ارگ در سقوط شمال می بازد
در حالیکه اشرف غنی در انزوای سیاسی خودخواسته بسر می برد و عمق نارضایتی احزاب و مقام ها به هر بهانه ای ابراز می شود، در سقوط شمال چه بر سر ارگ تک قومی و انحصارطلب می آید؟ 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۷    ۱۳۹۶/۲/۲۵ کد خبر: 133088 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، وضعیت امنیتی در شمال طی سال های گذشته در نابسامانی به سر برده اما همزمان با سال جدید، حمله های طالبان به ولایت های بدخشان و قندوز باعث سقوط چند ولسوالی و جنگ گسترده در قندوز شد.

اما طی روزهای جاری وضعیت امنیت نسبی در این دو ولایت برقرار شد در حالی که بیش از هزارن هزار تن طی ماه های اخیر از شهر قندوز بی جا شده اند و رقم بالای بی جاشدگان داخلی بحرانی دیگر برای کشور رقم زد.

طالبان با وجود تلفات بالا و عقب نشینی همواره خطر جدی بر مناطق بازپس گرفته شده هستند، نیروهای امنیتی منفعلانه در پایگاه ها دلخوش به موفقیت های کوچک در انتظار حمله دیگر از سوی این گروه می باشند.

آرامش های نسبی که در برخی مناطق با هزینه های هنفگت جانی و مالی صورت می گیرد به تکرار پس از چند صباحی دوباره توسط طالبان تصرف و یا در خطر سقوط قرار می گیرند، طالبان با هجوم به شهرها، تمامی زیرساخت ها را ویران، منابع مالی را غارت و خسارت های بسیاری به مناطق وارد می کنند.

در حالی که با 10 درصد از خسارت های مالی وارد شده به مناطق می تواند از خطر حمله طالبان جلوگیری کرد و حال چرا حکومت چنین اقدامی صورت نمی دهد باید در معامله های پشت پرده جستجو کرد.

برخی خبرها از تبانی مقام ها و بانفوذان محلی با طالبان در بدخشان خبر می دهد که در هماهنگی با این گروه تروریستی مناطق استراتژیک را در بدل تجارت هنفگت مواد مخدر و استخراج غیرقانونی معادن، واگذار می کنند و لابی گری های برخی نمایندگان نیز سبب چشم پوشی مقام های حکومتی و ارگ نسبت به آن می شود.

بدخشان یکی از مهمترین ولایت های افغانستان است و با وجود مرز مشترک با پاکستان و تاجیکستان می تواند به پایگاهی مهم برای طالبان بدل شود، هم اکنون نیز طالبان اقدام به ورود نیروهای خود از سرحد پاکستان از طریق این ولایت به شمال می کند و کنترل تجارت مواد مخدر در این منطقه را در دست گرفته اند.

از جانب دیگر با وجود سقوط های پی در پی ولایت قندوز و بحران انسانی تکان دهنده ای که طی محاصره طلبان رخ داد و گرسنگی جان کودکان و مردم را گرفت اما حکومت هیچ اقدام اساسی در خصوص ثبات در این ولایت انجام نمی دهد و اشرف غنی زیر فشارها، مقصر را مقام های بی کفایتی خواند که خود اقدام به جابه جایی آنان کرده بود.

ابهام در تعریف دوست و دشمن و وجود فساد گسترده در نهادهای امنیتی باعث سردرگمی سربازان شده و در حمله های طالبان به مناطق مختلف در بالاتکلیفی از سوی رده های بالا قرار می گیرند، اما چرا رهبران امنیتی حاضر به نابودی دشمن نیستند؟ زمانی که بالاترین مقام این کشور طالب را دشمن نداند و آنان را به عنوان ذخیره های قومیتی بنگرد چگونه اراده ای برای نبرد وجود خواهد داشت.

اگر شمال در وضیعت بد امنیتی به سر می برد و طالبان تبدیل به قدرتی بانفود در این منطقه شده است اما خطر حتی پایتخت را تهدید می کند، شهری که از ارگ گرفته تا مهم ترین سازمان های خارجی و داخلی در آن قرار دارد و به عبارتی قلب کشور است.

قلبی که بارها در ضعف امنیتی و نبود استخارات و کشفی هر روزه شاهد حمله های انتحاری است و حتی امنیتی ترین مکان ها، شکننده در برابر حمله های تروریستی می باشد.

انتقادها از عملکرد حکومت وحدت ملی بخصوص وضعیت امنیتی در تمامی احزاب و اقوام قابل مشاهده است، تاب تحمل مقام های به دور مانده از قدرت در انحصار طلبی رییس جمهور به حدی رسیده است که در هر نشست و مراسمی می توان عمق نارضایتی را مشاهده کرد.

و حال اشرف غنی که در انزوایی سیاسی با حلقه از اطرافیان خود سعی در آخرین مرحله از خانه تکانی قدرت از مقام های دیگر اقوام است، می تواند همچنان با چشم پوشی بر جنگ گسترده افغانستان به اهداف خود برسد؟

هرچند مناطق جنوب پشتون نشین با تغییر جغرافیای جنگ به امنیت نسبی رسیده اند و تهدید و خطر تنها متوجه ولایت های دیگر اقوام شده اما نباید فراموش کرد که طالبان نه براساس قومیت بلکه با ایدیولوژی می جنگند که از سوی پاکستان هدایت می شود.

حکومت باید برای کنترل مناطق تحت حاکمیت خود و بازپس گیری ولایت های تصرف شده توسط طالبان، اقدام به برکناری رهبران امنیتی فاسد و طالب دوست کند و با راهبرد جنگی کارآمد و مقتدرانه به نبرد با دشمنان این مرز بوم برود.
و این محقق نمی شود جز اینکه اشرف غنی طالب را به جای هم قبیله ای دانستن، دشمن این مرز و بوم بداند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ارگ
سقوط شمال
نظرات بینندگان:

>>>   جنگ در مناطق شمال وشمال شرق عمدی است باید فرماندهان مقاومت هوشیار باشند واز تمام توان خود استفاده نمایند تا یک بار دیگر پوز دشمنان قسم خورده را به خاک خون به کشانند

>>>   در این ۱۶ سال پسین مردم جنوب و شرق بی مورد کشته شدند . طالبان و دیگر گروه‌ های تروریستی می‌ خواهند با تغییر حوزه و جغرافیای جنگ، شمال کشور را دچار بحران و ناامنی نموده و نفس راحت و جریان دادن زندگی آرامی را برای مناطق جنگ‌ زده‌ همجوار پاکستان فراهم کنند.


>>>   تاشمال نباشد بته شورنمیخورد.کسانیکه حرکت راپلان کرده حرکت را هم در دست دارند .مردم فعال دربین جنگ رقابتی قرار دارد .کسی پروژه گرفته تجربه کند دیگری پروژه گرفته خانه جنگی مذهبی به راه اندازدبلاخره پهلوانها زور بزنند که ملا این دنیارابه دیگران و آخرت را به مردم روادار شده است .شاید نوبت خلاصی ملامه خواهدرسید.
خام خیال

>>>   هزاره ها، تاجیک ها، ازبیک ها، ترکمن ها، و غیره باید بدانند که درین معادله تمامیت خواهی پشتونها هر کدام آنها جدا جدا بازنده هستند۰ این نکته حیاتی است که تمام قوم های غیر پشتون باید خصومت های مختلف گذشته بین هم را کنار بگذارند و باید سخت باهم متحد شوند تا بتواند برضد تمامیت خواهی پشتون ایستادگی کنند۰
این نکته حیاتی را نمیشود با جنگ و گلایه ویا رویه منفی بالمثل به یکدیگر آموخت۰ درینجا ازخودگزری، تحمل، و ایثار کار است۰

>>>   مردم شمال باید بزودترین وقت سلاح و مهمات خریداری کنند تا در مقابل طالب سازی شمال از سوی ارگ مقاومت کنند. نا امن سازی شمال بدون شک دسیسه ارگ ریاست جمهوری است.

>>>   سلام سربازان دلیروطن ومدافع خاک افغانستان.
قابل یاد اوری است که شما صادقانه درمقابل دشمنان اسلام ووطن، استادگی واز خود گزی نشان میدهد، که هر انسان با وجدان برای شما دست دعا دارد وافطخار میکند خدا ودعامادران همرای شما.
امّاحیف ازینکه ما ملّت افغانستان، بدست کسانی افتاده ایم از رئيس جمهور .....محمد اشرف غنی احمد زی که عمق تعصب رییس جمهور را نشان می دهد،تاوزیر دفاع،..... امییت..... که همه اش بدست همین اشرف غنی احمد زی، بدون کدام تفکیک مقرّرمیشود، وباپلان همین ..... گاه قطل عام میشوید وگاه یگ ولایت را باتمام ..... فروخته وتسلیم طالب ادم کوش میکند،وخصوصاً که اینبار سمت شمال را کاملا نا ارام وطالبان راجاه بجا میکند،باید ملّت توجه این مسئله باشد.
این اشرف غنی احمد زی اینبارهمرای گل بدین.....ن وادم کش میخاهد حکومت صدّام،و قضافی پیاده کند.
کوچگ شما ق.ازادی خاه.

>>>   نا امنی شمال یک پلان بلند مدت احمدزی و اتمر است.

>>>   شمال تازیانه عبرت خداوند هست. همه حکومت ها ازشمال افغانستان سقوط کرده اند. حکومت داکتر نجیب از شمال سقوط کرد درجلال آباد با وجود همه فشار ها سقوط نکرد. اگر حکومت درشمال توجه نکند عمرش کوتاه خواهد بود.
اریامهرازکابل

>>>   خطاب به همه اقوام ای که برای عدالت می رزمند و روزی خواهان صلح و برابری در افغانستان هستند، باید بفهمند که حکومت رییس جمهور غنی در صدد ساختن یک سرزمین بنام پشتونستان است . در مسیر رسیدن به این هدف شوم خود از هیچ وسیله دریغ نمی کنند ،ولو که جان هزاران انسان بیگناه این سرزمین را بگیرند.
کشاندن جنگ به سمت شمال دسیسه خارجی ها نه بلکه تصمیم دولت است که جلو حرکت های مدنی و عدآلت خواهانه مردم را بگیرند ، که دیگر شمالی ها مانع برای ظلم و خشونت شان نباشند . از طرف دیگر آمدن حکمتیار هم زمینه ساز یک دولت تمامیت خواه است .
ارگ پشتون خواه
طالب پشتون خواه
حکمتیار پشتون خواه بنا جای برای عدالت نیست یگانه راه برای مبارزه با این بی عدالتی وحدت اقوام دیگر است
احمدی "
>>>   ارگ درتبانی بادیگر حلقات فاشیستی اش پلان داشتند

>>>   شمال خراسان زمین است و هرکز توطعه علیه خراسان زمین کامیاب نشده و نخواند شد و تاجایکه معلوم است برزگ ترین قدرت ها از خراسان زمین شکست خورد و حامیان انها شرم سار شده این بار نیز شمرساری نصیب توطعه گران خواهد شده که هرکسی باشد .
احمدزی

>>>   روزی که داکتر صاحب عبدالله عبدالله و استاد صاحب عطامحمد نور به عربستان وهابی رفتند بیم همین کار ( یعنی نا امن شدن شمال) میرفت .
وهابی های خون آشام این دو را راضی کرده اند تا شما را به داعش بسپارند.
کوشش بی جای مردن به چنگ زدن در آب میماند.
محمدی«کابل»

>>>   افغانستان کشور نبوده و کشور هم نخواهد شد.
افغانستان بخشی از خراسان بود که خبیثان انگلیسی برای حفاظت از مستعمرات هند از حمله روس ها ان را از سرزمین اصلی جدا کردند و به عنوان یک کشور مستقل اعلام کردند یعنی از ابتدا هدف از تشکیل افغانستان ایجاد یک پایگاه برای پاسبانی از منافع دیگران بود و امروز هم این سرزمین بیش از هر چیزی شبیه به پایگاه امریکا ، ناتو و تروریست های تولید شده در عربستان و پاکستان است!
تاجیکستان تحت سیطره روس هاست و افغانستان در نفوذ غربی ها و اعراب.
از اریانای بزرگ تنها 1 بخش است که همچنان مستقل مانده و در طول سالها مورد هجوم روس ها انگلیسی ها و امریکا بوده اما تن به استعمار نداده.
سلام بر برادران و خواهران مظلوم ما در خراسان قدیم

>>>   بل اخره به اين نتيجه بايد رسيد كه : در اصل چودرى غنى گل وهمكاران .... همراه با تمام كاسه ليسانش سمبولهاى بيش نيستند هر چى كه برايشان دستور داده شود چنان بايد شود.
ح ع

>>>   خطاب به دزد های شمالی !
دیگر زمان قانون گریزی وغارت وغصب از صلاحیت شما خارج میشود
ر

>>>   درست است

>>>   این طبیعت روزگار است کسانی که از فرصت ها استفاده نکنند، دیگران استفاده خواهند کرد، اقوام غیر پشتون در طول این چهل سال فرصت های زیادی را به دلیل زیاده خواهی های خود و نفی دیگران (کسانی که می توانستند به عنوان بازویش باشند) از دست دادند، و حالا هم به نتیجه قطعی نرسیده اند، که برای گرفتن حق ضایع شده مردم باید در کنار هم باشیم.
در حالی که پشتون ها چند قرن است با تهاجم همه جانبه قصد نابودی بقیه اقوام رادارند و برای این کار برنامه و پلان دارند، و این پلان با تغییر احزاب و نگرشهای آنها اعم از مذهبی و لایک و یا کمونست عوض نمی شود.
حبیب


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است