همه دل نگرانی های حکمتیار
هرچه که رخت جانشینی غنی تا مقام سخنگویِ ارگ به حکمیتار می آید اما در برابر آن چهره نگران وی از وضعیت دشوار رفت و آمد مردم از وجود چادرهای تحصن، بگریم یا بخندیم؟! 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۴۵    ۱۳۹۶/۳/۲۰ کد خبر: 134329 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکمتیاری که چهل سال با هر دولت و رهبری در جنگ به سر می برد و مردم هنوز داغ راکت های کور وی را بر سینه دارند رخت سخنگوی ارگ را به تن کرده و دم از مصلحت کشور و مشروعیت حکومت می زند و برای مردم نسخه می پیچد.

شخصی که به دلیل جنایت های بشمار به قصاب کابل معروف بود ابتدا باید جایگاه خود را مشخص کند و بگوید از کدام تریبون و در چه مقامی برای مردم سخن می گوید؟

جز اینکه با معامله های ارگ و با نام توافقنامه صلح موفق به آشکار شدن در انظار عمومی شده و به لطف اشرف غنی و حلقه ی خاص توانسته پس از چهل سال جنگ و خونریزی بدون آنکه مجبور به فرار و پنهان شدن باشد فرصت زندگی در این کشور را کسب کند.

حال دم از حفظ نظام حاکم می زند و نگران زندگی مردمی است که در برابر چادرهای تحصن مشکل رفت و آمد دارند؟

جدای از همه دل نگرانی های این رهبر همیشه دسیسه چین که در تمامی عمر سیاسی خود به هیچ تعهدی در قبال حکومت، جریان، گروه و شخصی پایبند نبوده است باید گفت که اعتراض به حکومت در برابر ضعف های آن، حق هر شهروند و گنجانده شده در قانون اساسی است و به طور قطع برای شخصی که حق مردم را در مردم و قربانی شدن خلاصه می کند و دهه ها به عنوان مخالف دولت از جریان های سیاسی کشور به دور مانده با چنین عقبه دیکتاتوری قابل فهم و درک نیست.

مردم با وجود رویدادهای خونین پی در پی از حکومت خواهان رسیدگی به ضعف ها و اصلاح نهاد امنیتی بودند اما در بی توجهی سران دولت راهی جز اعتراض های خیابانی و برپایی چادرهای تحصن ندارند، عملی خلاف قانون و شرع انجام می دهند؟

گفته های حکمتیار در چنین مواردی آنهم در دفاع از حکومت همسو با اهداف قبیله گرای وی قابل پیش بینی بود اما موضع گیری شورای علما در حالی که آشکارا از حنیف اتمر و حلقه خاص ارگ جانب داری می کند با وظیفه و مبنای این شورا در تضاد کامل است.

این در حالی است که پس از اعتراض های مردمی، احزاب و چهره های سیاسی در قبال ناکارآمدی حکومت در برابر حفظ ثبات و درخواست برای برکناری سران امنیت بخصوص حنیف اتمر، حامیان مشاور امنیت ملی با توسل به هر وسیله ای در حال رایزنی با جریان های موافق خود بوده که آن را به خوبی می توان در اظهار نظرهای تازه دید از حکمتیار گرفته تا شورای علما.

رهبر حزب اسلامی در سخنان اخیر خود گفته است که رسیدن به ارگ از راه های کوتاه مانند تظاهرات مسلحانه مقدور نیست و هشدار می دهد که براندازی نظام به سود هیچ کسی نخواهد بود و کابل به دست مخالفین مسلح سقوط می کند.

هرچند شنیدن چنین گفته های از فردی که خود از عوامل اصلی براندازی نظام در گذشته خیلی نزدیک بود از بیشمار تضادهای موجود می باشد اما نکته قابل تامل هشداری است که وی به مردم می دهد در حالی که معترضان خواهان براندازی حکومت نیستند بلکه درخواست برکناری مقام های ارشد امنیتی را دارند که کاری جز ناامن کردن کشور در کارنامه خود نداشته و هرچه کردند معامله بوده و زدو بندهای سیاسی.

زمانی که حکمتیار به دفاع از نظام کنونی برمی آید اشرف غنی در سفرهای خارجی به سر می برد و هیچ اعتنایی به آنچه در کشور رخ می دهد، ندارد!

رهبر حزب اسلامی که با خیال انتخابات آینده به سر می برد و از ابتدای ورود به افغانستان به حکومت وحدت ملی به دلیل وجود مقام ریاست اجرایی تاخت، نشان داد که همان حکمتیار در طی چهل سال گذشته است که معتقد به هیچ انتخابات و خواست مردم نیست جز همان قدرت قبیله ای که می شناسد.

سخن های گلبدین حکمیتار نه برای مردم تازگی دارد و نه دور از انتظار بود اما حکومتی که نه اعتقادی به خواست مردم دارد و نه خواهان برقراری امنیت برای جامعه با لشکری از قبیله گرایان و سلطه جویان به کدام سو خواهد رفت؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
خیمه های تحصن
نظرات بینندگان:

>>>   شما ها که از حکمتیار انتقاد می کنید فقط بقای خود را در خطر میبینید مگرنه شما در جنایت کردن دست حکمتیار را از پشت میبندید .
حبیب الله یوسف زی

>>>   جنایات راکتیار روی جنایات هیتلر را هم سفید کرده است. بالاخره روز حسابدهی خواهد رسید.

>>>   برای من بسیار جالب است که کلمه فاشیست و قبیله گرا تاپه پیشانی پشتون ها شده در غیر ان منحیث یک فرد غیر پشتون باید بگویم که کدام قوم امروز قبیله گرا نیست؟اگر هزاره است تمام حرکت جنبش و تنظیم هزاره.اگر ازبک است تمام حرکت جمبش ازبک اگر تاجک است تمام حرکت جنبش وتنظیم تاجک کدام ما ملی فکر میکنیم که پشتون را ملامت کنیم.
بیایید سر در گریبان کنیم اگر یک پشتون بگوید که اگر من احمد شاه مسعود عطا محمد نور ربانی محقق خلیلی دوستم قانونی عبدالله حضرت وگیلانی را قبول کرده ام چه مشکل دارد که شما حکمتیار را قبول کنید.چه جواب دارید؟

>>>   آقای حکمتیار خودش را ملاک خیر و شر میداند تا روزی که به حکومت نپیوسته بود افرادش هر فرد دولتی یا مظنون به دولتی را سر می برید حالا که خودش آلوده به حکومت شده خودش را مدافع نظام معرفی می کنه؟

>>>   آقای یوسفزی
تو ابتدا برو وطن پرستی ووطن دوستی را یاد بگیر بعد اظهار نظر کن.
نوکر پاکستان و روسیه را چه به اظهار نظر! !!!!!

>>>   چهره متعصب و خود خواهانه حکمتیار را که در طول 40 سال بخاطر رسیدن به قدرت در مقابل مردم خود قرار داشت و فاجعه و خشونت می آفرید بخوبی آشکار است . راکتیار چند روز است که به کاروان مدنیت شهروندی آشنا شده که تا کنون هم فکر اندیشه 40 پیش خود را داشته و قسمی فکر میشود که حکومت به وی تسلیم شده و خودش رئیس جمهور است و اظهارات شان بیشتر اینکه به یک رهبر بماند به یک شخص خشونت گر ، تند خو متکبر میماند.
غازی فیضی کابل

>>>   يوسف زى برادر درست و حقيقت كفتى!! مرا از حكومت غنى خوشم نمى ايد مكراينكه خائنين و قتالطريقانى شوراى نظار و جميعت از اين حكومت ناراضى هستند!! حتما" غنى جيزى درستى كرده كه اين بليدان اينقدر ناله و فغان مى كنند!

>>>   خاينين در تكان استند ميلرزند و پولهاي كه إز بيت المال خوده اند شرشان استغراق خواهند كرد ، رقص مرده داستان وكتاب حكمتيار نيست وميخهاي كه به سر مردم كوبيده شده بود دخترانيكه بخاطر عفت خويش خودها را إز بلند منزلهاي مكرويان بپايين انداختند و در چندول بالآي هزاره ها مسعود و سياف چه حالي راهم نياورد همين حكمتيار بود كه راه را برأي هزاره ها بازكرد تا به غزني فرار كنند ، در كتاب م مغذ پوچ شماها مسول چهل سان كستار حكمتيار است و ديگرها فرشته هاي روي زمين آفرين به انصاف و انسانيت شماها .
محب الله محب لندن

>>>   پاکستانی ها هم نظر میدهند
دال وکلدار

>>>   استفادۀ ابزاری از علمای دینی- آن هم اکثراً منسوب به یک قوم، هم غنی و هم این علما را که دین را در خدمت زور قرار دادند، رسواتر و بی اعتبارتر ساخت.

>>>   امنیت ناملی همیشه درخواب بدروغ اعلان میکند که از حادثه جلوگیری کرده و 150 کیلو گرام مواد انفجاری دستگیر نمودیم !!!!
مین امروز قوماندان امنیه کابل درمصاحبه با ررادیوی خارجی گفت : راپور گرفتیم که یک تونس با این نمبر و150 کیلو مواد انفجاری وارد شهر شده ودست بکار شدیم امازمانیکه موتر را یافتیم هیچ جیز نبود ، یک دروغ وفریبکاری توسط دشمن بود،
او گفت راپورهای کشفی امنیت ملی ماهمیشه واکثرا دروغ وناقص وگنگ است

>>>   وای بر مردمی که دین شان دست این ملا ها باشد
شورای علما در بیانیه خود برکناری اتمر را خلاف شریعت میدانند. پول و قدرت مذهب و دین را نیز در خدمت خود قرار می دهد.

>>>   حکمتیار شخصی است که دارای اصول و قواعد است. حکمتیار افکار و اصول خودش را پیروی میکند. حکمتیار مسلمان و مجاهد است. حکمتیار نه مانند خلقی ها و پرچمیها وطنفروش است نه مانند طالبان جاهل و آله دست پاکستان. حکمتیار مانند جمعیت غرق در خود خواهی است.حکمتیار نه مانند دو تابعته های فریبکار و خاین است. حکمتیار نه مانند تنظیم های جهادی غیر موثر مانند محاذ و نجات است بلکه حکمتیار یک حزب قوی و دارای اداره قوی و ضمنا اگر برایش فرصت داده شود افغانستان را میتواند انشاالله نجات میدهد.
بااحترام
فقیرالله

>>>   جنایت کارمسعود وداردسته اش چراچیزی نمی گویی که تنها حکمتیار اگربه واقیعت نظراندازی شود جنایات شورای ماهویست نظار درراس مسعود بز ازهمه جنایت کارابیشتر است که همین اکنون طرفدارای اش تمامی راها بروی مردم غریب کابل بسته اند این جنایت نیست

>>>   حکتیار همیشه از حق خود دفاع کرده است

>>>   بیهوده گوئی حکمتیار از امروز نیست زمانی را بیاد آرید که راکت های حکمتیار در حالیکه استادفرید نماینده خودش صدراعظم کشور بود ودر قصر صدارت مقام داشت همه روزه راکت باران شهر کابل را ادامه داده و شب ها از طریق رادیو چار آسیاب به مردم شهر کابل دلسوزی کرده وتمام گناه را بالای دولت می انداخت . اولین چیزی در سیاست باید مراعات شوداینست که لبه ها تیز گفتار بطرف جانب ملامت باید باشد ولی اقای حکمتیار آنقدر سنگدل و بی احساس در مقابل مردم است چونکه عادتش شده باید بکشد و بکشد . زیرا آقای حکمتیار فقط آمده که مقام و چوکی با صلاحیتی را هدف قرارداده به هر طریقی که شود باید برسد . غافل ازآنست که مردم بیدار شده و جهان با نزدیک شدن ارتباطاط خوردشده وفریب دادن مردم دیری دوام نمیکند باید بداند که از نا حق دفاع کردن زود رسوامیشود و دیری مانند گذشته طول نمیکشد .
زنده باد جنبش رستاخیز تغیر
صابر ازکابل

>>>   جلو تهدید ،جنایت وآدم کشی را که هروقت بیگیرید بازهم زود است.انسان خارق البشر است وقابل اصلاح است.شاید جنگجویان راه صلح وآشتی را اختیارکنند وبه پروسه صلح وآشتی شامل گردد لذا کاه کهنه را بادکشیدن ویا گذشته های تلخ را مسیر قراردادن کاردرست نیست.به آینده بعد ازجنگ باید فکرکرد.
ومن الله التوفیق.الحاج ع.ر.ناصری از آسترالیا

>>>   تیر های آتشین بالای مردم ریختی
بمب های بی هدف بیجا و سرگم ریختی
خون خلق بیگنه را بی ترحم ریختی
زهربغض خود برون چون مارو گژدم ریختی
سخت میرنجی اگر گویم رزالت میکنی
گلبدین خان آفرینت خوب خدمت میکنی

>>>   دزدان کابل صلح نمی خواهند، چون جایگاه شان در خطر می افتد، با شایعه افکنی می خواهند یک بار دیگر افغانستان را به تباهی بکشند، در خیمه های شان روز ها 4 الی 10 نفر نشسته اند و افطار مردم را نان می دهند و چند نفری دور خود بخاطر نان جمع می کنند، شرم آور است رهبر شان پدرام در ویدیویی گفته نظام 300 ساله را از بین میبرد، رهبری که از زیر دستش صدای و تصویرش را گفتند و خبر نشده چه قسم میتواند از مرز های کشور خبر باشد.
شرم باد بر کسانیکه بین مسلمانان تفرقه ایجاد می کنند.

>>>   حکمتیار اگر فارسی صحبت نکند نابود می شود چون زبان وحشت وترور بقا ندارد.
آریائی تبار

>>>   هرکی میات هرچی میشه بشه فقط ما امنمیت میخایم هیچی از دولت نمیایم من کریم هستم از هرات فعلن در ایران کاریگری میکنم هرکی اگه به این ماه مبارکه رمضان امنمیتی افغانستان را ناهمن میکنه خدا ازهش نگذره

>>>   زیاد نگران نباشید راکتیار چند صباحی بیش زنده نیست. او آرزو داشت که در افغانستان بمیرد و دفن شود.

>>>   حکمتیار میتواند فقط در مواقع جنگ ، شرر اندوزی و پخش دیدی گاه های مرتجع ، کابرد داشته باشد .
و ایشان سر ساز گاری با ساز برگ های حکومت فعلی ندارد . حکمتیار حالا وسیله ای برای خواست های ارگ است بیچاره در تصمیم گیری های کلان از حلقه ارگ خاج است فقط زمان که ارگ لزوم ببیند از ایشان نظر میگیرد.
احمدی

>>>   صلح و همزيستي خصلت إنسان است، مگر جامعه ما متأسفانه طَي ساليان دراز و از بركت جنگ سرد همه خواص خوب را از دست داديم، حالا به جنگ و جدل معتاد شده ايم، بيائيد بخاطر نسل هاي آينده همه اختلافات غير انساني، غير إسلامي و غير افغاني را كنار گذاريم، و مانند إنسان، مسلمان ، برادروار همديگر را بپذيريم.

>>>   از نوشته های تان معلوم میشه هزاره هستید همین حکمتیار به شما کمک که تا از راه میدان به بامیان بروید. در آن سفر که شما از کابل به لوګر بعد به وردګ و میدان و به بامیان میرفتید هزا ها بیوه یتیم و پدر و مادر که اولادهای شان را شما بی رحمانه شهید ساخته بودید شما را تماشا میکرد اما چیزی نمیګفت چرا که حکمتیار از شما حمایت کرده و مردم حکمتیار را دوست داشت درغیر شما نیمتوانیستید به جای برسید.
در آنوقت همین جمعیتی ها بالای زنان حتی ۷۰ ساله تان تجاوز میکرد و شما را میکشت این حکمتیار شمارا نجات داد حالا شما حق دارید این را بګویید چون حکمتیار به قوم خود ظلم کرد و به شما خدمت حالاخوب هست این را بګویید تا عقلش کار کند.

>>>   زمانی که حکمتیار وارد کابل شد، شعار میداد که من دولت اعتلافی ساخته جان کیری را قبول ندارم. به امید این که دولت جدید امریکا که مخالف دولت قبلی امریکا است، از او پشتیبانی کند و او را به قدرت برساند. اما از جانب امریکا هیچ عکس العملی در مقابل گفته های او نشان داده شد.
زمانی که وزیر خارجه ایران به کابل آمد و اول با صلاح الدین ربانی ملاقات کرد، گلبدین فک کرد، والله مثلی که وزیر خارجه افغانستان برای ایران خیلی مهم است، عاجل رفت به دیدن صلاح الدین ربانی.
زمان که تظاهرات کابل شروع شد، منتظر نشست که ببیند آیا نتیجه میدهد و یا نه، هرچند خودش هم یک اندازه به آتش پکه میزد. اما هنگامی که دید نتیجه نداد و علاوه برآن در زادگاهش در ولسوالی امام صاحب قندوز، تحت نام عملیات علیه داعش و طالبان، عملیات دولتی شروع شد، عاجل خود را از مظاهره چیان دور کرد و گفت که بزور مظاهره دولت را نمیتوان از بین برد، باید ما از دولت حمایت کنیم، تا وقتی که الترناتیف این دولت پیدا شود.
این خاصیت گلبدین است. در گذشته نیز اعتلاف ها با گروپ های مختلف، حتی با دوستم، بخاطر گرفتن قدرت نموده است و حالا نیز چنین است.
شما متیقن باشید که اگر همین حالا لنین زنده شود و به او پیشنهاد قدرت کند، گلبدین با لنین نیز اعتلاف خواهد کرد و شعار اعتلافی زیر را خواهد داد:
ژوندی دی وی دافغانستان مسمانو کارگرانو او بزگرانو او ژوندی دی وی لنین د کارگرانو او بزگرانو ملاتر کوونکی.

>>>   شماهمیش از حکمت یار شکوه وشکایت دارید بگمان اغلب اصلا شما به صلح عقیده ندارید همیش منافع خودرا در جنگ وتشنج می بینیداگر روزی طا لبا ن با پروسه صلح یکجا شوند بازهم همین اهنگ شما است باید بدانید این مملکت به یک گروه فروخته نشده بگزارید همه در صلح اشتراک نمایند تا خداوندتوانای خدمت برای صلح اوران بدهد.

>>>   من خوب به یادم است که همین حکمت یار تمام راهای منتهی به کا بل را بسته بود و ما شهریان کا بل با پای پیاده چار اسیاب میرفیم و یک سیر ارد در پشت خود میا وردیم!!!! بی اندازه شخصی ظالم است

>>>   Maihandost
یک سوال ؟
حال همه انسان های با درک ، با احساس و با وجدان سرزمین ما می دانند که حاکمیت موجود با همه دارو و دسته اش بشمول تروریستان (ارگی و مرگی)و حامیان درونی و بیرونی بمثابه مکروب های مخرب و خطر ناک بحران زا عامل بحران و نا امنی در کشور میباشند .
در چنین وضعیتی
آیا با حفظ مکروب ها و آوردن اصلاحات دربین شان می توان کشور را از بحران نجات داد
ویا با ازبین بردن شان ؟

>>>   فردوس آریایی
خبر ها حاکیست که دو صد راننده ی تکسی همه روزه ازطرف شورای امنیت پول اخذ مینمایند تا در همه جا به شول رسانه ها از مشکلات راه بندان شکایت نمایند.
ای هموطن!
مردم چادر بر پا نموده اند تا تو دیگرگوسفند وار کشته نشوی.
بخشی

>>>   وقتی غنی زمانی توانست ترا با پول خریداری کند، از ظرفیت و صداقت سیاسی تو باخبر است. وقتی غنی توانست ترا از آن ادبیات طمطراق به جایی بکشاند که برایش "جلالت‌مآب معظم" بگویی، از سستی و ساده‌لوحی تو آگاه است. وقتی غنی توانست یکی شما را علیه دیگر تان چنان استفاده کند

>>>   عبدالكريمى عبدالكريمى
امريكائى ها واقعا نه مى دانند كه در درون نظام چه مى گذرد و اينها (غنى-اتمر) چه برنامه روزمره دارند.
آواز و مايكروفون غنى و حلقات او عبارت از سفراى شان در كشور هاى دنيا مى باشند كه همه شان پشتون هستند. بد بختانه چيزى كه سفرا مى گويند، دنيا به دقت گوش مى كند.
دنيا را توسط سفراى فاشيست شان با معلومات غلط فريب مى دهند و جعل مى كنند
شما يك لحظه فكر كنيد كه حرف هاى كدام جانب مؤثر واقع مى شود؟

>>>   Lalzad
مردم بیچاره با کدام امریکایی در کابل و بگرام مذاکره کند و چه کسی آنها را به آنجا ها راه می دهد؟
وقتی مردم در مقابل غنی ایستاده شوند، حکومت او را به چالش بکشند و جامعه بسوی بحران برود، آنگاه امریکایی ها وارد معامله می شوند... درغیرآن طوریکه جناب کریمی گفته است، همه سفرا، وزرا و نمایندگان آنها می گویند که این حکومت مردمی است، وحدت ملی برقرار است و صرف یکتعداد عناصر ماجراجو، فرصت طلب و امتیاز گیر فریب دشمنان مردم افغانستان را خورده اند

>>>   مجددی بی حیا تر از گذشته
حکومت دست به دامن حضرت مجددی که شدیداً بیمار است، شد
مجددی امروز طی یک نشست خبری خطاب به اعتراض کنندگان گفت که در ماه رمضان نباید باعث آزار و اذیت مردم شوید اما نگفت که همین مردم هر روز در روی سرک ها و جاده ها چرا قتل عام می‌شوند؟ چرا ولایت ها به دست طالبان سقوط می کند؟ چرا اجازه عملیات های نظامی علیه طالبان داده نمی شود؟ چرا طالبان دشمن مردم خطاب نمی شود؟ چرا با طالبان همفکری و همسوی در درون نظام وجود دارد؟ چرا تا قطر و چین و ترکیه و اروپا بخاطر مذاکره با طالبان میروند اما تا جاده های کابل بخاطر حل معضل پیش آمده کسی حاضر برود؟ چرا برمظاهره چیان شلیک صورت گرفت و مظاهره مسالمت آمیز به خشونت کشیده شد؟ و صد ها سوال دیگر.
اقای مجددی! برای شما در این وضع صحی که قرار دارید، شفای عاجل می خواهیم اما نباید مورد استفاده یک مشت آدم های بی‌ریشه قرار بگیرید.
خالد ترین

>>>   براي دوستان ما در جنبش رستاخيز تغيير

حكومت مي خواهد مردم كابل را عليه شما بخاطر راه بندان بشوراند و در ميان شان اعضاي حزب اسلامي را جابجا كنند چون مي داند كه خود شان توانايي براداشتن خيمه ها را ندارند و شما را با مردم خود تان درگير مي كند و در اين ميان زد و خورد هم اتفاق خواهد افتاد كه به گردن شما مي اندازند و خرسوار از زير ريش تان مي گذرند و تاوان خون شهدا را هم نمي دهند.

در همين چند روز وكلاي گذر تمام نواحي را شهردار ديده و وكلاي شوراي ولايتي كابل هم شامل اين برنامه استند كه حكمتيار و يا اشرف غني را مي بينند و اعتراض مي كنند كه كاملن چهره قانوني به خود بگيرد.

١: خيمه هاي اعتراضي را كه سبب راه بندان شده كنار جاده بكشيد و راه مردم را باز كنيد.
٢: خيمه هاي كه سبب راه بندان بيشتر شده اند شناسايي كنيد و در هم آهنگي با مردم در همانجا به يك جاي خلوت ببريد.
٣: براي موترهاي امبولانس، آتش نشاني و مريض دارد از بغل خيمه ها راه باز كنيد.

پ.ن: پلان حكومت بر چيدن خيمه است و شماهاي كه در شوراي تصميم گيري استيد لطفن اين پلان حكومت كه مردم را عليه شما مي شوراند خنثي كنيد.
ميان شجاعت و سياست بايد فرق باشد شجاعت تان قابل قدر است اما سياست كنيد و دل مردم را بدست بياوريد

>>>   عبدالمنان شیوای شرق:
گاهي از برايند مردم سالاري، ديكتاتوران به قدرت مي رسند. ما با رژيم ديكتاتور رو به رو هستيم. هر گونه بي تمكيني به خواست هاي جنبش رستاخيز، نشانه ديكتاتوري و خودكامگي است.

>>>   عبدالحفیظ منصور:
حکومت با کفر باقی می‌ماند، اما با ظلم و بیداد نه
چه ظلمی بزرگتر از این که؛ حاکمان یک کشور همدست قاتلان گردند!
چه ظلمی بدتر از این‌که؛ وقتی مردم دادخواهی می‌کنند و به جاده ها می ریزند، حاکمان در نقش طالبان و داعشیان عمل می‌کنند، و مردم را به رکبار می‌بندند!
چه جنایتی زشت تر از این‌که؛ وقتی مراسم نماز جنازۀ یکی از قربانیان بر پا می‌گردد، دستگاه امنیتی کشور طرح قتل و کشتار دسته جمعی نماز گزاران را می‌ریزد!
چه وقاحتی تیره‌تر از این‌که؛ حاکمان به جای تامین حقوق مردم و دفاع از خون‌های ریخته شده دادخواهی را به نکوهش گرفته و دادخواهان در جاده نشسته را به باد ملامت گیرند!
چه نشانی در ظلم و بیدادگری حاکمان آشکار تر از این که؛ دولتمردان پول بیت المال را به جیب اجیرانی بریزند، تا در دفاع از آن‌ها معرکه آرائی کنند و در وصف اوصافی که ندارند، داد سخن دهند!

>>>   با آمدن قصاب کابل، حلقهٔ جانیان جنگی در این شهر تکمیل شد.
گلداد کابلی

>>>   حمایت گسترده مردم کاپیسا از رستاخیز تغیر
درود‌ بر مردم شرافتمند و آگاه کاپیسا

>>>   Latif Pedram III‎.
خیر نبینند آنان که معامله گری را (( رسم )) ساختند!‌
در این شانزده سال پسین، در کشور ما ، در حلقه های سیاسی، معامله گری به یک فرهنگ غالب تبدیل شده است. هر وضع سیاسی که پیش می آید ، چه محلی باشد، چه کشوری، نخستین چیزی که در کله ای پیر و جوان اهل سیاست می چرخد این است که چگونه و به چه طریق و با چه کسی وارد معامله های رنگا رنگ شوند. سوگمندانه، بدبختانه ، با درد و تلخی و دلتنگی می گویم و می نویسم که مرض مهلک معامله گری ، استفاده جویی شخصی ، ارزش فروشی ، بی اعتنایی به اعتماد دیگران، چنان گسترده و فراگیر است که به بسیار بسیار بسیار دشواری می توان کسی را یافت که ذهن و دلش از این آلوده گیها پاک باشد. میگویم که خیر نبینند آنان که معامله گری را، مردم فروشی را ، در جان زنی را ، غدر و خیانت را به یک رسم اجتماعی غالب تبدیل کردند . خانه ای شان خراب که روح و اخلاق و وجدان بسیار از کسان را ویران کردند . والله ، آدم را در چهل بازار سودا می کنند ، خود آدم خبر هم نمیشود.
دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
( مولوی) .

>>>   اگر در مقابل وحدت ملي دروغي ايستاده شويم
چيزي به از دست دادن نداريم
اين فاشيزم است كه از دست ميدهد
چون نه جنوب جايگاه دارند و نه در شمال
الله يار

>>>   Mujahid
نيايد ديگر خود را تسليم وحدت ملي دروغي نمود
همه ميدانيم كه وحدت ملي فقط به ما ارزش دارد و قبيله اصلا به ان ارزشي قائل نيست و هميش از همين سنگر ما را ضربه زده است
اميدوارم بزرگان شمال ديگر خود را فدائي هاي وحدت ملي نسازند و در مرضعيكه فعلا دارند اصلا عقب نشيني نكنند

>>>   مردم را عليه مردم بر مي خيزانند !
ديروز ساعت ها در راه بندي موتر بودم پوليس ترافيك هر لحظه ميگفت او برادر به خاطر خيمه هاست. حال آنكه خيمه ها در گوشه اي برپا شدند كه راه را مسدود نكرده اند . دولت هوشيارانه مردم را عليه خودشان مي شوراند . قطعاً اين روش دولت جواب گو خواهد بود منتهي يك بار هم شده كمي فكر كنيم و باز بازيچه سياسي دولت نشويم .
Zahra Tarshi

>>>   ابومسعود حامد
حق گرفتنیست!
تجربه طولانی درافغانستان نشان می دهدکه یک قوم زورمی گوید، ظلم می کند، آدم کشی می کند، نفرت می پراکند و هر حرف حقی را ناحق می خواند.
لندغران وحشی این قوم به فحاشی پلیدی، زشتی، عادت دارند. ازدهان کثیف شان بوی بدفوران می کند و فضا را مرداب می گیرد.
بخشی از اینهابا فکری غیراسلامی انسانی انتحارمی کنند و بهشت می فروشند و زندگی مردم را جهنم می سازند. این ها منطقی جز زور نمی شناسند و به صدای حق طلبانه مردم تمکین نمی کنند.
شماری هم که نامسلمان و بی دین اندنیزپلید، و فکری کهنه و پوسیده دارندهرچندنکتایی برگلومی بندن و تظاهربه روشن فکری می کنند.
خلاصه این ها همه زورگواند، ظالم وخداناترس! با اینها باید بازورمقابله کرد و حق مسلم خویش را ازحلقوم کثیف شان بیرون کشید. با عجز و تضروع هرگز نمی توان به حق خویش رسید. حق گرفتنیست دادنی نیست!

>>>   Najmi
ﺑﺰﻧﻴﻦ, ﺑﻜﺸﻴﻦ, اﺯ ﺑﻴﻦ ﺑﺒﺮﻳﻦ, ﺑﻴﺰﻭ ﺷﻬﺮ ﺑﻲ ﺳﺮﭘﻮﺵ اﺳﺖ ﻫﺮ ﻗﺪﺭ ﻛﻪ ﺗﻮاﻥ ﺩاﺭﻳﻦ ﻇﻠﻢ ﻛﻨﻴﻦ, ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺷﻜﻨﻲ ﻛﻨﻴﻦ ﻫﺮ ﭼﻴﺰ اﺯ ﺩﺳﺖ ﺗﺎﻥ ﻣﻴﺎﻳﻪ اﻧﺠﺎﻡ ﺑﺘﻴﻦ ﺑﻲ ﻭﺟﺪاﻧﻬﺎ, ﻓﺮﺩا ﺭﻭﺯ ﭘﻴﺶ ﺧﺪاﻭﻧﺪ ﺟﻮاﺏ ﮔﻮ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﺑﻮﺩ.

>>>   ‎ثریا کوهستانی‎
تبریک تبریک به گلبدین مزدور یار و همقطارانش که یک حزب دیگه هم همنوع حزب خودش پا به عرصه سیاست گذاشت بعد از این دیگه گلبدین مزدور یار فراری و همقطارانش احساس تنهای نمی کنند چراکه جناب آقاى ایشچی و همقطاران از زیر تیغ رد شده های ژنرال دوستم هم وارد بازی سیاسی شدند

>>>   رحمت حق کرده است بر دست و پای تو نزول
دوستی بسیار داری با خدا و با رسول
بندگی و نذر و قربانی و خیراتت قبول
یک مسلمان نیست از رفتار تو خاطر ملول
دسته دسته خلق را راهی جنت میکنی
گلبدین خان آفرینت خوب خدمت میکنی
غازی کابل

>>>   گلبدین از ملاقات و بغل کشی نواز شریف و اشرف غنی خوشش نیامده است، از همین خاطر از پکتبا نفر ها را خواسته است تا در جنبش اعتراض کننده گان علیه دولت در کابل،با دیگران در خیمه ها شرکت کند.
حالا ببینیم که دولت در مقابل گلبدین باز چه میکند؟
فکر میکنم که داعش و طالبان باز در ولسوالی امام صاحب رخنه کرده اند.
باید دولت یک چاره بسنجد.

>>>   با انتقاد از حکمتیار میخواهید جنایتهای خودرا در عرصه چها سال بهبوشانید
ولی حقایق درج تاریخ ودرذهن مردم نقش است
چه بود که نکردید
ترور اختلاس رشوت غضب زمین های دولتی تچاوز به شرف وعزت مردم وچاسوسی وسایر چنایات
حال که زمان محاسبه رسیده به هرطرف دست وبامیزند
منتظر محاکمه تان باشید وحتی جامعه چهانی را فریب دادید

>>>   سخنان راکتیار زنجیری, پاکستان مانند
نمکیست که بر زخم شهیدان این ملت
میریزد ..که..پولهای ستینگرهای امریکا
را هم به جیب زدی....کابل را هم در مقابل
کلدار مزدورانه راکتباران کردی..سالیان
سال به نام اسلام پوسیده ۱۴۰۰ ساله عرب
هم عیاشی کردی و اینهم در پیری وقتی
مرض قند گرفت حتی منفور دخترانت
گردیدی...اگر کسی دیگر دخترش به سفارت
امریکا برود همه شما خرافه گران دین به
او لقب کافر و مرتد را میدهید ولی برای
خودتان هر کار راوا است..شهنواز تنی که
زمانی اورا زندیق و کافر میخواندید هم به
به خاطر پشتونوالی به آغوش کشیدید..ولی
صد ها جوان تاجک وپارسی زبان را به قتل
رساندی...میدانی ۸۰٪ این ملت حتی پشتونهایت
ازین اسلام پوسیده ات بیزارند..و ثبوت آن در
انتخابات گزشته.بود که قطبالدین هلال ازطرف
حزب اسلامی ۶٪ رای آورد وکل مرغ غنی
با وجود کمک های امریکا ۱۵٪ رای آوردید
و خود را در آیینه دیدید..که پشتونها فقط ۱۵٪
هستند ولی از طرف امریکای دجال بزرگنمایی
میشوید..وهمچنان پاکستان ملعون .چوب و خاشاک
تروریزم مردم ما وپشتونها را ساخته و میخواهد
ما کشوری نداشته باشیم..و چاره آن در یک انسجام
جدید.کشور آریانای کبیر..یا آریانا خوراسان است
طالب و راکتیار وحتی امریکا و پاکستان رحمی به
مردم ما ندارند..وآنهایکه مثل عبدالله وضیا مسعود
به مثلث ترور کلمرغ غنی،منفور راکتیار.واتمر
ستانکزی چاپلوسان پاکستان..خوش باور بودند ورای
تاجکان را به منافع میلیون دالری تبدیل کردند حالا
توطعهٔ کشتن آنها را در نماز جنازه گرفته بودند اما
این هفته فهم ها تا هنوز هم نفهمیده بودند.و هر وقت
ترور در وطن رخ میدهد غنی امریکا و پاکستان
به آن سر پوش گزاشته و ادعای صلح و کنفرانسهای
بی شرمانه و میان تهی خود را که هیچ ارزش ندارد
به ملت نمایش پوچ و بی معنی را میدهند...شما آریاییان
غیور..ملت تاجک...هزاره ،اوزبک.ترکمن .بلوچ و
دیگر اقوام از همین حالا کمر تانرا به یک وطن آریایی
آزاد..سرفراز..و بدون غلامی دیگران ببندید .و در غیر
بردگی وغلامی. ترور،زجر فقر بیکاری.بیسوادی هر روز بدتر
برای شما و اولاد تان..بیداد میکند....به پیش به سوی آریانا
خوراسان آزاد...پیروز باشید
j.s

>>>   راست راست دروغ دروغ
بیاید که حقیقت وواقعیتی را بگوییم که از روز ظاهر شدن حکمتیار تافعلآ جریان دارد
استقبال هزاران هزارن نفری از لغمان تا ننگرهار ااز ننگرهار تاکابل
حضور گرم شان در ارگ و بیانیه تاریخی ایشان که همه وهمه گفته های هر درد دیده این وطن بود
احترام واستقبال همه سیاسیون در ارگ کابل
اجتماع بزرگ و بی نطیر هزارن نفری در ستیوم کابل
دیدار و ملاقات ها که روزانه ساعت ها سیاسیون و نخبه گان انتظار میباشند
و بسیار مهم اینکه طرح جامع ایشان بخاطر حل منازعات
همچنان ملاقات هایشان همه بدون تعصب قومی، زبانی و تنظیمی است
سیدعبدالغفور

>>>   از نخست هم نفر امریکا بود فعلاً همچنان.

>>>   تا دیروز نظام را کافر میخواند حالا سر خم در زیر چتر نظام زندگی می کند.
یاد صوفی کرنکار بخیر

>>>   حکمتیار هرچه کرد گذشت حال که ما بنام تظاهرات و حق طلبی جاده های شهر را می بندیم و مردم بیچاره و غریب کشور را که فقط بخاطر یک لقمه نان از صبح تا بشام زحمت می کشند از کار وبار ایشان را بازداشته ولقمه نان ایشان را از ایشان میگریم کدام توجه دارد و اینکه زن افغان به نسبت راه بندان این مظاهره چیان نافهم قادر به رسیدن به شفاخانه نمیشود و در بین موتر طفل خودرا با هزار مشقت تولد مینماید کدام یک از گرو ها جواب این بی عزتی را خواهند داد .
عزیزان این ملت دیگر توان یاد بود کارکرد های گذشته شما را ندارد شمارا بخدا از سر ظلم به این ملت به بهانه های گوناگون بگذرید شما که توان نان دادن ، کار دادن و عزت دادن برای مردم افغان را ندارید حداقل راه های رفت و آمد مردم را نبدندید

>>>   نویسنده محترم، از اینکه حمایت از جنایت کاران خودش شریک بودن جرم است و یک ګناه است. من از شما میپرسم، آیا تمام جنایت کاران چون محقق، عبدالله خلیلی، ربانی، سیاف و امثالهم در افغانستان بحیث یک شهروند حق زندګی دارد؟ اګر جواب شما نخیر باشد، با شما موافقم، و اګر جواب شما بلی باشد، با شما موافق نیستم و نوشته شما بر اساس حقایق نبوده او جانبداره می نویسید.
انسان و مسلمان واقعی کیسیت که قضاوت شان بر اساس حقیقت باشد ولو که طرف قضادوت پدر اشت هم باشد.

>>>   نویسنده محترم با عرض احترام به شما عرض کنم کهخودت بسیار نابخردانه نوشته ای مگر حکمتیار را ملامت میکنی این به قضاوت خودت ارتباط دارد ،مگر گروپهای که این جنگ را افروختند وسبب کشتن هزاران هموطن شد چیزی نمیگویی وهمین کسان ازآمدن قوای خارجی در افغانستان از راه های غیر معقول سرمایه های بیکران جمع آوری نمودند چیزی اظهار نداشتی واز بمبارتمان های فجیع که در آنزمان بالای قریه ها ودهات کابل صورت گرفت چشم ات کور وزبانت را گنک کردی وهمین میگوید که حکمتیار کابل را به راکت بست ،نمیدانی چقدر از این راکت ها از جانب مخالفین او فیر میشد.
یک بار باز اظهار بدارم که در افغانستان همه احزاب از حد واندازه خویش ویرانی کردند وکوشش کنیم عاقلانه وبه راستی قضاوت کنیم ونباید یک گروپ. خاص را .
عبدالله ریحان

>>>   به آمدن حکمتیار اوضاع افغانستان بدتر شد که از آمدنش نه آمدنش بهتر بود . زره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است