انتخابات تکرار می شود اما اشتباه را تکرار نکنید
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۰    ۱۳۹۶/۲/۳۰ کد خبر: 133360 منبع: پرینت

وقتی امروز از اعتراض تا انتقاد شدید و حتی اخطار بر بیرون ساختن غنی از ارگ را می شنوم، شور و هیجان از تصامیم بجا و عقلانی تا ادعای آینده نگری تعدادی بیادم می آید که در زمان کمپاین های انتخاباتی کنار احمد زی به رخ ما می کشیدند.

افسوسم می آید، افسوس از حمایت مردم، امکانات، فرصت ها، تجربه حضورشان در متن قضایای افغانستان از میدان های مبارزه تا مبارزات سیاسی و...، اما تصامیم سلیقه ای و شخصی بوده تا واقعا استوار بر آینده نگری، دیدیم کسانی هم در نیمه راه، راه کج کردند. اعتراض امروزشان مصداق بر تصامیم و کج روی های شان است.

مبارزه سیاسی، پیروزی و شکست، دست یافتن به اهداف و نرسیدن به وعده ها را در خود دارد اما زمانی سرخوردگی و پشیمانی دارد که تصامیم شخصی باشد تا مردمی. همانگونه که مبارزه و مقاومت در میدان نبرد شکست و پیروزی دارد اما شما زمانی باز، لکه سیاه تاریخ و محکومیت نسل ها را به خود اختصاص داده اید که جنگ تان ناشی از خودخواهی و ادعای مبارزه تان به نیابت از دیگران باشد. نمونه اش را امروز پیش چشم تان دارید.

بر یک مورد خوشحالم، آن هم از خودم اینکه؛ چند روزی که به مکتب رفته ام، امروز کمی می توانم بخوانم و چیزکی هم سفیدی کاغذ را سیاه کنم. من که قضایا افغانستان را در پانزده سال اخیر بسیار دور از متن تصمیم گیری ها، فقط از پرده تلویزیون بیننده بودم، تصمیمی که در زمان انتخابات گرفته بودم، امروز بر آن پشیمان نیستم و هنوز بر آن باورمندم.

اما چرا نه، بر وضیعت امروز نقد و حرفی دارم. مگر بر این معنا نیست چیزی را که دیروز انتخاب کردم، اشتباه بود. نه تنها که اشتباه نبود حتی امروز ثابت شده که فقط گزینه برای ثبات افغانستان است. آن اینکه؛ تغییر ساختار سیاسی نظام مبتنی بر توزیع عادلانه قدرت، تامین عدالت اجتماعی به معنای واقعی آن، امتیاز برابر بر اصل شهروندی نه هویت قومی.

چیزی که فراموشم نشود، دیروز هم تنها و امروز هم تنها من نیستم، این داعیه عدالت پسند، میلیون میلیون حامی در صحنه دارد.

امان الدین معنوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   كدام عدالت؟؟ عمل و كفتار شما مردم بسيار فرق دارد!! حالا كه ميدان سياست را بأخته ايد همجون ميدان جنك!! فغان و ناله تان برامده!! زنده باد افغانستان مرك به وطنفروشان، دزدان و خائنين ملى!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است