غربی ها از تمویل کننده تروریزم حمایت می کنند
وضعیت موجود به خصوص در روابط بین الملل به یک بازی شطرنج می ماند که افغانستان بازیگر آن نیست. در بازی افغانستان تنها بازیگری که حضور ندارد خود افغانستان است 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۴۶    ۱۳۹۶/۲/۲۶ کد خبر: 133184 منبع: پرینت

صلح افغانستان و گره هایی که هر روز کورتر می شوند. ازناخدایی پاکستان تا نگرانی آمریکا از تماس مسکو با طالبان. کبوتر صلح افغانستان که به پرواز درآمدنش رویای دیرینه مردم افغانستان است، هنوز زخمی و ناچار در قفسی به سر می برد که کلیدش ناپیداست. و هر کس با ادعای برداشتن میله ای از این قفس می آید، برعکس، میله ای به آن می افزاید. آغوش صلح حکومت همواره به روی دشمنانی باز است که کیستی و چیستی آنان با گذشت هر روز مبهم تر می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، مسعود ترشتوال، سخنگوی جبهه ملی نوین افغانستان، در برنامه «آخر خط» گفت: صلح برای مردم افغانستان یک آرزو است، اما در این چندین سال به سرابی مانده است که مردم هیچ وقت فرصت رسیدن به آن را پیدا نکرده اند. کمتر پایتخت های دنیا است که به اندازه افغانستان احساس ناامنی کنند. در حالیکه اگر از یک نگاه دیگر ببنیم ما در طول سیزده چهارده سال، بیشترین منابع مالی و بیشترین پول را تحت عنوان صلح هزینه کردیم. امتیاز دهی های یک جانبه و بی مورد بسیار زیاد صورت گرفت و حتی ما از در تضرع و ضعف و تواضع با دشمن و با مخالفان مسلح وارد شدیم. ما متاسفانه توانایی و قابلیت سیاسی را پیدا نکردیم که در مراجع مهم بین المللی این مساله را بدرستی مطرح کنیم که ما حمایتگر تروریزم نیستیم. ما قربانی تروریزم هستیم. در حالیکه تا همین اکنون حمایتگر تروریزم از قربانی تروریزم در معادلات بین المللی جلوتر حرکت می کند. این نشان می دهد که ما متاسفانه ضعف سیاسی بسیار جدی هم در گذشته و هم حال داریم.

وی، معتقد است نه تنها افغانستان خود، به گونه ای واقعی برای صلح خود کار نکرده است بلکه دیگر کشورهای مدعی آن نیز کاری نکرده اند و بیان داشت: ما حتی در این مدت این توانایی را پیدا نکردیم که برای خارجی ها، انگلیسی ها، روسیه و دور و ورمان بگوییم که شما هستید که ادعایتان در مبارزه با تروریزم صادقانه نیست. حتی ما همین نکته را نتوانستیم به این کشورهای دخیل در قضیه افغانستان بگوییم. در حالیکه در زمان مقاومت افغانستان دو سه کشور بسیار محدود بودند که از افغانستان حمایت می کردند اما افغانستان در برابر یک جریان بزرگ که حمایتگر بیرونی داشت، فایق آمدند. با این وجود که این جریان بسیار قوی بودند. چطور می شود بعد از مقاومت، آمریکا که به بهانه تامین امنیت به افغانستان آمد، دو گروه تروریستی وجود داشت اما حالا سی و شش گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می کند؟ نه خارجی ها صادقانه در افغانستان برای این هدف کار کردند و نه ما توانایی و قابلیت سیاسی از درون را داشتیم. ما هنوز که هنوز است، متاسفانه فرسنگ ها با دولت سازی و ملت سازی فاصله داریم.

ترشتوال، دلیل برقرار نشدن صلح را از دیدگاه داخلی چنین گفت: وقتی ما از صلح صحبت می کنیم، سه نقیصه برای آن وجود دارد، در داخل افغانستان اراده برای این موضوع کمتر دیده می شود. دلیلش این است که ما یک تعریف واحد که مورد اجماع حکومتی در داخل باشد، نداریم و متاسفانه بازی صلح همیشه در حلقه کتمانی و برای چند نفر محدود به جلو رفته است. وقتی ملت در موضوع هایی که سرنوشت شان به آنها وابسته است سهیم نشوند، سخت خواهد بود که نتیجه چنین مذاکراتی پنهانی به نفع کشور باشد. شورای عالی صلح هم کارکردی داشته است که ما را به سمت صلح نبرده است.

سخنگوی جبهه ملی نوین افغانستان، کشورهای غربی را حامی تروریزم می داند و می گوید: واقعیت این است که چند کشور هستند که از جریان های تروریستی حمایت می کنند و اینها حمایتگران جریان های تروریستی هستند. همین حالا کشور همسایه ما در سه نقش بازی می کنند. هم تولید کننده است، هم تجهیز کننده است و هم صادر کننده تروریست است. اما کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریست را می کنند هم سکوتشان به معنای حمایت است. وقتی که یک برخورد سخت افزاری و نرم افزاری در برابر دولتی که خودش دولت تروریستی است وجود نداشته باشد و سکوت در برابر آن اختیار شود ، به معنای حمایت از این کشور است و این همه هزینه به بهانه های مختلف در منطقه ما چه معنایی دارد؟این کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریزم را دارند آمریکا انگلیس و متحدان ناتو هستند که با سکوتشان حمایت خود را از پاکستان تولید کننده تروریزم اعلام کرده اند.

وی، ادامه داد: متاسفانه افغانستان خود هم بگونه ای است که توان مهار کردن کوچکترین ناامنی داخلی را هم ندارد و ثابت کرده است که توان مبارزه را با ناامنی، فساد، تعصب های قومی و ... ندارد و نه تنها که این توان را ندارد بلکه آنها را تشدید هم کرده است.

ترشتوال با بیان اینکه، در حال حاضر ابتکار عمل، هم در قضیه صلح و هم درقضیه جنگ از دست افغانستان خارج شده است، افزود: وضعیت موجود افغانستان به خصوص در روابط بین المللی مان به یک بازی شطرنج می ماند که افغانستان بازیگر آن نیست. در بازی افغانستان تنها بازیگری که حضور ندارد خود افغانستان است. در حالیکه افغانستان موضوع است اما حاکمان آن، متولیان سیاسی آن بازیگران نیستند، مهره هایی هستند که توسط دیگر بازیگران اینجا و آنجا جا عوض می شوند. شاید بیشتر ضعف یا ناتوانی در مدیریت سبب شده باشد که ما توان یا استقلال تصمیم گیری را در قضایا نداشته باشیم. همینکه ما امکانات مالی در داخل نداشتیم. همینکه در گفتگوها موفق عمل نکردیم. همین که دیپلماسی ما به سمت و سویی حرکت می کند که نیاز به کار بیشتر دارد. همین که روابط خارجی ما دچار مشکلاتی شده و همینکه ما را همچنان به عنوان یک حکومت فاسد در دنیا می شناسند همین کلا چالش هایی است که کاملا موثر است برای اینکه ما توانایی و قابلیت داشتن ابتکار عمل مدیریت جنگ و صلح را نداشته باشیم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
حامی تروریزم
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است