امسال، برگزاری انتخابات منتفی است
حکومت وحدت ملی در خلا یک شورای ملی مشروع و قدرتمند وضعیت را به سود خود دانسته و راضی از ادامه وضع موجود بیشتر وقت و انرژی خود را صرف تعاملات گروهی و کشمکش های سیاسی می کند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۰    ۱۳۹۶/۲/۲۸ کد خبر: 133280 منبع: پرینت

شورای ملی با آنکه تاریخ اعتبار آن گذشته است شکرگذار ادامه وضع موجود است و حکومت وحدت ملی نیز در خلا یک شورای ملی مشروع و قدرتمند وضعیت را بسود خود دانسته و راضی از ادامه وضع موجود بیشتر وقت و انرژی خود را صرف تعاملات گروهی و کشمکش های سیاسی می کند.

بنیاد انتخابات شفاف اففانستان در یک نشست خبری موضع و نگرانی خود را در قبال انتخابات پیش رو بیان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، امروز پنجشنبه 28 ثور 96 شمس راسخ، مسوول برنامه های بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) در این نشست با اعلام اینکه امسال انتخابات برگزار نخواهد شد، متن اعلامیه این بنیاد را قرایت کرد که به شرح ذیر است:

با گذشت حدود شش ماه از آغاز فعالیت های کمیسیون انتخابات، برگزاری انتخابات در سال جاری هنوز هم در هاله ای از ابهام است. سکوت معنادار و سردرگمی نگران کننده ای بر فضای انتخابات کشور حاکم است و قرار معلوم امکان برگزاری انتخابات در سال جاری منتفی است و برگزار نشدن آن نگرانی ها از تاثیرات منفی بر وضعیت سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی کشور را بشدت افزایش داده و قانون شکنی و عدم تطبیق قانون را رفته رفته به یک سنت متداول تبدیل می سازد.

شورای ملی با آنکه تاریخ اعتبار آن گذشته است شکرگذار ادامه وضع موجود است و حکومت وحدت ملی نیز در خلا یک شورای ملی مشروع و قدرتمند وضعیت را به سود خود دانسته و راضی از ادامه وضع موجود بیشتر وقت و انرژی خود را صرف تعاملات گروهی و کشمکش های سیاسی می کند.

تلاش های نهادهای مسوول انتخابات نیز، بی برنامه و نامنظم بوده و سردرگمی در اجراییات شان هویدا و نگران کننده است. در این میان جامعه جهانی نیز به نحوی نظاره گر وضعیت موجود است و تلاش و برنامه قابل توجه نیز از سوی آنان مشاهده نمی شود.

براساس آخرین انکشافات، کمیسیون انتخابات کار روی تعیین حوزه های رای گیری را آغاز کرده است و این درحالی است که توزیع تذکره الکترونیک و کارت های رای دهی که از لازمه های تکفکیک مرزهای ولسوالی ها و ولایت ها و حوزه های رای دهی است، آغاز نشده است و اجرای آن هم در مدت زمان یکسال ممکن نیست.

بودجه برگزاری انتخابات و منابع آن مشخص نیست و سرنوشت اصلاحات و اقدامات اصلاحی کمیسیون انتخابات و نهادهای ذی دخل برای ایجاد شفافیت و تقویت و اعتماد عمومی برای انتخابات نامعلوم است و مردم نیز خسته از انتظار بی صبرانه منتظر روشن شدن وضعیت هستند.

تیفا باور دارد که چالش های جدی در راه برگزاری انتخابات وجود دارد که نه تنها امکان برگزاری آن در سال جدید را ناممکن می سازد که امکان برگزاری آن در سال آینده را نیز زیر سوال قرار می دهد.

مهم ترین این چالش ها از قرار ذیل است:
_اعمال نشدن اصلاحات انتخاباتی جهت تامین شفافیت و مشروعیت انتخابات
_نبود اراده سیاسی برای برگزاری انتخابات در دولت وحدت ملی
_رقابت های ناسالم درون حکومتی و هدر رفتن بی جهت وقت و بودجه ملی
_گسترش فساد در ساختارهای دولتی و به گروگان گرفتن تصامیم و طرح های انتخاباتی از سوی حکومت
_گسترش ناامنی و عدم برنامه جامع برای مرتفع ساختن چالش های امنیتی
_عدم توجه به پیچیدگی ها و سختی های انتخابات پیش رو با توجه به برگزاری همزمان انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی
_مشخص نبودن صلاحیت ها و وظایف شورای های ولسوالی
_مشخص نشدن سرنوشت برقی سازی انتخابات و عدم پاسخ به نتایج ارایه شده کمیته امکان سنجی برقی سازی انتخابات


تیفا برای بیرون رفت از این وضعیت پیشنهاد می کند که حکومت و نهادهای امنیتی وضعیت سیاسی و امنیتی کشور را سامان داده و تنها به بیان داشتن اراده اکتفا نکند و اراده خود را به شکل عملی از طریق همکاری صادقانه با کمیسیون انتخابات و تایید طرح های آن ثابت سازد.

کمیسیون انتخابات نیز باید استقلالیت خود را تثبیت نماید، برنامه زمانی واضح و مرحله وار را با همکاری نهادهای ذی دخل برای انجام منظم فرآیند انتخابات اعلام نموده و متعهدانه مطابق با آن عمل کند.

جامعه جهانی نیز از حالت انفعالی ساکن و ساکت بودن بیرون آید و برنامه و تعهدات خود را برای کمیسیون انتخابات، نهادهای دست اندرکار و جامعه مدنی و دولت افغانستان جهت اجرای قانومند انتخابات ارایه و عملی سازد.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
بیانیه تیفا
نظرات بینندگان:

>>>   شاید شنیده باشند که "بزک، بزک نمیر که جو لغمان میرسد" و بهمین جهت فرموده اند که:
"اگر دولت افغانستان بتواند تامین امنیت را درزودترین فرصت انجام دهد (!!!!)امکان برگزاری انتخابات هم هست. درغیر این صورت، اگر صورت نگیرد ما بازهم تردید داریم که در سال جاری انتخابات را داشته باشیم."
تردید نداشته باش!!! بیغم معاش و امتیازات بگیرید!! قصه انتخابات مفت ، مفت است!!!
مردم اطمینان دارند که برگزاری انتخابات افسانه شیرینی است که بدرد خواباندن اطفال میخورد!!!!

>>>   هرکاه همکاری صادقانه ریاست جمهوری ریاست اجرایه پارالامان وکارمندان کمسیون انتخابات ومسولین نظامی امنیت را تامین نمایند با شخص محترم ریس دارالانشاه باشد امکان انتخابات درسال 1396 وجود دارد
پناه کابل

>>>   انتخابات ریاست جمهوری ،پارلمان،شوراهای ولسوالی،همه یکجا دایر خواهد شد.
زیرا جامعه بین المللی آنقدر پول ندارد که به هر انتخابات جداگانه پول بپردازد.
منتهی کمیسیون شکایات انتخاباتی جنجال هایش زیادتر خواهد شد.
زیرا اگر وکیلی که کاندید است،برای شکایت به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کند،رییس کمیسیون خواهد گفت که مه هنوز جنجال تقلب کاندید های ریاست جمهوری را خلاص نکردیم،تو آمدی که در حق تو تقلب شده است.
برو بانی ما ببادر!

>>>   انتخابات " منتخابات" را دیگر بخواب هم نمی بینید!!! بیغم باشید! ع و غ و تمام دار و دسته انها + امریکا به انتخابات عقیده ندارند. آنها برای بربادی افغانستان کمر بسته اند و با جدیت مصروف این وظیفه ننامقدس اند!!

>>>   تا که اوغان در راس قدرت است بخاطر آن ادعا های دروغ اکثریت بودن و بقیه دروغ های شاخدار شان نه شناسنامه های برقی توزیع میشود و نه آرامی وانسانیت را خواهید دید. یگانه راه نجات فقط تجزیه کشور بین اوغان و غیر اوغان است تا بقیه از این جهالت و جنگ دائمی اوغان ها نجات پیدا کنند و سرنوشت خود و اولاد خود را درست کنند فقط تجزیه بین اوغان و غیر اوغان

>>>   باید حقیقت را پذیرفت. پشتون ها در دو انتخابات گذشته بی شمار تقلب کردند، از توزیع شناسنامه های برقی جلوگیری کردند، با نظام پارلمانی و غیر متمرکز مخالف اند، با حضور دو خارجی در کمسیون شکایات انتخابات مخالفت کردند، یک پشتون متعصب دیگر را در راس کمسیون به زور قرار دادند، از نفوس شماری جلوگیری میکنند، به آزادی بیان اعتقاد ندارند و صد ها مورد دیگر. حالا شما بگویید؛ اشتباه گفتم؟

>>>   با قبول این که اوغان نیستم هیچ کس دانشمند نمی شود متاسفانه کاشکی می شد و ما یک قوم بسته دانشمند و متفکر می داشتیم همان برای وطن ما بس بود. دموکراسی واقعی با حذف دیگران بنام قوم و تبار مخالف است.

>>>   بر اساس قانون اساسی شورا های ولسوالی ها ، ولایات ، شهر داری ها باید انتخابی باشند . با تأسف در ۳۴ ولایت صرف شورا های ولایتی به اصطلاح منتخب حضور فیزیکی دارند که در اجرای وظایف محولهٔ شان نظارت بر کارکرد های مقام های اجرائی فاقد قدرت و توان تصمیمگیری بوده در واقع مُجری امر و نهی حکومت مرکزی هستند .
با در نظرداشت نکات بالا که باعث حکومت داری ضعیف ، و پامال شدن دموکراسی شده نیاز مبرم داریم تا از تمرکز قدرت بدست دیکتاتور به توزیع قدرت « تقسیم قدرت » به ارگانهای انتخابی محلی قدرت و ادارات دولتی بپردازیم از یک جهت ارادهٔ مردم را در ارگانهای دولتی تأمین کرده ایم از سوی دگر مردم خود و نمایندگان شان را در حاکمیت دیده همکاری و حمایت بیدریغ خواهند کرد .
تمرکز قدرت یا توزیع آن ؟

>>>   ما میدانستیم که حزب «افغان ملت»ی های برتریتخواه خودکفان پروری دارد؛
مگر نمیدانستیم که برجسته ترین ها و نماینده های شان نیز خودکفان اند:
فرمانروایان دربار ستم ملی، آگاهانه خودکفان پروری دارند و بخشی از شهروندان ما میدانند این را؛ مگر توده های هنگفت کشور باور به این (شاید!) داشته اند که خودکفانی های افغانی برای خدا خواهد بود.
اینک ببینیم که نماینده افغانیت خواهان و قانونگذار کشور، چگونه آزادانه، رسمن و از پرده تلویزیون سدا میزند که برای خواسته های فرمانروایی شؤنیزم - فاشیزم پختونوالی، خود را در خیمه «لویه جرگه» میکفاند.
مگه ما نلغزیم به بیراهه؛ بازی نخوریم و بدانیم که این خیمه اینها، جایگاه «غار حراء» را برای شان دارد.
سده هاست از درون تاریک این خیمه سیاه و از نام جرگه های برساختی اش، شببازی دارند و تاریکیها گسترده اند و شکار ها کرده اند و تمدن ها سوختانده اند و میلیون ها را سواری دارند و میلیونها را بیخانه و کشته و جهان را در شگفت و این زادگاه تمدن کهن جهانی را دوزخ ساخته اند؛ یعنی این خیمه شب پرستی، اینها را مقدس باشد و پر بار ترین دستاویز برای ادامه فرمانروایی ستم.
بشنویم این نامی ترین و پیشگامترین «ملالی قهرمان» دوران و یکی از پیشروان برجسته «افغان ملت»ی های فاشیست را که هیلی ارشاد است و نماینده شورای مردمی:
«.......؛ اما اگه کسی بخواهه قانون اساسی ره تغیر بته؛ به والله مه ده زندگی خود نه جنگ کدیم نه مبارزه کدیم، اگه مه ده خیمه لویه جرگه انتحار نکدم خوده...!»و بخ - (13 ثانیه افتخار و پروپاگند، ترویج و ... فرهنگ افغانی- خودکفانی):

>>>   ما تا زمانی‌که شناسنامه‌های برقی به‌دسترس ملت‌مان قرار نگیرند, برگزاری هرگونه انتخابات را جفای بزرگ و خیانت ملی می‌‌پنداریم و در آن‌شرکت نمی‌کنیم. ما درراستای بیداری ملت‌مان کار خواه‌یم کرد و خاموشی را‌هم ننگ می‌دانیم.
مرتضی "جلالی"

>>>   این ها ، میخواهند که افغانستان ، بسته و مطلق ، در دست پشتونها باشد. قدرت ، دولت ، رهبری ، سرداری ، باداری ، بابایی ، همه و همه به قوم خود شان تعلق داشته باشد. دیگران ، همه ، رعیت ، زیر دست ، فرمانبردار ، نفر خدمت ، مزدور و غلام شان باشند

>>>   با تمام حرف هایت موافق هستم وبه یاد داشته باشید که مبارزه علیه فاشیزم وظیفه هر انسان این کره خاکی است فاشیزم به هیچ وجه پیروز شدنی نیست ولی سک صفتان فاشیستی هستند که به مدت کوتاهی از آن استفاده میکنند کسیکه آواز خود را در مقابل هژمونیسم، فاشیسم قومی زبانی،سمتی بلند نمیکند دست به مبارزه نمی زند انسان بودنش زیر سوال است
Hussain Sadid

>>>   یک گپ رنجورآوراست ایکاش پشتونیزم این همه برنامه فاشیستی شان به ضرب شمشیرخودشان عملی میتوانستندنه به ضرب شمشیرانگلیس وغرب ووطن فروشی ازطریق غلامی وبرده گی

>>>   مه که نوشتم : "دو طبقه مردم با تحقق #دموکراسی در افغانستان مخالف اند؛ یکی #اوغان و دیگه #نادان" ، مرا دشنام دادین. اداره غیر متمرکزِ قانونمند یکی از اصول حکومت داری خوب و پیش-نیاز های #تحقق_دموکراسی است. سخنان خاله #هیلی_ارشاد را خو حتمن شنیدید.

>>>   ما به هدف اصلى خود يعنى غير متمركز سازى قدرت، ازادى راى و حق انتخاب ، دموكراتيك سازى نهاد ها، تغير قانون اساسى، تعريف ارزش ها، ملت سازى به معنى واقعى ان، توزيع شناسنامه هاى هوشمند ، حل مشكلات مرزى، شفافيت در امور دولت دارى، ازادى بيان.... پابند مى مانيم و باور داريم هيچ مانع نمى تواند روند طبيعى تحولات و تغيرات مردمى را از مسير خارج كند .
Ariaie

>>>   مورچه زردهم اضحار نظر میکند بااین شکل وشمایل تفت نرسید جوش کرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است