جنگ روس و آمریکا در افغانستان شدت گرفته است
اصل و عمق استراتژی جنگ در افغانستان، این است که جنگ باید هرچه زودتر به طرف شمال انتقال پیدا کند تا آمریکا به اهداف منطقه ای که در افغانستان دارد برسد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۷    ۱۳۹۶/۲/۲۶ کد خبر: 133168 منبع: پرینت

همزمان با آغاز عملیات بهاری طالبان، تحت نام عملیات منصوری، برخی از ولسوالی ها و ولایات کشور، ناامن شده است. از جمله یکی از ولسوالی ها دو روز پیش به نام زیباک سقوط کرد. گفته می شود که سال جاری، سال دشواری برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، داکتر هاشم دانش، در گفتگو با «نگاه» گفت: بحران خلق شده در افغانستان، بحران زیر کنترل آمریکا است. هر آن لحظه ای که آمریکا و شرکای هم پیمانش خواسته باشند، در افغانستان جنگی وجود نخواهد داشت، نه طالبانی وجود خواهد داشت و نه داعش و نه هم گروه های مخرب دیگر. اما اگر بر سر واقعیت های موجود بیاییم طالبان جنگی را به نام جنگ منصوری اعلام نمودند و در شهرهایی از جمله، بدخشان، بغلان،هلمند، فراه، ارزگان، زابل، جنگ به شدت جریان دارد و طالبان تحرکات بسیار جدی از خود نشان داده اند. طالبان امسال با یک انرژی و یک توان و قوتی دیگری وارد عرصه جنگ شده اند که پشتیبانی تسلیحاتی از طرف روس ها دارد و به حمایت آنها طالبان توانسته اند یک سری مناطق را در افغانستان بگیرند. در این میان ما شاهد سقوط بعضی از ولسوالی ها در شمال بودیم.

وی، در خصوص هدف وجود جنگ در افغانستان اظهار کرد: اما اصل و عمق استراتژی جنگ در افغانستان، این است که جنگ باید هرچه زودتر به طرف شمال انتقال پیدا کند تا آمریکا اهداف منطقه ای را که در افغانستان دارد به آن اهداف خود برسد که عبارت است از ناامن ساختن کشورهای آسیای میانه و سین کیانگ چین و تا اندازه ای در غرب ایران می خواهند این کار را کنند. اما غافل از این هستند که روس ها از گذشته بسیار هشیارتر و حساس تر هستند. بطوریکه شنیدیم، پوتین اعلام کرد که ما را مجبور به این نکنید که از نگاه های نظامی ذخیره خود در تاجیکستان را استفاده کنیم. یعنی اینکه اگر روس ها را مجبور کنند، حتی واکنش نظامی را نشان خواهند داد که این به هیچ عنوانی در جنگ موجوده در افغانستان و تضادهایی که بین روس ها و آمریکایی ها وجود دارد به نفع افغان ها نیست. این هشدار برای بیداری و درایت حکومت افغانستان باید جدی باشد که افغانستان را از این وضعیت نابسامانی که فعلا قرار دارد، بیرون بکشد که توانش هم وجود ندارد.

دانش، معتقد است، حکومت برای امنیت برنامه ای ندارد و در این زمینه بسیار ضعیف است و افزود: در زمستانی که گذشت، نیروهای امنیتی باید تحرکات بسیار جدی را از خود نشان می دادند، مناطقی را که تحت تصرف طالبان بود را تصفیه می کردند، پایگاه های منظم نظامی را که طالبان داشتند را باید تار و مار می کردند تا این زمینه برای طالبان مساعد نمی شد که در بهار آمادگی خاصی را برای تصرف برخی مناطق داشته باشند. متاسفانه دولت نتوانست در زمستان تحرکاتی را به خاطر تضعیف شدن طالبان نشان دهد برعکس حکومت از زمستان تا همین حالا هم در حالت دفاعی قرار دارد. هیچگاه شما نشنیده اید دولت عملیات خود را اعلام کرده باشد. بلکه این همیشه طالبان بوده اند که عملیات خود را اعلان کرده اند. عملیات منصوری را طالبان اعلام کرده اند.

وی، وضعیت آینده افغانستان را بسیار خطرناک پیش بینی کرده و بیان داشت: در حال حاضر بسیاری از ولسوالی های هلمند و بدخشان و بغلان و فاریاب و ارزگان و فراه یا در تصرف طالبان هستند یا ولسوالی به مثابه یک مرکزی که در صدمتری خود حاکمیت مرکزی ندارد رها شده است. حکومت حتی به همین وضعیت هم خوش است. قطعا حکومت استراتژی و هدف تصفیه مناطق را ندارد. هنوز هم بسیاری ازمناطق به دست طالبان است. اگر طالبان تعارض نکنند، از طرف دولت هیچ واکنشی وجود ندارد. دلیل این است که در چنین وضعیت بحرانی در یک چنین حالتی، اختلافات درونی که در حکومت وجود دارد، برای حکومت مهم تر است و این مسایل اجازه نمی دهد که حکومت به مسایل دیگر فکر کند. در همین اوضاع وزیر دفاع استعفا داد، وزارت دفاع حالا با سرپرست به سر می برد. بسیاری از کرسی ها هنوز خالی است. تدابیر امنیتی هم وجود ندارد. به این لحاظ بحران بسیار شدید منطقه ای که آمریکا و روس در اینجا به دلیل بی کفایتی و عدم درایت حکومت ما خلق کرده اند ، ما را وارد یک بحران بسیار خطرناک کرده است. این بحران تبدیل شدن افغانستان به سوریه سابق است و ما شاهد جنگ های خونین تری از آن در افغانستان باید در آینده ای نه چندان دور باشیم.

دانش، ضعف مدیریتی از سوی حکومت را سرمنشا بسیاری از ناامنی ها می داند و می گوید: مسوولیت حکومت همین است که تامین امنیت شهروندان را انجام دهد. باید برای مردم شغل و زمینه کار را ایجاد کند و وضعیت اقتصادی نابسامان را بهبود بخشد اما متاسفانه این انتظار، انتظاری بیهوده است. چرا که حکومت در افغانستان بسان پروژه ای است که در راس آن اشرف غنی و عبدالله قرار دارد و از طرف خارجی ها سازمان دهی شده و آنها فقط تطبیق کننده این پروژه هستند. هر آن چیزی را که باداران خارجی برای آنها می گویند آنها مکلف به اجرای آن هستند. در غیر این صورت ما می گوییم که دشمن به تناسبی که ما از نظر مطبوعات، از نظر تبلیغات، از نظر استخبارات کلان جلوه می کنند، دشمن به این اندازه کلان نیست. نه داعش به این اندازه است. نه طالبان به این اندازه هستند نه این بیست و چند گروهی که نام هایشان را به نام های مختلف مطرح می کنند، ما قوی تر از این هستیم. حکومت قوی تر است. نیروهای امنیتی ما قوی تر و مجهزتر هستند اما چیزی را که ما کم داریم. نبود رهبری سالم از سوی حکومت است.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
روسیه
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   افغانستان حیثیت آبرو ننگ و ناموس خود را در میان دو ابر قدرت جهانی یعنی روسیه و امریکا از دست خواهد داد.

>>>   بنام الله جل وعلا :صمیمیت ملت عزیز مایه بی اثری ویا کم ضرری مخربات است.

>>>   به فکرمن اینطورمعلوم میشوداگرطالبان راروس تجهیزمیکندپس نیروهای امنیتی راکه تجهیزمیکندنیرو های امنیتی افغانستان را 49کشورتجهیزهمکاری کر ده اگراینطوراس از49 کشورهم روس قوی بوده درحقیقت اینطورنباشه مردم افغان جوان های افغان ازخاطرمعاش به عسکری میروندنه ازخاطر جنگ ازطرف یک آقچه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است