته مردم یا در حال فرار بودند یا آوارگی و محاصره!

بدخشان به دلیل مرزهای مشترک با پاکستان و تاجیکستان یکی از مهم ترین ولایت های افغانستان می باشد که در دوران حکومت طالبان به منطقه مقاومت معروف بود اما در دوران جدید تنها ده سال را در امنیت به سر برد و سال های اخیر مملو از ناامنی ها به دلیل هماهنگی های درون حکومتی برای گسترش نفود طالبان و غارت معادن بوده و مسیری امن برای عبور و مرور تروریستان در شمال.

زمانیکه حتی مردم و خبرنگاران آگاه از خطر حمله و تحرکات طالبان در مناطق هستند، نهاد های استخبارات و کشفی به همراه مقام های بلندپایه امنیتی در خواب به سر برده و عملا هیچ اقدامی صورت نمی دهند و مردم بی دفاع باید تاوان بی اعتنایی های حکومت را با کشتار و آوارگی بپردازند.

بر اساس اطلاعات (NRC)، در سال 2016 حدود 600 هزار تن به دلیل جنگ های داخلی بی جا شده که این رقم در کل کشور به بیش از 1،7 میلون تن می رسد که باید به آن هزاران خانواده محاصره شده توسط طالبان را نیز افزود.

اگر چه جنگ مدام افغانستان نه یک نبرد داخلی بلکه رقابت قدرت های جهان و منطقه ای می باشد اما باید گفت که رهبران این سرزمین به پشتوانه قومیت و معامله یک سر تباهی هستند، سیاستمدارانی که تنها راه را برای بقای خود در دسیسه و تبانی با تروریستان و امتیازگیری از دشمنان این مرز و بوم می بینند، ورود گلبدین حکمتیار با سخنرانی های قوم گرایانه و افراطی، بار دیگر این حقیقت تلخ را آشکار کرد که سرنوشت افغانستان به دست جنگ سالاران به تکرار به سوی نابودی و کشتار مردم سوق پیدا می کند.

از سوی دیگر آنچه غرب با منفعت جویی افغانستان را تبدیل به مکانی برای طالبان و دولتمردان طالب دوست کرد نه برای محو تروریسم بلکه برای بقای آن بود، حکومت قبیله ای و ریاستی که امریکا برازنده افغانستان می داند و دلیل جنگ مدام است.

انتخاب حامد کرزی برای حکومت افغانستان پس از دوران سخت جنگ با شوروی، درگیری های داخلی و حکومت طالبان بر مبنای تداوم تروریست انجام شد، فردی که طالبان را برادر خواند و دولت تمرکزگرای و فاسد را برای اشرف غنی به میراث گذاشت.

قوم گرایان حکومتی و ستون پنجم در کنار طالبان با برنامه ریزی طی سال های گذشته موفق به انتقال جنگ از جنوب و بی ثبات سازی شمال شده اند که جنگ افغانستان را وارد مرحله جدیدی می کند.

هشداری که جنرال دوستم از جنگ در شمال داده بود و به مذاق حکومتی ها خوش نیامد و به حبس خانگی وی انجامید، نشان می دهد راس حکومت در بدل قدرتی که با معامله و فساد کسب می کند چشم بر کشتار مردم، نفود طالبان و تروریستان می بندد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شمال
ناامنی
نظرات بینندگان:

>>>   مردم شمال باید بزودترین وقت سلاح و مهمات خریداری کنند تا در مقابل طالب سازی شمال از سوی ارگ مقاومت کنند. نا امن سازی شمال بدون شک دسیسه ارگ ریاست جمهوری است.

>>>   سلام سربازان دلیروطن ومدافع خاک افغانستان.
قابل یاد اوری است که شما صادقانه درمقابل دشمنان اسلام ووطن، استادگی واز خود گزی نشان میدهد، که هر انسان با وجدان برای شما دست دعا دارد وافطخار میکند خدا ودعامادران همرای شما.
امّاحیف ازینکه ما ملّت افغانستان، بدست کسانی افتاده ایم از رئيس جمهور .....محمد اشرف غنی احمد زی که عمق تعصب رییس جمهور را نشان می دهد،تاوزیر دفاع،..... امییت..... که همه اش بدست همین اشرف غنی احمد زی، بدون کدام تفکیک مقرّرمیشود، وباپلان همین ..... گاه قطل عام میشوید وگاه یگ ولایت را باتمام ..... فروخته وتسلیم طالب ادم کوش میکند،وخصوصاً که اینبار سمت شمال را کاملا نا ارام وطالبان راجاه بجا میکند،باید ملّت توجه این مسئله باشد.
این اشرف غنی احمد زی اینبارهمرای گل بدین.....ن وادم کش میخاهد حکومت صدّام،و قضافی پیاده کند.
کوچگ شما ق.ازادی خاه.

>>>   نا امنی شمال یک پلان بلند مدت احمدزی و اتمر است.

>>>   شمال تازیانه عبرت خداوند هست. همه حکومت ها ازشمال افغانستان سقوط کرده اند. حکومت داکتر نجیب از شمال سقوط کرد درجلال آباد با وجود همه فشار ها سقوط نکرد. اگر حکومت درشمال توجه نکند عمرش کوتاه خواهد بود.
اریامهرازکابل

>>>   خطاب به همه اقوام ای که برای عدالت می رزمند و روزی خواهان صلح و برابری در افغانستان هستند، باید بفهمند که حکومت رییس جمهور غنی در صدد ساختن یک سرزمین بنام پشتونستان است . در مسیر رسیدن به این هدف شوم خود از هیچ وسیله دریغ نمی کنند ،ولو که جان هزاران انسان بیگناه این سرزمین را بگیرند.
کشاندن جنگ به سمت شمال دسیسه خارجی ها نه بلکه تصمیم دولت است که جلو حرکت های مدنی و عدآلت خواهانه مردم را بگیرند ، که دیگر شمالی ها مانع برای ظلم و خشونت شان نباشند . از طرف دیگر آمدن حکمتیار هم زمینه ساز یک دولت تمامیت خواه است .
ارگ پشتون خواه
طالب پشتون خواه
حکمتیار پشتون خواه بنا جای برای عدالت نیست یگانه راه برای مبارزه با این بی عدالتی وحدت اقوام دیگر است
احمدی "

>>>   خاک به سر این قسم عقب نشینی تاکتیکی، مخالفین ولسوالی و تمام مراکز امنیتی را میگیرند، تجهیزات نظامی، وسایط نظامی، سلاح مهمات، اسنادهای مهم کارمندان امنیتی و ملکی آن ولسوالی را با خود میبرند طوریکه در سقوط کندز دیده شد، بعد از چند روز که همه چیز را جمع کرده با خود بردند، دولت یک جنگ میکند و تنها ولسوالی و چهاردیواری را میگیرند. و دیگر هیچ. بعداً مخالفین با استفاده از همین امکانات نظامی، وسایط نظامی و اسنادهای که بدست شان آمده کارمندان دولت را شناسایی و به جزای اعمال شان میرسانند، وسایط نظامی را در حملات انتحاری بکار میبرند و از تجهیزات نظامی در جنگ های چریکی استفاده میکند. اینکه مردم بیخانه و بیجا میشوند و سرگردان به این در و آن در میروند اصلاً دولت در فکر آنها نیست. دولت خوش است که مهاجر شوند باز به خارجی ها بگویند که بنام مهاجر کمک کنید بعداً هم یک مقدار آن کمک ها هم بین وکلا، وزرا، زورمندان تقسیم و دیگر هم خیر و خیرت و همه چیز تحت مدیریت. وسلام

>>>   من بار بار گفته ام که حامد کرزی حامی و ستراتٰژست طالبان است
و درجمله پلان های دفاعی او باید در حصر خانگی قرار گیرد

>>>   اگر اقوام غیر پشتون متحد باشند این انحصار طلبان پاکستانی هیچ غلطی نمی توانند بکنند. قدرت و قوت آنان از ضعف و اختلاف ما است.

>>>   حقیقتا ، قسم که از قضیه بر میاد، جنابان داعش رو همه وارد شمال کرده ، که حاوی ۸۰ گروه ها که زیاد تر از ازبک تباران ، که ازبک رو توسط هم زبان خودش نابود کند ، هستندبرای نا آرامی شمال و زهر چشم گرفتن از روسیه ، خدا عاقبت بخیر کند که مانند سوریه چه بلا های رو به مردم سمت دفاع شمال خواهند آورد.و هیچ کس سیف نخواهد بود ، اول شروع نقطه استراتژی شمال است بعدی همسایه بغلی . خدایا مردم بیچاره افغانستان رو حفظ کن،
آمین یا رب العلمین .

>>>   تاشمال نباشد بته شورنمیخورد.کسانیکه حرکت راپلان کرده حرکت را هم در دست دارند .مردم فعال دربین جنگ رقابتی قرار دارد .کسی پروژه گرفته تجربه کند دیگری پروژه گرفته خانه جنگی مذهبی به راه اندازدبلاخره پهلوانها زور بزنند که ملا این دنیارابه دیگران و آخرت را به مردم روادار شده است .شاید نوبت خلاصی ملامه خواهدرسید.
خام خیال

>>>   هزاره ها، تاجیک ها، ازبیک ها، ترکمن ها، و غیره باید بدانند که درین معادله تمامیت خواهی پشتونها هر کدام آنها جدا جدا بازنده هستند۰ این نکته حیاتی است که تمام قوم های غیر پشتون باید خصومت های مختلف گذشته بین هم را کنار بگذارند و باید سخت باهم متحد شوند تا بتواند برضد تمامیت خواهی پشتون ایستادگی کنند۰
این نکته حیاتی را نمیشود با جنگ و گلایه ویا رویه منفی بالمثل به یکدیگر آموخت۰ درینجا ازخودگزری، تحمل، و ایثار کار است

>>>   فقط جزء عده ای محدود سکتاریستهای تنگنظر، مردم هیچ قومی نمیخواهند کشور دوست داشتنی شان تجزیه گردد و توسط ملتها و دولتهای بیگانه در فقر و غربت بیشتر غرق شوند
>>>   تعداد هلیکوپترهای حکومتی که اشرار را در شمال اکمال میکنند کم است باید زیاد تر شود

>>>   یک روزنامه انگلیسی گزارش داده است که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان یک امپراتوری ۹۰ میلیون پوندی در دوبی دارد.
؛ یک روز نامه انگلیسی ادعا کرده است که حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور به فساد متهم است.
در این گزارش آمده است که مجموع بهای امپراتوری املاک مربوط به اعضای خانواده حامد کرزی در دوبی امارات، به ۹۰ میلیون پوند انگلیسی بالغ می شود.
دیلی میل

>>>   هرجا که اردوی ملی از طالب شکست خورد یک نام عقب نشینی تاکتیکی بر آن میگذارند ، آخرش هم تنها راه نجات ما اقوام خراسان بزرگ تجزیه افغانستان است ، تا پشتون هست هر روز وطن فروشی و انتحار و انفجار ، هیچ یک از ما به سلامت نمی ماند
هیبت الله حسینی از بلخ

>>>   تاگی این پشتون هایی وحشی است گشور را نمیزاره ارام باشی مابدبختیم گه با این چنین ادم هایی همشهری شدیم همه شان وحشی واز انسان بودن هیچ سری شان نمی شده جز انتحاری ادم گشی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است