اجماع از هم گسسته در حکومت قومیتی!
اجماع از گسسته حکومت در دوران بی اعتمادی ها و مردمی ناامیدتر از همیشه به حکومت، ضربه مهلک به همین نیم بند ثبات افغانستان باشد زیرا افغانستان کشور اقلیت ها است تا سرزمین یک ملت 
تاریخ انتشار:   ۰۲:۲۲    ۱۳۹۶/۴/۲۱ کد خبر: 135767 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، طی ماه های اخیر با تغییر میدان جنگ و عمیق تر شدن بی اعتمادی ها در حکومت، ایتلاف هایی از بدنه حکومت توسط مقام های مخالف علیه آنچه انحصارطلبی خوانده می شود، شکل گرفت.

اولین مقامی که با صدای بلند و در مقابل دوربین رسانه ها به نقد صریح و تهدید حکومت پرداخت، معاون اول ریاست جمهوری بود که مقام های بلندپایه امنیتی را طالب دوستان ارگ خواند و از برنامه جابه جایی نیروهای داعش در شمال افغانستان گفت.

اگرچه وی طی ماه های پس از این انتقاد طی دسیسه های ارگ کم کم از قدرت برکنار و سرانجام به تبعید ترکیه فرستاده شد اما نشان داد که می تواند در منزوی ترین روزگار نیز وزنه سیاسی مهم افغانستان باشد و بار دیگر با ایتلاف نجات با همراهی عطا محمد نور و محقق به رخ حکومت کشاند که همانگونه که غنی را به ریاست جمهوری رساند می تواند تهدید برای همین نظام باشد.

از سوی دیگر با برهم خوردن معادلات سیاسی که فضای افغانستان را به سرعت تغییر دارد، مقام های بلندپایه حکومتی با ادبیاتی صلح جویانه تر در پی به صلح کشانده طالبان است در حالی که قدرت های منطقه ای با تغییر سیاست خود بارها با این گروه به گفتگو پرداخته و با مدیریت نشست های صلح افغانستان در پی حضور فعالانه و مقابله با امریکا در منطقه می باشند.

حکومتی که نام وحدت ملی را یدک می کشد اکنون سنبل سلطه جویی و قوم گرایی در افغانستان شده و با گلبدین حکمتیاری که همچنان به مانند گذشته تاریک خود سراسر افراط گری و سلطه جویی قومی می باشد، کشور را در ورطه سقوط قرار داده است.

رهبر حزب اسلامی از ابتدای ورود به افغانستان، ریاست اجرایی را نشانه گرفت و به تمامی مقام های به دور مانده از قدرت و مخالف تاخت و در کنار اشرف غنی تبدیل به حامی نظامی شد که خود طی سال های گذشته در جنگ با آن به سر می برد.

میدان نبرد افغانستان که به دست طالبان و دیگر گروه ای تروریستی شعله ور می باشد نه تنها تروریست را زنده و قوی تر نگه می دارد بلکه به دست قدرت های بزرگ برای منافع و مقابله با رقبای خود استفاده می شود.

با پیچیدگی های که دیگر افغانستان را نمی توان در تروریست طالبان خلاصه کرد، فضای ملتهب داخلی سبب سودجویی های کشورهای کرده که خواهان ماهی گرفتن از آب گل آلود بی اعتمادی های داخلی هستند، از یک سو امریکا نه خواهان نابودی تروریسم است و نه اصلاحات حکومتی افغانستان و از جانب دیگر پاکستان زیر چتر حمایت واشنگتن همچنان لانه امن طالبان می باشد و چین، روسیه، ایران و هند در پی رقیب کشی ها و کنترل قدرت امریکا در منطقه.

دولت اشرف غنی که خلاصه شده در قوم پشتون می باشد تنها همراهی رییس اجرایی همیشه مصلحت جو را دارد که به مقام صرف تشریفاتی سپیدار بدل شده زیرا عبدالله به مانند سابقه سیاسی خود بیشتر سعی در توجه جامعه جهانی دارد تا حفظ حمایت حامیان داخلی.

عطا محمد نور و جنرال دوستم هرچند با عملکردی متفاوت اما در سرنوشت سیاسی در حکومت اشرف غنی به مانند یکدیگر بوده اند، هر دو رهبر جهادی تلاش کردن در معامله با رییس جمهور بیشترین امتیاز قدرت را به دست آورند اما مغلوب توطیه ارگ شده و اکنون با کنار گذشتن اختلاف ها برای مدت زمانی در اتحاد به سراغ مطالبات خود از حکومت رفته اند و باید منتظر بود که این ایتلاف می تواند تا چه میزان به موفقیت هرچند شخصی و جناجی دست یابد.

اجماع از هم گسسته حکومت می تواند در دورانی که مردم خسته از جنگ و ناامیدتر از همیشه به حکومت هستند ضربه مهلک به همین نیم بند ثبات افغانستان باشد زیرا این قومیت ها است که این سرزمین را شکل داده و همچنان مردم در حمایت با رهبران خود هستند تا اجماع ملی.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   دو تذکر به نویسنده گمنام
شما که به مرض نژادپرستی آغشته هستید، گذشته حکمتیار را تاریک میگوئید و دوستم رهبر ملیشه های گلم جمع را رهبر جهادی خطاب مینمائید، نفرین بر شما غلامان حلقه به گوش کر و کور. شما در حقیقت دشمنان قبیله خود هستید، شما ها به دستور باداران تان عمل میکنید. اگر ملت تان را دوست میداشتید، از نوشتن همچو مضامین که از آن بوی خون میاید، پرهیز میکردید.
حسیب از آلمان

>>>   در این شرايط دشورا به هیچ نوع جرګه ضرورت نیست و ما میدانیم که اګر این حکومت تغیر کند و باردیګر کابل چور خواهد شد و تمام کوچه وبازار را باز وحشت لندغر ها و چپاولګران خواهد ګرفت دوم اینکه مردم افغانستان یک ملت واحد ویک پارچه است و کسی که این سخن بیهوده را به زبان میاورد بسیار به اطمینان میګویم که از یک قطره اب حرام به دنیا امده و باید افغانستان از این قطره های حرام پاک شود در غیر ان این قطره های ګندیده به جوی های پر از طعفن خواهد شد ولی ما یک افغانستان صفا و بدون فاضلاب میخواهیم.

>>>   اشرف غنی از یک طرف حکمتیاراز جانب دیگر با انگشتان خود بالای مردم سخن میزنند .آقای پدرام صاحب با جمع از انگشتنان خود نمی دانیم که عاقبت چه خواهد شد

>>>   همان گلبیدین شیرزائی خود ما چی شد؟ زمان حکومت کارمل نجیب برای پرورشگاه وطن وبعضی مامورین ملکی نظامی کمک های فراوان میکرد

>>>   اجماع ملت کار نیک واسلامی است خداوند متعال فرموده که شما در امور مهم تان شورا تشکیل دهید ،واجماع نماید تاباشد به به اساس این اجماع واشتراک همه نمایندگان ملت به یک توافق کلی برسند واین وطن داغ دیده را از این حالت فلاکتبار نجات دهنند.
زیاده روی در مسایل قومی را به خاطر الله متعال کنار گزارید ومردم را تشویق نکنید که تبعیض قومگرایی در بین شان مروج شود چون این کار یک گناه بزرگ است ودر آخرت انسان مسلمان خجل وشرمنده از این عمل خویش میباشد.
عبدالله ریحان

>>>   Ayendagan
درود!
غنی احمدزی نمیتواند جنون قومگرایی اش را مهار کند ، او با سپردن صلاحیت های ويژه به کمیسیون اصلاحات اداری تمام صلاحیت های وزارت خانه ها و ریاست اجراییه را تصاحب نمود ، بعد از این حتی کارمندان پایین رتبه هم به ثلیقه غنی احمدزی تعیین میشود.

>>>   حکومتی که به تقلب آمده باشد آیا میشود بالای کمییسون های ساخته شده اش اعتماد کرد؟؟؟

>>>   Wakili
خدا شاهد است که هزار کوشش می‌کنم فراموش نمی‌شود.
ما را با گلوله بستند و کشتند، آخرکار آب از آب تکان نخورد... فقط مُرغ را کشته باشند.
دولتی که در روز روشن و در دل شب بر مردم خود حمله کند و آنها را با دلایل موهوم و بی‌پایه به قتل برساند، بخشیدنی نیست.
من که نمی‌بخشم، شما را دل تان!
تا زنده ام، معترض ام و دادخواه خون شهدا!

>>>   ما در افغانستان دو نوع نظام داریم، یکی نظام خیالی دمکراسی و دیگری نظام واقعی شؤونیسم قومی. آنهایی که از فروپاشی نظام حرف می زنند در حقیقت نگران فروپاشی نظام شؤونیسم قومی هستند و الی ما در افغانستان به صورت نمادین یک نظام دمکراسی و مردم سالاری را داریم که مثل سایر چیزهای خیالی این حکومت آن هم خیالیست.

در نظامی که مردم از آن هراس داشته باشند و امنیت ملی آن بجای برقراری امنیت شهروندان همکار تروریستان باشد کجایش به یک نظام مردم سالار می ماند.
سید هاشمی

>>>   زنده باد تاریخ ساز افغانستان حکمتیار قهرمان ملی و فرشته صلح افغانستان

>>>   سوال: چرا در جنازه کاکای اشرف غنی انتحاری نشد؟

>>>   هیچ انسان با وجدانی یک متعصب قاتل و آدم کش که دستش به خون هزاران مردم مسلمان کابل آغشته شده را فرشته صلح نمیخواند ! مگر اینکه دچار زوال عقل یا قوم پرستی شدید باشد که چشمش را بر حقایق کور گردانیده باشد.
حق گو

>>>   اگرحکومت به قوم گرای وخودپسندی ادامه دهد شاید افغانستان به بحران ترین گزینه مواجه شود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است