فساد در افغانستان کاهش نیافته، مخفی شده است
هیچگاه عملا میزان فساد در افغانستان، کاهش نیافته بلکه شما اظهارات وزیر انرژی را در مجلس نمایندگان دیدیم که گفت فساد در افغانستان کاهش پیدا نکرده بلکه فساد مخفی شده است 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۵۸    ۱۳۹۶/۴/۲۱ کد خبر: 135766 منبع: پرینت

نمایندگان حکومت افغانستان و جامعه جهانی در یک میزگرد آمدند و کارکردهای حکومت را پس از نشست بروکسل ارزیابی می کنند. در این نشست حکومت از پیشرفت ها و دستاورهایش در بخش مبارزه با فساد اداری، افزایش درآمدهای ملی و اصلاحات لازم در نهادهای دولتی یاد می کند. هرچند شماری از نمایندگان کشورهای کمک کننده به افغانستان برنامه های حکومت را برای عملی ساختن تعهدات نشست بروکسل مهم بر می شمارند اما آیا حکومت برای اجرای این تعهدات برنامه های واقع بینانه و سازگار با خواسته های مردم افغانستان را ترتیب داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، شاه گل رضایی عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «فراخبر» گفت: نفس نشست پاسخگویی حکومت به جامعه جهانی، یک اقدام بسیار خوب است. اما چک های سفیدی که در جریان پانزده سال گذشته در افغانستان داده شد، نتیجه ای جز تقویت فساد اداری نداشت، اما در رابطه با دستاورد دولت افغانستان، در جریان چند ماه گذشته، اینکه چقدر تعهدات دولت افغانستان عملی شده، اما و اگرهای بسیار جدی وجود دارد. مثلا در عرصه مبارزه با فساد اداری امروز، دولت افغانستان متاسفانه به جز، ایجاد چند تا نهاد موازی، هیچ دستاورد دیگری نداشته است. درست است که چند تا از افراد پایین رتبه را به محاکمه کشاند. کمیته نهاد عدلی و قضایی با وجود ادارات موازی شکل گرفت ولی عملا هیچگاه همان میزان فساد در افغانستان، کاهش نیافته بلکه شما اظهارات وزارت انرژی و آب را در چند روز گذشته، در هفته گذشته در مجلس نمایندگان دیدیم که گفت فساد در افغانستان کاهش پیدا نکرده بلکه فساد مخفی شده ولی به این معنا که قبلا فساد در ادارات دولتی افغانستان انجام می گرفت، ولی حالا فساد در یک پروسه طولانی، در کمیته تدارکات و قراردادهای بزرگ است و هیچکس از کم و کیف این پروژه های کلان و قرار دادهای کلانی که صورت می گیرد، آگاهی ندارد.

وی، در ارتباط با حکومت داری خوب و شرایط اجرای آن اظهار کرد: ما در حالی از اصلاحات دولتی و از حکومت داری خوب در افغانستان حرف می زنیم که حدود چهل و پنج درصد کابینه افغانستان، توسط سرپرستان اداره می شود. امروز عملا یازده وزیر کابینه در افغانستان به صورت سرپرست هستند و مشخص است در صورت عدم پاسخ دهی لازم، در عدم موجودیت حاکمیت قانون یا با نقض حاکمیت قانون نمی شود به حکومت داری خوب رسید. چندی پیش ما شاهد جنبش رستاخیز بودیم، عمده ترین بحثی که اینها داشتند بحث حکومت داری خوب و اصلاحات در بخش های امنیتی افغانستان بود.

رضایی، بحران بیکاری را از دیگر عوامل فساد برمی شمارد و می گوید: بحث دیگر، نفس کاهش فقر و اشتغال زایی است ما عملا بحران بیکاری در افغانستان، را به شدت مشاهده می کنیم. جوانان ماستر و داکتر و لیسانسی وجود دارند که گرچه تحصیلات بالایی دارند اما به خاطر بحران بیکاری حاضر هستند به هر کاری تن دهند. امروز در جلسه ای بودم، در آن جلسه گزارش شد که در یکی از وزارتخانه ها، دو نفر لیسانس به خاطر یک بست پاک کاری در اداره و یا یک بست امنیت در دروازه یک وزاتخانه، ثبت نام کرده بوند. این شغل ها شغل های خوبی هستند و قصد توهین به شغلی را ندارم اما یک لیسانس برای این شغل ها تحصیل نکرده است و این دور از انصاف است که اینها در اینگونه شغل ها باشند. وقتی لیسانسه افغانستان مجبور می شود که به عنوان صاف کار در یک اداره درخواست کار دهد به معنای بحران عظیم بیکاری در این مملکت است.

این نماینده مجلس، از حکومت انتقاد کرده و می گوید که حکومت فقط به دنبال این است که به جامعه جهانی برساند که خوب کار می کند و افزود: حکومت فعلی افغانستان زبان را خوب بلد است. زبان جامعه جهانی را خوب می تواند تفهیم کند و اسناد و مدارک را طوری عیان می سازد که قناعت جامعه جهانی را بر روی اوراق و اسناد به خوبی فراهم می سازد و این امر موجب می شود قناعت جامعه جهانی به صورت غیر واقعی فراهم آید.

رضایی، در ارتباط با دیگر جنبه های فساد در حکومت اظهار داشت: مثلا وقتی بحث حکومت داری خوب به میان می آید، یکی از شاخصه های حکومت داری خوب، پاسخگویی به مردم است، آیا پاسخگویی به مردم واقعا وجود دارد؟ سطح شکاف اجتماعی، چه در درون جامعه افغانستان و چه میان حکومت و مردم در حالت بحرانی قرار دارد. متاسفانه دولت افغانستان نمی تواند این را بفهمد که بحرانی ترین حالت رابطه میان حکومت و مردم را دارد تجربه می کند. بحث اساسی دیگر این است که هفت ماه از سال مالی گذشته است. اما هنوز مصرف بودجه در ادارات دولتی افغانستان به بیست درصد هم نرسیده است. وقتی بودجه ملی افغانستان با گذشت هفت ماه از سال مالی هنوز به بیست درصد نمی رسد، ما از کارآمدی کدام اداره حرف می زنیم. در هیچ کدام از کارهای حکومت شفافیت وجود ندارد، نه در استخدام و نه در گزینش ها و قرادادها. بحث تبعیض را که امروز مردم افغانستان محکم گرفته و جدی گرفته اند بحثی اساسی است.

وی، در ارتباط با نقش مجلس نمایندگان در فساد گفت: در نابسامانی های مملکت نقش مجلس، قابل انکار نیست. بسیار به صراحت یادآری می کنم که اگر پارلمانی نظارتگر قوی وجود داشته باشد و این نقش خود را خوب انجام دهند فساد کاهش پیدا می کند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فساد
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   شاه گل و امثال شاه گل فقط برای دکور خوب است. زنان بی خاصیت پارلمان همانند مردان بی هرزه این ویرانه جز حیف و میل بیت المال دیگر کاری ندارند.

>>>   درست فرموده یی خواهر عزیز ! کجا گوش شنوا و کجا وجدان بیدار. زمانیکه در برابر میدیا حرف میزنند گویی که جهان را فتح کرده و افغانستان گل و گلزار است. اگر وجدان ها پاک و بیدار نشوند همین حال است و همین احوال. پایتخت کشور با مشکل کمبودی برق و آب مواجه است اما خان زاده ها از ۱۸ ملیارد متر مکعب آب و کاسا ۱۰۰۰ حرف میزند در صورتیکه خود میدانند که همه حرفهای مفت است.....

>>>   مخفی شده ؟؟ معاشات شاروالی مخفی است؟ فروش زمین به الکوزی به نیم قیمت مخفی است؟ پول گرفتن وکلای کمیشن کار از وزرا مخفی است؟؟

>>>   فساددرافغانستان به هیچ صورت محو شدنی نیست همان طوریکه درکشورهای همسایه فساد به حد اکثرخودموجود است.درکشورهای که ازطرف،دولت مطبوع شان کومک هزینه فامیل داده نمیشود لذابه آینده اعتماد ندارندوخواه،مخواه فساد بوجودمیاید.برای محو فساد باید نرخ موادغذای،کرایه خانه ها وبقیه مصارف را پایین بیاورد وزمینه کاربرای همه میسرگردد درآنوقت امکان کاهش فساد است.اما ازبین رفتن کامل فساد درافغانستان صدها سال دیگرهم باید منتظر باشیم.
الحاج.ع.ناصری

>>>   وکلا خودشان فاسد استند

>>>   در فساد مخفی شده همچون بوی درگُل

>>>   اشرف غني به توزيع قدرت باور دارد، اما براي اطرافيان خود. اگر باور نداريد، به صلاحيت هاي اتمر، اكليل حكيمي و نادر نادري و سلام نگاه كنيد.
ادمین

>>>   Ayendagan
درود!
غنی احمدزی نمیتواند جنون قومگرایی اش را مهار کند ، او با سپردن صلاحیت های ويژه به کمیسیون اصلاحات اداری تمام صلاحیت های وزارت خانه ها و ریاست اجراییه را تصاحب نمود ، بعد از این حتی کارمندان پایین رتبه هم به ثلیقه غنی احمدزی تعیین میشود.

>>>   هههههههههههه جای خنده آور است که در مور آب صحبت ها جریان دارد اما در باره معادن زیرزمینی هیچ کس نبست که صحبت کند عمه روزه آمریکا و بادارانش میلیارد ها دالر معادن زیرزمینی را از کشور مان می برد و غنی خاموش است چرا پس باید مطلب را گرفت که غنی می خواهد که دوباره در دل مردم خود را جای دهد با این فریب کارهایش

>>>   دو کاکای ۹۰ ساله اش سفیر، پسر کاکایش مالک قرار داد تیل اردوی کشور، پسر کاکای دیگرش آمر گارنیزیون کشتار مردم کابل، نامزاد سابقه خانمش مالک قرارداد شهرک سازی، اطرافیانش در قدرت همه کوچی ها از یک قوم، پشتیبان انتخاباتی اش خریدار زمین های دولتی به نرخ کاه، حالا این دزد خبیث چشم سفید آمده دیگران را فاسد میخواند۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است