آیا آمریکا رفتارش در برابر پاکستان تغییر خواهد کرد؟
آمریکا با عنایت بر اهداف فراتر از افغانستان بدنبال اهداف دراز مدت خویش برای مهار روسیه مبنی بر عدم اشراف بر موقعیت ژیوپلتیک افغانستان است 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۲    ۱۳۹۶/۴/۲۱ کد خبر: 135775 منبع: پرینت

جایگاه پاکستان برای آمریکا
پاکستان در منطقه نه تنها به عنوان یکی از متحدین نزدیک و راهبردی آمریکا به شما می رود که ایالات متحده دیگر آلترنتیف یا بدیل برای یارگیری منطقه یی به عوض پاکستان در جنوب آسیا برای نفوذ به آسیایی میانه و سیاست سد روسیه ندارد. در یک بررسی می تواند روشن ساخت که آمریکا با عنایت بر اهداف فراتر از افغانستان بدنبال اهداف دراز مدت خویش برای مهار روسیه مبنی بر عدم اشراف بر موقعیت ژیوپلتیک افغانستان است. تنش میان چین و آمریکا در خصوص تایوان و چالش از بهر بدست گرفتن مدیریت اقتصاد بین الملل و چالش و تنش میان واشنگتن و تهران، آمریکا را وادار به حضور دراز مدت در افغانستان می کند.

انارشیسم بین المللی و اصل خود یاری
از دیگر سو، بر بنیاد نگرش های آکادمیک؛ انارشیسم در نظام بین الملل حاکم است این مسئله نشانگر این است که دولت مقتدر و مسلط در سطح جهانی وجود ندارد که دولت های خاطی را توبیخ کند و با اعمال مجازات آنان را وادار به دست برداشتن از بی ثباتی و نقض صلح در منطقه کند.بنابرین دولت ها با الهام از نظریه های رئالیستان بدنبال منافع خویش اند و خواستن از دولت دیگر برای توبیخ دیگری و استقرار صلح،منطق سیاسی ندارد.دولت ها باید خود قدرت ملی خویش را افزایش دهند و برای از میان برداشتن تهدید دشمن و همسایه ها خود دست به اقدام زند.دولت افغانستان در حالی که به عنوان یک بازیگر منفعل در کنش و واکنش های بین المللی و منطقه یی رفتار می کند؛دشوار است که آمریکا را وادار کند تا بر پاکستان فشار وارد کند و رفتارش را تغییر دهد.

سفر مشاور امنیت ملی به پاکستان
از دیگر سو،اکنون حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی کشور در جرمنی به سر می برد و قرار است به افغانستان برگردد. سپس او به پاکستان سفر خواهد و با مقام های ارشد این کشور دیدار و بر محور یک سری مسائیل مهم از آن میان مبارزه با تروریسم،تنش زدایی و همکاری های استخباراتی و کشفی که پیش از این میان چین، افغانستان و پاکستان به تفاهم رسیده بودند، گفتگو خواهد کرد.پس از آن سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی نواز شریف به افغانستان خواهد آمد و دعوت نخست وزیر پاکستان را به کاخ اسلام آباد خواهد برد.
در نهایت با سفر نخست وزیر پاکستان به افغانستان، از میزان تنش ها میان دو کشور کاسته شده و آمریکا با بهبود روابط میان دو کشور از فشار وارد کردن بر این کشور دست بر خواهد داشت.

منافع ملی هادی راهبردی نظامی و الویت ملی
شاید شما نیز با من موافق باشید که هر بازیگر برای تدوین ستراتژی ملی، بویژه ستراتژی نظامی که در سطح فراملی برای کشور دیگری باشد؛ هر اقدام و تصمیم گیری خویش را مبتنی بر منافع ملی آن دولت تعریف و تدوین می کند.اکنون ایالات متحده نیز از آنجا از سال های 1979 با افغانستان روابط و همکاری داشته است، در پی تامین منافع خویش بوده است.
خروج ارتش سرخ و فراموشی افغانستان از سوی ایالات متحده آمریکا، نشانگر بی توجهی آمریکا در زمان تامین منافع به دیگر کشور ها است. اکنون نیز آمریکا در راهبرد نوینش در پی تامین منافع این کشور است.

یک نکته که بسیاری از تحلیل گران بدان توجه دارند اراده جدی ترمپ برای نابود گروهک های تروریستی و رادیکال در منطقه می باشد؛ اما باید توجه داشت که ترمپ در زمان تحلیفش هر اقدام و ابتکاری را برای آمریکا پیوند داد و تاکید کرد که دیگر زمان توجه به دیگری گذشته است.بر بنیاد این نگرش، تروریستان که به سود آمریکا در جنوب آسیا و آسیایی میانه فعالیت کنند؛ آمریکا نه تنها آنان را نابود نخواهد کرد بل از آنان حمایت نیز می کند.ترمپ هرچیز را برای آمریکا می نگرد نه برای پاکستان و افغانستان. پس به همان اصل حاکم بر روابط بین الملل بر می گردیم که هر دولتی برای تامین منافعش، باید خود تلاش ورزد.

راهبرد جدید آمریکا
آمریکا با حضور گسترده و هزینه های هنگفت در جریان بیش از یک دهه و نیم،جنگ در افغانستان را همانند جنگ در خاور میانه باخته است و از بازی حاکم مبتنی بر معادله باخت باخت نبرد در جنوب آسیا که به عنوان معبر برای آسیایی میانه و تهدید برای ایران به شمار می رود هراس دارد و در پی کنترل و اشراف بر جنگ است نه پایان بحران در منطقه و افغانستان. ترامپ در راهبردی جدیدش با توجه به رایزنی ها با جیمز متیس وزیردفاع، مک ماستر مشاور امنیت ملی و برخی دیگر؛ بر کنترل نبرد در افغانسان و اشراف برای تصمیم گیری در خصوص مدیریت بحران در جنوب، آسیا و آسیایی میانه تصمیم خواهد گرفت نه در زمینه ای فشار وارد کردن بر پاکستان یا دست کم تغییر رفتار در برابر پاکستان. اگر تغییر هم ایجاد گردد، واکنشی و مبتنی بر رویکرد فریبنده خواهد بود نه دراز مدت و از بهر پایان بی ثباتی در منطقه.

مبصر معروف


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   پاكستان پاكستان گويي ها ، همه سنگ و كلوخ را برفرق پاكستان شكستن افگار عمومي را ازجنايت ، وحشت و كشتار طالبان و داعشيان و حاميان ارگ نشين آنها منحرف ساختن است .

>>>   امریکا وانگلیس می خوهند در افغانستان مانند رژیم های فروخته شده وتروریست پرور عربی یک قوم خاص وبخیل و متعصب را بر ما حاکم بسازد. تا باشد اهداف شوم وپلید خد را در کشور ومنطقه عملی نماید. ولی مردم افغانستان و بخصوص مزدوران باید بدانند که کسور در یک بازی خطر ناک مواجع هست که همه دار وندارش در تباهی قرار خواهد گرفت. کاش آمریکا بخاطر احیای دیموکراسی در افغانستان می آمد.

>>>   Rezai
گفته های سرپرست سفارت امریکا واقعن مضحکه ی بیش نیست. ابزار دست فاشیزم وبرعکس آن برای هدف واحد در دوشکل

>>>   دوستان وهموطنان اینرا باید بدانند که امریکا هما نطوریکه بخاطر دشمن فرضی به بهانه ( القاعده - اسامه وطالب ) قریب به 17 سال است این سرزمین را جولانگاهی خود ساخته اند وهست وبود را لگد مال میکنند ؛ متیقین هستم بخاطر دشمن فرضی دیگری بنام داعش وجسارت معاف کون ایشچی وایشچی های دیگر ممکن است سالهای سال در این سرزمین خدا دادی خواهند خوابیدند ، الحمدالله که پرچمداران وطرفداران به اصطلاح غیرت داران افغانی " غیرت اوغانی " همچون غلام وگوش به فرمان دراختیارشان قرار داشته ، ورهبران تاجیکان هم که اکثرآ فروخته شده اند ویک تعداد نسل جوان اش هم عاشق زر اندوختن و ساعت تیری اند وفکر شان مسموم گردیده است ؛ هزاره ها هم طوریکه معلوم میشود منتظر موسم باد اند واز هرطفیکه باد وزید همان طرف کوچ میکنند نصف رهبری خود را در اپوزیسون ونصف شان هم در دولت خودرا میخکوب میکنند واز ازبیک ها اصلا گله ای نیست.... بدین لحظ امریکا دراین جا حاکم است هرچه خواسته باشد توسط اجیران زرخرید قبیلوی وعساکر نیابتی عملی میسازد.

>>>   بلی تغیر میکند چندی پیش گفتند به پاکستان هشتصد ملیون دالر کمک میکنیم حالا تغیر کرده اند ومیگویند یک ملیارد دالر کمک میکنیم
ر

>>>   ما در افغانستان دو نوع نظام داریم، یکی نظام خیالی دمکراسی و دیگری نظام واقعی شؤونیسم قومی. آنهایی که از فروپاشی نظام حرف می زنند در حقیقت نگران فروپاشی نظام شؤونیسم قومی هستند و الی ما در افغانستان به صورت نمادین یک نظام دمکراسی و مردم سالاری را داریم که مثل سایر چیزهای خیالی این حکومت آن هم خیالیست.

در نظامی که مردم از آن هراس داشته باشند و امنیت ملی آن بجای برقراری امنیت شهروندان همکار تروریستان باشد کجایش به یک نظام مردم سالار می ماند.
سید هاشمی

>>>   ما افغان نيستيم
فشار هاي سياسي اخير بالاي اشرف غني و پشتونها و ناتواني غني از حل و فصل مشكلات به وجود آمده و تشكيل ايتلاف نجات سبب شد بادار پشتونها سفير امريكا هوگو لارنس به ديدار استاد محقق در قصر سپيدار بيايد.

در اين ديدار به قول آقاي محقق پيرامون مشكلات امنيتي، مشاركت سياسي اقوام، برگزاري انتخابات شفاف و مبارزه با فساد اداري بحث و گفتگو شده است؛ اما در گردهمايي هاي سياسي همهء صاحب نظران به اين عقيده هستند كه سفير امريكا با برگزاري كنفرانس خبري و اخطار به جنرال دوستم و پيگيري قضيه ايشچي حالا به ديدار استاد محقق رفته و به احتمال زياد استاد محقق را همچنان تحديد كرده و اخطار داده تا از ايتلاف نجات بيرون شود و به دولت اشرف غني و پشتونها صدمه نرساند،
اينكه معلوم است سفير امريكا بي دليل به ديدار استاد محقق نميرود دليل رفتن سفير امريكا به ديدار استاد محقق هم تنها يك چيز بوده ميتواند و آن هم حمايت قاطع امريكا از پشتونها است !
حالا بايد ديد كه امريكا با استاد عطا چگونه برخورد ميكند آيا در صورت عدم ملغا كردن ايتلاف نجات استاد عطا هم تحديد خواهد شد يا نه؟
اين سوال را زمان پاسخ خواهد داد اما چيزيكه روشن است اين است كه امريكا در افغانستان قاطعانه طرف پشتونها را گرفته و منافع خود را ميخواهد با قوم پشتون حاصل كند و شعار هاي دموكراسي و آزادي و برابري فقط پروپاگند است در حقيقت امريكا از دولت مستبد پشتون حمايت ميكند تا منافع امريكا تامين شود و اين آخر همه چيز است .

>>>   هههههههههههه جای خنده آور است که در مور آب صحبت ها جریان دارد اما در باره معادن زیرزمینی هیچ کس نبست که صحبت کند عمه روزه آمریکا و بادارانش میلیارد ها دالر معادن زیرزمینی را از کشور مان می برد و غنی خاموش است چرا پس باید مطلب را گرفت که غنی می خواهد که دوباره در دل مردم خود را جای دهد با این فریب کارهایش

>>>   قاتل ده ها هزار هموطن ما بخشیده میشه و برایش امتیاز داده میشه ولی ژنرال دوستم را به توطئه و دسیسه با همدستی باداران شان (آمریکا) میخواهند به دادگاه بکشانند...

هموطنان عزیز، این است عدالت پشتونها، با هزار نیرنگ و فریب من و تو را خاموش نگه داشتند، همگی اوغان هستیم باید ساکت باشیم ورنه وحدت ملی خدشه دار میشه و مهر جاسوسی و تعصب بر پیشانی ما زده میشه... این است عدالت رهبران فروخته شده پشتون


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است