رییس جمهور کار سرک یکاولنگ دره صوف را افتتاح کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۲    ۱۳۹۶/۲/۲۸ کد خبر: 133303 منبع: پرینت

محمداشرف غنی رییس جمهور، قبل از ظهر امروز در راس یک هیات عالیرتبۀ دولتی جهت افتتاح کار سرک یکاولنگ- دره صوف، به ولایت بامیان سفر کرد و کار این پروژه را رسماً افتتاح نمود.
رییس جمهور کشور هنگام عزیمت به محل افتتاح پروژۀ مذکور در ولسوالی یکاولنگ بامیان، از سوی گروهی ازدانش آموزان معارف در حالیکه ترانه های میهنی را می سرودند، استقبال گردید.
سپس، رییس جمهور در حالیکه از سوی والی بامیان مشایعت می گردید، با بزرگان، متنفذین، اعضای شورای ولایتی و برخی از مردم ولایت بامیان، مصافحه و احوالپرسی کرد.

در مراسمی که به این مناسبت برگزار گردیده بود، ابتدا محمدطاهر زهیر والی بامیان به رییس جمهور کشور و هیات همراه اش خوش آمدید گفته افزود: شما با حضور خود در ولایت بامیان باستان ثابت ساختید که به مناطق مرکزی ارج قایل هستید و امروز با افتتاح پروژۀ بزرگ ترانزیتی، قلب مناطق مرکزی باز خواهد شد.
وی گفت که مردم بامیان از برنامه ها و پروژه های ملی حمایت می کنند و امروز با افتتاح سرک یکاولنگ- دره صوف، اعتماد و باور راسخ ملی نسبت به حکومت به وجود آمده است.
والی بامیان خاطرنشان کرد که حضور گستردۀ مردم در این مراسم، بیانگر حمایت از شما و برنامه های حکومت می باشد.

انجنیر محمود بلیغ وزیر فواید عامه نیز در صحبتی گفت که امروز، وعدۀ حکومت برای مردم مناطق مرکزی تحقق می یابد و با تطبیق این پروژۀ مهم ترانسپورتی، قفل ترانزیتی مناطق مرکزی باز می گردد.
وی افزود که این سرک از ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان آغاز و الی ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان امتداد دارد که طول آن ۱۷۸ کیلومتر می باشد و هزینه احداث آن بالغ بر ۲۱۳.۸ میلیون دالر می گردد که توسط بانک انکشاف آسیای تأمین و از سوی شرکت(CBRC) چینایی، طی سه و نیم سال به شکل اساسی احداث و به بهره برداری سپرده خواهد شد.
وزیر فواید عامه همچنان از روی دست گرفتن پروژه های دیگر زیربنایی در مناطق مرکزی خبر داده گفت که سرک دوشی- بامیان و گردن دیوال تحت کار است. وی علاوه کرد که با تطبیق پروژۀ یکاولنگ- دره صوف، بامیان به چهارراه ترانزیت کشور مبدل خواهد شد و کار دهلیز شرق و غرب در سال جاری از ولایت هرات آغاز می گردد.

محمدسرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز در این مراسم صحبت کرد و آغاز کار احداث سرک یکاولنگ- بامیان را به مردم بامیان و مناطق مرکزی تبریک گفت. وی افزود که تا اکنون حکومت در عرصه های مختلف، پروژه های بزرگ را به ویژه در مناطق مرکزی تطبیق کرده است.
معاون دوم رییس جمهور، از اعمار و افتتاح شفاخانۀ بامیان نام برد که اخیراً در این ولایت به بهره برداری سپرده شده و به گفتۀ او در سطح کشور کم نظیر می باشد. وی پیشرفت کارهای بنیادی و انکشافی را در ولایت بامیان و مناطق مرکزی، نتیجه تلاش ها و توجهات رهبری حکومت به ویژه رییس جمهورغنی دانست.
معاون دوم رییس جمهور اظهار داشت که بامیان از طریق میدان هوایی و سرک پخته، به مرکز کشور وصل است و پروژۀ که امروز افتتاح می گردد، قلب مناطق مرکزی بوده و این ولایات را به شمال و جنوب ارتباط می دهد.

وی دهلیز شرق و غرب را با اهمیت دانسته گفت که از طریق سرک گردندیوال، زمینۀ رشد و انکشاف تجارت و ترانسپورت برای همه شهروندان فراهم خواهد شد. معاون دوم رئیس جمهور، این پروژه را شاهرگ توسعه و عامل پیوند فزیکی و معنوی مردمان این سرزمین دانست.

محمدسرور دانش، علاوه کرد که با تطبیق برنامه های زیربنایی و انکشافی در سراسر کشور، انکشاف متوازن به شمول مناطق مرکزی تأمین می گردد.
او افزود که کار پروژۀ برق ۲۲۰ کیلو ولت در مناطق مرکزی به زودی آغاز می گردد و همچنان در بخش های معارف، تحصیلات عالی، زراعت و ساختمان سازی، پروژه های زیر کار می باشد.

معاون دوم رزیس جمهور اضافه کرد که با وجود مشکلات و چالش ها، حکومت در حال پلان گذاری در همه عرصه می باشد تا چهرۀ کشور به خصوص مناطق مرکزی تغییر نماید.
او دستآوردهای حکومت در طی دونیم سال گذشته را ارزنده توصیف کرده گفت که حکومت در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق سکتور خصوصی، گشایش راه های مواصلاتی و ترانزیتی، دستآورد های خوبی را رقم زده است.

دانش، یادآوری کرد که حل مشکلات موجود سال ها را دربر خواهد گرفت و باید فرصت های بیشتر برای جستجوی راه های حل و رسیدگی به خواست ها و نیازمندی های مردم داده شود. او گفت که حکومت تعهد واضح و صداقت درعمل دارد و برای تأمین عدالت اجتماعی متعهد می باشد.
وی همچنان به فراهم سازی زمینۀ اشتغال برای جوانان تأکید ورزیده گفت که حکومت تلاش می کند تا جوانان متخصص را به کار بگمارد، اما نبود ظرفیت پذیرش همه جوانان، یکی از محدودیت ها است. معاون دوم رئیس جمهور بر تأمین شفافیت در روند استخدام ها تأکید کرد و گفت که تنها از طریق حاکمیت معیاری، شفافیت و مشارکت عادلانه می توانیم به این امر برسیم.

سرور دانش گفت که دشمنان افغانستان تلاش می ورزند تا پیوندهای ملی را تضعیف سازند و تفرقه ایجاد کنند که برای همه لازم است تا چنین وضعیت را درک کنند، اما آنچه ما را نیرومند می سازد، تقویت وحدت ملی ما است.
او ولایت بامیان را ولایت توریستی و سیاحتی دانست و از مسوولان محلی آن ولایت خواست که در حفظ و جلوگیری از تخریب گنجینه های تاریخی و فرهنگی ولایت بامیان کوشا باشند و مطابق ماستر پلان در هماهنگی با وزارت های سکتور مربوط، کار نمایند.

محمدسرور دانش معاون دوم رییس جمهور در زمینۀ تقویت تحصیلات عالی ولایت بامیان اطمینان داد و گفت: درکنار اینکه رشتۀ شرعیات و فقه جعفری براساس حکم رییس جمهور در دانشگاه بامیان درنظر گرفته شده است، در سال های آینده رشته های دیگر نیز افزود می گردد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان طی صحبتی در این مراسم، افتتاح کار سرک یکاولنگ- دره صوف را به مردم مناطق مرکزی به ویژه باشندگان ولایت بامیان، تبریک گفت. وی افزود: امروز شاهد یک تحول برگشت ناپذیر هستیم.
رییس جمهورغنی تصریح نمود که با تطبیق این پروژه، دیگر مناطق مرکزی تابع کوه ها و طبیعت بسته نخواهند بود و تحول امروز، ده ها و صدها نسل آینده را بهره مند می سازد.

رییس جمهور اضافه کرد که خواست های مردم مناطق مرکزی در طی شصت سال گذشته، تا سه و نیم سال دیگر عملی و به بهره برداری سپرده میشود. وی گفت که تعهد ما در حرف نه، بلکه در عمل است و تاریخ در این زمینه قضاوت خواهد کرد.

رییس جمهور، پروژۀ یکاولنگ- دره صوف را ملی و متعلق به همه مردم افغانستان دانسته گفت که با عملی شدن این پروژه، نه تنها شریان های مناطق مرکزی باز می شوند، بلکه ولایات مرکزی به قلب متحرک مبدل خواهد شد.
رییس جمهور غنی، علاوه کرد که استاد مزاری، شهید وحدت ملی، آرزوهای فراوان داشت که امروز یکی از بزرگترین آرزوهایش تحقق می یابد.

رییس جمهور ضمن قدردانی از استقبال گرم اقشار مختلف مردم ولایت بامیان، گفت که این پروژه، زمینه تغییر زندگی باشندگان مناطق مرکزی را فراهم می سازد. وی افزود که ما به خواسته های تان ارج می گذاریم و افتخار می کنم که متعلق به چنین ملتی بزرگ هستم.

رییس جمهور کشور با اشاره بر اینکه شهامت، فداکاری و صبوری مردم بامیان بی نظیر است، گفت که بزودی پروژه برق ۲۲۰ کیلوولت، این ولایت را روشن خواهد کرد. مردم بامیان از نگاه فکری روشن هستند و با تامین انرژی برق، خانه های آن نیز روشن می شود.

محمد اشرف غنی تصریح کرد که حکومت بالای حفظ و مرمت آثار باستانی کار می کند و بامیان که دارای آثار باستانی زیاد است، شامل آن می باشد.
وی گفت که همه دولت ها در گذشته از مردم مناطق مرکزی قرضدار مانده اند، اما امروز ما قسط اول را با افتتاح این پروژه مهم تادیه کردیم و قسط های بعدی را با تطبیق پروژه های دیگر نیز پرداخت خواهیم کرد.
رییس جمهور گفت که نیت و اراده ما پاک است و جز صداقت و خدمت به مردم، ارادۀ دیگری نداریم.

رییس جمهور غنی گفت که کمپنی چینایی که کار احداث این سرک را به عهده گرفته است، در چین پروژه های بزرگ را اجرا کرده است و ما از این کمپنی بخاطر تکمیل نمودن موفقانه این پروژه، تعهد گرفته ایم.
وی افزود که دولت برای مردم حسابده است. آرزوی مردم مشروع بوده و ما باید کمر همت برای برآورده ساختن آرزوهای شان ببندیم.

رییس جمهور در اخیر سخنانش از مردم ولایت بامیان که با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور همیشه در تامین امنیت ولایت مذکور همکاری کرده اند، قدردانی نمود.
در اخیر این مراسم رییس جمهور غنی، به پارک ملی بند امیر یکی از مکان های توریستی و سیاحتی ولایت بامیان رفت و از آن دیدن کرد.

گفتنی است که در مناطق مرکزی کشور، کار احداث و دیزاین پروژه های سرک یکاولنگ-دره صوف به طول ١٨٠ کیلو متر، سرک یکاو لنگ – قندهار به طول ۵۵٠ کیلومتر، سرک دوشی – بامیان به طول ١۵٢ کیلومتر، سرک گردن دیوال در چند بخش ۴٠ و۶٠ کیلومتر، سرک میدان – بامیان، سرک نیلی-ورس- پنجاب، سرک قره باغ – جاغوری، سرک جلریز-سنگلاخ، سرک اسپیلان – میرامور و سرک های داخل شهر نیلی، روی دست است.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
یکاولنگ
دره صوف
نظرات بینندگان:

>>>   سرگ مهمترین دستاورد است که زمینه فعال شدن معادن و بند برق را تسهیل میکند و بیکاری کاهش می یابد

>>>   درود بر رئیس جمهور
هزاره غزنی

>>>   بسیار خوش شدم!
هموطنان هزاره ما اباد میشود!
با هر دلی که شاد شود شاد میشوم
هرکه اباد شود اباد میشوم
خداوند تمدن وابادی را نصیب هر انسان روی زمین نماید!
افغان

>>>   هروقت ثلث سفارت های افغانستان به هزاره هاداده شدو1/4وزارت خانه های کشوربه هزاره ها داده شد وازپشتون سازی وقبیله گرایی دست برداشتید اونوقت میگویم راست گفتید.بااحترام

>>>   هزاره ها باید از حکومت غنی خوش باشند. اما اینجا هیچ یک پیام مثبت دیده نمی شود.

>>>   زنده باد جناب اشرف غنی رئیس جمهور متوازن ما

>>>   هفت وهشت غنی به شرطی که دروغ نگوی کار این سرکا تا انتها برساند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است