جنرال ازبک، گوی سبقت را از حکمتیار می رباید؟
اگر این جنرال ناکارامد فقط اندکی سیاست انگلیسی امریکایی را سرلوحه خود قرار دهد و از یکه تازی و لجبازی های ناشیانه خود دست بردارد به سهولت می تواند از آب گل آلود ماهی گرفته و در برگ برنده را بدست بیاورد 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۲    ۱۳۹۶/۲/۲۹ کد خبر: 133305 منبع: پرینت

اگر از منظر مردم ملکی افغانستان، ساده اندیشان یا احیانا برخی فریب خوردگان ارگ به اختلافات عمقی و وسیع میان رییس جمهور و معاون اول وی نگاه کنیم؛ چیزی جز ترور سیاسی و شخصیتی، کنج عزلت و انزوا و احتمالا پایانی زودهنگام برای مجاهدت ها و معاملات در عرصه ی قدرت نمی یابیم.

همانگونه که اکنون اکثریت قریب به اتفاق افکار عمومی و اذهان جمعی را چنین اندیشه و تصوری فرا گرفته است که دیگر تا اطلاع ثانونی خبری از جنرال بازنشسته ی ازبک ها نخواهیم شنید و باید به دنبال جایگزینی برای وی از ترک تباران صفحات شمال بود اما این فقط یک روی سکه است.

ولیکن اگر از منظر سیاستمداران کارکشته و همه فن حریف غربی و رسانه های جریان ساز خارجی بدین اوضاع ظاهرا نابسامان میان اشرف غنی و عبدالرشید دوستم بنگریم درمی یابیم که این یک تولد دوباره یا به عبارت دیگر یک خیز بزرگ و سکوی پرتاب نه تنها برای شخص وی بلکه برای ارتقای مقام و احیای مجدد کل ازبک ها و ترک تبارها می تواند باشد!

برای تشریح و توضیح هرچه بیشتر این ادعا و مصداق سازی برای آن همین بس که تلاش های اشرف غنی برای کنار گذاشتن و دور زدن دوستم همزمان با کاهش چشمگیر محبوبیت و مشروعیت دولت وحدت ملی در نزد عوام و خواص و عمق اختلافات سران احزاب و رهبران جهادی و چهره های شاخص ارگ نشین بوده است از این رو...

از این رو، اگر این جنرال ناکارامد و خام و ناپخته ی ازبک ها فقط اندکی سیاست انگلیسی امریکایی را سرلوحه ی خود قرار دهد و از یکه تازی و لجبازی های ناشیانه ی خود دست بردارد به سهولت و سرعت می تواند از آب گل آلود ماهی گرفته و در واقع برگ برنده را بدست بیاورد.

با شدت تنش ها و اختلافات فراگیر میان اشرف غنی با سران صفحات شمال ازجمله احمد ضیا مسعود، محمد محقق، عبدالله عبدالله، عطا محمد نور و خود عبدالرشید دوستم دیگر قدرت مردمی و حزبی چندانی از اقوام غیرپشتون در ارگ و در کنار رییس جمهور باقی نمانده است و تنها یک اتحاد و ایتلاف می تواند کار را تمام کند.

باید خاطر نشان کرد که همه ی اتفاقات رقم خورده بر ضد معاون اول رییس جمهور در طول این یک سال اخیر و مخصوصا ماه های منتهی به حصر خانگی وی، می تواند نه باخت که برد وی در نزد افکار عمومی باشد فقط باید بنجنبد تا ازبک ها و ترک تباران برایش جایگزینی از میان فیض الله ذکی و دیگران برنگزیده اند.

ناگفته نماند که ظهور و حضور گلبدین حکمتیار نیز بر پیچیدگی اوضاع دامن زده است و عدم دیدار دوستم با وی یا دیده بوسی و به آغوش فشردن این دو می تواند هریک به نفع جنرال عبدالشید دوستم باشد درصورتیکه از اشتباهات فاحش خود پند گرفته و همچون دیگر قماربازان صاحب نام بر سر قدرت و سیاست قمار بزند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنرال دوستم
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   احزاب جهادی ودوستمی احزاب مزدوربودندحتی اعضای حزبشان هم خالی ذهن امربر به نفع شخصی خودبوده هیچگاه شخصا بازی سیاسی رابلدنبوده همیشه افزاردیگران بودند.
یکی روشنفکررا سرزد ودیکری به کون روشنفکرچوب زد بلاخره تمام شان ازقشرروشنفکری خالی بودند اکنون هم یگان ولدان دزدان روشنفکرنماشده اماهدف دزدی یعنی چوکی بدهی نفس شان قفس میشود گویابرجیب خود تهلکه دارند.
اکنون فرصت خوبی میسرشده تاقشرچیزفهم جامعه ازپای لوچ های یاغی وتفنگسالارمنصرف شده حزب دموکراتیک ایجادکنند تاجای جهادگران ویاغیان راپرکند.
خام خیال

>>>   کسی آگاهی دارد نتیجه مذاکرات استاد عطا به نمایندگی از جمعیت با جناب اشرف غنی بکجا رسید؟؟ نتایجش چیست وچی زمانی اعلان میشود؟؟

>>>   من خواهش میکنم دیگر با نام جنرال صاحب دوستم نام ایشچی را نیز علاوه ویگ مدال را در ّپهلوی قهرمان ّپناه وندباز جهاد کابل ضرب زده شود

>>>   اشرف به هیچ کس حتی قوم خودش خدمت نکرده ونمیکند،جز تفرقه انداختن بین اقوام افغانستان،خیانت های که اشرف غنی در حق مردم افغانستان انجام داده ،طالب مزدور هم انجام نداده اند،پس بنام قوم تفرقه ندازی نکنید،هر کسی از وطن ،عزت،شرف وناموس مردم دفاع کنند آن مجاهد راه خداست از هر قومی که باشد!نادرشاه

>>>   برد سياسي جنرال دوستم فقط وفقط كنار امدن با داكتر غني است چه أتلف با عطاي نور و محقق ديگر يك نسخه تاريخ گذشته محسوب ميگردد.
نوروز

>>>   دوستم محبوب وافتخاراوزبک هاست

>>>   ولي متهسفانه تبل بند كرد.

>>>   جنرال دوستم
دست خالی میره پیشی اردوغان
وضع او خیلی خرابه این زمان
شکوه ها دارد او از دستی غنی
لامان از دوره ای اخیر زمان
ان رفیقی با وفا شد بیوفا
او بسوی دیگری دارد نگا
جاغوری

>>>   وظیفه جنرال فقد انداختن را ی به سندوق های است وبست وکامیاب کردن یک تیم وخودش بعد از یک الی دوسال باقی مانده در پشت دیوار های بسته وبعد از آن تبعید به کشور های هم تبار اش بس ما فکر میکردیم که جنرال مشاورین بسیار کار فهم وتوانا دارد که میتواند بازی های سیاسی را رقم بزند اما وخود شان هم توانای بیشتر دارد که روی یک مهور کار کند اکنون در یافتیم که نه مشاوری داشته ونه توان مبارزه را

>>>   باید خاین ها و محاکمه شود
وغاصب های رمین های کا بل را ذزدی کردن محاکمه شود

>>>   رگ خواب اینهارا متفکر جهان دریافته است حساب های بانکی پول های دزدیده شانرا ببند تسلیم هستند

>>>   اخطارمیتی ما خوترسیدیم لطفا اختارنتی

>>>   انسان تعجب می کند که افغانستان چه کشوری شده است و بی نظمی به کجا رسیده است یک مأمور دولت وقتی کار نتوانیست و بی کفایت بود و به دلیل ضعف و بی کفایتی از وظیفه منفک شد تهدید به جنگ داخلی و بی ثباتی میکند.

>>>   آره دیگه . چون که جناب راکتیار رو عوضش به قدرت برسانند ، چونکه پشتون صحبت نمی کند، باید فاتحه دیگه زبانان رو خوند، قالو انا الهی علیه راجعون ، خدایا عاقبت فارسی زبانان، ازبک ،هزاره ،پشیه، نورستانی، و.. اقلیت های دیگه رو به خیر و عاقبت کند .

>>>   جنرال دوستم بايد مردانه مقاومت كند، و اگر كشته هم شود، نامش در تاريخ بلند و زرين خواهد ماند. هيچ وقت از وطن خود بيرون نشود، مردانه مقاومت نمايد، مردانه بميرد.


>>>   Raheel
غنی تا میتواند عمل قومی و قومگرایی می کند و حق دارد چنین کند، اما هیچکسی حق ندارد در مورد چنین اعمالی صحبت کند. یعنی فومگرایی کردن سراپای نظام را در خدمت خود و قوم خود قرار دادن مساله یی نیست، اما اگر کسی بر این قومگرایی رذیلانه و غدارانه اعتراض کرد و در موردش شکایت داشت، ناروا می کند و حق ندارد؛ بلی؟!
غنی مانند سلفش، تره کی، فرمان صادر می کند. حرف نمی شنود. اعتراض برنمی تابد. خط و و نشان می کشد. تهدید می کند.
من شرایط کنونی برای مردم مان را درست و راست همانند دوران حاکمیت حزب خلق و خفقان دستگاه امین-تره کی می دانم.
هرگونه اعتراض، افشاگری، شکایت، توضیح و فریاد از اینهمه نابکاری در این حکومت روا، به جا، ضرور و مشروع است؟ خاموشی در برابر ظلم، گناه است!

>>>   جنرال صاحب دوستم صد گلبیدین می ارزد
>>>   اگر این جنرال ناکارامد فقط اندکی سیاست انگلیسی امریکایی را سرلوحه خود قرار دهد و از یکه تازی و لجبازی های ناشیانه خود دست بردارد به سهولت می تواند از آب گل آلود ماهی گرفته و در برگ برنده را بدست بیاورد
ع

>>>   درصندوق همه رهبران انداختن ودرآخر درصنئوق حکمت یارهم می ندزد یک بار ترکیه رفت تا خور را تقویه نمائید تادرصندوق ملا حکمت یار را هم یکبارپر کند اندیولان معلم زلمی

>>>   چرا کاری کند عاقل که بار آرد سرخمی و پریشانی.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است